بسیاری از این خبر تعجب کردند که جک دورسی، بنیانگذار توییتر، راه اندازی پلتفرم Web5 را اعلام کرده است. وب یک، دو، سه و اکنون وب پنج. اما جایگاه وب چهار در این لیست کجاست؟ 
ابتدا اجازه دهید در مورد مراحل تکامل وب صحبت کنیم. وب ایستا یا وب مشترک، چیزی بود که ما اکنون آن را وب یک می نامیم، که در آن زمان، به سادگی وب شناخته می شد. در این مرحله از وب۱، اولین وب سایت ها، پورتال ها و خدمات آنلاین توسعه یافتند و از آنجایی که هیچ تعاملی بین کاربران امکان پذیر نبود، کاربران می توانستند اطلاعات را بدون امکان تعامل مستقیم بخوانند. کسانی که به وب دسترسی داشتند فقط از محتوایی  که در شبکه ارتباطی یک طرفه در دسترس قرار می گرفت، استفاده می کردند و به همین دلیل، Web1 را وب استاتیک نیز می نامیدند. با تکامل فناوری های پشتیبانی وب، Web2 به تدریج با ظهور و افزایش تعداد شبکه های اجتماعی و همه برنامه های کاربردی مانند وبلاگ ها، انجمن ها و پادکست ها که اشکال جدیدی از ارتباطات را امکان پذیر می ساختند، ایجاد شد. در واقع به دلیل توسعه این ابزار های جدید، کاربران شروع به برقراری ارتباط با یکدیگر و اشتراک گذاری محتوای خود در پلتفرم های شبکه های اجتماعی کردند. در این مرحله، کاربر به ایجاد و مدیریت محتوای آنلاین، فرآیند ها و تعاملات جدید پرداخت. 

وب3 چه زمانی ایجاد شد؟ 

وب 3 در مقابل وب5

مانند سایر مراحل وب، تعیین دقیق زمان ایجاد و توسعه Web3 دشوار است، این امر به این دلیل است که توسعه وب یک فرآیند است و تاریخ ایجاد و توسعه مشخصی ندارد. اما بسیاری استدلال می کنند که ایده وب3 در حدود سال 2006 ظهور کرد، اگرچه اصطلاح وب3 در سال 2014 توسط گاوین وود ابداع شد. وب۳ قرار است مرحله بعدی اینترنت باشد. البته این فناوری هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد.  توجه داشته باشید که هیچ سازنده یا توسعه دهنده ای، به خصوص برای وب3، وجود ندارد و وب۳ با همکاری افراد و سازمان های مختلف  توسعه یافته است. اما به طور کلی، کسانی که در پلتفرم های قرارداد هوشمند در بلاک چین هایی مانند اتریوم و ترون نقش دارند، کسانی هستند که مسلما در ساخت وب3 نیز دخالت داشته اند. 
نکته مهم در اینجا، این است که یکی از محبوب ترین منابع برنامه نویسی مورد استفاده برای نوشتن کد اتریوم web3.js نام دارد. همچنین یک بنیاد به نام Web3 Foundation وجود دارد که توسط بنیانگذاران شبکه پولکادات اداره می شود. به طور کلی، هدف اصلی وب3 تلاش برای حل بزرگترین مشکل وب2 یعنی جمع آوری داده های شخصی توسط شبکه های خصوصی و همچنین افزایش یا کاهش بازارهای آتی، است. 
 Web3  شبکه ای متشکل از سایر شبکه های غیرمتمرکز است که توسط هیچ نهادی کنترل نمی شود. وب۳ توسط پلتفرم هایی تشکیل شده است که از مکانیسم های اجماع استفاده می کنند که همه افراد می توانند به آن اعتماد کنند. در وب۳، برنامه های غیرمتمرکز یا به اصطلاح Dapps، بر روی شبکه های باز ساخته می شوند و هیچ نهادی نمی تواند بدون رضایت کاربر داده ها را جمع آوری کرده، یا دسترسی آن ها را محدود کند. به عبارت دیگر، هدف Web3  ایجاد یک اینترنت غیرمتمرکز و منصفانه است که در آن کاربران می توانند داده ها، هویت و سرنوشت خود را کنترل  کنند. نوآوری دیگری که توسط توسعه دهندگان وب3 وعده داده شده است، این است که این شبکه های غیرمتمرکز باعث می شوند هزینه های مربوط به اینترنت به طور مستقیم بین حساب های کاربران و بدون واسطه منتقل شود. این دو ویژگی هنوز در مراحل اولیه خود هستند. با این حال، بسیاری از منتقدان نگرانی های خود را در مورد Web3 فعلی، مانند وابستگی آن به سرمایه گذاری از سوی سرمایه گذاران ریسک پذیر مانند  Andreessen Horowitz، که تمرکز اصلی آن در نوآوری را به خطر میاندازد، ابراز کرده اند. 

