حتما در حوزه ارز های دیجیتال، با مفاهیمی مانند، بلاک چین، نود و ماینر برخورد داشته اید و ممکن است این سوال برایتان مطرح شده باشد که این مفاهیم به چه معنایی هستند و تفاوت نود و ماینر در چیست؟ این موضوعی است که قصد داریم در این مقاله به پاسخ آن بپردازیم. ارز های دیجیتال و بیت کوین سیستم های پیچیده ای هستند که درک کامل آن ها دشوار است. یکی از ساده ترین راه ها برای درک همه نقش ها و مسئولیت های شرکت کنندگان در شبکه بیت کوین، دنبال کردن یک تراکنش از ابتدا تا انتها است. با انجام این کار، می توان تفاوت های کلیدی بین گره های بیت کوین و ماینر ها را بهتر مشاهده کرد. 
ابتدا، گره ها تراکنش ها را به سایر گره ها و ماینر ها پخش می کنند. ماینر ها این تراکنش ها را به بلوک ها تبدیل، بلوک ها را در بلاک چین منتشر  و سپس تراکنش ها را تایید می کنند. گره ها، این بلوک ها را دریافت می کنند، آن ها را بین یک دیگر به اشتراک گذاشته و تأیید می کنند که ماینر ها از قوانین شبکه پیروی می کنند. نود های ماینینگ بیت کوین نوع خاصی از گره ها هستند که برای تایید و افزودن بلاک های جدید به بلاک چین استفاده می شوند. نود های ماینینگ مسئول انتقال تراکنش ها به بلوک ها، تأیید بلوک ها و سپس افزودن آن ها به بلاک چین هستند. گاهی اوقات، دو مفهوم نود و ماینر به جای یک دیگر استفاده می شوند که این امر صحیح نیست. در ادامه این مطلب، به طور کامل به بررسی ماینر، نود و تفاوت آن ها پرداخته می شود.

بلاکچین چیست؟

بلاک چین (Block Chain)، از دو واژه Block و Chain تشکیل می شود و به معنای زنجیره بلوک می باشد. بلاک چین مجموعی از رکورد ها به نام بلوک است که هر یک از این بلوک ها حاوی داده ها هستند. در بیت کوین، هر بلوک حاوی تراکنش هایی است که نشان دهنده انتقال بیت کوین از یک کاربر به کاربر دیگر است. بلاک چین را می توان به عنوان یک دفتر کل دیجیتال در نظر گرفت که همه حساب های موجود در شبکه را پیگیری می کند. کل بلاک چین مانند یک دفترچه توزیع شده غیرمتمرکز است که رکورد هر معامله و تاریخچه خرید ارز ها را که تا به حال در شبکه انجام شده است،ذخیره می کند. بنابراین، هر بلوک مانند صفحه جدیدی است که برای به روز رسانی وضعیت حساب ها در شبکه به دفتر کل اضافه شده است. هر بلوک در بلاک چین با استفاده از یک تکنیک رمزنگاری به نام هش کردن به یکدیگر متصل می شوند. این تکنیک تضمین می کند که بلوک ها پس از اضافه شدن به بلاکچین، قابل تغییر یا مرتب سازی مجدد نیستند. برای حفظ دفتر کل، استخراج کنندگان بیت کوین با یکدیگر رقابت می کنند تا «هش» بعدی بلاک چین را پیدا کنند. ماینری که بتواند هش را درست حدس بزند، می تواند بلوک بعدی زنجیره را «ماین» کند. برخی از ارز ها مانند تتر، بلاکچین اختصاصی ندارند. شایان ذکر است، برای خرید تتر، می توانید از طریق صرافی های معتبر مختلف مانند صرافی تتر ایران اقدام کنید. 

نود چیست و چه کاربردی دارد؟

نود چیست

نود چیست؟ همان طور که گفته شد، بلاک چین ها دفتر کل توزیع شده ای هستند که تاریخچه کامل تراکنش ها را در یک شبکه خاص ذخیره می کنند. این یک دنباله زنجیره از مجموعه بلوک تراکنش است که همه افراد در شبکه موافق قانونی بودن آن هستند. بلاک چین در نود ها قرار دارد. هر نود یک نسخه یکسان از تراکنش ها را نگهداری می کند.
هنگامی که یک گروه جدید از تراکنش ها (یک بلوک) در بلاک چین وجود دارند، از یک نود به نود دیگر پخش می شوند تا هر یک از آن ها بتوانند پایگاه داده خود را به روز کنند. گره ها مسئول نگهداری پایگاه داده صحیح تراکنش های گذشته به روشی توزیع شده و اعتبارسنجی معاملات در شبکه هستند. نود یکی از اجزای ارز دیجیتال است که برای عملکرد بهتر ارزهای محبوب، مانند بیت کوین، مورد نیاز است. علاوه بر این، یک جزء ضروری از شبکه بلاک چین و یک دفتر کل غیرمتمرکز است که برای پیگیری ارز های دیجیتال استفاده می شود. وظیفه اصلی یک نود در بلاک چین، تأیید قانونی بودن هر یک از تراکنش های شبکه است که به عنوان بلوک شناخته می شوند. علاوه بر این، تخصیص یک شناسه منحصر به فرد به هر نود در شبکه به تشخیص آسان یک نود از سایر نود های شبکه کمک می کند. برای ذخیره تمام تراکنش های بلاک چین در دستگاه ها، تنها نود های کامل مورد نیاز است. این نود ها مسئول اعتبارسنجی بلوک ها و تراکنش ها هستند. هنگامی که یک ماینر به دنبال افزودن بلوک جدیدی از تراکنش ها به بلاک چین است، یک بلوک تمام نود های شبکه را پخش می کند. یک نود به طور بالقوه می تواند یک بلاک چین کامل را راه اندازی کند. هر چه یک بلاک چین نود های کامل تری داشته باشد، بهتر می تواند در برابر بروز مشکلات مختلف احتمالی از خود مقاومت نشان دهد. به طور کلی و خلاصه، می توان گفت نود ها انجام کار های زیر را بر عهده دارند:

