برترین توکن های اتریوم کدام ها هستند؟ در حال حاضر، اتریوم پس از بیت کوین دومین رمزارز بزرگ جهان است و بزرگترین اکوسیستم  در بازار ارزهای دیجیتال را دارد. هزاران توکن در بلاکچین اتریوم وجود دارند که بیشتر آن‌ها توکن‌های ERC-20 هستند. شبکه اتریوم به دلیل ویژگی ‌ها و مزایایی که دارد، پس از بیت کوین به عنوان یکی از برترین شبکه ‌های بلاکچین شناخته می ‌شود که میزبان توکن‌ های بی شماری است. در این مقاله از تتر ایران قصد داریم به معرفی توکن های برتر اتریوم بپردازیم.

توکن‌های برتر اتریوم

توکن های برتر اتریوم

اتریوم یک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز منبع باز است که در سال 2015 و توسط ارز دیجیتال بومی آن، ETH راه اندازی شد. ویتالیک بوترین، دانشجوی علوم کامپیوتر، پس از درک قابلیت ‌های بالقوه کدهای منبع باز بیت‌ کوین، بلاک چین اتریوم را به همراه تیمی از بنیان‌ گذاران دیگر توسعه داد. از طریق توسعه کدهای منبع باز، اتریوم چشم انداز اصلی بیت کوین را تحسین می کند و یک بلاک چین را ارائه می دهد که قادر به اجرای قراردادهای هوشمند مستقل است و این امکان را برای توسعه دهندگان برنامه های غیرمتمرکز (DApp) فراهم می کند تا برنامه ها و بلاکچین های جدید را بر اساس اتریوم بسازند. اتریوم پیشروترین بلاک چین قرارداد هوشمند است. به طور کلی شبکه اتریوم دارای میلیون‌ ها کاربر و هزاران برنامه غیرمتمرکز (DApp) است که به کاربران خود اجازه می ‌دهد بدون مجوز و به صورت ناشناس خدمات خود را انجام داده و به ارزهای دیجیتال دیگر دسترسی داشته باشند. در ادامه به معرفی توکن‌های برتر اتریوم می پردازیم.

آوه (AAVE)

معرفی برترین توکن‌های اتریوم

Aave یک پروتکل وام دهی منبع باز در بلاک چین اتریوم و جزو برترین توکن های اتریوم است. وام دهندگان می توانند دارایی های مختلف مبتنی بر اتریوم را به استخرهای نقدینگی برای کسب پاداش بسپارند، در حالی که وام گیرندگان می توانند دارایی های تایید شده را به عنوان وثیقه برای کاربران دیگر پرداخت کنند.
علاوه بر این، نرخ بهره در پلتفرم Aave بر اساس نرخ استفاده از استخر نقدینگی است و وام دهندگان این شانس را دارند که از سود پرداختی به وام‌ها بدون نیاز به تعامل با شخص ثالث، درآمد کسب کنند. ارز دیجیتال AAVE نماد حاکمیت بومی اکوسیستم Aave است و دارندگان این توکن می توانند در مورد نحوه مدیریت پروتکل رای دهند. ارز دیجیتال آوه یکی از گزینه های سرمایه گذاری بسیار محبوب است که در بسیاری از صرافی های معتبر لیست شده است.

ماتیک (MATIC)

