بایننس یکی از بزرگترین صرافی های متمرکز (CEX) در دنیای ارز های دیجیتال است که حجم معاملات آن در سال 2021 به 9.5 تریلیون دلار آمریکا رسید و امکان بررسی قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال را فراهم می کند. بایننس میزبان شبکه بلاک چینی خود است که زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس (BSC) نام دارند. BSC قابلیت یک قرارداد هوشمند را دارا است که اکوسیستم DApps را فعال می کند و زنجیره بایننس نیز تضمین می کند که تمام تراکنش ها در CEX به سرعت و بسیار آسان انجام می شوند. این دو بلاک چین توکن های متفاوتی دارند، این توکن ها BEP-2 و BEP-20 هستند. BEP2 یک استاندارد توکن بایننس کوین (BNB) برای پلتفرم بایننس است. BEP20 نیز یک استاندارد توکن بایننس (BNB) برای تعامل با برنامه‌ های کاربردی در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) است. 
در دنیای ارز های دیجیتال، هر توکنی که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌ کند و بر روی یک بلاک چین صادر می ‌شود، باید از راهنمایی به نام استانداردهای توکن پیروی کند. از این مقاله برای آموزش نحوه ایجاد، صدور و استقرار توکن های جدید بر اساس بلاک چین استفاده می شود و در واقع بخشی از استانداردهای قراردادهای هوشمند است که در چنین بلاک چین هایی برای کارآمد نگه داشتن ارتباط بین قراردادهای هوشمند بسیار ضروری است. در حال حاضر، رایج ترین بلاک چین در قراردادهای هوشمند، اتریوم است که در چند سال گذشته، چندین استاندارد توکن معروف برای بسیاری از قراردادهای هوشمند مختلف ایجاد کرده است. به غیر از اتریوم، بلاک چین های بایننس، زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس، نیز در بین دارندگان رمزارز بسیار محبوب هستند و دارای مجموعه استانداردهای توکن خود به نام BEP2 و BEP20 است. در این مطلب از تتر ایران به پاسخ سوالاتی مانند شبکه BEP2 و BEP20 چیست و چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ پرداخته و هر یک از آن ها به طور کامل شرح داده می شوند. 

شبکه BEP2 چیست؟

شبکه BEP2 چیست؟

شبکه BEP2 چیست؟ BEP مخفف Binance Chain Evolution Proposal است و BEP2 استاندارد توکن بومی برای تمام تراکنش ‌های توکن در زنجیره بایننس است که اولین شبکه بلاک چینی توسط بایننس نیز محسوب می شود. هدف شبکه BEP2 این است که اطمینان حاصل شود همه توکن ها می توانند به درستی در اکوسیستم زنجیره بایننس با یکدیگر تعامل داشته باشند. در حال حاضر، توکن های BEP2 توسط کیف پول های سخت افزاری مانند Ledger Nano X، Ledger Nano S، Trezor Model T و Coolwallet S پشتیبانی می شوند. یکی از بارزترین مزایای استفاده از BEP2 سهولت استفاده از آن است. چرا که به کاربران اجازه می دهد تا به راحتی با دارایی های رمزنگاری مختلف در مبادلات رمزنگاری متمرکز و غیرمتمرکز بایننس معامله کنند. البته، این توکن با هیچ بلاک چین دیگری به جز بایننس سازگار نیست. BNB در قالب BEP2، تنها می تواند به عنوان کارمزد تراکنش در صرافی های بایننس استفاده شود. BEP2 فرمت توکن استاندارد برای بایننس کوین (BNB) برای همه تراکنش‌ ها در پلتفرم مبادلات ارز دیجیتال بایننس است. این استاندارد برای کار بر روی Binance CEX و همچنین Binance DEX (صرافی غیرمتمرکز) ایجاد شده است.  
زنجیره بایننس، شبکه بلاک چینی است که در آوریل 2019 به وسیله بایننس راه اندازی شد. این زنجیره بر تسهیل تبادل سریع دارایی ها و مدیریت تعداد زیادی از تراکنش ها تمرکز دارد.  بنابراین، زنجیره بایننس به عنوان پایه و اساس Binance DEX عمل می کند که در پردازش تراکنش های غیرمتمرکز مبادلات کریپتو تخصص دارد. علاوه بر این، زنجیره بایننس، مشابه بیت کوین، همچنان از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می کند. قابلیت ها و ظرفیت های زنجیره بایننس با کل اکوسیستم بایننس ادغام شده است تا از طریق توکن با BSC تعامل داشته باشد. با این حال، زنجیره بایننس ظرفیت اجرای قراردادهای هوشمند و تسهیل اکوسیستم DApps مانند BSC را ندارد. 

