آلت کوین چیست؟ آلت کوین Altcoin به هر ارز دیجیتالی غیر از بیت کوین گفته می شود. آلت کوین ها پس از موفقیت بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال، تولید و سپس به بازار عرضه شدند. آلت کوین ها به تمامی ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین (BTC) گفته می شوند. با این حال، برخی از افراد آلت کوین ها را همه ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین و اتریوم (ETH) می دانند، زیرا اکثر ارزهای دیجیتال از یکی از این دو رمز ارز دیجیتال اصلی فورک شده اند. برخی آلت کوین ها از مکانیسم های اجماع متفاوتی برای اعتبار سنجی تراکنش ها و باز کردن بلاک های جدید استفاده می کنند، یا تلاش می کنند تا با ارائه قابلیت ها یا اهداف جدید، خود را از بیت کوین و اتریوم متمایز کنند. بیشتر آلت کوین ها توسط توسعه دهندگانی طراحی و منتشر می شوند که دیدگاه یا استفاده متفاوتی برای توکن ها یا ارزهای دیجیتال خود دارند. در این مقاله از تتر ایران قصد داریم به معرفی بیشتر آلت کوین ها و انواع آن بپردازیم.

تاریخچه آلت کوین

پس از این که با مفهوم آلت کوین آشنا شدید، بهتر است تاریخچه آن را نیز بدانید. آلت کوین یکی دیگر از اصطلاحات ارز دیجیتال است و همچنین یک ارز دیجیتال جایگزین برای بیت کوین است. از آن جایی که بیت کوین به طور گسترده به عنوان اولین رمز ارز دیجیتال در نوع خود در نظر گرفته می شود، ارز های رمز پایه جدیدی که پس از آن توسعه یافته اند به عنوان کوین های جایگزین یا آلت کوین ها در نظر گرفته می شوند. ظهور آلت کوین ها از حدود سال 2011 آغاز شد و اولین نسل آن با استفاده از بلاک چین مشابه بیت کوین شکل گرفت. اولین آلت کوین ایجاد شده Namecoin بود که بر اساس کد بیت کوین است و در آوریل 2011 منتشر شد. Namecoin بخشی جدایی ناپذیر از تاریخ آلت کوین ها است زیرا نشان می دهد که فضای کافی در بازار های کریپتو برای بیش از یک نوع سکه وجود دارد. امروزه بلاک چین ها می توانند صدها آلت کوین را اجرا کنند و پروژه های ارزی مشابه را با قوانین و مکانیسم های منحصر به فرد تقویت کنند. آلت کوین ‌هایی مانند اتریوم می‌ توانند ابزار و زبان برنامه ‌نویسی را برای ساخت برنامه‌ های غیرمتمرکز در بلاک چین در اختیار توسعه ‌دهندگان قرار دهند.

آلت کوین چیست و چگونه کار می کند؟

آلت کوین چیست

واژه Altcoin مخفف Alternative coins است و شامل تمامی ارز های دیجیتال به غیر از بیت کوین می شود. آلت‌ کوین ‌ها تلاش می ‌کنند محدودیت‌ های درک شده از هر ارز دیجیتال و بلاک چین را که از آن جدا شده یا با آن رقابت می‌کنند، بهبود بخشند. اولین آلت کوین ایجاد شده لایت کوین بود که از بلاک چین بیت کوین در سال 2011 فورک شد. لایت کوین از مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) متفاوتی نسبت به بیت کوین استفاده می کند که Scrypt نامیده می شود. این مکانیزم انرژی کمتری دارد و سریع تر از بیت کوین است. آلت کوین ها همانند بین کوین با استفاده از فناوری بلاک چین کار می کنند. بلاک چین یک پایگاه داده دیجیتالی و توزیع شده است که به طور همزمان توسط چندین رایانه در سراسر جهان نگهداری می شود. تراکنش ‌های جدید به‌ عنوان بلوک‌ های تراکنش‌ ها در زنجیره بلوکی تأیید و ثبت می ‌شوند. تراکنش ‌ها پس از پخش به یک بلاک چین قابل برگشت نیستند. بسیاری از سازندگان آلت ‌کوین ویژگی ‌های منحصر به فردی را برای متمایز کردن توکن ‌های خود از بیت‌ کوین و سایر ارزهای دیجیتال ارائه می‌ کنند. به عنوان مثال، بلاک چین استلار قصد دارد از روشی استفاده کند که سریع ‌تر، ارزان‌ تر و کارآمد تر از رقبای خود باشد.