وب4  چیست؟ 

 Web3 شامل تمام فناوری های بلاک چین و غیرمتمرکز است که در سراسر جهان ساخته می شوند. مرحله بعدی وب نسخه جدیدی نیست، بلکه نسخه جایگزینی از آنچه قبلا داشتیم (Web2) یا در حال ساخت (Web3) است، هست. Web4 که به عنوان "وب موبایل" نیز شناخته می شود، زیرساخت لازم برای انطباق با محیط تلفن همراه را دارد. وب4  امکان تحرک و تعامل صوتی بین کاربر و ربات ها را فراهم می کند. اگر تمرکز در و ب سایت های قبلی بر روی تعامل کاربر با اینترنت از طریق قرار گرفتن در مقابل دسکتاپ و رایانه های شخصی بود، تمرکز Web4 بر این است که کاربر بتواند اطلاعات را بدون توجه به موقعیت مکانی از طریق دستگاه های تلفن همراه استفاده و توزیع کند. بنابراین، وب4 رابطه بین انسان و ربات ها را تغییر می دهد که منجر به یک تعامل همزیستی خواهد شد. در  مرحله چهارم  وب، انسان ها به ربات ها دسترسی دائمی خواهند داشت و زندگی روزمره به طور فزاینده ای به ماشین ها وابسته خواهد شد. 

وب5 چیست؟

اگرچه بسیاری از کاربران برای اولین بار زمانی که عناوین اظهارات جک دورسی را گزارش کردند، نام Web5 را شنیدند، اما واقعیت این است که این اصطلاح جدید نیست.
تیم برنرز لی، مخترع وب، برای دریافت ایده در سال 2009 در TED Talks سخنرانی کرد که در آن  در مورد Web5 صحبت کرد: 
"وب باز، متصل، هوشمند" که او آن را وب احساسی نامید. به گفته خود خالق وب5 یک وب احساسی خواهد بود. در واقع، شکل واقعی Web5 هنوز در حال تکمیل است و با توجه به نشانه هایی که تا کنون از این وب داشته ایم، به عنوان وب همزیستی نیز شناخته می شود و یک شبکه به هم پیوسته خواهد بود که در حین برقراری ارتباط با یکدیگر (مانند یک دستیار شخصی) با ما ارتباط برقرار می کند. 
وب ۵ بسیار قدرتمند خواهد بود و کاملا بر روی تعامل (عاطفی) بین انسان و رایانه اجرا می شود. تعامل بر اساس فناوری عصبی برای بسیاری از افراد به یک عادت روزمره تبدیل خواهد شد. علیرغم سرمایه داری نظارتی، در حال حاضر Web2 از نظر احساسی کاملا خنثی است، به این معنی که احساسات و عواطف کاربران را درک نمی کند. اکنون، با پیشنهاد Web5 به عنوان یک وب احساسی، وب ۲ نیز ممکن است در آینده تغییر کند. در همین راستا، در وب 5 تیم برنرز لی، کاربران با محتوایی تعامل خواهند داشت که با احساسات یا تغییرات تشخیص چهره آن ها در تعامل است. البته، وب 5 که توسط جک دورسی اعلام شد، هیچ ارتباطی با وب عاطفی یا همزیستی که توسط تیم برنرز لی در سال 2009 پیش بینی شده بود، ندارد.
وب ۵ جک دورسی، در ژوئیه 2021 با هدف ایجاد یک پلتفرم باز برای توسعه دهندگان با تمرکز بر امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و بیت کوین (BTC) تاسیس شد. 
 طبق ارائه TBD در Web5، مشکل اصلی اینترنت عدم وجود لایه هویت است. در وب فعلی، هویت و داده های شخصی به مالکیت اشخاص ثالث تبدیل می شوند، و به همین دلیل است که Web5 بر تمرکززدایی از هویت، ذخیره سازی داده ها و همچنین برنامه های کاربردی  تمرکز دارد . همچنین ادعا دارد که یک پلتفرم وب غیرمتمرکز برای حل این مشکل ایجاد خواهد کرد. دستیابی به بسیاری از مواردی که منتقدان Web3 از آن به عنوان «وعده های نادرست» یاد می کنند، در حال حاضر و به تنهایی با بیت کوین بسیار چالش برانگیزتر و سخت تر به نظر می رسد. تمرکززدایی بیت کوین و  امنیت سایبری منجر به هزینه فضای ذخیره سازی و سرعت تراکنش می شود. اگرچه پیشرفت هایی که توسط شبکه لایتنینگ انجام شده امیدوارکننده است. علاوه بر این، برخی از ویژگی های وب3  در حال حاضر از طریق لایه های ساخته شده بر روی بیت کوین امکان پذیر است. به نظر می رسد Hiro در حال ساخت قرارداد های هوشمند با استفاده از بیت کوین است. همچنین، در حال حاضر راه حل های هویت غیرمتمرکز مبتنی بر شناسه های غیرمتمرکز (DID) در وب3 وجود دارد، مانند راه حلی که در شبکه پوشش هویت (ION) توسعه یافته است که با استفاده از پروتکل Sidetree در بالای بلاک چین بیت کوین ساخته شده است. واقعیتی که در این رابطه وجود دارد این است که مشخص نیست در تأمین مالی و ساخت نسخه جدید Web3 دورسی از چه مسیرهایی استفاده خواهد شد.