امروزه بازی‌ های متنوعی به بازار کریپتو راه یافته‌ اند که کریپتوکیتیز یکی از محبوب‌ ترین آن‌ ها است. CryptoKitties یک بازی NFT محور است، که در آن بازیکنان می‌ توانند بچه گربه‌ های دیجیتال را برای اهداف سودآور بزرگ کنند و سپس آن‌ ها را با بازیکنان دیگر مبادله کنند و یا برای سود بیشتر آن‌ ها را به فروش بگذارند. در واقع کریپتوکیتیز یکی از اولین NFTهای کلکسیونی بود که به بازار عرضه شد و همچنان مورد توجه زیرمجموعه خاصی از جامعه ارزهای دیجیتال است. کریپتوکیتیز اولین برنامه رسمی بازی اتریوم بود و حجم قابل توجهی از تراکنش‌های اتریوم را برای مدتی به خود اختصاص داد.

بازی CryptoKitties چیست؟

بازی کریپتوکیتیز

 

CryptoKitties یک بازی پرورش گربه دیجیتال است که در آن می‌توانید کارت‌های گربه را جمع آوری ‌کرده و پرورش دهید. این اولین بازی در بلاکچین اتریوم و یکی از اولین تلاش‌ها برای استفاده از فناوری بلاکچین برای تجربه‌های بازی برای کسب درآمد بود و کاربران را تشویق می‌کرد تا دارایی‌های درون بازی را با پول فیات مبادله کنند. سنگ بنای این بازی مفهوم کمبود ارز دیجیتال است. هر کیتی NFT در بازی جنبه منحصر به فردی دارد و نمی‌توان آن را تکرار کرد یا حتی از بین برد. این بدان معناست که اگر شما صاحب اصلی یک بچه گربه هستید، هیچ کس دیگر نمی‌تواند ادعای مالکیت آن‌ را داشته باشد.
در واقع، بازیکنان زیادی با به دست آوردن مبالغ هنگفتی از فروش بچه گربه‌های درون بازی، تیتر خبرهای بازار کریپتو را به خود اختصاص داده‌اند. این موضوع موجب شده است که CryptoKittes به یکی از رایج‌ترین بازی‌های NFT در صنعت بلاکچین از زمان عرضه آن در سال 2017 با بیش از 12 میلیون دلار در تیراژ بازی تبدیل شود. کریپتوکیتیز گربه‌های دیجیتالی هستند که به عنوان توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) فروخته می‌شوند. چند روز پس از عرضه این بازی، یک CryptoKitty به قیمت بیش از 100,000 دلار در اتریوم  فروخته شد و بازی قبلاً بیش از 1 میلیون دلار فروش داشته است.
کریپتوکیتیز که در سال 2017 توسط Axiom Zen راه‌اندازی شد، به شما امکان خرید، فروش و پرورش گربه‌های دیجیتال کلکسیونی را می‌دهد و نمونه اولیه و بسیار تبلیغاتی فناوری توکن غیرقابل تعویض (NFT) بود. کریپتوکیتیز برای معرفی کاربران جدید به فناوری بلاکچین به روشی مشابه بازی‌های معاملاتی مبتنی بر کارت مانند کارت‌های بیسبال یا Magic: The Gathering طراحی شده است. هر CryptoKitty یک NFT منحصربه‌فرد است که مطابق با استانداردهای توکن ERC-721 کدگذاری شده است و دارای مجموعه‌ای از ژن‌ها است که ظاهر آن را تعیین می‌کند، که می‌تواند با پرورش کریپتو کیتیز به بچه گربه‌های نسل‌های بعد نیز منتقل شود.

CryptoKitties در اوج خود در سال 2017، روزانه بیش از 14,000 کاربر فعال را جذب کرد و فناوری اتریوم را برای اولین بار به خط مقدم صنعت بازی سوق داد. فناوری قراردادهای هوشمند و دارایی‌های دیجیتال کمیاب به شکل NFT به رشد بازی اتریوم به یکی از هیجان‌ انگیزترین بخش‌های بلاکچین کمک کرده است. در حال حاضر، CryptoKitties همچنین می‌تواند در سراسر چشم‌انداز روبه‌رشد بازی‌های مبتنی بر اتریوم، از جمله در پلتفرم‌هایی مانند Decentraland، KotoWars، و Heaven.cat استفاده شود. برای بازی با CryptoKitties، تنها چیزی که نیاز دارید یک کامپیوتر شخصی، یک کیف پول رمزنگاری مانند متامسک یا Dapper و اتر (ETH) برای پرداخت هزینه‌ها و معاملات است.

