بیت لایسنس چیست؟ هر فردی که می‌خواهد تراکنش‌های قانونی مرتبط با ارزهای دیجیتال را در نیویورک انجام دهد، باید مجوز BitLicense داشته باشد اما اجرایی شدن بیت لایسنس، موجب برانگیختن خشم جامعه رمزنگاری شده است. بسیاری از کاربران ارزهای دیجیتال اعتقاد دارند که دولت محدودیت‌ها و تعهدات غیرمنصفانه‌ای را برای آن‌ها اعمال می‌کند. هزینه درخواست برای BitLicense حداقل 100,000 دلار است. زمانی که این بیانیه در سال 2015 اجرایی شد، حداقل 10 کسب‌وکار مرتبط با ارزهای دیجیتال اعلام کردند که تمامی فعالیت‌های تجاری خود را در نیویورک متوقف خواهند کرد. در واقع، تنها تعداد محدودی از شرکت‌ها و کسب و کارها BitLicense را دریافت کرده‌اند. بیت لایسنس طیف گسترده‌ای از عملکردهای نظارتی رمزنگاری از جمله نقل‌و‌انتقال ارزهای دیجیتال و مدیریت دارایی‌های دیجیتال را شامل می‌شود. در این مقاله از تتر ایران قصد داریم به بررسی بیشتر بیت لایسنس، تاریخچه و نحوه دریافت آن بپردازیم.

هر آنچه نیاز است درباره‌‌ی بیت لایسنس بدانید

بیت لایسنس چیست؟

بیت لایسنس چیست و چه زمانی ایجاد شد؟ هنگامی که بیت کوین (BTC) در سال 2008 ایجاد شد، هیچ روشی برای پیش‌بینی آینده ارزهای دیجیتال مانند امروز وجود نداشت. اما با رشد ارز‌های دیجیتال، نیاز به بیت لایسنس آشکار شد؛ زیرا به دلیل عدم وجود مقررات اصولی، سازمان‌های کلاهبرداری و فرارهای مالیاتی با استفاده از بیت کوین و ارزهای دیجیتال افزایش یافت. بیت لایسنس BitLicense در واقع به‌دنبال این اتفاقات ظاهر شد.
BitLicense یک مجوز تجاری برای فعالیت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال است که توسط دپارتمان خدمات مالی ایالت نیویورک (NYDFS) تحت مقررات ویژه طراحی شده و برای شرکت‌ها و بیزینس‌های بزرگ صادر شده است. BitLicense طیف گسترده‌ای از عملکردهای نظارتی رمزنگاری را در نیویورک از جمله انتقال ارز دیجیتال، خدمات مبادله و مدیریت دارایی دیجیتال و... را شامل می‌شود.
فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال در مسیر صعود خود به سمت قله‌های دنیای مالی در جهان، با چالش‌ها و مشکلاتی مواجه شدند که یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در این مسیر، عدم اعتماد دولت‌ها و نهادهای حاکمیتی مالی به ارزهای دیجیتال بود. کریپتوکارنسی به دلیل ماهیت خود با این مقررات مخالفت می‌کند. غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال، ناشناس ماندن به هنگام خرید و معامله را تضمین می‌کند و بیشتر به همین دلیل است که بسیاری از دولت‌ها تا این حد با ارزهای دیجیتال مخالف هستند. عدم قانون‌گذاری به این معناست که ارزهای دیجیتال می‌توانند برای بسیاری از فعالیت‌های غیرقانونی مانند پولشویی و فرار مالیاتی استفاده شوند و تمرکززدایی به این معنی است که هیچ نهاد حاکمیتی وجود ندارد که منجر به فقدان امنیت عمومی برای وجوه سرمایه‌گذار شود. از نظر دولت آمریکا وجود این مشکلات نیاز به راه‌حل‌هایی داشت؛ از این‌رو بیت لایسنس (BitLicense) به عنوان اولین راهنمای نظارتی ارزهای دیجیتال معرفی شد و چهارچوب‌های نظارتی و قوانین جدیدی به دنبال آن در کشورهای دیگر به وجود آمدند که از جمله آن‌ها می‌توان به مجوز FINMA سوئیس یا مجوز FCA انگلستان اشاره کرد.
فرآیند کسب بیت لایسنس (BitLicense) می‌تواند برای متقاضیان کمی چالش برانگیز باشد؛ چرا که این فرایند بسیار دشوار و گران (با هزینه اولیه 5000 دلار) است. دارندگان این مجوز و متقاضیان دریافت بیت لایسنس اظهار دارند که هزینه‌های قانونی و سایر هزینه‌ها بسته به اندازه موجودیت ارزهای دیجیتال می‌تواند این مبلغ را تا 100,000 دلار افزایش دهد. افرادی که به دریافت BitLicense علاقه‌مند هستند باید ابتدا به سیستم صدور مجوز چند ایالتی در سراسر آمریکا (NMLS)، مراجعه کنند.
سپس آن‌ها اطلاعات ورود به سیستم را دریافت می‌کنند، که مدیران از آن برای ارائه اسناد مربوطه به تنظیم کننده‌های ایالتی و مدیریت اطلاعات شرکت استفاده می‌کنند. فرآیند تأیید دریافت بیت لایسنس (BitLicense) به‌خصوص برای شرکت‌های کوچک یا استارتاپ‌ها کمی دشوار است. بیت لایسنس شامل یک درخواست 30 صفحه‌ای، یک چک‌لیست 4 صفحه‌ای از مدارک مورد نیاز، یک چک‌لیست قوانین 44 صفحه‌ای، چندین هزینه پرداختی و اطلاعات جمع آوری شده دیگر است. NYDFS با تشخیص و اطمینان از صحت اطلاعات دریافتی و تکمیل پرونده‌ها، بیت لایسنس را تکمیل کرده و آن را به متقاضیان ارائه می‌دهد. از زمانی که دریافت BitLicense برای فعالیت‌های تجاری در نیویورک الزامی شد. اکثر قانون‌گذاران، کنترل‌های BitLicense را به ‌عنوان اقدامات معقولی برای کاهش خطرات ذاتی در انتقال و نگهداری ارزهای دیجیتال در نظر گرفتند. با این‌حال مخالفان BitLicense، آن را هزینه‌بر و نقص کننده حریم خصوصی کاربران در کریپتو می‌دانند.