توکن های اتریوم

Polygon یکی از شبکه های بلاکچین مطرح در بازار ارزهای دیجیتال و یک توکن برتر اتریوم است که ارز رمزنگاری شده خاص خود را دارد که با عنوان ماتیک شناخته می ‌شود و از آن برای پرداخت هزینه در شبکه Polygon و سهامداری و  حاکمیت استفاده می شود؛ به این معنا که دارندگان توکن های MATIC می توانند در مورد تغییرات پالیگان رای دهند. پس از راه اندازی به عنوان Matic Network در اکتبر 2017، توسعه دهندگان این شبکه در اوایل سال 2021 نام تجاری خود را به Polygon تغییر دادند. Polygon که قبلاً با نام Matic Network شناخته می‌ شد، چهارچوبی برای ساخت شبکه های بلاک چین به هم پیوسته است.
در واقع پالیگان به دنبال رفع برخی از محدودیت‌ های اصلی اتریوم  از جمله توان عملیاتی آن و تجربه کاربری ضعیف، با استفاده از یک راه ‌حل جدید زنجیره جانبی است. معماری Polygon را می ‌توان به عنوان یک سیستم چهار لایه متشکل از لایه Ethereum، لایه امنیتی، لایه شبکه‌ های Polygon و لایه اجرا تعریف کرد.

یونی سواپ (UNI)

یونی سواپ از توکن های برتر اتریوم

UNI نشانه حاکمیت بومی یونی سواپ و یک صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال مبتنی بر اتریوم است. کاربران می توانند توکن های اتریوم را در Uniswap بدون نیاز به یک واسطه برای نگهداری وجوه خود معامله کنند. این پلتفرم از یک مدل معاملاتی جدید به نام پروتکل نقدینگی خودکار استفاده می کند. همه کاربران در این پلتفرم می‌ توانند توکن ‌ها را به استخرهای نقدینگی عرضه کنند و یا آن ها را معامله کند، یا حتی توکن‌ های خود را با استفاده از پروتکل ERC-20 ایجاد و فهرست ‌بندی کنند.

چین لینک(LINK)

ارزدیجیتال چین لینک

چین لینک نیز یکی از برترین توکن های اتریوم و یک شبکه غیرمتمرکز است که به طور ایمن داده ها را از دنیای واقعی به قراردادهای هوشمند در بلاک چین و از طریق اوراکل ترجمه می کند. کاربران می توانند از توکن های LINK، برای پرداخت هزینه ی خدمات در شبکه استفاده کنند. Chainlink (LINK)، تا تاریخ 20 می 2022 با قیمت 7.10 دلار و ارزش بازار 3.32 میلیارد دلار،  ارزش گذاری شده است.

تتا (THETA)

تتا از توکن‌های برتر اتریوم

تتا نرم افزاری است که به دنبال ایجاد انگیزه در شبکه جهانی کامپیوترها برای راه اندازی یک پلتفرم غیرمتمرکز پخش ویدیویی است. شبکه بلاک چین تتا بر اساس یک پروتکل همتا به همتا است و به شرکت ‌کنندگان این امکان را می ‌دهد تا با پرداخت بی‌درنگ برای توزیع محتوا، پاداش دریافت کنند. شبکه تتا به توسعه دهندگان و کاربران شبکه این امکان را می ‌دهد تا برنامه‌ های غیرمتمرکز را روی پروتکل بلاک چین منبع باز بسازند. شبکه تتا از مکانیزم اجماع اثبات سهام استفاده می‌ کند که به این معناست که شرکت کنندگان تعداد زیادی از  توکن های تتا را قفل کرده و از این طریق حق پردازش بلوک های تراکنش را به دست می آورند. ارز دیجیتال تتا در گروه برترین توکن ‌های اتریوم قرار می‌گیرد.

