بدون شک سولانا و کاردانو، بعد از اتریوم، دو مورد از بهترین بلاک چین های بازار ارز های دیجیتال به شمار می روند. در واقع اتریوم اولین بلاک چین مورد استفاده در جهان از نظر ارزش بازار است و میزان تراکنش های انجام شده بالایی دارد. اما با این حال، به دلیل مشکلات مقیاس پذیری که در این شبکه محبوب وجود دارد، سایر بلاک چین های رقیب مانند سولانا، کاردانو، پولکادات و... ایجاد شدند تا مشکلات اتریوم را حل کنند. اما آیا واقعا این بلاک چین ها شبکه بهتری را نسبت به اتریوم ارائه می دهند؟ برای یافتن پاسخ این پرسش، ابتدا باید به مقایسه سولانا و کاردانو پرداخته و سپس بهترین پروژه برای سرمایه گذاری را بیابیم.

معرفی ارز دیجیتال کاردانو (ADA)

مقایسه سولانا و کاردانو

کاردانو (Cardano)، یکی از برترین پروژه ‌های ارز دیجیتال است که موفق شده مکانیسم ‌های اعتبارسنجی اثبات سهام PoS را با موفقیت پیاده ‌سازی کند. کاردانو از زیرساختی قوی برخوردار بوده و به عنوان شبکه بلاک چین فعالیت می کند. اما در عین حال، یک توکن ارز دیجیتال بومی به نام ADA را نیز تامین می کند. ارز دیجیتال کاردانو یا همان ADA، یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای خرید در سال 2022، محسوب می شود. این پروژه محبوب، در سال 2017، توسط دو مورد از شناخته شده ترین افراد فعال در حوزه رمزنگاری با نام های چارلز هاسکینسون(Charles Hoskinson) و جری وود(Jerry Wood)، تأسیس شد. به دلیل منحصر به فرد بودن کاردانو در بین سایر توکن ها و سکه های ارزهای دیجیتال، این پروژه کریپتویی رقیبی شایسته برای مقایسه با سولانا است. شبکه Cardano دارای معماری ایمن و دو لایه است که امکان پردازش تراکنش ها و استقرار قرارداد های هوشمند را فراهم می کند. بنابراین، این مکانیسم قابلیت همکاری بالقوه خود را مهار می کند.

معرفی ارز دیجیتال سولانا SOL

تفاوت سولانا و کاردانو

سولانا (SOL)، یک شبکه بلاک چین منبع باز است که امکان استقرار برنامه های غیرمتمرکز و اجرای قرارداد های هوشمند با SOL، را به عنوان ارز رمزنگاری شده بومی آن فراهم می کند. شبکه Solana، در مارس 2020، توسط گروهی از برنامه نویسان کامپیوتر و به رهبری آناتولی یاکوونکو(Anatoly Yakovenko) تاسیس شد.
در مورد توکنومیک SOL، هیچ اطلاعاتی در مورد حداکثر عرضه توکن های SOL وجود ندارد، اما حدود 489 میلیون توکن SOL در گردش منتشر شد. اما حدود 260 میلیون وارد بازار شده است.کاردانو ممکن است اولین مکانیسم اثبات سهام باشد، اما شبکه سولانا زنجیره بلوکی خود را بهینه‌ سازی کرد تا اولین الگوریتم اجماع اثبات تاریخ PoH را با PoS محبوب پیاده ‌سازی کند. همچنین سولانا با طرحی برای حل مشکل پیش روی اتریوم و بیت کوین یعنی همان مقیاس پذیری، تراکنش سریع و هزینه تراکنش کم، وارد بازار کریپتو شد. آناتولی یاکوونکو این مشکلات را با پیشگامی در PoH، حل کرد و این امکان را برای سولانا فراهم آورد که بیش از 50000 TPS، را با کارمزد پایین در مقایسه با 250 و 15 TPS ثبت شده در شبکه کاردانو و اتریوم پردازش کند.

