اندیکاتور چیست و چه کاربردی دارد؟ ارزهای دیجیتال 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته معامله می‌ شوند و بدین ترتیب حجم وسیعی از داده‌ ها را تولید می‌ کنند، و دانستن اینکه چه ارزی را باید در نظر گرفت و یا اقدام به خرید آن کرد، چالش برانگیز است. اندیکاتورها در کنار نمودارهای کندل استیک ابزارهایی را به معامله گران ارائه می‌ دهند تا داده‌ ها را ساده‌ تر کرده و الگوها را تشخیص دهند و تصمیمات معاملاتی بهتری بگیرند. در این راهنما از تتر ایران قصد داریم به معرفی بیشتر اندیکاتورها و انواع آن و کاربردشان در بازارهای سرمایه بپردازیم.

اندیکاتور چیست؟

اندیکاتور چیست؟

اندیکاتور چیست؟ اندیکاتورها ابزارهای فنی هستند که با استفاده از نمودارها و فرمول‌ها مشخص می‌کنند که بازار به کدام سمت خواهد رفت. اندیکاتورها برای پیش‌بینی قیمت دارایی‌ها در آینده از داده‌های تاریخی و حرکات گذشته ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. هنگام استفاده از اندیکاتورهای معاملاتی، معامله‌گران به دنبال الگوهای تکرار شونده و تأیید روند هستند تا تصمیم‌های معاملاتی بهتری بگیرند. اندیکاتورها شاخص‌های معاملاتی مطلق نیستند. آن‌ها فقط به یک جهت اشاره می‌کنند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که قیمت دارایی‌ها همیشه از آن نشانه پیروی کند. هنگام معامله در ارزهای دیجیتال و بسته به محلی که معامله در آن انجام می‌شود (صرافی غیرمتمرکز یا صرافی متمرکز) نیز، لغزش و نقدینگی در حرکت دارایی‌ها نقش خواهد داشت.
به طور کلی دو نوع اندیکاتور در بازار ارزهای دیجیتال نقش دارند که شامل اندیکاتور یا شاخص‌های پیش رونده و شاخص‌های پس رونده یا تاخیری هستند. شاخص‌های پیشرو تمایل دارند بر پیش‌بینی نتیجه آتی اقدامات قیمت تمرکز کنند. به طور کلی، یک اندیکاتور پیشرونده می‌تواند سیگنالی را قبل از انجام پرایس اکشن واقعی ارائه دهد و می‌تواند حرکات قیمتی را در هنگام کاهش یا افزایش قیمت دارایی‌ها ثبت کند. از سوی دیگر، اندیکاتورهای پس رونده بیشتر به این موضوع توجه می‌کنند که عملکرد قیمت در گذشته چگونه بوده است.

اندیکاتور چه کاربردی در بازار سرمایه دارد؟

اندیکاتور معاملاتی یک ابزار فنی است که از نمودارها و فرمول‌های ریاضی برای نشان دادن جهت بازار در بازار سرمایه و ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند. معامله‌گران یا سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال از یک اندیکاتور در کنار نمودار معاملاتی برای تجزیه و تحلیل شرایط بازار استفاده می‌کنند. ایده اصلی استفاده از اندیکاتور در ارزدیجیتال این است که حرکات بازار گذشته را مطالعه کرده و سپس از آن‌ها برای پیش‌بینی روندها و الگوهای قیمتی در آینده استفاده کنید. اندیکاتورهای رمزنگاری روشی عالی برای محافظت از سرمایه در برابر کاهش ارزش پول و تورم هستند. دلیل این امر این است که ارزهای دیجیتال نه تنها یک ذخیره ارزشی بلکه یک واحد سرمایه گذاری نیز هستند. این بدان معنی است که ارزهای دیجیتال یک راه ارزشمند برای محافظت از دارایی‌های شما در برابر کاهش ارزش پول ملی هستند.
برخی افراد بر این باورند که استفاده از شاخص‌هایی مانند RSI یا MACD یکی از بهترین راه‌ها برای محافظت در برابر تورم است.‌ اندیکاتورها همچنین ابزارهای عالی برای تنوع بخشیدن به سبد سهام شما هستند. استفاده از اندیکاتورها یک راه عالی برای تنوع بخشیدن به سبد سهام است و به شما کمک می کند در صدر بازار بمانید. از جمله مهم‌ترین مزایای اندیکاتور در بازار سرمایه این است که عرضه محدودی از کریپتوهای فردی را ارائه می‌دهد. این بدان معنی است که شما لازم نیست نگران افت بازار یک ارز خاص باشید که ممکن است در مورد سکه‌های دیگر نیز رخ دهد. اگر به دنبال راهی برای سرمایه‌گذاری هم‌زمان روی چند رمزارز مختلف و سودآوری بیشتری هستید، استفاده از اندیکاتورها یک روش عالی است.

