به بهانه ی فرا رسیدن روز جهانی محیط زیست و به پاس قدردانی از این نعمت الهی، تیم تتر ایران بررسی در رابطه با تاثیر استخراج بیت کوین بر آن انجام داده است. در واقع یکی از مسائلی که همیشه در حوزه کریپتوکارنسی مورد بحث قرار گرفته، تاثیر ماین بیت کوین بر محیط زیست می باشد. سیاستمداران و قانون گذاران بسیاری در رابطه با خطرات زیست محیطی بیت کوین و مصرف بیش از حد انرژی زمین توسط این فرآیند، صحبت کرده اند. حتی برخی از کشور های اروپایی و دولت ها، عقیده دارند سیستم های اثبات کار باید برکنار شوند تا از مصرف بیش از حد انرژی و همچنین انتشار مقدار زیادی کربن در جو زمین، جلوگیری شود. از سوی دیگر، بسیاری از ماینر ها و فعالان در جامعه ارز های دیجیتال بر این باورند که اگر فرآیند استخراج به درستی انجام شود، ممکن است بتوان تمام این انرژی را به چیزی خوب برای سیاره هدایت کرد. اما آیا واقعا بیت کوین و استخراج آن، به زمین صدمه می زند؟ در این مقاله همه چیز در رابطه با تاثیرات ماینینگ و استخراج بیت کوین بر محیط زیست، را با یکدیگر بررسی می کنیم.

مشکل ماینینگ بیت کوین چیست؟

ماینینگ بیت کوین

هر چه محبوبیت رمزارز ها افزایش میابد و این بازار مالی از پیشرفت بیشتری برخوردار می شود، بحث شدید پیرامون اثرات زیست محیطی ارز های دیجیتال از جمله بیت کوین نیز، روز به روز افزایش میابد. استخراج ارز دیجیتال، یک فرآیند پیچیده محسوب می شود که نیاز به مقدار زیادی انرژی برق دارد. از سوی دیگر برخی از طرفداران محیط زیست عقیده دارند، عمل ماینینگ به دلیل استفاده بیش از حد انرژی، باعث گرم شدن هوا و در نهایت انتشار مقدار زیادی کربن در جو زمین می شود. با توجه به رقابت میلیاردر ها و سرمایه گذاران بازار ارز های دیجیتال، روز به روز عمل ماین بیت کوین شدت می گیرد و افراد بیشتری به سمت این فرآیند قدم بر می دارند. از همین روی مصرف انرژی ماینینگ نیز در حال رشد است و سالانه به اندازه کل کشور هایی مانند فنلاند، مالزی یا سوئد انرژی مصرف می کند. حتی تراکنش های BTC، انرژی مصرفی زیادی را در بر می گیرند، به طوری که تقریبا هر تراکنش آن، بیش از ۲۲۵۸ کیلووات برق مصرف می‌ کند که تقریباً دو برابر میزان مصرف ماهانه یک خانه متوسط در ایالات متحده است. البته لازم به ذکر است بیت کوین تنها صنعتی نیست که به اندازه یک کشور انرژی مصرف می کند. اما در نتیجه فرآیند انرژی که از طریق آن استخراج بیت کوین انجام می شود، پیامد های زیست محیطی جدی دارد. با این حال، راه هایی برای انجام تراکنش در بیت کوین با مصرف انرژی بسیار کمتر وجود دارد و بسیاری از فعالان جامعه رمز ارز ها بر این باورند که می توان از انرژی های تجدید پذیر به جای تجدید ناپذیر استفاده کرد.

استخراج بیت کوین چه تاثیری بر محیط زیست می گذارد؟

منتقدان بیت کوین، سال هاست که این ارز دیجیتال را به دلیل آلوده کردن کره زمین مورد انتقاد قرار داده اند. طبق گزارش digiconomist، یک دستگاه ماینینگ بیت کوین، روزانه ۲۰۰ کونتریلیون کد را برای ایجاد یک بلوک حدس می زند. مقدار زیادی انرژی برای این کار لازم است و امروزه بیش از میلیون ها دستگاه ماینینگ در سراسر جهان در حال استخراج ارز دیجیتال بیت کوین، هستند. همچنین هر سال حدود ۱۰۰ میلیون تراکنش بیت کوین انجام می شود که طی این فرآیند، مقدار زیادی کربن آزاد می شود. اما امروزه تحقیقات بیشتری نیز در این زمینه جمع آوری شده است. طبق داده هایی که از دانشگاه کمبریج به دست آمده است، جغرافیای ماینینگ در شش ماه گذشته به شدت تغییر کرده است و کارشناسان بر این باورند که این ردپای کربن، بیت‌ کوین را بهبود می بخشد. به نظر می رسد ممنوعیت کشور چین در رابطه با استخراج ارز های دیجیتال، مسیر ماینینگ را تغییر داده است. در پی این موضوع بسیاری از تجهیزات نا امن استخراج از بین رفت و بسیاری از ماینر ها در طی یک شب آفلاین شدند. مهم تر از همه، بستن درهای چین به روی ماینینگ کریپتو باعث مهاجرت گسترده ای شد. اکنون ماینر ها به سمت ارزان ترین منابع انرژی روی کره زمین می روند که اغلب تجدید پذیر هستند.