مقایسه سولانا و کاردانو

تفاوت سولانا و کاردانو چیست

کاردانو و سولانا از بسیاری جهات شبیه هم هستند. هر دوی این پروژه‌ها دارای قرارداد هوشمند بوده و به جوامع خود دسترسی به بسیاری از ویژگی‌ ها در اکوسیستم‌ های مالی غیرمتمرکز (DeFi) مربوطه خود را می ‌دهند. حل مشکل مقیاس پذیری توسط کاردانو و سولانا، باعث شده است که این دو پروژه ارز دیجیتال رقبای خود را به سمت اتریوم هدایت کنند، که مزیت ظاهری یک شروع را دارد. همانطور که بیت کوین و اتریوم مسیر رقبای دوستانه را دنبال می کنند، سولانا و کاردانو نیز همینطور هستند. سولانا و کاردانو سال‌ ها از رشد تجمعی در بازار کریپتو لذت برده‌ اند. درواقع هر یک از این پروژه های مشهور از ویژگی های منحصر به فردی بهره مند هستند. سولانا به دلیل سرعت تراکنش سریع خود که هنوز کاردانو یا اتریوم از آن سبقت نگرفته اند، محبوب است. از سوی دیگر، کاردانو به دلیل مکانیسم قابل توجه تأیید اثبات سهام، منحصر به فرد تلقی می شود. سولانا و کاردانو هر دو به عنوان قاتلان اتریوم شناخته می شوند، اما سولانا با سرعت بالای تراکنش، مقیاس پذیری و کارمزد های پایین تراکنش به این باور طنین انداز می شود.
 از سوی دیگر، در حالی که کاردانو یک سقف ثابت برای تعداد توکن‌ هایی دارد که همیشه در دسترس خواهند بود، سولانا دارای یک سیستم پولی کاهش ‌دهنده تورم است که به موجب آن توکن ‌های SOL، مورد استفاده برای پرداخت کارمزد تراکنش سوزانده شده و از گردش خارج می ‌شوند. از نظر قیمتی نمی توان دقیق گفت که کدامیک از ارز های دیجیتال سولانا و کاردانو سود بیشتری را حاصل می کنند. زیرا هم قیمت سولانا و هم قیمت کاردانو، دائما در حال نوسان است. در نتیجه اگر قصد خرید یکی از این ارز های دیجیتال برجسته را دارید، باید با توجه به هدف و نوع سرمایه گذاری تان یکی از آن ها را انتخاب کنید.

تفاوت های کاردانو و سولانا

برای آنکه بدانیم تفاوت سولانا و کاردانو چیست، تنها کافیست این دو بلاک چین محبوب را از زاویه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم. درواقع کاردانو و سولانا از بسیاری جهات کاربردی مشابه را به کاربران خود ارائه می دهند، اما از جهاتی نیز گوناگون هستند. در ادامه تفاوت های اصلی سولانا و کاردانو را دسته بندی کرده ایم:
1. مقدار کارمزد تراکنش: در حالی که کاردانو و سولانا هر دو کارمزد تراکنش بسیار کمتری نسبت به اتریوم دارند، اما با اینحال هزینه تراکنش در این شبکه ها متفاوت است.
2. رنامه ریزی و تصمیم گیری: کاردانو از یک فرآیند انتخابی و بررسی همتا استفاده می کند که هدف آن شناسایی و حل مشکلات پیچیده فناوری جدید قبل از ادغام آن در شبکه است. سولانا نیز مانند Cardano نوآورانه است، اما برنامه ریزی و اجرای هر دو شبکه بسیار متفاوت است.
3. فرآیند های اعتبارسنجی بلاک چین: کاردانو از یک پروتکل PoS به نام Ouroboros، برای اعتبارسنجی تراکنش ها استفاده می کند. اما سولانا از یک سیستم ترکیبی استفاده می ‌کند که دارای PoS است، اما از روش اثبات تاریخچه PoH، نیز استفاده می ‌کند.
نکته آخری که می توان اضافه کرد این است که شبکه سولانا در مورد سرعت تراکنش بی نظیر است. تیم توسعه دهنده این بلاک چین ادعا دارد که حداکثر ظرفیت تئوری 65000 تراکنش در ثانیه است، اگرچه در عمل معمولاً حدود 2500 تراکنش در ثانیه است. به همین دلیل است که این بلاک چین به یکی از محبوب ترین ها در سال های اخیر تبدیل شده است. در مقایسه، کاردانو با حدود 250 tps کند به نظر می رسد، اما مهم است که به یاد داشته باشید که اتریوم تنها به طور متوسط به 30 tps، می رسد.

