دنیای کریپتو به ارزهای معروف مثل، بیت کوین و اتریوم محدود نمی‌ شود. این فضا پر از ارزهای دیجیتال متفاوت با ارزش‌ های گوناگون است تا هر فردی با هر توانایی مالی بتواند در آن به معامله و خرید و فروش بپردازد. اما چیزی که یک سرمایه‌ گذار باید در نظر بگیرد، آشنایی با کوین‌ ها، توکن‌ ها و ارزش‌ های هر ارزدیجیتال است تا منجر به یک سرمایه‌ گذاری آگاهانه شود. یکی از ارزهایی که به تازگی در دنیای کریپتو پا گذاشته، بیبی دوج کوین (Baby Doge Coin) است. در این مقاله به موضوعات پیرامون ارزدیجیتال بیبی دوج کوین اشاره می‌کنیم. با تتر ایران تا پایان این مقاله همراه بمانید.

آشنایی با بیبی دوج کوین (Baby Doge Coin)

بیبی دوج

نمودار Coinmarketcap نشان می‌دهد که ارز دیجیتال بیبی دوج کوین در 12 ژوئن 2021 به جمع دیگر رمزارزهای شبکه بلاکچین اضافه شده است. این رمزارز با هدف کمک به سگ‌های بی‌سرپرست و توسط یک فعال محیط زیست به نام کریستین کامپیسی (Christian Campisi) بر روی شبکه بایننس (BCS) ایجاد شد. کریستین به عنوان نماد رمزارز خود نیز تصویر یک سگ گرافیکی با چهره خندان را انتخاب کرد. اما چیزی که باعث شد این ارز به شهرت برسد، علاقه شخصی "ایلان ماسک" به این رمزارز نوپا بود.
ایلان ماسک، یکی از ثروتمندترین افراد جهان است که با یک توییت در حساب کاربری خود توانست، ارزش و سهام بیبی دوج کوین را دگرگون کند. بعد از توییت ایلان ماسک، سرعت معاملات انجام شده توسط این کوین بالا رفت و نام این ارزدیجیتال به عنوان یک ارز سودده، بر سر زبان‌ها افتاد. بیبی دوج کوین Baby Doge Coin به سرعت از یک ارز گمنام به یک ارز محبوب تبدیل شد و دوستداران و طرفداران خاص خود را پیدا کرد. به دلیل حمایت و تعریف ایلان ماسک از این ارز، بسیاری از تحلیلگران، آینده این ارزدیجیتال را روشن و سودآور پیش‌بینی کردند. اما زمان نشان می‌دهد که این ارز به سود می‌رسد یا نه!
البته رابطه ایلان ماسک با این کوین همچنان مثل یک راز باقی‌مانده است. تصویر توییت ایلان ماسک در جولای سال 2021 که باعث شهرت و محبوبیت این ارز شد را در ادامه مشاهده می‌کنید.

ایلان ماسک

سایت رسمی بیبی دوج کوین

سایت اصلی بیبی دوج babydoge.com است. این سایت، داستان به وجود آمدن این ارز دیجیتالی را اینطور شرح می‌دهد: "بیبی دوج کوین ارزی مشابه با دوج کوین است و از الگوی آن پیروی می‌کند. بیبی دوج یک کوین بامزه است که برای کاهش تورم کاربرد دارد و به گونه‌ای طراحی شده که در طول زمان کمیاب‌تر شود. همه افرادی که در کیف پول خود از ارز دیجیتال بیبی دوج کوین نگه‌داری می‌کنند، می‌توانند به صورت خودکار دارای کوین بیشتری شوند و از این طریق به کسب درآمد برسند؛ چون این کوین یک دارایی با ارزش است."
حضور این ارز در دنیای کریپتو، ابتدا یک جک و شوخی به نظر می‌رسید؛ اما الان بیبی دوج کوین به یک نوع پول ارزشمند تبدیل شده است. اخبار جدید بیبی دوج کوین از طریق سایت مرجع آن قابل پیگیری و مشاهده است.
لازم به ذکر است که بیبی دوج کوین در دسته ارزهای "میم" قرار می‌گیرد. از مشخصه اصلی میم کوین‌ها (Memecoin) می‌توان به محبوبیت در زمان کوتاه اشاره کرد. سرمایه‌گذارها و اینفلوئنسرها معمولا تبلیغ این نوع از ارزها را انجام می‌دهند.