آیا می توان تاثیرات مخرب استخراج بیت کوین بر محیط زیست را از بین برد؟

تاثیر ماینینگ بر محیط زیست

گزارش جدیدی توسط Lancium، به انتشار گذاشته شده است که نشان می دهد چگونه بار های انعطاف پذیر بزرگ، مانند مراکز داده یا استخراج بیت کوین، می توانند برای شبکه مفید باشند. به شرطی که به روشی هوشمندانه کار کنند. در واقع طرح های پیشنهادی بسیاری برای از بین بردن انرژی مخرب استخراج به جای ممنوعیت استاندارد اثبات سهام، پیشنهاد داده شده است که در ادامه برخی از کاربردی ترین آن ها را با یکدیگر بررسی می کنیم.

استفاده از انرژی های تجدید پذیر

استفاده از انرژی های تجدید پذیر نه تنها به کاهش تاثیرات مخرب استخراج بیت کوین بر محیط زیست کمک می کند، بلکه این نوع انرژی بسیار ارزان تر از سوخت های فسیلی به شمار می رود. استفاده از انرژی‌‎ های تجدید پذیر برای استخراج بیت کوین، می تواند بسیار کاربردی واقع شود. اما موانعی نیز بر سر راه این طرح وجود دارد. انرژی‌ تجدید پذیر به صورت ۲۴ ساعته در کل سال تولید نمی‌ شود و کنترل آن از دسترس خارج است. انرژی تجدید پذیر انرژی است که از طریق آب و هوا تولید می شود و عملا کنترلی بر روی آن نیست. به همین دلیل بسیاری از ماینر ها علاقه ای به استفاده از آن نداشته و راه آسان تر و سریع تر را ترجیح می دهند. در واقع می توان گفت این رقابت ماینر ها بر سر انرژی است که به کل سیستم آسیب وارد می کند. اما اگر 40 تا 70 درصد استخراج از طریق انرژی تجدید پذیر انجام شود، کل پروسه ماینینگ برای طبیعت بی خطر خواهد بود. در این زمینه، استخراج بیت کوین از طریق نیروی طبیعی خورشید، از جدید ترین ایده هایی است که در جامعه رمزارز ها مطرح شده است. پنل های خورشیدی می توانند انرژی کافی برای استخراج را در اختیار ماینر ها بگذارند. این انرژی کاملا تجدید پذیر است و هیچ اثر مخربی بر روی محیط زیست ندارد. شایان ذکر است طبق تحقیقات کوین ‌شیرز، اخیرا حدود 74 درصد از عمل استخراج در کشور هایی هم چون ایسلند، کانادا و ... به دست می آید.

ذخیره انرژی توسط باتری ها 

یک ایده دیگر وجود دارد که ذخیره انرژی می تواند به کاهش اثرات منفی استخراج بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال کمک کند. دانشمندان پس از تحقیقات گسترده بر روی فرآیند استخراج، متوجه شده اند که می توانند انرژی بلا استفاده را در جایی ذخیره و بعدا از آن استفاده کنند. هر چند که ذخیره الکتریسیته به جای استفاده از آن برای استخراج می تواند کاربردی باشد، اما متاسفانه در این فرآیند نیز چالش هایی وجود دارد. اولین مشکل این است که پس از اتمام تاریخ انقضای باتری، ضایعات زیادی تولید می شود. از سوی دیگر، عمل ماینینگ به یک منبع پایدار با انرژی زیاد نیاز دارد، در صورتی که باتری پس از چندی انرژی خود را از دست داده و تخلیه می شود. به همین دلیل ماینر های زیادی وجود ندارند که از این روش استفاده کنند. 

شرکت های تولید انرژی

اخیرا اکثر شرکت های تولید کننده انرژی به عرصه ماینینگ ارز دیجیتال پیوسته اند و از این راه کسب درآمد می کنند. زمانی که یک شرکت انرژی مصرفی استخراج را تولید می کند، می تواند به راحتی BTC ها جدید را ماین کند. در نتیجه ادغام تولید کنندگان نیرو با عمل ماینینگ، می تواند فکر خوبی باشد. زیرا از این طریق انرژی بیشتری به وجود می آید و دیگر زمین مجبور به مواجهه با کمبود انرژی نیست. بیشتر کارشناسان کریپتوکارنسی، عقیده دارند اگر 5 تا 10 سال آینده ماینر ها نتوانند انرژی مصرفی خود را تولید کنند، از این عرصه جا می مانند. صنعت استخراج ارز های دیجیتال، به خصوص بیت کوین، روز به روز بزرگ تر می شود. به همین دلیل اگر ماینر ها می خواهند در زمینه رقابت حرفی برای گفتن داشته باشند، باید انرژی برق استخراج را خودشان تولید کنند. 

نتیجه گیری
برای آن که واحد های جدید بیت کوین، به دست آید و تراکنش های BTC به ثمر برسد، از عملی به نام استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ استفاده می شود. ماینر ها دستگاه های مخصوصی هستند که از توان پردازشی بالا برخوردار هستند تا بتوانند تکمیل بلوک بلاک چین بیت کوین را انجام دهند. برای تکمیل پروسه ماینینگ، نیاز به حجم زیادی انرژی برق است و این عمل بسیار گران تعریف می شود. به همین دلیل تاثیر ماین بیت کوین بر محیط زیست، می تواند مخرب باشد. بسیاری از دوستداران طبیعت، انتقاد های زیادی را نسبت به بیت کوین به جای آورده اند. اما برخی دیگر از کارشناسان نیز عقیده دارند می توان عمل استخراج را بهینه کرد و از انرژی سبز برای آن استفاده کرد. به هر حال در این مقاله سعی کردیم موضوع را از زوایای گوناگون بررسی کنیم و تمام احتمالات را برای شما عزیزان شرح دهیم.