مزایای ارز دیجیتال کاردانو

کاردانو از زمان راه ‌اندازی خود در سال 2017، به موفقیت های چشمگیری دست یافته است. این شبکه در مسیر خود از نقاط عطف متعددی عبور کرده است تا شبکه بلاک چین کاملی را ارائه دهد. می توان گفت مزایای کاردانو، به شرح زیر است:
•  مقیاس پذیری بالا
• دارا بودن از دو لایه تسویه CSL و CCL
• پردازش سریع تراکنش ها
• امنیت بالا
• بهره مندی از تیم توسعه دهنده ای قوی
همانطور که مشاهده کردید، برخی از ویژگی های منحصر به فرد ارائه شده توسط کاردانو، آن را با سولانا قابل مقایسه می کند. زیرا کاردانو محدودیت های شبکه اتریوم را می دید و به دنبال ارائه شبکه ای با مقیاس پذیری، هزینه تراکنش کم، سازگار با محیط زیست و زمان پردازش کم بود. کاردانو با استفاده از یک مدل جدید از شبکه، مشکلات پیش روی اتریوم را حل کرد. اجرای مکانیسم اثبات سهام Ouroboros، انرژی پیشنهادی مورد نیاز برای اجرای شبکه را تا حدود 99% کاهش داد. در حالی که شبکه اتریوم تنها می توانست حدود 15 تراکنش در ثانیه TPS را انجام دهد، کاردانو برای پردازش بیش از 250 TPS، راه اندازی شد.

معایب ارز دیجیتال کاردانو

اولین مشکلی که در شبکه کاردانو وجود دارد، سیستم رای گیری آن است که چندان منصفانه به نظر نمی رسد. مکانیسم رای گیری کاردانو، به دارندگان توکنADA، این امکان را می ‌دهد تا برای آینده بلاکچین تصمیم بگیرند. اما میان فرد هدایت کننده و اجرا کننده تفاوت هایی وجود دارد، تفاوت عمده در نحوه رای گیری است. به این شکل که هر چه مقدار امتیازات فرد هدایت کننده بیشتر باشد، در رای گیری از سایر اجراکنندگان پیشی می گیرد. همچنین زمان بسیار کمی از ساخت پروژه کاردانو می گذرد که همین امر باعث شده است بسیاری از مزایای کاردانو در دسترس نباشد و هنوز هم جای کامل شدن داشته باشد.

مزایای ارز دیجیتال سولانا

سولانا یک بلاک چین غیر متمرکز و محبوب است که مزایای بسیاری را به کاربران خود هدیه می دهد. این بلاک چین از سرعت بسیار بالایی بهره مند بوده و ارز بومی SOL، آن نیز بسیار پرطرفدار است. در واقع سرمایه گذاری در سولانا می تواند سود های بسیار زیادی را به شما اختصاص دهد. در ادامه برخی از اصلی ترین مزایای سولانا، را برای شما عزیزان توضیح داده ایم:
1. استفاده از مکانیسم جدید و منحصر به فرد اثبات تاریخچه
2. استفاده از پروتکل گلف استریم ( GulfStream) برای بهینه سازی استخرهای حافظه
3. سرعت بالا در پردازش تراکنش ها
4. ارائه امنیت بالا
5. هزینه کارمزد بسیار ناچیز
در کل بلاک چین سولانا را می توان انتخاب مناسبی برای انجام تراکنش های خود دانست. از سوی دیگر با نوسانات بالایی که قیمت توکن SOL دارد، می توان گفت سرمایه گذاری بر روی این ارز دیجیتال نیز گزینه ای عالی به شمار می رود.

معایب ارز دیجیتال سولانا

با آنکه بلاک چین سولانا از مزایای بسیاری بهره مند بوده و در زمان های مختلف ثابت کرده است که یک پروژه مفید کریپتویی است، اما با این حال مشکلاتی نیز بر سر راه این شبکه وجود دارد. درست است که سرعت و مقیاس پذیری این شبکه بسیار بالا است، اما قابلیت همکاری ‌پذیری یا هم‌ کنش ‌پذیری، در آن کمتر دیده می شود. به همین دلیل تیم توسعه دهنده سولانا، برای بهینه سازی شبکه سولانا و رفع این مشکل، باید استانداردی برای قابلیت همکاری پذیری بلاک چین سولانا ارائه دهند. همچنین این شبکه در زمان های مختلف با قطعی هایی همراه بود که تیم توسعه دهنده باید بر روی این مورد نیز تمرکز بیشتری داشته باشد.