معرفی مهم‌ترین اندیکاتورها

4 مورد از بهترین اندیکاتورها برای استفاده در مبادلات رمزنگاری که استفاده از آن‌ها نیز بسیار ساده است، به صورت زیر است:

 MACD

MACD

اولین اندیکاتور واگرایی و همگرایی میانگین متحرک است که برای درک خطوطی که از آن تشکیل شده است، میانگین‌های متحرک را بررسی می‌کند. میانگین‌های متحرک معمولاً بازتابی از میانگین قیمت دارایی‌ها در طول زمان است. هنگام استفاده از یک پلتفرم معاملاتی، معامله‌گران می‌توانند از میانگین متحرک پیش فرض ارائه شده استفاده کنند.
بیشتر سرمایه‌گذاران بین میانگین متحرک ساده و میانگین متحرک نمایی تفاوت قائل می‌شوند. میانگین متحرک ساده، میانگین قیمت‌ها را در یک دوره زمانی می‌گیرد، در حالی که میانگین متحرک نمایی وزن بیشتری به حرکت‌های اخیر قیمت می‌دهد. به طور کلی، میانگین‌های متحرک به‌صورت مجزا، شاخص‌هایی بسیار ساده و پرکاربرد هستند که معامله‌گران را قادر می‌سازد تا روندها را تأیید کرده و سطوح اصلی قیمت را شناسایی کنند. در اندیکاتور MACD دو میانگین متحرک مختلف با هم ترکیب می شوند. جرالد آپل این اندیکاتور را در دهه 1960 اختراع کرد. این اندیکاتور به محاسبه جهت، طول و قدرت تکانه کمک می‌کند. از آنجایی که این شاخص بر میانگین متحرک تکیه می‌کند، در زیر شاخص های دنبال کننده روند قرار می‌گیرد.
نوارهای سبز و قرمز در اندیکاتور هیستوگرام MACD را تشکیل می‌دهند که در بالا و زیر صفر نوسان می‌کند تا به شناسایی حرکت صعودی و نزولی کمک کند. هنگامی که MACD مثبت است و هیستوگرام در حال افزایش است، این نشانه افزایش حرکت قیمت است. معمولاً در این موارد قیمت افزایش می‌یابد و سیگنال خرید ایجاد می‌کند و بالعکس.
راه دیگر برای استفاده از MACD، تشخیص واگرایی است. سیگنال‌های واگرایی زمانی اتفاق می‌افتند که قیمت در یک جهت حرکت می‌کند، اما اندیکاتور MACD برعکس حرکت می‌کند. این می‌تواند به یک روند معکوس اشاره کند.

