کوین میکسینگ چیست؟ کوین میکسینگ نیز مانند بسیاری از فناوری‌های صنعت ارزهای دیجیتال بسیار محبوب شده است. برخی از کاربران کریپتو معتقدند که کوین میکسینگ یک اختراع بزرگ است و به امن‌تر کردن تراکنش‌های ارزهای دیجیتال کمک می‌کند، عده‌ای نیز معتقدند که این روش فقط یک روش پولشویی جدید است که بدون شک مجرمان از آن سوء استفاده خواهند کرد. کوین میکسینگ در واقع مشابه مخفی کردن آدرس IP با استفاده از مرورگر Tor است. در اصل، کوین میکسینگ تضمین می‌کند که هر دو طرف در یک معامله ناشناس باقی می‌مانند. تراکنش‌های ارزهای دیجیتال همه در یک دفتر کل توزیع‌شده بلاک چین ثبت می‌شوند، به این معنی که هر کسی، در هر کجا، به این سوابق دسترسی دارد. در واقع شفافیت تراکنش‌ها، یکی از ویژگی‌های ذاتی فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال است. با این حال، برخی از کاربران کریپتو قصد دارند تراکنش‌های خود را به صورت ناشناس انجام دهند و از این رو کوین میکسرها ایجاد شده‌اند. در این مقاله از تتر ایران قصد داریم به معرفی بیشتر کوین میکسینگ و نحوه عملکرد آن بپردازیم.

کوین میکسینگ چست؟

کوین میکسینگ چیست

کوین میکسینگ چیست و چه کاربردی دارد؟ کوین میکسینگ یک قابلیت جدید در صنعت ارزهای دیجیتال است که به کاربران کریپتو این امکان را می‌دهد تا کوین‌های خود را با سایر کاربران ترکیب کنند تا سطح بهتری از حفظ حریم خصوصی و ناشناس بودن را به دست آورند. در دنیای ارزهای دیجیتال و بلاک چین، ابزار‌ها و فناوری‌های زیادی با هدف بهبود حریم خصوصی و ناشناس بودن وجود دارد. یکی از این ابزارها بدون شک Coin Mixer است. با این حال، اگرچه کوین میکسر ابزار بسیار مفیدی برای بهبود حریم خصوصی کاربران است، اما خدمات آن دارای معایبی نیز است. این بدان دلیل است که گاهی اوقات از آن‌ها برای پنهان کردن اقدامات غیرقانونی مانند سرقت و هک دارایی‌های کاربران استفاده می‌‌شود.
همانطور که می‌دانید، بسیاری از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین درجه‌ای از حریم خصوصی و ناشناس بودن را به طور کامل ارائه نمی‌دهند. بیت کوین ناشناس نیست، شبه ناشناس است و اطلاعاتی همچون آدرس‌ها، تاریخ و مبالغ منتقل شده را به طور عمومی نمایش می‌دهد و این به دلیل فناوری غیرمتمرکز، مستقل، شفاف و منبع باز بودن بیت کوین است. اگرچه شفافیت و منبع باز بودن بلاکچین یک ویژگی مثبت برای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود، اما گاهی اوقات عمومی بودن اطلاعات ‌تراکنش‌ها و عدم حفظ حریم خصوصی می‌تواند دردسرساز باشد. به همین دلیل، بسیاری از کاربران خدمات کوین میکسرها برای حفظ بیشتر حریم خصوصی تراکنش‌های خود انتخاب می‌کنند. کوین میکسرها نیز شرکت‌های نرم افزاری هستند که به عنوان واسطه بین طرف‌هایی که به دنبال ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال هستند، عمل می‌کنند. به عنوان مثال، شخص A به دنبال ارسال یک بیت کوین (BTC) برای شخص B است. با این حال، آن‌ها نمی‌خواهند این معامله قابل ردیابی باشد. شخص A به شرکتی که خدمات کوین میکسینگ را انجام می‌دهد، مراجعه می‌کند. آن‌ها مقدار بیت کوین را به حساب مرکزی کوین میکسر ارسال می‌کنند. سپس میکسر این تراکنش را با تراکنش‌های متعدد دیگر ترکیب می‌کند و مقدار بیشتری از همان ارز رمزنگاری شده را جمع می‌کند و سپس آن را به آدرس‌های دریافت کننده، توزیع می‌کند.

