اتفاقات امسال در کریپتو برای طرفداران ارزهای دیجیتال که در مورد سرمایه گذاری‌ های خود در سال گذشته مصمم بودند، ممکن است ناراحت کننده باشد. در ادامه این مطلب از تتر ایران خلاصه‌ ای از آنچه که برای ارزهای دیجتال در سال جاری اتفاق افتاد جمع آوری شده است.
پس از رشد ضعیف کریپتو در سال 2021، سقوط چشمگیری در سال 2022 رخ داد. این صنعت با فشارهای اقتصاد کلان، با رسوایی‌ ها و فروپاشی‌ هایی مواجه شد.
با نزدیک شدن به پایان سال 2022، بسیاری از طرفداران کریپتو در مورد وضعیت این صنعت به ویژه با توجه به سقوط اخیر FTX و چندین شرکت مرتبط با آن، دچار سرگشتگی شدند.

سقوط FTX در کریپتو!

در سال 2022 چه اتفاقی برای ارزهای دجیتال افتاد؟

شروع سقوط کریپتو به دلیل عوامل خارجی از جمله تورم رو به رشد، افزایش نرخ از سوی فدرال رزرو ایالات متحده و درگیری بین المللی بین کشورهای اوکراین و روسیه که اعتماد سرمایه‌گذاران را در بازار متزلزل کرد و منجر به فروش ارزهای سنتی و ارزهای دیجیتال شد، آغاز شد.
شرایط بازار خارجی، با کمک فرآیند تصمیم گیری متمرکز کنترل نشده، اولین بازیگر بزرگ خود را در این چرخه صعودی در Terra معرفی کرد.  این اکوسیستم 40 میلیارد دلاری ظرف چند روز سقوط کرد.  فروپاشی اکوسیستم Terra بیشترین تأثیر را بر وام دهندگان گذاشت و شرکت Three Arrows Capital و بسیاری دیگر را ورشکست کرد. سلسیوس به دلیل شرایط شدید بازار، برداشت را متوقف کرد و باعث کاهش قیمت کریپتو شد و سپس اعلام ورشکستگی کرد.  BlockFi نیز می‌توانست توسط FTX با تزریق 400 میلیون دلار وجه نقد نجات پیدا کند، اما ورشکست شد.
در آن زمان، FTX برای نجات چندین وام دهنده بسیار مشتاق به نظر می‌رسید. اما پس از مدتی مشخص شد که FTX آنقدر که ادعا میکرد نقدینگی و پول نقد ندارد. در واقع، این صرافی کریپتو از توکن‌های بومی و پروژه‌های داخلی و غیرقابل استفاده خود به عنوان اهرمی در برابر ارزش‌گذاری‌ها و وام‌های چند میلیارد دلاری استفاده می‌کرد.
صرافی کریپتو FTX و بنیانگذار آن، سام بنکمن-فرید، یک چشم‌انداز بشردوستانه برای جهان ایجاد کرده بودند، که بعدها معلوم شد کلاهبرداری بوده و سرمایه مشتریان را به سرقت برده است.  همچنین مشخص شد که مدیر عامل سابق در حال سوء استفاده از وجوه مشتریان بوده و در نهایت در 11 دسامبر در باهاما دستگیر شد.
بانکمن-فرید به اتهام کلاهبرداری در اوراق بهادار و سوء استفاده از وجوه به ایالات متحده بازگردانده شد.  با این حال، مدیر عامل سابق این شرکت موفق شد در مقابل وثیقه 250 میلیون دلاری پرداخت شده توسط والدینش که خانه خود را برای وثیقه او قرار داده بودند، درخواست کفالت کند. در حالی که دستگیری بانکمن-فرید و محاکمه او در ایالات متحده تا حدی کاربران FTX را برای دریافت وجوه خود امیدوار کرده است، شانس بسیاری از مشتریان برای بازگرداندن وجوه  بسیار اندک است زیرا وکلا پیش بینی کرده‌اند که بازگرداندن وجوه ممکن است سال ها و حتی دهه‌ها طول بکشد.

بیت کوین باقی خواهد ماند!

اتفاقات ارزدجیتال در سال 2022

فروپاشی اکوسیستم Terra یک شکست مهم برای صنعت کریپتو بود. کریپتو توانست بار عمده سقوط را تحمل کند، اما با شکست و فروپاشی FTX روبرو شد.  حماسه FTX هنوز به پایان نرسیده است، اما نشان می‌دهد که فساد و کمک‌های مالی هنگفت چه میتواند بر چهره عمومی مدیران نالایق بیاورد.
هر فردی که در زمینه رمزارزها تجربه دارد، به شما خواهد گفت که این صنعت وضعیت بدتری را شاهد بوده و دوباره سر پا شده  و به وضعیت اولیه خود برگشته است.  در حالی که سقوط سومین صرافی بزرگ کریپتو (FTX) قطعاً قابل توجه است، اما این فاجعه همانند هک Mt.Gox در روزهای اولیه مبادلات کریپتو نیست.

Mt.Gox زمانی بزرگترین عامل خارجی بود که صنعت ارزهای دیجیتال، به ویژه بیت کوین را مورد تردید قرار داد. هنگامی که این صرافی در سال 2014 هک شد، بیش از 70 درصد از تراکنش های BTC در آن زمان را تشکیل می‌داد.  این هک در آن زمان تأثیر زیادی بر قیمت بیت کوین گذاشت، اما بازار در چرخه بعدی خود دوباره افزایش یافت.
سال ها بعد، سقوط FTX بار دیگر خطرات موجود در نهادهای متمرکز را به کاربران یادآوری کرد و باعث حرکت قابل توجه وجوه از صرافی‌های متمرکز به کیف پول‌های شخصی شد. کاربران کریپتو وجوه خود را از صرافی‌های رمزنگاری برداشت کردند. در ماه نوامبر امسال حدود 3 میلیارد دلار بیت کوین از صرافی‌ها برداشت و به کیف پول‌های شخصی کاربران منتقل شد.
داده‌های جدید شرکت تحلیل زنجیره‌ای Glassnode نشان میدهد که تعداد کیف پول‌هایی که بیت کوین را از آدرس‌های صرافی دریافت می‌کنند، در ۹ نوامبر به ۹۰,۰۰۰ رسیده است. حرکت وجوه از صرافی‌ها معمولاً نشانه‌ای صعودی است.
هر توکن دیگری ممکن است در یک زمان بازار صعودی ارزهای دیجیتال سودآور به نظر برسد، همانطور که برای LUNA، شیبا اینو و دوج کوین اتفاق افتاد. اما امروزه، این پروژه‌ها،   و میم ‌کوین‌ها یا منسوخ شده‌اند یا دور از هیاهوی تبلیغاتی خود هستند.
فروپاشی این نهادهای متمرکز در سال 2022، می تواند سیاست‌گذاران را وادار کند تا نوعی از مقررات رسمی جهانی برای تضمین امنیت سرمایه گذاران ایجاد کنند.
سال 2023 شاهد موج جدیدی از اصلاحات ارز دیجیتال، با کاربرانی آگاه‌تر خواهد بود.