آلت کوین و بیت کوین چه رابطه ای دارند؟

بیت کوین و آلت کوین

بیت کوین در سال 2009 پس از ارائه مفهوم ارز دیجیتال غیرمتمرکز توسط ساتوشی ناکاموتو، به وجود آمد. از آن زمان تا کنون، بیت کوین به استانداردی برای ارزهای دیجیتال تبدیل شده است که از شبکه های همتا به همتا برای نگه داشتن دفتر کل همه تراکنش ها استفاده می کنند. این شبکه همتا به همتا به عنوان بلاک چین شناخته می شود و این پایه، اساسی است که همه ارزهای دیجیتال بر روی آن ساخته شده اند. آلت کوین ها به تمامی ارز های دیجیتالی که پس از موفقیت بیت کوین به بازار عرضه شدند، گفته می شود. چند ویژگی وجود دارد که بیت کوین و آلت کوین را از یکدیگر متمایز می کند، اما واضح ترین آن ها این است که بیت کوین بسیار قدیمی تر از آلت کوین است و سهم بیشتری از بازار ارز های دیجیتال را تشکیل می دهد. همچنین به این معنی است که بیت کوین سابقه بیشتری دارد، که ممکن است برای سرمایه گذاران بلندمدت در مقابل آلت کوین ها، یک سرمایه گذاری پر خطر تلقی شوند. آلت کوین ها در مقایسه با بیت کوین سهم کمتری از بازار سرمایه گذاری را به خود اختصصاص می دهند. آلت کوین ها بر اساس موفقیت بیت کوین با تغییر جزئی قوانین برای جذب کاربران خاص ساخته شدند. همچنین آلت کوین ها عملکرد، تراکنش و مقیاس بندی را برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد کاربران رمز ارزهای دیجیتال بهبود بخشیده اند.

محبوب ترین آلت کوین ها برای سرمایه گذاری

محبوب ترین آلت کوین

از آن جایی که تنوع رمز ارز های دیجیتال بسیار زیاد است، آلت کوین های محبوب بسیاری نیز برای سرمایه گذاری وجود دارد که تتر ایران سایت جامع ارزهای دیجیتال، برخی از آن ها را به صورت زیر فهرست کرده است.

Ethereum

اتریوم که توسط ویتالیک بوترین در سال 2013 تأسیس شد، یکی از برترین آلت کوین ها و پلتفرم بلاک چین توزیع شده برای قرارداد های هوشمند و dApps (برنامه های غیرمتمرکز) است. کاربران با توکن بومی اتریوم یعنی اتر (ETH)، می توانند با پلتفرم اتریوم تعامل داشته باشند. اتر را می توان در اکثر صرافی های رمزنگاری معامله کرد، برای پرداخت هزینه تراکنش ها یا به عنوان وثیقه برای توکن های ERC-20 که دارای ابزار دیفای هستند، استفاده کرد.

Chainlink (LINK)

چین لینک که به طور رسمی در سال 2019 در بلاک چین اتریوم راه اندازی شد، یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که هدف آن گسترش قراردادهای هوشمند است. این پلتفرم بر روی توکن LINK ساخته شده است و شامل دو بخش On-chain و Off-chain است.