RSI

RSI

شاخص قدرت نسبی (RSI) در سال 1978 توسط جی ولز وایلدر ایجاد شد و از آن زمان در ابتدا در معاملات سهام و در سال‌های اخیر در میان معامله‌گران ارزهای دیجیتال محبوبیت پیدا کرد. این اندیکاتور از 3 خط تشکیل شده است که یکی در وسط نشانگر واقعی RSI است. با RSI، معامله گران می‌توانند تخمین بزنند که یک دارایی بیش از حد خرید شده یا بیش از حد فروخته شده است. RSI از 0 تا 100 نشانه گذاری شده و بر اساس 14 دوره اخیر با استفاده از میانگین تغییرات مطلق قیمت به سمت بالا یا پایین محاسبه می‌شود.
وقتی RSI روی 30 باشد، یک دارایی بیش از حد فروخته شده در نظر گرفته می‌شود، در حالی که ارزش 70 نشان می‌دهد که آن دارایی بیش از حد خریداری شده است. اگر دارایی طبق RSI بیش از حد فروخته شود، به این معنی است که در یک سوم بالای محدوده قیمتی خود معامله می‌شود. به طور کلی، RSI شدت حرکات بالا و پایین را اندازه گیری می‌کند و یک شاخص کاملاً واضح است. تنها کاری که باید به هنگام استفاده از این شاخص انجام دهید این است که مراقب سطوح کلیدی باشید. با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که دارایی‌ها به محض رسیدن RSI به 30 یا 70، جهش کنند. به طور کلی، سیگنال‌های RSI زمانی قوی‌تر هستند که بازار در محدوده‌ای بدون حرکت صعودی یا نزولی قابل توجه معامله می‌کند.

Bollinger Bands

Bollinger Bands

شاخص Bollinger Bands توسط جان بولینگر در دهه 1980 ایجاد شد و به‌دلیل دقت در نمایش نوسانات بسیار محبوب شد. از آنجایی که دارایی‌های کریپتو به‌طور مشهوری بی‌ثبات هستند، اندیکاتورهای Bollinger Bands راهی عالی برای ترسیم این نوسانات ارائه می‌کنند.
این اندیکاتور نمودار کندل استیک را با سه نوار می‌پوشانند. نوار میانی میانگین متحرک معمولاً 20 دوره است. اگر دارایی‌ها نوسانات بیشتری داشته باشد، نوارها باریک‌تر می‌شوند. هر زمان که به یکی از نوارهای بیرونی برخورد کند، قیمت تمایل به بازگشت به وسط نوار را دارد. Bollinger Bands حتی می‌تواند نشان دهد که یک دارایی بیش از حد خرید شده یا بیش از حد فروخته شده است.

OBV

obv

On Balance Volume یک شاخص حجم است که از حجم معاملات برای پیش‌بینی تغییر قیمت دارایی‌ها استفاده می‌کند. اولین کسی که آن را معرفی کرد جوزف گرانویل در سال 1963 هنگام انتشار کتابی در مورد معاملات بازار سهام بود. ایده اصلی OBV این است که حجم معاملات بر قیمت تأثیر می‌گذارد و می‌تواند به عنوان یک ابزار قدرتمند برای تصمیم گیری در مورد دوام یا عدم ماندگاری یک روند عمل کند.
علاوه بر این OBV همچنین سرنخ‌هایی در مورد اینکه چه کاربرانی در بازار معامله می‌کنند، ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، اگر حجم افزایش یابد و قیمت ثابت بماند، می‌تواند به این معنی باشد که موسسات یا معامله گران دارایی‌ها را از خرده ‌فروشان خریداری می‌کنند تا به محض بالا رفتن قیمت، آن‌ها را دوباره بفروشند. OBV با افزودن یا کم کردن حجم معاملات فعلی از OBV قبلی محاسبه می‌شود.

جمع بندی

همانطور که گفتیم، اندیکاتورها با استفاده از الگوهای ریاضی حرکات بازار گذشته را مطالعه کرده و سپس از آن‌ها برای پیش‌بینی روندها و الگوهای قیمتی دارایی‌ها در آینده استفاده می‌کنند. اندیکاتورهایی که در این مقاله معرفی کردیم، با هم مجموعه‌ای قوی از ابزارها را برای معامله گران جدید فراهم می‌کنند تا کاربران تصمیمات آگاهانه‌تری را هنگام معامله در بازارهای ارزهای دیجیتال بگیرند. در حالی که هیچ شاخص کاملی وجود ندارد، استفاده ترکیبی از این اندیکاتورها ممکن است احتمال بازدهی را تا حد زیادی افزایش دهد. در مطالب بعدی از تتر ایران آموزشی کامل از هر کدام از این موارد را ارائه خواهیم داد.