به جرات می توان گفت، بیت کوین و بلاک چین دو مورد از مهم ترین مسائل مربوط به حوزه ارز های رمزنگاری شده محسوب می شوند. درواقع اصطلاحات و فناوری های بسیاری در بازار کریپتوکارنسی وجود دارد که افراد تازه کار، آن ها را با یکدیگر اشتباه می گیرند. بیت کوین و بلاک چین نیز از همین موارد هستند که ممکن است بسیاری از افراد تازه وارد در این عرصه، آن ها را یکی بدانند. اما باید بگوییم، بیت کوین و بلاک چین دو مفهوم مجزا هستند که با یکدیگر ارتباط دارند، اما به طور کامل یکسان نیستند. اگر شما نیز می خواهید بدانید دقیقا تفاوت بیت کوین و بلاکچین چیست، با ما تا پایان این مقاله از تتر ایران همراه باشید.

مفهوم ارز های دیجیتال

تفاوت بیت کوین و بلاکچین چیست

ارز دیجیتال یا ارز مجازی، به دسته ای از دارایی های مالی گفته می شود که در اینترنت قرار داشته و نمی توان آن ها را به صورت فیزیکی لمس کرد. اولین و محبوب ترین ارز دیجیتالی که به جهان ارائه شد، بیت کوین یا BTC، است که در سال 2009، ابداع شد. بیت کوین یکی از اولین ارز های دیجیتال است که از فناوری بلاکچین، برای تسهیل پرداخت های همتا به همتا استفاده می کند. همچنین این دارایی محبوب، از طریق یک شبکه غیرمتمرکز، کارمزد تراکنش نسبتا پایینی را در مقایسه با درگاه‌ های پرداخت محبوب، ارائه می دهد. بیت کوین از طریق کدگذاری خود به قوانین بسیار سختگیرانه پایبند است و از شبکه ای بسیار امن بهره مند می باشد. این امنیت، به لطف فناوری منحصر به فرد بلاکچین اجرایی می شود که در ادامه به توضیح آن پرداخته ایم.

بلاکچین چیست؟

بلاکچین یک پایگاه داده توزیع شده است که با هدف ایمن سازی و تسهیل معاملات دیجیتالی، به وجود آمده است. در بلاکچین، تعدادی بلوک وجود دارد که هر بلوک حاوی هش رمزنگاری بلوک قبلی، مهر زمانی و اطلاعات تراکنش است. داده های موجود در بلاکچین، در بسیاری از رایانه ها توزیع شده و  غیرمتمرکز هستند. بنابراین، به دلیل طبیعت غیرمتمرکز، بلاک چین ها به طور باور نکردنی ایمن هستند، زیرا هیچ نقطه حمله ای برای هک وجود ندارد. هر دارایی دیجیتال، طرفین معامله را قادر می ‌سازد تا معاملات خود را در اقصی نقاط جهان انجام دهند، داده‌ های ارزشمند را به اشتراک بگذارند و منابع خود را به شیوه ‌ای ایمن جمع کنند. تمامی این موارد و ایجاد ارتباط میان معامله گران با ارز های دیجیتال و همچنین طرفین معامله، از طریق تکنولوژی بلاکچین امکان پذیر می شود.