MakerDAO

معرفی یکی از توکن‌های برتر اتریوم

MakerDAO یک سازمان همتا به همتا مبتنی بر اتریوم است که به کاربران اجازه می ‌دهد تا ارزهای دیجیتال را قرض دهند. کاربران می ‌توانند با سپرده‌ گذاری توکن‌ های مبتنی بر اتریوم مانند UNI ،YFI یا BTC در پروتکل وام بگیرند و یک موقعیت وثیقه ‌ای برای مبلغی که می‌ خواهند وام بگیرند ایجاد کنند. MakerDAO وام‌ ها را در استیبل کوین ‌های DAI پردازش می‌ کند، و زمانی که زمان بازپرداخت فرا می ‌رسد، مبلغ وام باید به صورت ارز DAI باشد. برخلاف استیبل کوین‌های متصل به دلار، DAI ارزش خود را با وثیقه ‌گذاری بیش از حد از طریق پروتکل MakerDAO حفظ می ‌کند. برای مثال، ارزش دارایی‌های مبتنی بر اتریوم که به‌ عنوان وثیقه قفل شده‌ اند، همیشه مهم ‌تر از ارزش توکن DAI است که وام‌ گیرندگان به دست می ‌آورند. این توانایی نگه داشتن DAI در راستای ارزش توکن 1 دلاری را حفظ می کند. حتی در صورت یک روند نزولی بزرگ در بازار، ارزش ذخایر کافی برای حفظ ارزش استیبل کوین وجود دارد. 

Decentraland (MANA)

مانا یکی از توکن های اتریوم

دیسنترالند یک پلتفرم واقعیت مجازی سه بعدی است که در آن کاربران می ‌توانند محتوا و برنامه‌ های جدید ایجاد کرده و از طریق آن ها کسب درآمد کنند. Decentraland مبتنی بر بلاک چین اتریوم است و با هدف ایجاد شبکه ‌ای متعلق به کاربران خود و ارائه یک تجربه همه جانبه ایجاد شده است. این پلتفرم یک جهان مجازی مشترک است که در آن کاربران می ‌توانند زمین‌ های مجازی را در متاورس خریداری کنند و یا زمین های خود را به کاربران دیگر اجاره دهند. متاورس یک دنیای مجازی به اشتراک گذاشته شده است که در آن کاربران می ‌توانند با هم معاشرت کنند، تعامل داشته باشند، یاد بگیرند و بازی کنند. مانا توکن اصلی پلتفرم Decentraland است و به عنوان رمز ارز بومی این پلتفرم عمل می ‌کند. MANA یک توکن ERC-20 است که به کاربران امکان خرید یا تجارت LAND و پرداخت برای کالاها و خدمات را در دنیای مجازی دیسنترالند می ‌دهد. توکن مانا را می توان برای خرید املاک، آواتارها‌ و ... از طریق بازار Decentraland استفاده کرد. پلتفرم مجازی دیسنترالند یک بازار جامع را برای کاربران خود ارائه می ‌دهد که برای تجارت و مدیریت دارایی ‌های زنجیره‌ ای مکان مناسبی است.

USDT (Theter)

معرفی بهترین و برترین توکن های اتریوم

خرید تتر یکی از گزینه های ایده آل برای سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال است. تتر USDT یک استیبل کوین یا به اصطلاح ارز رمزپایه با ارزش پایدار است که قیمت دلار آمریکا را منعکس می‌کند. پیوند توکن با دلار از طریق حفظ مجموع اوراق تجاری، وجوه نقد، اسکناس ‌ها و اسناد در ذخایر حاصل می ‌شود که از نظر ارزش دلاری برابر با تعداد تتر در گردش است. تتر ابتدا در جولای 2014 به عنوان یک استیبل کوین راه اندازی شد، یک توکن ارز دیجیتال لایه دوم که بر روی بلاک چین بیت کوین با استفاده از پلتفرم Omni ساخته شده بود. این توکن بعدها به USTether و سپس در نهایت به USDT تغییر نام داد. علاوه بر بیت کوین، تتر بعداً برای کار بر روی بلاک چین های اتریوم، EOS، Tron، Algorand و OMG به روز شد. طبق وایت پیپر این ارز دیجیتال، این پلتفرم هنگامی که توکن‌ های تتر جدید صادر می ‌کند، به همان میزان دلار را به ذخایر خود اضافه می ‌کند و به همین شکل تتر تضمین می‌ کند که ارزش آن کاملاً توسط دلار آمریکا و معادل ‌های نقدی آن پشتیبانی می ‌شود.