یکی از کارهایی که باید قبل از جستجوی بهترین پل‌ های بلاکچین انجام دهید، دانستن تعریف کلی آن‌ است. سرمایه‌ گذاران نیز به تدریج علاقه بیشتری به حوزه DeFi نشان دادند. بنابراین، استفاده از پل بلاکچین به تدریج در اکوسیستم برنامه‌ های کاربردی غیرمتمرکز شتاب بیشتری گرفته است. درست مانند پل‌های فیزیکی، پل بلاکچین دو شبکه یا برنامه بلاکچین مجزا را به هم متصل می‌ کند. پل بلاک چین می‌تواند به روش‌های مختلفی کار کند و به آن پل زنجیره‌ای نیز گفته می‌شود. این پل می‌تواند انتقال بدون وقفه دارایی‌ها و اطلاعات بین شبکه‌های لایه ۱ و لایه ۲ و همچنین بین شبکه‌های مختلف بلاکچین را تسهیل کند.

پل بلاکچین چیست و چه نقشی ایفا می‌کند؟

پل بلاکچین چیست و چه نقشی ایفا می‌کند؟

 پل بلاکچین که به عنوان پل زنجیره‌ای متقابل نیز شناخته می‌شود، دو بلاکچین را به هم متصل می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد ارزهای دیجیتال را از یک زنجیره به زنجیره دیگر ارسال کنند. یکی از اساسی‌ترین و بزرگترین مشکلات بلاکچین ناتوانی در همکاری با یکدیگر بود. در حوزه رمزنگاری هر بلاکچین توسط دیوارهای دامنه خود محدود می‌شود. این امر می‌تواند منجر به هزینه‌های بالای تراکنش شود. پل‌های بلاکچین این مشکل را با فعال کردن انتقال توکن، قراردادهای هوشمند و تبادل داده و دیگر بازخوردها و دستورالعمل‌ها بین دو پلتفرم مستقل حل می‌کنند.
این بلاکچین‌ها کوین‌های مختلفی ضرب می‌کنند و بر اساس مجموعه قوانین متفاوتی عمل می‌کنند. پل بلاکچین به عنوان یک منطقه خنثی عمل می‌کند تا کاربران بتوانند به راحتی بین یکی و دیگری جابجا شوند. دسترسی به چندین بلاکچین از طریق یک شبکه، تجربه رمزنگاری را برای بسیاری از ما افزایش می‌دهد. این مفهوم بسیار شبیه به راه حل‌های لایه 2 است، حتی اگر این دو سیستم اهداف متفاوتی داشته باشند. لایه 2 بر روی یک بلاکچین موجود ساخته شده است، بنابراین در حالی که سرعت را بهبود می‌بخشد، عدم قابلیت همکاری باقی می‌ماند. پل‌های بلاکچین نیز موجودیت‌های مستقلی هستند که به هیچ بلاکچینی تعلق ندارند.

پل های بلاکچین چگونه کار می‌کنند؟

پل بلاکچین یا بریج چیست و چگونه کار می‌کند؟

 پل‌های بلاکچین می‌توانند کارهایی مانند تبدیل قراردادهای هوشمند و ارسال داده انجام دهند، اما رایج‌ترین ابزار انتقال رمز ارز است. به عنوان مثال، بیت کوین و اتریوم دو شبکه بزرگ ارزهای دیجیتال هستند و قوانین و پروتکل‌های بسیار متفاوتی دارند. از طریق پل بلاکچین، کاربران بیت کوین می‌توانند سکه‌های خود را به اتریوم منتقل کنند و از طریق آن‌ها کاری را انجام دهند که نمی‌توانستند روی بلاکچین بیت کوین انجام دهند. این موارد می‌تواند شامل خرید توکن‌های مختلف اتریوم یا پرداخت‌ها و تراکنش‌های کم هزینه باشد.
هنگامی که بیت کوین دارید و می‌خواهید مقداری از آن را به اتریوم منتقل کنید، پل بلاکچین سکه‌های شما را نگه می‌دارد و معادل‌هایی در اتریوم برای شما ایجاد می‌کند. هیچ یک از رمزارزهای درگیر عملاً به جایی دیگر نمی‌روند. در عوض، مقدار بیت کوینی که می‌خواهید انتقال دهید در یک قرارداد هوشمند قفل می‌شود. وقتی می‌خواهید دوباره ارز خود را به بیت‌کوین تبدیل کنید، ETH که داشتید یا هر چیزی که از آن باقی می‌ماند، سوزانده می‌شود و مقدار مساوی از بیت‌کوین به کیف پول شما برمی‌گردد.