شبکه BEP20 چیست؟

شبکه BEP20 چیست؟ BEP20 نیز یک استاندارد توکن بومی است که بر روی زنجیره هوشمند Binance کار می کند. هدف اصلی از ایجاد BEP20 تسهیل تمامی نیازهای تراکنش در dApp های مختلف در زنجیره هوشمند Binance است. به طور کلی، استاندارد توکن BEP20 عمدتاً از اتریوم ERC20 پیروی می کند. به همین دلیل است که BEP20 شباهت های زیادی با اتریوم دارد و با قراردادهای هوشمند اتریوم و همچنین زبان برنامه نویسی آن یعنی ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است. جدای از آن، BEP20 همچنین به دلیل قابلیت همکاری خود شناخته شده است، به این معنی که کاربران می توانند به راحتی توکن های BEP20 را با استفاده از یک رابط که می تواند آن را با سایر شبکه های بلاک چین مرتبط کند، به توکن های BEP2 و توکن های سازگار با ERC20 تبدیل کنند. BEP20 در زنجیره هوشمند بایننس (BSC)، استاندارد توکن برای سکه بایننس (BNB) است. BEP20 برای تمام نیازهای تراکنش در DApp های مختلف در BSC ایجاد شده است. 

زنجیره هوشمند بایننس

زنجیره هوشمند بایننس راه حل بایننس برای ایجاد یک اکوسیستم DApps در پلتفرم بایننس است. راه اندازی زنجیره هوشمند بایننس، اولین بار در تاریخ آوریل 2020 اعلام شد. پنج ماه بعد، در سپتامبر 2020، سرانجام BSC راه اندازی شد. بایننس BSC را در پاسخ به محبوبیت اتریوم و اکوسیستم DApps آن ایجاد کرد.  همچنین، بخش‌های جدید در دنیای کریپتو مانند DeFi، NFT و همچنین بازی‌های رمزنگاری، Binance را به ایجاد یک شبکه بلاک چین با قابلیت‌ های قرارداد هوشمند سوق می‌ دهند. BSC از یک الگوریتم اثبات سهام (PoS) استفاده می کند که امکان سهامداری و ایجاد یک اکوسیستم DApps را فراهم می کند.  یکی از محبوب ترین برنامه های کاربردی در BSC، یک DEX فورک شده از برنامه Uniswap است که Pancakeswap نام دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی این زنجیره، می توانید مقاله شبکه BSC چیست؟ تمام ویژگی های زنجیره هوشمند بایننس را بخوانید.

تفاوت  شبکه BEP2 و BEP20

شبکه BEP2 و BEP20 چیست و چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

همان طور که گفته شد، بایننس یکی از معتبرترین صرافی های ارز دیجیتال است که امکان خرید ارزهای دیجیتال مختلفی مانند خرید تتر، بیت کوین و غیره را فراهم می کند و میزبان دو شبکه بلاکچینی است که دو توکن BEP20 و BEP2 را شامل می شود. دو شبکه BEP2 و BEP20 در واقع بسیار متفاوت از یکدیگر هستند که این تفاوت فراتر از تفاوت های کلی بین زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس است. برخی از تفاوت های این دو شبکه عبارتند از:

