ویتالی دمیتریویچ بوترین که با نام ویتالیک بوترین شناخته می شود، بنیان گذار و خالق اتریوم است و در نوزده سالگی یعنی سال 2013 ارز دیجیتال اتریوم را معرفی کرده است. ویتالیک بوترین یک نابغه ی جهانی است. پروژه ی اتریوم او جایگاه با ارزش ترین رمز ارز دنیا را بعد از بیت کوین به خود اختصاص داده. 

دوران کودکی ویتالیک بوترین

ویتالیک بوترین در 31 ژانویه سال 1994 در شهر کلومنا واقع در یکی از مناطق مسکو کشور روسیه متولد شد. ویتالیک تا 6 سالگی در روسیه زندگی می کرد. پس از آن خانواده ی وی برای یافتن فرصت های شغلی بهتر به کانادا مهاجرت کردند. ویتالیک بسیار باهوش بود؛ او با دوستان و حتی معلمانش تفاوت داشت. زمانی که در کلاس سوم ابتدایی بود به واسطه ی هوش بالایش و استعداد ذاتیش در ریاضیات عضو گروه تیزهوشان شد. ویتالیک بوترین در زمانی که تنها 9 سال داشت قادر بود اعداد سه رقمی را دو برابر سریع تر از یک دانش آموز معمولی هم سنش جمع کند. ویتالیک بوترین با وجود این که نابغه ی ریاضیات بود ولی همیشه از مجامع اجتماعی دور می ماند. بسیاری از افراد معتقدند که ویتالیک به دلیل استعداد های بی نظیرش و فرهنگ جدیدی که با آن دست و پنجه نرم می کرد، خودش را در اینترنت غرق کرد. او چهار سال از زندگی خود را در مدرسه Aberald، که یک دبیرستان خصوصی در تورنتو بود، گذراند. وی این دوران را پربار ترین و جالب ترین دوران زندگی خود می داند. در واقع او در دبیرستان علاقه به یادگیری تجارت را در وجودش افزایش داد و یادگیری را هدف اصلی زندگی خود قرار داد. جالب است که بدانید ویتالیک بوترین در آغاز 13 سالگیش تمام اولویت زندگیش، کسب امتیاز در بازی Word of Warcraft  بود. خالق اتریوم علاقه ی به شدت زیادی به این بازی داشت. اما درست 3 سال بعد، Word of Warcraft  یک آپدیت جدید ارائه داد و در آن تعدادی از ویژگی های شخصیت مورد علاقه اش تغییر کرده بود. این اتفاق برای خالق اتریوم بسیار دردناک بود و باعث شد که او آن شب را با گریه سپری کند. از آن پس بود که تصمیم گرفت دیگر سراغ آن بازی نرود. در واقع این اتفاق باعث شد که ویتالیک با مشکلاتی که در دنیای متمرکز وجود دارد روبرو شود و شروع به ساخت یک دنیای غیرمتمرکز کند. اگر  مشتاق هستید تا در رابطه با دنیای غیرمتمرکز بدانید مقاله صرافی غیرمتمرکز چیست؟ را بخوانید. 

زندگی دانشجویی ویتالیک بوترین

زندگی دانشجویی ویتالیک بوترین

ویتالیک بوترین همواره در جستجو و کشف یک اشتیاق نو و تازه بود. همین ویژگی اش باعث شد پا به دنیای رمزارزها بگذارد. در ابتدا از پدرش در رابطه با بیت کوین شنید؛ پدر ویتالیک در سال 2013 یک استارت آپ نرم افزاری راه اندازی کرده بود. ویتالیک بوترین در ابتدا فکر می کرد که رمزارز موفق نخواهد شد زیرا هیچ ارزش ذاتی ندارد اما بعد ها  در رابطه با این موضوع اطلاعات بیشتری به دست آورد و به آن علاقه مند شد. او در زمان جوانی اش تمامی قوانین و مقررات دولتی را افتضاح و زمان بر می دید، که همین موضوع موجب شد به بیت کوین که ماهیتی غیر متمرکز و غیرقابل کنترل دارد روی آورد. ویتالیک تمام وقتش را صرف تحقیق درباره ی رمزارزها می کرد. هر چه بیشتر درگیرش می شد به این پی می برد که چه فناوری نامحدود و بدون مرزی پشت بیت کوین نهفته است. بوترین قدرت مالی برای خرید بیت کوین و یا ماین کردن نداشت ولی ذهن خلاق او باعث شد که به جستجوی کار در بخش های مختلف بیت کوین بپردازد، سپس توانست با نوشتن مقاله برای یک وبلاگ، بیت کوین درفت کند. او به ازای هر مقاله 5 بیت کوین می گرفت. مقاله های او توجه میهای آلیسی را به خود جلب کرد، او یک فرد رومانیایی علاقه مند به بیت کوین بود. آشنایی این دو منجر به تاسیس مجله بیت کوین در سال 2011 شد. در این حین بوترین یک کار نیمه وقت دیگر نیز داشت و دستیار تحقیق کریپتوگرافریان گلدبرگ بود. ویتالیک همزمان توانست پنج دوره ی پیشرفته را در دانشگاه واترلو بگذراند. ویتالیک بوترین در سال 2013 به عنوان نماینده مجله بیت کوین و برای شرکت در یک کنفرانس مطبوعاتی به  کالیفرنیا سفر کرد. در واقع بوترین با شرکت در این کنفرانس متوجه شد که جامعه ی اطراف ارزدیجیتال واقعی است و متقاعد شد که ورود به این حوزه با ارزش است. او مقداری از بیت کوین های خود را فروخت و به سر تا سر جهان سفر کرد و در طی این سفر ها با افراد زیادی که درجهت گسترش بیت کوین و رمز ارزها گام بر می داشتند، دیدار کرد. سرانجام او به اسرائیل سفر کرد و تجربه های مهم و جدیدی را در جهت خلق اتریوم کسب کرد. در آن جا او با افراد توسعه دهنده پروژه های کاورت کوین و مسترکوین دیدار کرد. این پروژه ها به بررسی استفاده از بلاکچین برای قرارداد های مالی و تجاری می پرداختند و توکن هایی فراتر از بیت کوین را ایجاد می کردند. ویتالیک پس از اینکه پروتکل هایی که این پروژه ها استفاده می کردند را دید، فهمید که می تواند کلیه ی پروتکل ها را با جایگزین کردن تمام عملکردهای آن ها با یک زبان برنامه نویسی کامل تورینگ عمومی کند. زبان تورینگ چیزی است که یک کامپیوتر را قادر می سازد با توجه به الگوریتم های مناسب هر گونه مشکلی را حل کند. خالق اتریوم ایده اش را به افراد بزرگی ارائه داد اما آن ها بر این باور بودند که زمان مناسبی برای اجرای این ایده نیست. پس او تصمیم گرفت به تنهایی این کار را شروع کند. 

