اگر به دنیای سرمایه گذاری علاقه مند هستید، قطعا تاکنون متوجه شده اید که عبارت "بازار گاوی" یک اصطلاح بسیار رایج در این حوزه است. برای هزاران سال، داستان‌ نویسان از حیوانات به ‌عنوان نمادی برای نشان دادن ویژگی‌ های ایده‌آل انسانی استفاده می‌ کردند. برای مثال از شیرها به عنوان شجاعتشان، سگ‌ها برای وفاداریشان و… . در بازار رمزارزها نیز از گاو نر به عنوان نمادی از بازار صعودی استفاده می شود. هنگامی که ارزش سهام در سراسر جهان افزایش می یابد، افراد اغلب به یک بازار گاوی یا صعودی اشاره می کنند که برعکس بازار خرسی یا بازار نزولی است. بازار صعودی یک دوره زمانی طولانی است که در آن قیمت سهام افزایش می یابد و سرمایه گذاران نیز به شرایط موجود خوش بین هستند. در این مقاله از تتر ایران قصد داریم تا به توضیح جامع و کامل بازار گاوی پرداخته و هر آنچه که باید درباره بازار گاوی بدانید را شرح دهیم.

بازار گاوی چیست؟

بازار گاوی چیست

بازار گاوی از مفاهیم مهم و رایجی در بازار سهام است. در سال 1989، یک مجسمه ساز به نام آرتورو دی مودیکا، یک گاو برنزی را در پارک بولینگ گرین در منطقه مالی منهتن نصب کرد و آن را به عنوان نمادی از صعود پس از آشفتگی و سقوط بازار سهام در سال 1987 معرفی کرد. بازار گاوی یا Bullish Market از رفتار و ویژگی های این حیوان بر آمده است. در حالی که ایده های مختلفی در مورد چگونگی پیدایش اصطلاح بازار گاوی وجود دارد، عموماً اعتقاد بر این است که این اصطلاح از نحوه حمله گاو نر ناشی می شود. چرا که گاو نر هنگام حمله شاخ های خود را به سمت بالا می برد. بنابراین این اصطلاح برای توصیف رشد بازار سهام اقتباس شده است. زمانی که اقتصاد در حال رشد است، بیکاری کم است، مصرف کنندگان خرید می کنند، سرمایه گذاران به شرایط موجود خوش بین هستند و بازار سهام تمایل به افزایش سود دارد، این ماهیت یک بازار گاوی است. از نظر فنی، بازار گاوی یا صعودی به عنوان سود 20 درصدی یا بیشتر در یک شاخص بازار سهام یا یک اوراق بهادار فردی تعریف می شود و در مقابل بازار خرسی یا نزولی که در آن بازار سهام  یا اوراق بهادار در زیان 20٪ یا بیشتر است، قرار می گیرد. بازارهای گاوی می توانند چندین سال دوام بیاورند. طولانی ‌ترین روند صعودی بازار سهام به مدت 11 سال به طول انجامید. در مارس 2009 در پی رکود بزرگ شروع شد و در مارس 2020 هنگامی که همه‌گیری کووید-19 اقتصاد جهانی را تعطیل کرد به پایان رسید. بازار گاوی دوره ای است که در آن قیمت سهام در شاخص های اصلی مانند S&P 500 یا میانگین داوجونز در حال افزایش است و معمولا زمانی رخ می دهد که اقتصاد در حال رشد است. تحلیلگران با استفاده از داده‌ های بازار برای شناسایی روندها (روشی که به عنوان تحلیل تکنیکال شناخته می ‌شود)، یک بازار گاوی رسمی را به عنوان دوره ‌ای تعیین کرده‌ اند که S&P 500 پس از دو کاهش متمایز 20 درصدی، حداقل 20 درصد افزایش می ‌یابد. S&P 500 به عنوان یک معیار برای بررسی سلامت کلی بازار در نظر گرفته می شود زیرا از 500 شرکت بزرگ با ارزش بازار تعدیل شده تشکیل شده است. بازارهای گاوی می توانند سال ها دوام بیاورند، اما در نهایت باید به پایان می رسند. یک نمونه از بازار گاوی در دهه 1920 اتفاق افتاد. پس از جنگ جهانی اول، بازار سهام بزرگترین بازار گاوی یا صعودی را تجربه کرد. دهه 1920 برای بسیاری از سرمایه گذاران دهه امید و تجدید بود و (با احتساب تورم)، بازار میانگین باورنکردنی 20 درصد سود در سال را داشت. در طول این مدت، کارگزاران سهام مفهومی را در سرمایه گذاری ایجاد کردند که در آن درصد کمی از ارزش کل را پرداخت می کردند و بقیه را وام می گرفتند.