  • شبکه بلاک چینی؛ اصلی ترین تفاوت بین دو شبکه BEP2 و BEP20 این است که هر دو  استاندارد در شبکه های بلاک چینی مختلفی فعالیت می کنند. توکن های BEP2 بومی زنجیره بایننس هستند، در حالی که توکن های BEP20 بومی زنجیره هوشمند بایننس هستند. 
  • الگوریتم اجماع؛ به دنبال شبکه های متفاوتی که این دو توکن بر روی آن ها عمل می کنند، الگوریتم های اجماع آن ها نیز متفاوت است. زنجیره بایننس از الگوریتم اثبات کار استفاده می کند، در حالی که زنجیره هوشمند بایننس از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می کند.  هزینه های مربوط به زنجیره بایننس بالاتر است. بنابراین، تراکنش با توکن ‌های BEP2 در مقایسه با توکن ‌های BEP20 گران ‌تر در نظر گرفته می‌ شود. 
  • قراردادهای هوشمند؛ تفاوت مهم دیگر این دو شبکه در زمینه پشتیبانی از قراردادهای هوشمند است. با افزایش محبوبیت برنامه ‌های DeFi و برنامه ‌های مبتنی بر قرارداد هوشمند، بیشتر توسعه‌ دهندگان به زنجیره‌ های بلوکی که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می ‌کنند علاقه‌مندتر می‌ شوند. در نتیجه می توان گفت BEP20، انعطاف پذیرتر از BEP2 هستند.
  • آدرس کیف پول؛ یکی از ساده‌ ترین راه‌ ها برای تشخیص BEP2 از BEP20، بررسی آدرس توکن است.  آدرس کیف پول برای توکن های BEP2 همیشه با یک "bnb" در ابتدا شروع می شود. در همین حال، توکن‌ های BEP20 دارای آدرس کیف پولی تقریباً مشابه به شبکه اتریوم دارند و آدرس کیف پول برای توکن های BEP20 معمولا همیشه با "x0" شروع می شود.
  • سازگاری با اتریوم؛ BEP2 اولین استاندارد توکن بومی برای زنجیره بایننس است، بنابراین استفاده از آن در اکوسیستم بایننس محدود است و هیچ راهی برای اتصال توکن های BEP2 و استفاده از آن ها در یک بلاک چین متفاوت وجود ندارد. در همین حال، استاندارد BEP20 مطابق با استاندارد توکن اتریوم ساخته شده است. از این رو، BEP20 با قراردادهای هوشمند اتریوم و همچنین زبان برنامه نویسی آن سازگار است.
  • مقیاس پذیری؛ مقیاس پذیری توکن های BEP2 و BEP20 نیز متفاوت است. BEP20 به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا عرضه و تقاضای توکن ها را با استفاده از پارامترهای ضرب و سوزاندن شناسایی کنند. این بدان معناست که شما می توانید تعداد دقیق توکن های جدید مورد نیاز یا تعداد توکن هایی را که باید بسوزانید، متوجه شوید. چنین انعطاف ‌پذیری می ‌تواند مقیاس‌ پذیری پروژه‌ های BEP20 را افزایش دهد که مطمئناً یک مزیت بزرگ برای بسیاری از توسعه ‌دهندگان به حساب می آید. علاوه بر این، سازگاری BEP20 با اتریوم  منجر به مقیاس پذیری بهتری می شود.

کارمزد این شبکه ها در بایننس

هزینه تراکنش یکی از مهمترین جنبه هایی است که باید توسط توسعه دهندگان در نظر گرفته شود. در مورد کارمز دو شبکه BEP2 و BEP20، توکن‌ های BEP2 کارمزد تراکنش‌ ها را بر صرافی ‌های متمرکز و غیرمتمرکز بایننس تحمیل می‌ کنند. در همین حال، توکن ‌های BEP20 برای هر دو صرافی بایننس نیازی به کارمزد تراکنش ندارند، بنابراین برای توسعه‌ دهندگان مناسب ‌تر هستند. کارمزد انتقال BEP20، در مقایسه با ERC20 میزان بسیار کمتری است که با استفاده از اعتبارسنجی شبکه بایننس اسمارت چین (BSC) انجام می شود. کارمزد انتقال BEP20 برای یک تراکنش متوسط مبلغ بسیار ناچیزی است. این در حالی است که برای انتقال BEP2، کارمزد بیشتری دریافت می شود. 

چرا بایننس دو بلاک چین ایجاد کرده است؟

شبکه بایننس دو بلاک چین با نقش های متفاوت ایجاد کرده است تا مکمل یکدیگر باشند. این دو توکن عملکردهای متفاوت و در عین حال غیر همپوشانی دارند. BSC به عنوان یک بلاک چین جدید عملکردهایی را انجام می دهد که شبکه بایننس چین نمی تواند آن ها را اجرا کند. علاوه بر این، این دو بلاک چین از طریق پلی که می‌ تواند قالب استاندارد توکن BNB را تغییر دهد، قابل تعامل با یکدیگر هستند. از نظر زیرساخت نیز، بایننس دو بلاک چین مختلف ایجاد کرد تا بار محاسباتی را کاهش دهد. این امر به ویژه برای زنجیره بایننس که همیشه حجم زیادی از تراکنش‌ ها را در مرکز تبادل ارز دیجیتال بایننس انجام می ‌دهد، امر بسیار مهمی است. بنابراین، ایجاد یک بلاک چین مستقل و مجزا در BSC، عملکرد زنجیره بایننس را تا حد زیادی تضمین می کند. همچنین، در صورت از کار افتادن یک سرور بلاک چین، باقی شبکه تحت تاثیر قرار نمی‌ گیرند و می ‌توانند به کار خود ادامه دهند. این معماری بلاک چین دوگانه همچنین الگوریتم های تأیید متفاوتی را نیز در هر شبکه انجام می دهد. زنجیره بایننس الگوریتم سنتی PoW را اجرا می کند در حالی که BSC دارای یک الگوریتم PoS با ظرفیت اجرای قراردادهای هوشمند است.