نحوه کار کریپتوکیتیز به چه صورت است؟

نحوه کار کریپتوکیتیز به چه صورت است؟

 

کریپتوکیتیز توکن‌های غیرقابل تعویض هستند که در اصل بر روی بلاکچین اتریوم با استفاده از استاندارد توکن ERC721 ساخته شده‌اند. قبل از وجود ERC721، توکن‌های موجود در بلاکچین قابل تعویض بودند. هر توکن بیت کوین یا اتریوم با هر توکن دیگری یکسان است. ERC721 امکان ایجاد توکن‌های منحصربه‌فرد و غیرقابل تعویض را فراهم می‌کند. کریپتوکیتیز در ابتدا برای کشف مفهوم کمبود ارز دیجیتال، با استفاده از قراردادهای هوشمند و توکن‌های ERC721 طراحی شد. هر CryptoKitty منحصربه‌فرد است و ژنوم دیجیتالی خود را دارد که در یک قرارداد هوشمند ذخیره می‌شود.

تیم توسعه دهنده کریپتوکیتیز

این بازی توسط Axiom Zen، یک استودیوی طراحی مستقر در ونکوور و سانفرانسیسکو ساخته شده است. این استودیو در سال 2012 فعالیت خود را آغاز کرد و در حال حاضر پنج کسب‌وکار مستقل تحت حمایت شرکتی خود دارد. از بین این پنج کسب‌وکار، Dapper Labs مسئول CryptoKitties و سایر محصولات مانند NBA Top Shot، Flow و Dapper Wallets است.

Dapper Labs به عنوان یک نهاد مجزا از نام تجاری Axiom Zen در فوریه 2018 ظاهر شد. هدف Dapper Labs انتشار مزایای بلاکچین از طریق راه‌های سرگرمی و بازی است. Dapper Labs توسط چندین سرمایه‌گذار مشهور، از جمله Andreessen Horowitz ،Union Square Ventures ،Venrock ،Google Ventures ،Samsung و بنیانگذارانDreamworks ، و Zynga و بسیاری دیگر پشتیبانی می‌شود. در حال حاضر نیز، تیم اصلی CryptoKitties دارای 15 نفر است که به جنبه‌های مختلف محصول و توسعه، تجارت و پشتیبانی، هنر و طراحی، عملیات و جامعه رسیدگی می‌کنند.

چه چیزی CryptoKitties را منحصربه‌فرد کرده است؟

CryptoKitties مجموعه‌ای دیجیتالی هستند که برای اجرای بازی با همین نام استفاده می‌شوند. هر CryptoKitty ظاهر منحصربه‌فرد و ویژگی‌های ژنتیکی خود را دارد که نادر بودن آن را تعیین می‌کند.
بازیکنان می‌توانند CryptoKitties را بخرند، بفروشند و پرورش دهند. وقتی دو کریپتوکیتی را پرورش می‌دهید، یک کریپتوکیتی جدید با Cattributes بر اساس ژن‌های والدینش دریافت می‌کنید. همچنین ممکن است جهش‌هایی وجود داشته باشد، که در آن یک بچه گربه دارای ویژگی‌هایی است که از هیچ یک از والدین خود به ارث نبرده است.

کریپتوکیتیز CryptoKitties چگونه ایجاد شد؟

کریپتوکیتیز چیست؟

 

 Axiom Zen، یک استودیوی نوآوری کانادایی که به ایجاد استارت‌آپ‌ها کمک می‌کند، CryptoKitties را در سپتامبر 2017 ایجاد کرد. CryptoKitties در 28 نوامبر 2017 برای عموم منتشر شد و این اولین بازی ساخته شده بر روی بلاکچین اتریوم بود. این بازی عملاً یک موفقیت فوری بود. در عرض یک هفته، بیش از 60000 کاربر داشت و بیش از 5 میلیون دلار تراکنش را پردازش کرد. در یک نقطه، CryptoKitties مسئول تقریباً 25٪ از ترافیک اتریوم بود. Axiom Zen کریپتوکیتیز را در مارس 2018 به شرکت خود، Dapper Labs تبدیل کرد. از آن زمان، Dapper Labs مسئولیت مدیریت بازی را بر عهده داشت.
در حالی که CryptoKitties روی اتریوم شروع به کار کرد، توسعه دهندگان آن بعدها تصمیم گرفتند یک بلاکچین سفارشی برای آن بسازند. آن‌ها بلاک چین Flow را در سال 2019 ایجاد کردند و CryptoKitties را در سال 2020 به آن انتقال دادند.