 AAVE

آوه (AAVE) یک پروتکل وام دهی منبع باز DeFi است که به همه افراد این امکان را می ‌دهد تا بدون واسطه، ارزهای دیجیتال را وام دهند یا آن ها را قرض بگیرند. به‌عنوان وام‌ دهنده، می‌ توانید وجوهی را که در یک قرارداد هوشمند تخصیص می ‌یابد واریز کنید، جایی که می ‌توانید بر اساس عملکرد Aave در بازار، سود کسب کنید.

Stellar

Stellar یک شبکه پرداخت منبع باز است که به عنوان یک بلاک چین واسطه توزیع شده برای سیستم های مالی جهانی عمل می کند و به گونه ای طراحی شده است که تمامی سیستم های مالی بتوانند در یک پلتفرم با یکدیگر کار کنند.

Uniswap

یونی سواپ یک اکوسیستم تبادل غیرمتمرکز است که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است و از یک بازار ساز خودکار زنجیره ای در پلتفرم خود استفاده می کند. یکی از ویژگی ‌های منحصر به ‌فرد Uniswap این است که هر کسی می ‌تواند با سپرده‌گذاری دارایی‌ های خود در یک استخر و کسب کارمزد بر اساس فعالیت‌ های تجاری، یک بازار ساز باشد. یونی سواپ از یک پروتکل بازار خودکار استفاده می کند تا معاملات را بر اساس قراردادهای هوشمند انجام دهد.
اگر شما هم به عنوان یک سرمایه گذار قصد خرید این آلت کوین ها و یا خرید ارزهای دیگر را دارید، می توانید به وب سایت های رسمی و معتبر داخلی مراجعه نموده و رمز ارز انتخابی خود را خریداری نمایید.

مزایا و‌ معایب آلت کوین ‌ها


مزایا

کاربرد های خاص رمزنگاری: آلت کوین ها، برخلاف پول سنتی، می توانند عملکردهای پیچیده تری را پشتیبانی کنند. برای مثال، مالکیت آلت‌کوین ‌ها می‌ تواند به دارندگان توکن ها کمک کند تا در تصمیم‌ گیری ‌های حاکمیتی برای ارز دیجیتال مشارکت داشته باشند.
آلت کوین‌ ها نسخه‌ های بهبود یافته بیت‌ کوین هستند که از آن مشتق شده ‌اند، زیرا هدف آن ‌ها رفع ویژگی های منفی و نقص ها است.
آلت کوین ‌هایی که کاربرد بیشتری دارند، شانس بیشتری برای بقا در بازار دارند. سرمایه گذاران می توانند از بین طیف گسترده ای از آلت کوین ها که عملکرد های مختلفی را در اقتصاد کریپتو انجام می دهند، آلت کوین مورد نظر خود را خریداری نمایند. برای مثال خرید تتر یکی از بهترین سرمایه گذاری های آلت کوین به شمار می رود.

معایب

نوسانات بازار: قیمت ارزهای دیجیتال، از جمله آلت کوین ها، کاملاً بی ثبات است. ارز های دیجیتال به عنوان یک طبقه دارایی هنوز در حال ظهور است و ارزش واقعی ارز های دیجیتال توسط بازار تعیین می شود.
ممکن است استفاده از آن ها پیچیده باشد: خرید و ذخیره ارز رمزنگاری شده خود معمولاً به دانش رایانه ای بالاتر از حد متوسط نیاز دارد.

نتیجه گیری
همان طور که در طول این مقاله نیز به آن اشاره کردیم، آلت کوین ها شامل تمامی ارزهای دیجیتال به غیر از بیت کوین هستند. آلت‌کوین ‌ها تلاش می ‌کنند محدودیت‌ های درک شده از هر ارز دیجیتال و بلاک چین را که از آن جدا شده یا با آن رقابت می‌کنند، بهبود بخشند. در واقع، آلت کوین ها نسخه‌ های بهبود یافته بیت کوین هستند که از آن مشتق شده ‌اند و هدف آن ‌ها رفع ویژگی های منفی و نقص های موجود در بیت کوین است.