تجارت می‌تواند بسیار دلهره‌آور باشد، اما ما معتقدیم که معامله گران موفق اغلب دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های منحصربه‌فرد هستند که آن ها را از سایرین متمرکز می‌کند. اگر بتوانیم رفتارهای یک معامله‌گر موفق را در ارتباط با دانش خود بیاموزیم، ممکن است شانس تبدیل‌ شدن به یک معامله‌گر موفق را داشته باشیم.
اکنون بیایید برخی از ویژگی های معامله گران را برسی کنیم و آن هارا به عادات خود تبدیل کنیم در این مقاله از تتر ایران به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم.

1. پیش‌بینی نتایج متفاوت

ویژگی‌های معامله گر موفق

معامله کردن مانند بازی شطرنج است. در این بازی، بهترین بازیکنان همیشه چندین حرکت جلوتر حریف را پیش‌بینی می‌کنند. معامله گران موفق همیشه به رویدادهای آینده نگاه می‌کنند، و همچنین واکنش‌های احتمالی بازار را در صورت مطابقت یا عدم تطابق با انتظارات خود در نظر می‌گیرند. سپس استراتژی معاملاتی خود را حول نتایج به دست آورده می‌سازند.

2. انعطاف‌پذیری

معامله گران موفق در برابر وابستگی‌های احساسی به موفقیت‌ها، مقاومت می‌کنند. آن‌ها خود را با اخبار و اطلاعات دریافتی تطبیق می‌دهند، درعین‌حال معامله گران به فرصت‌های جدیدی که ممکن است در بازار ایجاد شود، هوشیارانه تصمیم می‌گیرند و آماده واکنش هستند.

3. پایبندی به برنامه خود

هیچ معامله‌ گر موفقی، بدون یک برنامه خوب برای هر معامله دوام زیادی نخواهد داشت. معامله گران ارز، برای هر موقعیت یک برنامه خاص دارند، از جمله مقدار سرمایه گذاری، نقطه ورود، نقطه خروج، حد سود و ضرر.
معامله گران موفق نسبت به سود خود انعطاف پذیر هستند، گاهی اوقات به کمترین مقدار سود رضایت دارند و از بازار خارج می‌شوند و گاهی اوقات نیز اگر بازار به نفع آن‌ها پیش برود اهداف سود خود را افزایش می‌دهند.

4. آماده باشید

معامله گران ارز همیشه تا حد امکان در بازاری که 24 ساعته شبانه روز باز است را زیر نظر دارند و برای اتفاقات مهمی که باعت تغییر در روند بازار می‌شود، آماده هستند. به عنوان مثال همیشه اخبار های مهم در رابطه با صحبت های (مقامات مالی و بانکداری) را دنبال می‌کنند، هشدار های نرخ بهره را جدی میگیرند و برای ارزیابی فرصت های معاملاتی استفاده می‌کنند.

5. نکات فنی خود را به‌روز کنید

ویژگی تریدر موفق

معامله گران حرفه‌ای حتی اگر از استراتژی معاملاتی مبتنی بر تکنیکال استفاده نکنند؛ ولی از سطوح فنی مهم در ارزهایی که معامله می‌کنند آگاه هستند. به‌عنوان‌مثال، سطوح کلیدی اصلاح فیبوناچی جایی که میانگین متحرک مختلف هستند، خطوط کوتاه‌مدت و بلندمدت و غیره را می‌شناسند.

6. سابقه معاملاتی خود را بررسی کنید

در پایان هر ماه، سه ماه و سال، حساب معاملاتی خود را بررسی کنید، این سه موقعیت زمانی به شما کمک می‌کند تا بفهمید در کدام دوره سود داشته‌اید، تقریباً سربه‌سر بودید یا متضرر شده‌اید. صرف‌نظر از این که در کدام دسته قرار می‌گیرید، کلید بهبود نتایج خود در دوره بعدی، حفظ و برسی سابقه معاملاتتان است.

7. تمرکز

بسیاری از معامله گران موفق تنها بر روی یک یا دو ارز در بیشتر معاملات خود تمرکز می‌کنند، انجام این کار به آن‌ها کمک می‌کند تا احساس بهتری نسبت به بازار از نظر رفتار و سطح قیمت داشته باشند. همچنین میزان اطلاعات و داده‌هایی که آن‌ها برای نظارت نیاز دارند محدود می‌شود.

8. حفظ سود

معامله گران موفق سعی می‌کنند به طور منظم سود ببرند و ضرر را به حداقل برسانند، به عنوان مثال، زمانی که معامله‌ای سودآور است یا ریسک به حداقل رسیده، معامله‌گران به‌جای ریسک‌کردن برای کسب درآمد بیشتر، ترجیح می‌دهند بر حفظ آنچه که ساخته‌اند تمرکز کنند.

9. از احساساتی شدن پرهیز کنید

بزرگترین دشمن معامله گران، بانک های مرکزی یا کارگزاری ها نیست، بلکه خودشان هستند. بسیاری از معامله گران مبتدی زمانی که با یک سری از معاملات موفق خوشحال می‌شوند یا پس از یک دوره باخت معاملاتی دچار افسردگی می‌شوند، تمایل دارند تا از برنامه معاملاتی که با دقت طراحی شده است دوری کنند.
در معاملات احساسات قوی می‌تواند تحلیل منطقی را خراب کند و منجر به نتایج منفی شود. معامله گران موفق می‌دانند چگونه احساسات خود را کنترل کنند؛ به‌عنوان‌ مثال وقتی چند روز پیاپی سود کم یا ضرر می‌کنند تصمیم می‌گیرند یک یا دو روز به خود مرخصی دهند، تا بتوانند در درصدی که در معاملات خود داشته‌اند باقی بمانند.

اشتباهات رایج تریدرها در بازار رمز ارزها