نوآوری اصلی فناوری بلاکچین این است که یک رکورد معتبر، تغییرناپذیر و شفاف از تراکنش‌ ها و داده‌ ها ارائه می‌ کند و معمولاً برای ثبت مالکیت واحدهای ارز دیجیتال استفاده می‌ شود. درک عرضه در گردش یک ارز دیجیتال برای تعیین معیارهایی مانند عرضه، تقاضا و ارزش بازار بسیار مهم است. در واقع، یکی از دلایلی که سکه‌ هایی مانند بیت‌ کوین (BTC) ارزشمند هستند، این است که کاربران به طور دقیق می‌ دانند چه تعداد از آن‌ها در هر لحظه در گردش هستند. در واقع عرضه در گردش ارزهای دیجیتال معادل سهام موجود در یک شرکت سهامی عام است که تعداد سکه‌ های موجود برای مبادله را بر خلاف تعداد حداکثر عرضه سکه‌ ها، محاسبه می‌ کند. اما عرضه در گردش چیست و چگونه بر قیمت ارزهای دیجیتال تاثیر می‌ گذارد؟! برای دریافت پاسخی جامع از این سوالات تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

عرضه در گردش چیست؟

عرضه در گردش چیست؟

معیار عرضه در گردش در صنعت دارایی‌های دیجیتال به دلایلی از اهمیت بالایی برخوردار است. عرضه در گردش به همراه قیمت هر واحد دارایی دیجیتال به سرمایه گذاران اجازه می‌دهد تا ارزش نسبی دارایی‌های مختلف را بهتر درک کنند. با این حال، این معیار در برخی موارد یک مشکل خاص برای دارایی‌های رمزنگاری مانند XRP و Bitcoin Private بوده است. عرضه در گردش یک ارز دیجیتال مشخص می‌کند که در هر زمان چند واحد از آن ارز دیجیتال در حال چرخش در بازار است. به عنوان مثال، تا لحظه نگارش این مقاله، نزدیک‌ به 19 میلیون بیت کوین، 120 میلیون اتریوم (ETH) و 81 میلیارد تتر (USDT) در گردش هستند. عرضه در گردش به ما کمک می‌کند تا ارزش بازار هر سکه را محاسبه کنیم. علاوه بر این، تنظیم کمبود تقاضا را کاهش می‌دهد و بر قیمت سکه تأثیر می گذارد. 
توجه داشته باشید که عرضه در گردش به همه واحدهای آن ارز دیجیتالی که می‌توانید در یک صرافی ارز دیجیتال بخرید، اشاره نمی‌کند بلکه فقط شامل ارز دیجیتالی  است که امروزه در بلاکچین وجود دارد و می‌تواند آزادانه بین کیف پول‌ها ارسال شود. به عنوان مثال، ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، میلیاردها دلار بیت کوین را کنترل می‌کند، اما بیش از یک دهه است که که آن‌ها را مبادله نکرده است. با این وجود، این بیت کوین‌ها همچنان بخشی از عرضه بیت کوین در گردش هستند. این ملاحظات باعث شده است که برخی از تحلیلگران یکی از رایج‌ترین معیارهایی را که اندازه اقتصاد کریپتو را تعریف می‌کند و به عنوان سرمایه گذاری بازار شناخته می‌شود، رد کنند.
ارزش بازار یک سکه، ضرب خام تمام سکه‌های موجود در قیمت است، حتی اگر بسیاری از آن سکه‌ها گم شوند، توسط FBI توقیف شده باشند یا متعلق به افراد متوفی باشند. کاربرد اصلی معیار عرضه در گردش از توانایی آن در کمک به سرمایه گذاران برای محاسبه «سرمایه بازار» یک دارایی دیجیتال ناشی می‌شود، یعنی کل عرضه یک سکه یا دارایی در قیمت آن دارایی ضرب شود. در واقع عرضه در گردش را می‌توان به عنوان مجموع واحدهای دارایی رمزنگاری موجود تعریف کرد که مشمول هیچ گونه محدودیت یا قفل برنامه‌ای یا قراردادی نیست، در دفتر کل دارایی‌های دیجیتال قابل مشاهده است و شامل پروژه، بنیاد یا واحدهای مؤسسی نمی‌شود که هنوز تکمیل نشده‌اند.