کوین میکسینگ چگونه کار می کند؟

درباره کوین میکسینگ

پلتفرم‌های کوین میکسر امکان میکس ارزهای دیجیتال با سایر کاربرانی که به دنبال حفظ حریم خصوصی و ناشناس ماندن هستند را می‌دهد. برخی از این پلتفرم‌ها مقدار مشخصی ارز دیجیتال برای انجام فرآیند میکسینگ دارند و یا فقط دارایی‌هایی را که HODLERS و سایر افرادی که می‌خواهند ارزهای دیجیتال خود را کاملاً ناشناس نگه دارند، ادغام می‌کنند. بنابراین آن‌ها دارایی‌های خود را در یک حساب مرکزی Coin Mixer واریز می‌کنند. در این حساب مرکزی ارزهای دیجیتال برای فرایند میکسینگ آماده می‌شوند و سپس به صاحبان دارایی‌های مربوطه بازگردانده می‌شوند.
در طول فرآیند میکسینگ، همه ارزهای دیجیتال با یکدیگر ترکیب می‌شوند. برای این کار مقادیر دارایی‌ها تقسیم می‌شوند تا تقریباً به طور کامل جزئیات مبدا ارزهای دیجیتال آشکار نشوند. فرایند کوین میکسینگ در واقع با ترکیب یا تطبیق تمام سکه‌های سپرده ‌شده در چندین تراکنش کوچک به دست می‌آید، که باعث می‌شود همه ارزهای رمزپایه درگیر در این فرآیند تقریباً قابل شناسایی باشند. پس از کوین میکسینگ، مبلغ واریز شده توسط هر کاربر، به جز کمیسیونی که برای استفاده از خدمات میکسر دریافت می‌‌شود، به کیف پول رمزنگاری که توسط کاربر مشخص شده است، بازگردانده می‌شود. این حق کمیسیون تا حدی برای پرداخت به ماینرهای درگیر در معاملات استفاده می‌شود. در این سرویس‌ها، ارزهای دیجیتالی که به کاربران بازگردانده می‌شوند، همان ارزهای دیجیتالی نیستند که در ابتدا آن‌ها را در حساب مرکزی سپرده‌ گذاری کرده‌اند. به عبارت دیگر، کوین میکسرها ارزهای کاملاً متفاوتی را با ارزهای سپرده شده به کاربران برمی‌گردانند و رابطه بین ارزهای رمزنگاری شده و اطلاعات مالک اصلی را قطع می‌کنند.

مزایای کوین میکسینگ

  • درباره کوین میکسینگ می‌توان گفت که این خدمات سطح حریم خصوصی را به حداکثر می‌رساند، بنابراین امکان سرقت و هک دارایی‌های شرکت‌ها و سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. یکی از مزیت‌های برتر کوین میکسرها این است که از هک دارایی‌های دیجیتال جلوگیری می‌کند. اگر شما فردی هستید که اغلب تراکنش‌هایی را با مبالغ هنگفتی روی بلاک چین‌های ارز دیجیتال انجام می‌دهید، کوین میکسرها می‌توانند در حفظ امنیت دارایی‌ها و ناشناس‌ کردن تراکنش‌ها نقش مهمی ایفا کنند.
  • یکی دیگر از مزایایی که درباره کوین میکسینگ وجود دارد، این است که یکی از مفاهیم اصلی ارزهای دیجیتال که حریم خصوصی است، را اجرا می‌کنند. هر چه رمزارزها خصوصی‌تر باشند، می‌توان از آن‌ها برای تراکنش‌های خصوصی همتا به همتا استفاده کرد.
  • کوین میکسرها همچنین می‌توانند مداخله دولت‌ها با ارزهای دیجیتال را سخت‌تر کنند.

