در دنیای ارزهای دیجیتال، ASIC به طور گسترده برای اشاره به سخت افزارهای تخصصی که توسط شرکت‌هایی مانند Bitmain و Halong Mining در حال توسعه و عرضه به بازار هستند، استفاده می‌شود. این سخت افزارها تنها با هدف استخراج بیت کوین (یا سایر ارزهای دیجیتال) طراحی شده‌اند. برخی از کوین‌ها وجود دارند که نمی‌توانند به طور موثر با استفاده از ماینرهای ASIC استخراج شوند و به همین دلیل، ممکن است به عنوان ارزهای دیجیتال مقاوم در برابر ASIC شناخته شوند. ماینینگ یک فرآیند شامل حل تعداد زیادی توابع هش تا زمانی که یک خروجی هش معتبر تولید شود است. استخراج ‌کننده‌ای که هش معتبری پیدا می‌کند از آن به‌ عنوان مدرکی برای کار خود استفاده می‌کند، که به آن‌ها این حق را می‌دهد که بلوک بعدی تراکنش‌ها را اعتبارسنجی کرده و پاداش بلوک را دریافت کنند. اگرچه ASIC ها می‌توانند بسیار کارآمد باشند، اما محدود بودن به یک مورد خاص آن‌ها را برای انجام هر کار دیگری کاملاً بی‌فایده می‌کند. علاوه بر این، پیشرفت‌های مداوم فناوری در فضای ارزهای دیجیتال، مدل‌های جدید ASIC را به بازار عرضه کرده است که مدل‌های قدیمی را منسوخ می‌کند.

ای سیک ASIC چیست؟

ای سیک ASIC چیست؟

 اصطلاح ASIC در دنیای ارزهای دیجیتال به سخت‌‌افزار تخصصی اطلاق می‌شود که توسط شرکت‌هایی مانند Bitmain و Halong Mining توسعه یافته و به بازار عرضه می‌شوند. ماینرهای ASIC به طور فعال در اکثر شبکه‌های اثبات کار مانند بیت کوین و لایت کوین مستقر هستند. در ارزهای دیجیتال یک بحث قوی در رابطه با تمرکز قدرت استخراج ناشی از ASIC وجود دارد. از یک طرف، آن‌ها قدرت هش مورد نیاز را برای ایمن سازی و تأیید بلاکچین‌ها فراهم می‌کنند، اما همچنین قدرت استخراج را در دستان چند شرکت ماینینگ متمرکز می‌کنند که می‌توانند هزاران ASIC را برای راه‌اندازی مزارع استخراج بزرگ بخرند. در استخراج ارزهای دیجیتال، ماینرها باید از رایانه برای حل یک معمای فوق‌العاده پیچیده استفاده کنند. به شخصی که ابتدا معما را حل می کند، ارز دیجیتال تعلق می‌گیرد. قدرتمندترین کامپیوتر بیشترین شانس را برای حل معما دارد و بنابراین ASIC برای به حداکثر رساندن امکان ماینینگ ایجاد شد.

استخراج ASIC چیست؟

استخراج ASIC چیست؟

ای‌سیک در اصل یک کامپیوتر کوچک است که برای مجموعه محدودی از فرآیندها ساخته شده است . ASIC در واقع یک سیستم روی یک تراشه است که در دنیای ارزهای دیجیتال به طور خاص برای استخراج یک سکه یا مجموعه‌ای از سکه‌ها ساخته شده است. ای‌سیک‌ها (ASIC) کامپیوترهایی هستند که تنها با هدف استخراج ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند که از طریق اثبات کار ایجاد می‌شوند. با استفاده از این سیستم، هر زمان که یک بلوک جدید از اطلاعات نیاز به تایید و اضافه شدن به بلاکچین ارز دیجیتال داشته باشد، با یک پازل پیچیده رمزگذاری می‌شود که کامپیوتر باید آن را حل کند. هرکسی که معما را حل کند ابتدا بلاکچین را با اطلاعات جدید به روز می‌کند و مقدار مشخصی ارز دیجیتال به او تعلق می‌گیرد. از نظر تئوری می‌توان از هر کامپیوتری برای حل این معماها استفاده کرد. با این حال، از آنجایی که استخراج اثبات کار اساساً یک مسابقه است، افرادی که دارای هش ریت بیشتر هستند (معیاری از محاسباتی که می‌توان در هر ثانیه انجام داد) احتمال بیشتری دارد که ابتدا معما را حل کنند. بنابراین ماینرهای ASIC برای افزایش نرخ هش ماینرهای ارزهای دیجیتال ایجاد شدند.