عرضه کل چیست؟

عرضه کل یک ارز دیجیتال، تعداد کل توکن‌هایی است که در بلاکچین وجود دارد، از جمله توکن‌هایی که در گردش عمومی نیستند.  هنگامی که یک پروژه ارز دیجیتال یک توکن یا سکه جدید راه اندازی می‌کند، ممکن است تعداد زیادی رمزارز بیشتر از آنچه در آن لحظه توزیع می‌کند، ایجاد کند. به عنوان مثال، سکه‌هایی که برای استیکینگ در نظر گرفته شده‌اند ممکن است از نظر فنی در بلاکچین وجود داشته باشند، اما ممکن است نتوانید این سکه‌ها را تا زمانی که شرایط خاصی و یا تاریخ مشخصی برای آن‌ها برآورده نشده است، مبادله کنید. این بدان معنی است که این سکه‌ها ضرب شده‌اند، اما هرگز به کیف پول کاربری وارد نشده‌اند و در گردش نیستند.  آن‌ها ممکن است به دنبال یک "پرمین" ایجاد شده باشند ( زمانی که یک توسعه دهنده قبل از راه اندازی بلاکچین، سکه‌های زیادی استخراج می‌کند، اما آن‌ها را در بین کسی توزیع نمی‌کند.) یا ممکن است مشمول یک دوره واگذاری شوند. همچنین کل عرضه شامل سکه‌های سوزانده نمی‌شود.  (سکه‌های سوزانده شده به توکن‌هایی اشاره دارد که با ارسال به کیف پولی که هیچ کس کلید آن را ندارد، برای همیشه از گردش خارج می‌شوند.)

حداکثر عرضه چیست؟

 حداکثر عرضه یک سکه یا توکن به تعداد کل سکه‌هایی که می‌توان ضرب کرد، اشاره دارد. حداکثر عرضه بیت کوین به 21 میلیون محدود شده است. با توجه به ویژگی تعبیه شده در کد بیت کوین، هنگامی که تعداد سکه‌های در گردش به 21 میلیون رسید، دیگر نمی‌توان آن را ماین کرد. برخی از سکه‌ها حداکثر عرضه را ندارند؛ برای مثال اتریوم یکی از این نمونه‌ها است. در حال حاضر، هیچ محدودیتی برای تعداد سکه‌های اتریوم وجود ندارد، اگرچه تنها تقریباً 18 میلیون ETH می‌تواند هر سال بر اساس زمان‌ها و پاداش‌های کشف بلوک فعلی استخراج شود. همچنین عرضه برخی از ارزهای رمزنگاری شده با نوساناتی همراه است و تعیین مقدار حداکثر عرضه را دشوار می‌کند. به عنوان مثال، LUNA برای حفظ قیمت UST، یک استیبل کوین ثابت با دلار آمریکا که در اکوسیستم Terra منتشر شده است، ایجاد شده و سوزانده شده است. در حالی که اتریوم به دنبال اجرای EIP-1559 در آگوست 2021، اکنون بخشی از سکه‌های ارسال شده را به‌ عنوان کارمزد تراکنش می‌سوزاند.

نحوه محاسبه عرضه در گردش

 عرضه در گردش یک دارایی دیجیتال را می‌توان با تقسیم ارزش بازار بر قیمت سکه محاسبه کرد و فرمول به صورت زیر است:

 ارزش بازار / قیمت = عرضه در گردش

برای بیت کوین، ارزش بازار 380 میلیارد دلاری را می‌توان بر (قیمت تقریبی بیت‌ کوین) 20000 دلار تقسیم کرد و در نتیجه 19 میلیون بیت کوین را تولید کرد. همچنین اگر بخواهیم ارزش بازار (ارزش کل) را با ضرب عرضه در گردش در قیمت سکه محاسبه کنیم، این فرمول برعکس می‌شود. عرضه در گردش  بیت کوین 19 میلیون است.  با ضرب در 20000 دلار( قیمت تقریبی) ، ارزش بازار تقریباً 380 میلیارد دلار به دست می‌آید.  با استفاده از یک بازار و ماشین حساب عرضه در گردش مانند کوین مارکت کپ، محاسبه ارزش بازار به طور خودکار پردازش می‌شود و به کاربران ارائه می‌شود.