  • نود ها تعیین می کنند که آیا بلوکی از تراکنش ها معتبر است یا خیر.
  • نود ها بلوک های تراکنش را ذخیره می کنند (ذخیره تاریخچه تراکنش های بلاک چین).
  • تاریخچه تراکنش توسط نود ها به نود های دیگری که ممکن است نیاز به همگام سازی با بلاک چین داشته باشند، پخش و منتشر می شود (به روز رسانی در تاریخچه تراکنش، امر مهمی است).

ماینر چیست و چه کاربردی دارد؟

ماینر چیست

ماینر چیست؟ امروزه با گسترش ارز های دیجیتال، افراد زیادی اقدام به ورود به این حوزه کرده و رمز ارز هایی مانند بیت کوین را ماین می کنند. به این افراد، ماینر گفته می شود. در یک کلام ساده، ماینینگ به فرآیندی جهت تایید تراکنش های مربوط به ارزهای دیجیتال و سپس ثبت آن ها جهت توزیع و استخراج گفته می شود. این امر در افزایش میزان امنیت شبکه نقش مهمی ایفا کرده و با غیر متمرکز کردن شبکه، یک رمز ارز جدید را به وجود می آورد. با افزایش تعداد ماینرها، امنیت شبکه نیز افزایش خواهد یافت.
ماینر عاملی است که در تراکنش های ارز های دیجیتال شرکت می کند و به نوبه خود، هم در ایجاد ارزهای دیجیتال جدید و هم در تأیید تراکنش های روی بلاک چین نقش مهمی ایفا می کند. علاوه بر این، بلوک های جدیدی را به زنجیره موجود اضافه می کند و اطمینان می دهد که این اضافات دقیق و معتبر هستند. ماینینگ شامل استخراج کنندگان بلاک چین می شود که داده های تراکنش بیت کوین را به دفتر کل جهانی تراکنش های گذشته بیت کوین اضافه می کنند. در دفتر کل، بلوک ها توسط ماینر های بلاک چین ایمن شده و به یک دیگر متصل می شوند و یک زنجیره را تشکیل می دهند. ماینر نوعی گره در شبکه بیت کوین است. پیاده سازی مرجع اصلی بیت کوین دارای 4 عملکرد برای یک گره است.  گره ماینر، که مایل به انجام اعتبار سنجی تراکنش و ایجاد بلوک است، می تواند از قابلیت استخراج همراه با بلاک چین کامل استفاده کند، زیرا برای اعتبارسنجی به تمام جزئیات تراکنش نیاز دارد. گره های ماینر جزء اصلی زیرساخت وب 3 هستند. آن ها با مدیریت بلاک چین، ایجاد بلوک، اجرای تراکنش ها و مدیریت قرارداد های هوشمند، جنبه غیرمتمرکز کل زیرساخت را تضمین می کنند. گره های ماینر بیت کوین نوع خاصی از گره ها هستند که برای تایید و افزودن بلاک های جدید به بلاک چین استفاده می شوند. گره های ماینینگ مسئول جمع بندی تراکنش ها به بلوک ها، تأیید آن بلوک ها و سپس افزودن آن ها به بلاک چین هستند. گره ماینر جهت انتخاب یک تراکنش معتبر، می بایست یک فول نود را اجرا کند و بدون آن نمی تواند متوجه شود که معاملات انجام شده بر اساس تاریخچه معاملات فعلی بلاک چین، معتبر هستند یا خیر. بنابراین باید گفت که یک ماینر، یک فول نود است، اما یک نود لزوما به صورت هم زمان یک ماینر نیست.