ماینینگ از طریق ASIC چگونه انجام می‌شود؟

ماینرهای ASIC برای یک الگوریتم هش طراحی شده‌اند که بر روی ارزهای دیجیتالی که می‌توانید استخراج کنید، تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، بیت کوین از طریق الگوریتم SHA-256 استخراج می‌شود و اتریوم از طریق ETHASH استخراج می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید هر دو را استخراج کنید، به یک ماینر ASIC برای SHA-256 و یک ریگ جداگانه برای استخراج ETHASHنیاز دارید. هزینه استخراج کنندگان ASIC با نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال افزایش و کاهش می‌یابد . راب چانگ، موسس و مدیر اجرایی Gryphon Digital Mining، می‌گوید که ماینرهای ASICمی‌توانند برای استخراج تمام ارزهای دیجیتالی که از طریق اثبات کار تولید می‌شوند، استفاده شوند. با توجه به میزان انرژی که یک ماینر ASIC در ساعت مصرف می‌کند، میزان پاداشی که به دست می‌آورید می‌تواند به طور قابل توجهی تحت تأثیر هزینه برق شما باشد. با این حال، وب سایت‌هایی وجود دارند که می‌توانند با در نظر گرفتن هزینه‌های برق، میانگین سود شما را محاسبه کنند. هنگام خرید ریگ ماینینگ ASIC، باید به تراهش به ازای هر دلار نیز فکر کنید، نه هزینه کلی دستگاه. به گفته چانگ، ماینرهای ASIC می‌توانند از 100 تا 120 دلار در هر تراهش متغیر باشند.
همانطور که می‌دانید شانس حل یک پازل اثبات کار به تنهایی بسیار کم است، حتی اگر چندین ماینر ASIC در حال کار باشد. شبکه بیت کوین دارای نرخ هش 190 اگزهاش (یک میلیون تراهش) است. بنابراین اگر شما یک ماینر ASIC با قابلیت 18 تراهش در ثانیه داشته باشید، باز هم فقط یک در 10.56 میلیون شانس دارید که اولین نفری باشید که معما را حل می‌کند. برای افزایش شانس، اکثر ماینرهای ارزهای دیجیتال به یک استخر ماینینگ می‌پیوندند، گروهی از ماینرها که نرخ هش را ترکیب می‌کنند تا شانس بیشتری برای حل معما داشته باشند. آن‌ها هر آنچه را که به دست می‌آورند بر اساس چیزی که در استخر بر اساس سهمی که به گروه می‌دهند، تقسیم می‌کنند.

آیا ماینینگ از طریق ASIC ارزش خرید دستگاه را دارد؟

ماینینگ از طریق ASIC

این سوال که آیا استخراج از طریق ASIC ارزش خرید دستگاه را دارد یا نه بسته به اینکه این سوال را از چه کسی بپرسید تغییر خواهد کرد. همانطور که قبلاً گفته شد، استخراج یا ماینینگ ارزهای دیجیتال مقدار زیادی انرژی مصرف می‌کند. گزارشی در سال 2021 نشان داد که بیت کوین سالانه 91 تراوات برق مصرف می‌کند که مصرف برق کل فنلاند را با 86.1 تراوات تحت الشعاع قرار می‌دهد. قدرتی که بیت کوین به تنهایی از آن استفاده می‌کند - 0.5 درصد از مصرف انرژی جهان - بار سنگینی بر محیط زیست وارد می‌کند. ماینرهای ASIC با مصرف همان مقدار انرژی و تبدیل آن به نرخ هش بیشتر، انرژی کارآمدتری دارند. این از نظر تئوری میزان توان کلی را که برای ایجاد یک بیت کوین لازم است کاهش می‌دهد. بنابراین به گفته بسیاری از کاربران حرفه‌ای ارزهای دیجیتال و ماینرها، خرید ASIC ها و استفاده از آن‌ها برای استخراج ارزهای دیجیتال بسیار ارزشمند است.

مزایای ASIC Miner

ASIC، مخفف Application-Specific Integrated Circuit، مداری است که برای یک هدف خاص ایجاد شده است. در دنیای ارزهای دیجیتال، این هدف معمولاً ماینینگ یک ارز دیجیتال در نظر گرفته می‌شود. ماینر ASIC مداری است که یک هدف اصلی دارد و آن استخراج توکن‌های جدید است. استخراج بیت کوین و کریپتو شامل انجام محاسبات پیچیده (هش) است. هرچه تعداد محاسبات حل شده بیشتر باشد، شانس ماینینگ بیشتر است. در حالی که ماینرهای ASIC نسبت به سخت‌افزارهای استخراج ارزهای دیجیتال گران‌تر هستند، اما مزایای بسیار زیادی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سهولت در استفاده: ماینرهای ASIC به دلیل طراحی منحصر به فرد خود برای استخراج کریپتو دارای قابلیت‌های plug and mine هستند که به ماینرها کمک می‌کند دستگاه‌های خود را با سادگی نسبی راه اندازی کنند.
  • راندمان استخراج بالاتر: ماینرهای ASIC از نظر قدرت محاسباتی و راندمان استخراج به وضوح از پردازنده‌های گرافیکی و پردازنده‌های مرکزی بهتر عمل می‌کنند.
  • فرصت‌های نسبتاً سودآور: ماینرهای ASIC سریع‌تر کار می‌کنند، در نتیجه شانس اینکه شما اولین رایانه‌ای باشید که هش را حل می‌کند افزایش می‌یابد که این به نوبه خود موجب افزایش پاداش دریافتی می‌شود.
  • سازگارتر با محیط زیست: برای رسیدگی به مصرف انرژی بالا در استخراج بیت کوین، ASIC ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که انرژی الکتریکی کمتری نسبت به سایر دستگاه‌های مشابه مصرف کنند.