عملکرد بیبی دوج کوین

عملکرد بیبی دوج کوین

بسیاری از توکن‌ها دارای MAX SUPPLY  یا حداکثر میزان ضرب هستند و به مقدار محدود ضرب و تولید می‌شوند. این ارزهای رمزنگاری شده در شبکه بلاکچین دارای اهمیت بیشتری هستند که بیبی دوج کوین نیز یکی از این رمزارزها است.
بیبی دوج کوین یک توکن ابر تورم‌زا (Hyper-Deflationary) است و ارزش و قیمت آن به ارزهای دوج کوین و شیبا وابسته است. همچنین به هولدرها و سرمایه‌گذاران خود به عنوان پاداش، ارز بیبی دوج کوین هدیه می‌دهد که به شکل خودکار به کیف پول آن‌ها اضافه می‌شود. به زبان ساده‌تر، هر تراکنشی که در شبکه بیبی دوج انجام شود، شامل 5 درصد کارمزد برای سرمایه‌گذاران است. در ادامه سه عملکرد این کوین را بررسی می‌کنیم:
رفلکشن (Reflection): همانطور که در بالا توضیح دادیم و طبق این عملکرد 5 درصد از تراکنش‌ها بین افرادی که دارندگان بیبی دوج کوین هستند، توزیع می‌شود. دارندگان با نگه‌داری از این کوین به دارایی‌های خود اضافه می‌کنند. البته صرافی‌ها و کیف پول‌های متمرکز ممکن است از این قضیه جدا باشند.
استخر تامین نقدینگی (LP acquisition): هر تراکنش 10 درصد کارمزد دارد که 5 درصد آن به دارندگان و 5 درصد به صرافی پنکیک سوآپ (صرافی غیرمتمرکز) که استخر تامین نقدینگی است، پرداخت می‌شود. این توکن‌های LP، برای تامین انرژی مورد نیاز پروژه استفاده می‌شوند. این کار برای بهبود ثبات کوین نیز موثر خواهد بود.
توکن سوزی (Token Burn): برای کنترل تورم، توکن‌ سوزی انجام می‌شود. این کار برای افزایش قیمت بیبی دوج کوین موثر است که یکی از عملکردهای اصلی این توکن به شمار می‌رود. در فرآیند توکن سوزی، مقداری از کوین‌هایی که استفاده نمی‌شوند، به طور کامل از شبکه بیرون شده و غیر قابل دسترس می‌شوند.

مزایا و معایب بیبی دوج کوین

میم کوین بیبی دوج نیز مثل هر کوین دیگری دارای معایب و مزایای خاصی است.

  • مزایا:

بیبی دوج کوین ممکن است به طور ناگهانی افزایش قیمت را تجربه کند.
وابسته بودن ارزش بیبی دوج کوین به کوین‌های دوج و شیبا باعث ارزشمند بودن آن می‌‍شود.

  • معایب:

ارزش فاندامنتالی و تکنیکالی برای این کوین تعریف نمی‌شود.
صرافی‌ها و کیف‌پول‌هایی که از ارز بیبی دوج پشتیبانی می‌کنند، محدود هستند.

خرید و فروش بیبی دوج کوین

کیف پول‌های ارز دیجیتال و صرافی‌هایی که از این ارز دیجیتالی پشتیبانی می‌کنند، محدود هستند چرا که این ارز یک ارز نوپا است که به تازگی وارد بازار شده.
در حال حاضر تنها 32 صرافی از معامله بیبی دوج کوین پشتیبانی می‌کنند که در لیست آن‌ها نام صرافی‌هایی مثل: PancakeSwap، Huobi، OKX، CoinEx و BitForex و... دیده می‌شود. کیف پول متامسک و Binance Chain Wallet از جمله کیف پول‌های ارز دیجیتال بیبی دوج کوین محسوب می‌شوند.
بسیاری از افراد معتقدند که روند توکن سوزی بیبی دوج کوین، روی خرید و فروش این ارز تاثیر دارد و باعث افزایش قیمت آن می‌شود. چرا که چشم‌انداز مطلوب برای کوین بیبی دوج این است که با کاهش تعداد رمزارزهای موجود و سوزاندن آن، تقاضا برای خرید و فروش آن بالاتر رود و در نتیجه قیمت آن با افزایش روبه‌رو شود.
از طرف دیگر قیمت پایین این ارزدیجیتال (در حال حاضر) و حمایت ایلان ماسک موجب می‌شود تا افراد حمایت خود را از این ارزدیجیتال کم نکنند. در زمان نگارش این مقاله حجم معاملات بیبی دوج کوین بالا است؛ اما ارزش سهام آن با یک شیب ملایم در حال نزول است. به علاوه این کوین در میان تمام 22.222 رمزارز موجود، در رتبه 228 قرار دارد.