بازار گاوی چگونه شکل می گیرد؟

کسب سود در بازار گاوی

همان طور که گفته شد، بازارهای گاوی معمولاً زمانی اتفاق می ‌افتند که اقتصاد در حال تقویت بوده و یا قوی است. علاوه بر این، یکی از بهترین شاخص‌ های غیر عددی برای بازار گاوی افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران است. در این زمان‌ ها، تقاضای کلی قدرتمندی برای سهام وجود دارد و رفتار و نظرات کلی بازار مثبت است. علاوه بر این، از آنجایی که شرکت‌ ها می‌ توانند ارزش ‌های بالاتری را برای سهام خود دریافت کنند، افزایش کلی در میزان فعالیت IPO در طول بازارهای صعودی نیز وجود خواهد داشت. بازارهای گاوی و خرسی اغلب با چرخه اقتصادی منطبق می شوند که شامل چهار مرحله است: گسترش، اوج، انقباض و فرورفتگی. شروع یک بازار گاوی اغلب یک شاخص پیشرو برای توسعه اقتصادی است. از آنجا که احساسات عمومی در مورد شرایط اقتصادی آینده قیمت سهام را هدایت می کند، بازار اغلب حتی پیش از اینکه اقدامات اقتصادی گسترده تر، مانند رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) شروع به رشد کند، افزایش می یابد.  

تاثیر بازار گاوی بر سرمایه گذاری شما

قطعا بازارهای گاوی یا صعودی احساس بهتری در سرمایه گذاران ایجاد می کنند، اما همه چیز بستگی به نوع سرمایه‌ گذاری شما دارد. به طور کلی روند یک بازار، چه به صورت گاوی و چه خرسی تاثیر زیادی بر فرآیند و نتیجه سرمایه گذاری دارد. سرمایه ‌گذاران بلندمدت با علم بر اینکه دارایی‌ هایشان در حال رشد است، در بازارهای صعودی آزادی عمل و آسودگی خاطر بیشتری دارند. این در حالی است که معامله‌گران، فروشندگان کوتاه مدت و سرمایه‌گذاران معکوس ETF همگی از بازارهای خرسی یا نزولی سود می‌ برند. برای بهره گیری از بازار گاوی در سرمایه گذاری خود و همچنین کسب سود، نکات و استراتژی هایی وجود دارند که باید مد نظر قرار گرفته شوند. برای مثال؛ سعی نکنید زمان بازار و روندی که در آن وجود دارد را تعیین کنید. چرا که تقریباً غیرممکن است که بگوییم چه زمانی بازار در حالت صعود و چه زمانی در حالت نزولی قرار دارد. حتی سرمایه گذاران حرفه ای و باتجربه نیز به ندرت موفق می شوند روند بازار را به درستی تشخیص دهند. به همین دلیل در صورت تشخیص نادرست، ممکن است در زمان خرید و فروش یک ارز مانند خرید تتر یا فروش آن دچار خطا شده و سودهای آتی را از دست بدهید. بهتر است به ‌تدریج  و طبق معیارهای از پیش تعیین‌ شده خودتان وارد بازار شوید و یا آن را ترک کنید.

مقایسه ی بازار گاوی و خرسی

هر آنچه باید درباره بازار گاوی بدانید

نقطه مقابل بازار گاوی، بازار خرسی است که با کاهش قیمت ها مشخص می شود. اعتقاد رایج در مورد منشأ این اصطلاحات نشان می دهد که استفاده از "گاو" و "خرس" برای توصیف بازارها از نحوه حمله حیوانات به مخالفان خود ناشی می شود. به این صورت که یک گاو نر شاخ های خود را به به سمت بالا حرکت می دهد، در حالی که یک خرس پنجه های خود را به سمت پایین می کشد. بنابراین این اقدامات، استعاره ای از حرکت یک بازار هستند. اگر روند صعودی باشد، بازار گاوی است و اگر روند کاهشی باشد، بازار خرسی است. بازار نزولی برعکس بازار گاوی است که شامل دوره کاهش حداقل 20 درصدی S&P 500 برای دو ماه یا بیشتر می شود. بازار نزولی سود حاصل از یک بازار صعودی را از بین می برد و با احساسات منفی سرمایه گذاران، بدبینی و حتی ترس آن ها مشخص می شود. در طول این بازار، اقتصاد کند می شود، بیکاری افزایش می یابد و بهره وری و سود کسب و کارها نیز کاهش می یابد. اما بدون وجود بازارهای نزولی، بازارهای صعودی وجود نخواهد داشت. چرا که هر دو بخش ضروری چرخه تجاری هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله بازار خرسی چیست را در سایت تتر ایران مطالعه کنید.