مزایای بیت لایسنس چیست؟

مزایای بیت لایسنس

 فرآیند دریافت بیت لایسنس (BitLicense) برای انجام خدمات رمزنگاری، به زمان و هزینه بالایی نیاز دارد؛ اما با این‌حال پس از دریافت مجوز، شرکت‌ها از مزایای دریافت آن بهره‌مند می‌شوند. از جمله مزایای بیت لایسنس، می‌توان به محافظت افراد در قبال شکایت‌های غیرضروری و سرمایه‌گذاران متقلب اشاره کرد. بیت لایسنس همچنین مزایای دیگری از جمله انتقال ارز دیجیتال، ذخیره یا نگهداری آن، راه‌اندازی صرافی‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال و صدور ارزهای دیجیتال جدید و ... اشاره کرد. به طور خلاصه می‌توان گفت، BitLicense یک گواهی برای فعالیت‌های رمزنگاری قانونی است که از این فعالیت‌ها در ایالت نیویورک محافظت می‌کند.

شرایط لازم برای متقاضیان بیت لایسنس

 شرایط لازم برای متقاضیان بیت لایسنس و دریافت این مجوز به صورت زیر است:

  •  BitLicense یک شرکت را ملزم می‌کند که از تمام سیاست‌های مالی فدرال و ایالتی پیروی کند.
  • متقاضی مجوز باید مقدار مشخص و معینی از دارایی‌های دیجیتال خود را برای اطمینان از ثبات مالی و ادامه عملیات خود حفظ کند.
  • متقاضیان بیت لایسنس، باید یک اوراق قرضه امنیتی داشته باشند تا از دارایی‌ها و وجوه مشتری محافظت کنند.
  • مدیران NYDFS همچنین باید تغییرات در مدل‌های کسب‌وکار، خدمات، محصولات، کنترل شرکت، ادغام یا مشارکت را تأیید کنند. مدیران این مجموعه همچنین باید کلیه فعالیت‌های تجاری را تأیید کنند.
  • متقاضیان دریافت بیت لایسنس باید سوابق، دفاتر حسابداری و سایر اسناد مشابه را که حداقل 7 سال قبل همه حساب‌ها یا تراکنش‌ها را شامل می‌شود، نگهداری کنند. علاوه بر این، آن‌ها باید آماده ارائه این موارد به NYDFS در هر زمانی باشند.
  • متقاضیان بیت لایسنس (BitLicense) باید تحت بازرسی‌های منظم قرار گیرند و گزارش‌های مالی ارائه کنند. این بازرسی‌ها باید به صورت متناوب و فصلی، سالانه و دو سال یک بار انجام گیرد. مدیران NYDFS، به بررسی امور مالی و روش‌هایی برای تعیین این‌که آیا متقاضی از وضعیت مالی خوبی برخوردار است و تمامی مقررات را انجام داده است یا نه، تمرکز خواهند کرد.
  • برنامه‌های مبارزه با پولشویی و امنیت سایبری در دریافت این مجوز نیز اجرا می‌شود. متقاضیان باید اطلاعات مربوط به تراکنش‌های جعلی، هک‌ها و نقض داده‌ها را در صورت وقوع به NYDFS ارائه دهند.

نتیجه گیری

همانطور که گفتیم، BitLicense یک مجوز تجاری برای فعالیت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال است که توسط دپارتمان خدمات مالی ایالت نیویورک (NYDFS) تحت مقررات ویژه طراحی شده و برای شرکت‌ها و بیزینس‌های بزرگ صادر شده است. هنگامی که دپارتمان مالی نیویورک بیانیه‌ای با عنوان BitLicense ارائه داد، بسیاری از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال این چهارچوب نظارتی را محدود کننده و خلاف قانون اساسی اعلام کردند. با این‌حال، نمی‌توان کارآمدی BitLicense را در حفاظت از منافع سرمایه‌گذاران و معامله‌گران انکار کرد. این چهارچوب امنیتی شرکت‌هایی را با مدل‌های کسب‌وکار ضعیف، وضعیت مالی مبهم و پلتفرم‌های کلاهبرداری را به نوعی کاهش داده و موجب ایجاد تراکنش‌های امن و سرمایه گذاری‌های کلان در زمینه رمزنگاری شده است.