عرضه در گردش چه تاثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال دارد؟

بسیاری از معامله گران مبتدی تصور می‌کنند که بالا بودن قیمت یک ارز دیجیتال، باید به این معنی باشد که پروژه برتری در بازار محسوب می‌شود، اما ممکن است اینطور نباشد و برخی اوقات می‌تواند به این معنی باشد که عرضه در گردش در حال حاضر کم است. برای مثال عرضه در گردش اتریوم تقریباً شش برابر بیشتر از بیت کوین است، به همین دلیل است که قیمت آن کمتر از 1200 دلار در هر ETH است در حالی که بیت کوین با 20000 دلار در هر BTC معامله می‌شود. توجه داشته باشید که فقط به این دلیل که قیمت یک دارایی پایین است، به این معنی نیست که یک پروژه ضعیف است، زیرا عرضه ممکن است بالا باشد. در واقع ممکن است از نظر ارزش بازار جزو 20 ارز دیجیتال برتر باشد. برای مثال شیبا اینو با عرضه 550 میلیارد در گردش، قیمت هر سکه 0.0001  آن دلار است که با این وجود نیز ارزش بازار آن همچنان بالا و بیش از 6 میلیارد دلار است.

عرضه در گردش و عرضه کل

عرضه در گردش با عرضه کل متفاوت است زیرا تمام سکه‌هایی را که در بلاک چین فعال هستند محاسبه می‌کند.  بنیانگذار بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، بیش از 1 میلیون بیت کوین، معادل 20 میلیارد دلار در بازار فعلی، در اختیار دارد.  این سکه‌ها بیش از 10 سال است که جابجا نشده اند، اما همچنان بخشی از عرضه در گردش محسوب می‌شوند. درواقع افزایش ناگهانی عرضه کل می‌تواند آسیب قابل توجهی به یک پروژه وارد کند. فروپاشی Terra (LUNA) نمونه‌ای از این مورد است.  برای تثبیت مجدد استیبل کوین الگوریتمی UST، تیم Terra مجبور شد LUNA جدیدی را برای پشتیبانی از نقدینگی استیبل کوین UST ایجاد کند.  مجموع عرضه LUNA در عرض چند روز از 300 میلیون به 6.5 تریلیون افزایش یافت.  به دلیل افزایش سریع عرضه، قیمت از 80 دلار به 0.0001 دلار و کسری از سنت کاهش یافت و ارزش پروژه را کاهش داد. اما احتمال رخ دادن این خطر برای بیت کوین وجود ندارد؛ زیرا نرخ تورم بیش از 100 سال است.

چگونه می توان بر اساس عرضه در گردش تصمیمات سرمایه گذاری گرفت؟

برای سرمایه گذاری موفقیت آمیز در بازار ارزهای دیجیتال، باید نسبت بین عرضه در گردش و کل را بررسی کرد.  اگر بیش از 80 درصد سکه‌ها در گردش آزاد شوند، احتمال کاهش قیمت محدودی وجود دارد. اگر کمتر از 50 درصد سکه‌ها در گردش آزاد شوند، سرمایه گذار در معرض خطر کاهش قیمت دارایی‌ها قرار می‌گیرد. اگر عرضه در گردش افزایش یابد، ارزش بازار همیشه دنبال نمی‌شود. برای مثال فرض کنید عرضه بیت کوین را دو برابر کرده و به 42 میلیون می‌رسانند. ارزش بازار ممکن است همان 380 میلیارد دلار باقی بماند، اما قیمت بیت کوین می‌تواند به 10000 دلار کاهش یابد، مگر اینکه دو برابر مقدار نقدینگی تزریق شده برای حفظ ارزش فعلی بازار وجود داشته باشد. در واقع هرچه میزان عرضه در گردش یک دارایی بیشتر باشد، ارزش آن بیشتر بوده و یک گزینه ایده آل برای سرمایه گذاری محسوب می‌شود.


جمع بندی

عرضه در گردش و عرضه کل یک دارایی دیجیتال عوامل کلیدی تعیین کننده قیمت آن هستند.  این معیارها به سرمایه گذاران در مورد احتمال خطر کاهش  و افزایش قیمت اطلاع می‌دهد.  به این ترتیب، دانستن چگونگی تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری بر اساس عرضه در گردش می‌تواند یکی از سودمندترین روش‌ها برای معامله‌گران و کاربران مبتدی در بازار ارزهای دیجیتال باشد.