توکن سوزی چیست؟

پل‌های بلاکچین قابل اعتماد و پل‌های بلاکچین غیرقابل اعتماد

 یکی از نکات منفی پل‌های بلاکچین، تمرکز است. اگر کاربران می‌خواهند سکه‌هایشان را به ارزهای دیجیتال دیگری تبدیل کنند، باید کنترلشان را کنار بگذارند و اساساً کنترل آن‌ها را در دست شخص دیگری بسپارند. پل‌های بلاکچین قابل اعتماد زمانی که می‌خواهید مقدار زیادی رمزارز را در مدت زمان کوتاهی انتقال دهید، یک گزینه اقتصادی هستند. اولین ورودی در میان انواع پل بلاکچین به پل بلاکچین قابل اعتماد اشاره دارد. پل‌ بلاکچین قابل اعتماد اساسا یک پروتکل است که تحت یک رویکرد، اپراتور یا موجودیت متمرکز اداره می‌شود. پل بلاکچین مورد اعتماد این نام را به خود اختصاص داده است زیرا کاربران باید به شهرت یا هویت یک پل متمرکز اعتماد کنند و وجوه خود را روی پل واریز کنند.
پل‌های غیرمتمرکز زنجیره بلوکی یا پل‌های بلاکچین بدون اعتماد وجود دارند که هدف آن‌ها این است که کاربران هنگام انتقال سکه‌های خود احساس امنیت بیشتری کنند. این راه‌حل‌ها درست مانند یک بلاکچین واقعی با شبکه‌های مجزا که برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها وارد می‌شوند، عمل می‌کنند. در مقایسه با پل‌های بلاکچین قابل اعتماد، نوع غیرقابل اعتماد از الگوریتم‌ها و قراردادهای هوشمند در شبکه بلاکچین استفاده می‌کند. بنابراین، یک پل بلاکچین غیرقابل اعتماد به هیچ واسطه یا متولی مرکزی نیاز ندارد. در این نوع پل‌ها کاربران مجبور نیستند به هیچ مرجع مرکزی در قبال دارایی‌های خود اعتماد کنند. علاوه بر این، یک پل بدون اعتماد با استفاده ریاضیات، علوم کامپیوتر و رمزنگاری برای امنیت تراکنش‌ها شفافیت کاملی را ارائه می‌دهد و کاربران در زمان‌های مختلف کنترل کاملی بر دارایی‌های خود دارند.

انتخاب انواع پل بلاکچین

هر پروژه بلاکچین دارای پارامترهای مشخصی است که منحصر به فرد بوده و باعث ایجاد مشکلاتی در قابلیت همکاری می‌شود. پل بلاکچین به عنوان پاسخ ثابت شده برای این مشکل عمل می‌کند، زیرا می‌تواند به عنوان حالت‌های غیرقابل اعتماد، قابل اعتماد، دو طرفه یا یک طرفه برای انتقال تراکنش‌ها و مجموعه داده‌های مختلف از طریق پل‌های بلاکچین عمل کند. کار یک پل بلاکچین می‌تواند شامل تبادل هویت‌های غیرمتمرکز، اطلاعات خارج از زنجیره و تماس‌های قرارداد هوشمند باشد. برخی از پل‌های بلاکچین که می‌توانید از آن‌ها برای انتقال ارزهای دیجیتال استفاده کنید، شامل موارد زیر است.

  • پل بایننس: این پل غیرمتمرکز یکی از بزرگترین انتخاب ارزهای دیجیتال قابل مبادله را ارائه می‌دهد و از بلاکچین‌های محبوب مانند اتریوم، سولانا، ترون و غیره پشتیبانی می‌کند.
  • AnySwap: این پلتفرم برای داشتن ویژگی‌هایی غیر از انتقال رمزنگاری محبوب است. پس از اتصال به کیف پول، می‌توانید تمام موجودی خود را در انواع مختلف سکه‌ها مشاهده کنید. شما همچنین می‌توانید آزادانه موجودی و دارایی‌های خود را از یک مکان به مکان دیگر انتقال دهید.
  • پل آوالانچ: پل آوالانچ یکی دیگر از پل‌های محبوب بلاکچین و همچنین یک پل دو طرفه برای انتقال دارایی‌ها بین شبکه‌های اتریوم و آوالانچ است. علاوه بر این، پل Avalanche از عملکرد ERC-721 و ERC-20 نیز پشتیبانی می‌کند، بنابراین از انتقال NFT و ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند. تیم Avalanche در ژوئن 2022 به روز رسانی را برای پل معرفی کرد و شامل پشتیبانی از انتقال دارایی ها بین بلاک چین بیت کوین و شبکه Avalanche بود.

نتیجه گیری
طرح کلی اصول پل بلاکچین، عملکرد، انواع و مزایای آن‌ها، پتانسیل آن‌ها را برای حکومت بر آینده بلاکچین نشان می‌دهد. جامعه بلاکچین می‌تواند از پل‌ها برای مزایای قابلیت همکاری و مقیاس‌پذیری در کنار تمرکززدایی واقعی استفاده کند. با رشد پروژه‌های پل بلاکچین، اکوسیستم وب 3 می‌تواند برای کاربران قوی‌تر و فراگیرتر شود. انتقال یکپارچه دارایی‌ها به شبکه‌های مختلف بلاکچین نیز می‌تواند به توسعه دهندگان کمک کند تا بر موانع معمول در توسعه dApps غلبه کنند. همانطور که محبوبیت برنامه‌های بلاکچین مانند برنامه‌های DeFi ،NFT و DAO همچنان رو به رشد است، پل‌های بلاکچین می‌توانند تجربیات یکپارچه‌ای برای کاربر ارائه دهند.