نحوه خرید و سرمایه گذاری CryptoKitties

پس از راه اندازی کیف پول رمزنگاری خود، می‌توانید بازار CryptoKitties را برای یافتن Kitties برای فروش پیدا کنید. هر کیتی یک نام، بیوگرافی و قیمت (به اتر) دارد. علاوه بر این، هر کیتی دارای ویژگی‌ها یا ویژگی‌های ژنتیکی منحصربه‌فردی است؛ مانند شکل چشم، رنگ چشم و رنگ پوست که ظاهر آن را تعیین می‌کند و نسلی که نشان می‌دهد چه زمانی ایجاد شده‌اند. برخی از صفات نادرتر از سایرین هستند و بچه گربه‌های نسل اولیه نسبت به نسل بعدی با ارزش‌تر هستند. اگر کیتی را پیدا کردید که قصد خرید آن را دارید، می‌توانید روی گزینه خرید در وب سایت کلیک کنید تا بلافاصله مالکیت دارایی دیجیتال را در دست بگیرید. از طرف دیگر، می‌توانید پیشنهادی به انتخاب خود به صاحب Kitty بدهید، که می‌تواند آن را قبول و یا رد کند. پیشنهادات را می‌توان برای هر Kitty در بازی ارائه داد نه کیتی‌های فروش در بازار.

فناوری مورد استفاده کریپتوکیتیز

هر کیتی یک توکن ERC-721 است که همچنین به عنوان NFT شناخته می‌شود، غیرقابل تقسیم و منحصر به فرد است. توکن‌های ERC-721 مانند CryptoKitties که فقط در بلاکچین اتریوم یافت می‌شوند، نادر هستند، به این معنی که کد زیربنایی آن‌ها کمک می‌کند اعتبار آن‌ها منحصر به فرد باشد. اتریوم از قراردادهای هوشمند برای کنترل توزیع Kitties و پیگیری مالکیت آن‌ها استفاده می‌کند. به طور دقیق‌تر، Core CryptoKitties Contract مالکیت، انتقال مالکیت و سرپرستی تایید شده را دنبال می‌کند. قراردادهای هوشمند همچنین ژن‌های Kitty را دنبال می‌کنند و حراج‌های فروش و پرورش را تسهیل می‌کنند.
هر اقدامی مانند پرورش، خرید و فروش، معامله‌ای است که توسط قراردادهای هوشمند انجام می‌شود و نیاز به کارمزد معامله دارد. از آنجایی که کیتی‌ها توکن‌هایی در بلاکچین هستند، می‌توانند به راحتی منتقل شوند و تا زمانی که بلاکچین اتریوم وجود دارد، وجود خواهند داشت، حتی اگر وب سایت CryptoKitties بسته شود.
در زمان راه اندازی CryptoKitties در اواخر سال 2017، پیشنهادات اولیه سکه (ICO) و کلاهبرداری‌ها بر گزارش رسانه‌ها در مورد صنعت بلاکچین غالب بود.
کریپتوکیتیز با معرفی یکی از اولین موارد استفاده غیر‌مالی بلاکچین و پیشگام در استاندارد توکن ERC-721، درک عمومی از صنعت بلاکچین را تغییر داد. این بازی پس از راه اندازی آنقدر محبوب شد که حجم تراکنش‌های آن برای چند روز شبکه اتریوم را شلوغ کرد، رویدادی که چالش‌های مقیاس پذیری اتریوم در آن زمان را برجسته کرد. این رویداد منجر به تعدادی راه حل نوآورانه برای مدیریت تراکنش‌ها در پلتفرم اتریوم شد و به الهام بخشیدن تعدادی از راه حل‌های مقیاس پذیر لایه ۲ اتریوم کمک کرد که در نهایت منجر به توسعه اکوسیستم بلاکچین شد. کریپتوکیتیز با ایجاد یکی از اولین بازی‌های سرگرم‌کننده و در دسترس مبتنی بر بلاکچین، کاربران جدید بی‌شماری را با فناوری بلاکچین آشنا کرد و در عین حال پتانسیل این فناوری را از طریق یک برنامه کاربردی ساده اما مهم نشان داد. CryptoKitties پیشگام در NFT ها و بازی‌های اتریوم است و موفقیت آن موجب پیشرفت اکوسیستم بلاکچین هم در فناوری و هم در پذیرش شده است.