آیا بلاکچین و بیت کوین یک مفهوم را ارائه می دهند؟

حتی اگر بخواهیم بیت کوین و بلاک چین را از نقطه نظر تاریخچه پیدایش با یکدیگر مقایسه کنیم، این دو فناوری منحصر به فرد، به دست افراد گوناگونی ایجاد شده اند. فناوری بلاکچین برای اولین بار در سال 1991، توسط استوارت هابر (Stuart Haber) و دکتر اسکات استورنتا (W. Scott Stornetta)، دو محققی که می خواستند سیستمی را پیاده سازی کنند که در آن مُهر های زمانی اسناد دست کاری نشود، راه اندازی شد. این در حالی است که تقریبا دو دهه بعد، با راه اندازی بیت کوین در ژانویه 2009، بلاکچین اولین کاربرد در دنیای واقعی خود را داشت.
بیت کوین در سال 2009، توسط فرد یا گروهی ناشناس که با لقب ساتوشی ناکاموتو شناخته می شوند، راه اندازی شد و جهان تکنولوژی را متحول ساخت. در اینجاست که متوجه می شویم، هرچند ارتباط عمیقی میان بلاکچین و بیت کوین وجود دارد، اما این دو فناوری از یکدیگر مجزا هستند. در واقع پروتکل بیت کوین بر روی یک بلاک چین ساخته شده است. ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، در یک مقاله تحقیقاتی در مورد معرفی ارز دیجیتال از آن به عنوان «سیستم نقدی الکترونیکی جدید که کاملاً همتا به همتا و بدون شخص ثالث قابل اعتماد است» یاد کرد.

تفاوت بیت کوین و بلاکچین

تفاوت بیت کوین و بلاکچین

اگر بخواهیم تعریف صحیحی از تفاوت بیت کوین و بلاکچین داشته باشیم، می توان گفت بلاکچین فناوری تکمیل کننده بیت کوین است. در واقع تکنولوژی بلاکچین به لطف اختراع بیت کوین برای اولین بار به طور واقعی مورد استفاده قرار گرفت. بیت کوین نیز به کمک بلاکچین داده های خود را ثبت می کند، تراکنش ها را تکمیل می کند و تاریخچه ای از تراکنش ها را به وجود می آورد. برای مثال اگر تریدری به خرید تتر یا هر ارز دیجیتال دیگری بپردازد، تاریخ دقیق خرید وی یا حتی فروش کوین ها، در بلاک چین ثبت می شود. نکته کلیدی که در اینجا باید فهمید، این است که بیت کوین صرفا از بلاک چین به عنوان وسیله ای برای ثبت شفاف دفتر کل پرداخت ها استفاده می کند، اما بلاک چین در تئوری، می تواند برای ثبت تغییر ناپذیر هر تعداد نقطه داده استفاده شود.
 در حال حاضر، ده‌ ها هزار پروژه کریپتویی به دنبال پیاده‌ سازی بلاکچین ‌ها، به روش ‌های مختلف برای کمک به جامعه به غیر از ثبت تراکنش‌ ها هستند. فناوری بلاک چین، به بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال کمک می کند معاملات همتا به همتا را تکمیل کرده، تمرکز زدایی ایجاد شود، حق رای به کاربران ارائه شود و تاریخچه ای از تراکنش ها و داده ها کنار هم قرار بگیرند که به هیچ عنوان امکان حذف یا از بین بردن آن ها وجود نخواهد داشت.

نتیجه گیری
بیت کوین و بلاک چین دو فناوری کاملا مجزا هستند که در زمان های مختلفی نیز راه اندازی شده اند. اما این دو فناوری مهم، به بهبود عملکرد یکدیگر کمک کرده و ارتباط عمیقی بین آن ها وجود دارد. درواقع بلاک چین پایگاه داده هوشمندی است که به بیت کوین یا سایر ارز های دیجیتال کمک می کند تا معاملات خود را تسهیل کرده و داده های خود را در بلاک چین ذخیره کنند. البته کاربرد بلاک چین به همین جا ختم نمی شود و این تکنولوژی، یکی از منحصر به فرد ترین تکنولوژی های بشر محسوب می شود. اما فناوری بلاک چین از نظر تئوری، با بیت کوین اجرایی شد و خود را به جهان معرفی کرد و کاربرد اصلی آن در ارز های دیجیتال تعریف می شود. به همین دلیل است که بسیاری از معامله گران، این دو را به اشتباه یکی می دانند، در حالی که بلاک چین و بیت کوین دو فناوری متفاوت هستند که یکدیگر را تکمیل می کنند.