تفاوت نود و ماینر

تفاوت نود و ماینر

برای انتخاب تراکنش های قانونی جهت تولید یک بلوک جدید، یک ماینر باید همیشه یک گره کامل را اجرا کند و از آنجایی که به کل تاریخچه بلاکچین دسترسی ندارد، نمی تواند تشخیص دهد که کدام تراکنش های پیشنهادی بر اساس تاریخچه تراکنش های بلاک چین قانونی هستند (به این معنا که آیا تمام موجودی های موجود در تراکنش ها برای انجام تراکنش های پیشنهادی کافی هستند یا خیر). در نتیجه، ماینر همیشه یک گره کامل است. از طرف دیگر، یک نود نباید ماینر باشد. یک دستگاه می تواند یک نود کامل را با دریافت، ذخیره و پخش تمام داده های تراکنش بدون ایجاد بلوک های جدید تراکنش اجرا کند. در حالی که یک ماینر همین کار را انجام می دهد و سعی می کند بلوک های جدیدی از تراکنش ها را تولید کند. تراکنش های جدید به همه نود ها پخش می شوند و هر نود تراکنش های جدید را در یک بلوک جمع آوری می کند. هر نود بر روی یافتن یک اثبات کار دشوار برای بلوک خود کار می کند. نود ها بلوک را تنها در صورتی می پذیرند که تمام تراکنش های موجود در آن معتبر باشند. نود ها پذیرش بلوک را با کار بر روی ایجاد بلوک بعدی در زنجیره، با استفاده از هش بلوک پذیرفته شده به عنوان هش قبلی بیان می کنند. نود بیت کوین در اصل فقط یک وسیله ذخیره سازی است  و اطلاعات را از کاربران به ماینرها منتقل می کند. ماینرها بلوک ها را پردازش می کنند و نود های کامل را برای فهمیدن این موضوع که آیا تراکنش هایی که توسط ماینرها انجام شده اند معتبر هستند یا خیر، تایید می کنند. از طرف دیگر یک ماینر بلوک هایی را در بلاک چین ایجاد می کند که نود ها آن را نگهداری می کنند. اساساً ماینر تراکنش ها را به یک بلوک، با هدف ایجاد یک بلوک جدید با هش معتبر که توسط شبکه پذیرفته می شود، اضافه می کند. ماینرها حدود 10 دقیقه برای حل یک مشکل تلاش می کنند، اما نود ها آن نتیجه را برای همیشه در پایگاه داده نگه داری و تأیید می کنند. ماینرها به جز موارد استثنا، نیازی به دانستن بلوک های قبلی ندارند. در واقع ماینرها نودهایی هستند که برای ایجاد یک بلوک جدید در شبکه تلاش می کنند. برای این کار از از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می کنند. مجموع ماینر ها در جهت تشکیل یک بلاک در شبکه با یکدیگر به رقابت می پردازند. همه ماینرها نود هستند اما همه نود ها ماینر نیستند. آن ها همچنان برای اکوسیستم حیاتی هستند، زیرا به تمرکززدایی و در نتیجه امنیت بلاک چین کمک می کنند.  

انواع گره ها

 گره کامل (Full node)

عملکرد اصلی یک گره کامل این است که به طور مستقل وضعیت بلاک چین بیت کوین را تأیید کند. این کار را با دانلود هر بلوک و تراکنش و بررسی آن ها در برابر قوانین اجماع بیت کوین انجام می دهد. اگر یک تراکنش یا بلوک یکی از قوانین اجماع بیت کوین را نقض کند، یک گره کامل به طور خودکار آن را رد می کند. کاربران به دلایل زیادی یک گره کامل بیت کوین را اجرا می کنند. در درجه اول، به کاربر اجازه می دهد تا به طور مستقل وضعیت شبکه بیت کوین را تأیید کند. مورد دوم، قوی تر کردن شبکه بیت کوین است. هر چه تعداد گره های بیشتری برای تایید کامل تراکنش ها وجود داشته باشد، شبکه در برابر انواع خاصی از حملات مقاوم تر می شود. گره های توزیع شده، برای معماری غیرمتمرکز و همتا به همتای بیت کوین هستند و به حفظ امنیت شبکه کمک می کنند.

نود تعدیل یافته (Pruned Full Node)

جهت ذخیره داده هایی که در بلوک های زنجیره موجود هستند، به ظرفیت فضای ذخیره سازی زیادی نیاز است. ذخیره کردن داده ها اغلب در هارد دیسک انجام می شود. علاوه بر این، در اغلب  شبکه های بلاکچینی، جهت ذخیره اطلاعات در هارد دیسک توسط نود ها، یک میزان ظرفیت معین مشخص می شود. بنابراین، پس از تکمیل ظرفیت، قدیمی ترین داده ها حذف می شوند. این نود ها، نود های تعدیل یافته نامیده می شوند.

مستر نود (Master nodes)

این مدل نود ها برای حفظ سابقه معاملات و اعتبارسنجی آن معاملات فعالیت می کنند. به این ترتیب، امکان افزودن بلوک های جدید را به زنجیره ندارند. مسترنودها همانند دیگر نود های بلاکچین، وظیفه حفظ و تامین ایمنی آن را بر عهده دارند و در ازای این عمل نیز پاداش دریافت می کنند.جهت ایجاد مستر نود در یک شبکه بلاک چینی، می بایست مقدار معینی از توکن اختصاصی آن شبکه را خریداری  کرده و سپس به عنوان وثیقه گرو گذاشته شود.