ویتالیک بوترین و اتریوم

ویتالیک بوترین و اتریوم

در اواخر سال 2013 ویتالیک بوترین ایده ی خود را درباره ی اتریوم بر روی اوراق سفید نوشت و آن ها را برای تعدادی از دوستانش ارسال کرد. در طی دست به دست شدن این اوراق تنها 30 نفر داوطلب شدند تا بیشتر درباره ی اتریوم بدانند. در ابتدا اتریوم نیز مفهومی مانند پول و ارز داشت، اما با گذشت زمان اعضای تیم ایده های جدیدی به ذهنشان رسید و مفهوم این ارز تغییر کرد. اعضای تیم اصلی اتریوم متشکل بودند از ویتالیک بوترین، میهای آلیسی، آنتونی دی لوریو، چارلز هاسکینسون، جو لوبین و گاوین وود. خالق اتریوم آن را در یک کنفرانس بیت کوین در میامی به نمایش در آورد و بعد از چند ماه تصمیم گرفت تا فروش جمعی اتر را برگذار کند. جالب است بدانید که این تیم بیش از 31000 بیت کوین از فروش ETH بدست آورد که در آن زمان ارزشی حدود 18 میلیون دلار داشت، این رقم بسیار خوبی برای تیم توسعه دهنده به شمار می رفت. اما متاسفانه بد شانسی آوردند و قیمت بیت کوین طی یک سقوط شدید از 650 دلار به 150 دلار سقوط کرد. این اتفاق ضرر بزرگی را به آن ها وارد کرد اما با این حال خالق اتریوم تسلیم نشد و با گرفتن وام هایی با رقم بالا، دوره های فروش اتریوم را اجرا کرد و حتی در سومین دوره ی فروش، رکورد فروش یک ارز دیجیتال را جا به جا کرد. ویتالیک بوترین پلتفرم های مختلفی را عرضه کرد مانند: المپیک و بتا، که باگ های بسیار زیادی داشتند. سپس نسخه ی عمومی دیگری به نام فرانتیر عرضه کرد که به هومستد ارتقا پیدا کرد، این نسخه با وجود امکان اجرا و تست لایو، برنامه های متمرکز را شامل می شد. اما با وجود داشتن این امکانات هنور نسخه ی کاملی نبود. در نهایت در سال 2016 نسخه ی نهایی اتریوم منتشر شد. این نسخه مخاطبین زیادی را به خود جذب کرد، طوری که تعداد نود های آن به 5100 عدد رسیدند. متروپلیس نسخه ی بعدی اتریوم است که قرار بود در دو بخش عرضه شود ولی بارها به تاخیر افتاده است.
جالب است بدانید که گاوین وود در مایکروسافت کار می کرد و بعد از همکاری بوترین با مایکروسافت، وود به تیم اتریوم ملحق شد. گاوین وود تلاش زیادی برای اتریوم کرد و شبکه ی اتریوم که در حال حاضر می بینید، حاصل زحمات و دانش اوست. ولی در کمال نا باوری تیم توسعه دهنده اتریوم او را کنار گذاشت. البته که گاوین وود پس از جداییش، کار های بزرگی را انجام داد و بنیاد وب 3 و همچنین شبکه ی پولکادات را تاسیس کرد. چارلز هاسکینسون نیز داستانی مشابه با گاوین وود دارد. او نیز پس از جدایی از تیم اتریوم، کار های بزرگی انجام داد و کاردانو را تاسیس کرد.

ثروت ویتالیک بوترین

واضح است که بیشتر ثروت ویتالیک بوترین در قالب اتریوم است. طبق آمار منتشر شده، ویتالیک بوترین 340 هزار واحد اتریوم دارد. با توجه به این مبلغ، میزان سرمایه ی خالص وی به بیش از یک میلیارد دلار می رسد. با توجه به ثروت ویتالیک بوترین، بی شک او یکی از ثروتمند ترین های این عرصه است. لازم به ذکر است که ویتالیک کمک های بشر دوستانه ی زیادی انجام داده است.

خبر جعلی مرگ خالق اتریوم

در تاریخ 25 ژوئن سال 2017، خبری جعلی که ادعا داشت ویتالیک بوترین در یک تصادف جان خود را از دست داده، باعث شد اتریوم 4 میلیار دلار از ارزش خود را از دست بدهد. هر چند اتریوم ارزش از دست رفته خود را بازیافت اما این شوخی باعث شد تا نقش اساسی ویتالیک در جامعه ی ارزهای دیجیتال مشخص شود.