معایب کوین میکسینگ

  • بزرگترین معایب کوین میکسینگ این است که ناشناس کردن تراکنش‌ها و احتمال پولشویی از این طریق را برای مجرمان آسان‌تر می‌کنند. این امر می‌تواند ردیابی و دستگیری آن‌ها را برای سازمان‌های مجری قانون دشوارتر کند. با این حال، با توجه به افزایش استفاده از ارزهای دیجیتال، این احتمال وجود دارد که سازمان‌های مجری قانون راه‌‌هایی را برای ردیابی مجرمانی که از ارزهای دیجیتال برای تراکنش‌ها استفاده می‌کنند، پیدا کنند.
  • کوین میکسرها معمولاً 1-3 درصد هزینه کمیسیون دریافت می‌کنند. دریافت این هزینه ممکن است در تراکنش‌های کوچک قابل توجه نباشد؛ با این حال، برای تراکنش های بزرگتر، مثلاً 100000 دلار، مبالغ هنگفتی را شامل می‌شود و این مبلغ برای تراکنش‌های خصوصی نیز افزایش می‌یابد. با این حال، بسیاری از کاربران و سرمایه گذاران استفاده از این خدمات را ارزشمند می‌دانند.
  • اگر از کوین میکسر متمرکز استفاده شود، صاحبان سرویس می‌دانند که چه کاربرانی دارایی‌های خود را به حساب مرکزی واریز کرده‌اند و کدام کوین‌ها به آن‌ها تحویل داده شده است. بنابراین اگر سرویس به هر دلیلی مجبور به تحویل داده‌های کاربران خود شود، حریم خصوصی خود را از دست خواهند داد.


انواع کوین میکسینگ
 

۱. کوین میکسینگ متمرکز

کوین میکسرهای متمرکز پلتفرم‌هایی هستند که سپرده‌های چندین کاربر را در آدرس‌هایی که توسط شخصی کنترل می‌شوند، می‌پذیرند که کنترل همه دارایی‌ها در آن حساب را در اختیار دارد. این آدرس‌ها معمولاً از طریق یک برنامه کنترل می‌شوند تا ارزهای رمزنگاری شده را میکس کرده و سکه‌های مختلف را برای هر یک از کاربران ارسال کنند.
مزیت این سرویس‌ها این است که هر چه کاربران بیشتر بخواهند از آن استفاده کنند، سکه‌های بیشتری در فرآیند کوین میکسینگ درگیر خواهند شد و تعیین منشا ارزهای دیجیتال برای هر ناظری دشوارتر می‌شود. یکی از معایب اصلی این روش، آن است که اگر صاحبان این پلتفرم‌ها اطلاعات کاربران لینک شده به پلتفرم را تحویل دهند، آن‌ها را افشا می‌کنند. علاوه بر این، بسته به اعتماد و یکپارچگی این پلتفرم‌ها، کاربران می‌توانند قربانی کلاهبرداری و سرقت شوند.

۲. کوین میکسینگ غیرمتمرکز

 خدمات کوین میکسینگ غیرمتمرکز، درجه‌ای تقریباً غیرقابل شکست از ناشناس بودن و حریم خصوصی را به کاربران ارائه می‌دهد. با کوین میکسرهای غیرمتمرکز، هیچ یک از کاربرانی که در فرآیند میکسینگ شرکت دارند، متوجه نمی‌شوند که دارایی‌ها از کجا آمده‌اند یا به کجا واریز شده‌اند. با استفاده از این نوع میکسینگ، خود پلتفرم نیز قادر به مشاهده اطلاعات تراکنش نیست. در این میکسرها، کاربران تنها در صورتی تراکنش‌ها را امضا می‌کنند که مطمئن باشند پس از فرآیند میکس، همان مبلغ را دریافت خواهند کرد. بنابراین با استفاده از کوین میکسرهای غیرمتمرکز سرقت و هک ارزهای دیجیتال امکان پذیر نیست.