سرمایه‌گذاری و آینده دوج کوین

سیگنال‌هایی که از هر سمت و سو برای خرید ارزدیجیتال Baby Doge Coin داده می‌شود کم نیست؛ اما افراد حرفه‌ای می‌دانند که این ارز نیز مثل تمام رمزارزهای دیگر ممکن است، دچار فراز و نشیب‌های بسیار باشد. نمی‌توان تنها به حمایت‌های ایلان ماسک اکتفا کرد و تمام دارایی خود را روی این رمزارز سرمایه‌گذاری کرد.
همانطور که گفتیم این ارز با وجود سروصداها و جنجال‌هایی که برپا کرده، از ارزش بالایی برخوردار نبوده و به نظر نمی‌رسد که در آینده نیز رشد و سود آنچنانی داشته باشد. هر فرد آگاه و عاقلی باید بداند که میم کوین‌هایی مثل بیبی دوج کوین، ویژگی برجسته و خاصی ندارند پس برای سرمایه‌گذاری مناسب نیستند. برای کسب سود باید به دنبال رمزارزهای قدرتمندتر و شناخته‌شده‌تر بود که فاکتورهای رشد در نمودارهای آن قابل مشاهده است.
دانستنی‌های بیبی دوج کوین

حدس و گمان‌ها و اطلاعات جانبی دیگری درباره بیبی دوج کوین در میان مردم و فعالان حوزه کریپتو وجود دارد. در زیر به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • کوین دوج به شخص ایلان ماسک تعلق دارد. از طرفی این فرد علاقه بسیار زیادی به کوین بیبی دوج نشان داده است؛ به همین دلیل بیبی دوج کوین فرزند یا بچه دوج کوین نیز نامیده می‌شود.
  • بسیاری از تحلیلگران معتقدند که ارزدیجیتال بیبی دوج کوین ممکن است به کوینی ارزشمند تبدیل شود در حدی که معامله آن در صرافی بایننس نیز اتفاق بیفتد. اما در زمان نگارش این مقاله سند قابل استنادی بر این اتفاق وجود ندارد.
  • در نظر بسیاری از افراد، این کوین تنها برای کلاهبرداری ساخته شده است که ادعای درستی نیست چرا که Baby Doge Coin مبتنی بر شبکه هوشمند بایننس است که دلیلی بر قابل اعتماد بودن آن به شمار می‌رود.
  • روند توکن سوزی بیبی دوج کوین از سال 2022 آغاز شد و هر ماه چند کوادریلیون توکن سوزانده شد. سوزاندن ۵۰ کوادریلیون کوین در یک تراکنش عمده اولین و مهمترین رویداد برای جامعه میم کوین محسوب می‌شود.
  • از آنجا که بخشی از ماموریت بیبی دوج کوین کمک به سگ‌های نیازمند و بی‌سرپرست عنوان شده، این رمز ارز با همکاری چندین سازمان حمایت‌های بسیاری را از حیوانات انجام داده است. این یک ویژگی مثبت در کارنامه بیبی دوج کوین است که باعث محبوبیت رمزارز در بین فعالان محیط زیست می‌شود.

جمع‌بندی
بیبی دوج کوین Baby Doge Coin  یک توکن رمزنگاری شده در شبکه هوشمند بایننس است که به دلیل حمایت فرد ثروتمندی به نام ایلان ماسک، در مدتی کوتاه به شهرت رسید. اگرچه احتمال کلاهبردار بودن این پروژه کاملا رد شده است اما تحلیلگران این ارز را برای سوددهی مناسب نمی‌دانند. این رمزارز در حال حاضر ارزش خاصی ندارد و برای سرمایه‌گذاری ایده‌آل نخواهد بود. موضوعات مربوط به این رمز ارز را در مقاله بیبی دوج کوین چیست؟ (Baby Doge Coin) برای شما بازگو کردیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید و سودمند بوده باشد.