ارزهای دیجیتال بازی، نوع نسبتا جدیدی از کوین های در حال رشد در صنعت کریپتو هستند. این ارز ها، دو صنعت بسیار محبوب کریپتو و بازی های ویدیویی را با یک دیگر ترکیب می کنند. بازیکنان در این بازی ها می توانند از کوین های بازی برای خرید شخصیت های جدید و سلاح ها استفاده کنند. این بازی‌ ها اغلب از یک مدل بازی برای کسب درآمد استفاده می‌کنند و از آن جایی که این صنعت جدید است، می‌ تواند پتانسیل رشد داشته باشد. بازی ‌های بلاک چین و ارزهای دیجیتال، که با نام GameFi نیز شناخته می ‌شوند، در سال 2021 رشد کردند. در این مقاله از تتر ایران قصد داریم بازی های برتر ارزهای دیجیتال را برای شما ارائه کنیم.

بازی های بلاک چین چیست؟ 

بلاک چین سیستمی است که از ارز های رمزنگاری شده، برای پیوند دادن بلوک های داده به صورت متوالی استفاده می کند. از آن جایی که تغییر در یک بلوک ممکن است کل زنجیره را تحت تاثیر قرار دهد، هر واحد داده در بلاک چین منحصر به فرد و تغییر ناپذیر است. این واقعیت که هر دارایی دیجیتال در بازی های بلاک چین منحصر به فرد است، چیزی است که آن ها را از بازی های معمولی متمایز می کند. یک توکن غیر قابل تعویض (NFT)، یک واحد داده منحصر به فرد است که برای این دارایی های دیجیتال در بلاک چین نگهداری می شود. این صنعت به بازی بلاک چین معروف است. بازی برای کسب درآمد یکی از جنبه‌ های بازی‌های بلاک چین است که در آن بازیکنان، NFTها یا ارزهای دیجیتال منحصر به فرد خود را از طریق پیشرفت‌ های مبتنی بر شایستگی در بازی به دست می ‌آورند، سپس می توانند آن را به پول واقعی تبدیل کنند. 

 برترین بازی های ارزهای دیجیتال و بلاکچین به صورت زیر است:

گالا گیمز (Gala Games (GALA 

گالا گیمز از برترین بازی های ارز های دیجیتال

قیمت Gala Games در ماه نوامبر به بالاترین حد خود رسیده و تنها در یک ماه حدود 550 درصد جهش داشته است و در شش ماه گذشته تقریباً 100٪ افزایش یافته است. این پلتفرم به خود می بالد که «بازی هایی را می سازد که کاربران مجذوب آن شده و می خواهند آن را بازی کنند» و در حال حاضر بازی های مختلف در حال توسعه دارد. هم اکنون، Town Star یک بازی برای کسب درآمد است که در آن مردم برای ساخت بهترین شهر با هم رقابت می کنند و تنها بازی آماده گالا گیمز است. توکن بومی آن نیز گالا است. هفت بازی در حال توسعه گالا شامل یک بازی به نام Last Expedition، یک بازی استراتژیک بین کهکشانی به نام Echoes of Empire و یک بازی دفاعی برج به نام Fortified است.

ستاره اطلس (ATLAS)

Star Atlas یکی از بازی های متاورس و نیز یک توکن بازی است. Star Atlas که در شبکه Solana (SOL) ساخته شده است، از دو توکن درون بازی، ATLAS و POLIS استفاده می کند. بازیکنان در این بازی می توانند با یک دیگر شهری را بسازند، منابع را استخراج کرده و تجارت کنند. ستاره اطلس یک بازی نقش آفرینی فانتزی با جلوه های بصری عالی است.

Enjin (ENJ) 

Enjin Coin روشی متفاوت برای سرمایه گذاری در سکه های بازی است. Enjin به یک بازی بلاک چین خاص وابسته نیست. در عوض، Enjin Coin برای کار با انواع بازی های مختلف ساخته شده است. شرکت سازنده این ارز دیجیتال، کیت های توسعه نرم افزار را ارائه می دهد. توسعه دهندگان می توانند از این کیت ها برای ایجاد دارایی های دیجیتال، مانند ارزهای درون بازی یا آیتم های خاص، برای بازی های بلاک چین و ارزهای دیجیتال خود استفاده کنند. بازیکنان می توانند از کیف پول Enjin برای ذخیره موجودی خود برای بازی های متصل به پلتفرم Enjin استفاده کنند. هنگامی که توسعه دهندگان دارایی های دیجیتالی را در Enjin ایجاد می کنند، باید Enjin Coin را در یک قرارداد هوشمند قفل کنند. Enjin Coin سال 2021 را با 0.13 دلار شروع کرد و در آوریل به 4 دلار افزایش یافت. پس از آن، قیمت کاهش یافت و از آن زمان، به اندازه سایر سکه های بازی بزرگ رشد نکرده است. با این حال، تطبیق پذیری این ارز دیجیتال می تواند به عملکرد خوبی در آینده کمک کند. بازی و توکن Enjin ، ایجاد، خرید، فروش و ذخیره NFT ها را آسان می کند. در این بازی، Enjin به افراد اجازه می دهد NFT هایی ایجاد کنند که می توانند بین بازی ها مبادله شوند. این یکی از جنبه‌ های هیجان‌ انگیز بازی ‌های بلاک ‌چین است که قبلاً ممکن بود ساعت ‌ها زمان خود را صرف یک بازی کنید، اما امتیازها یا آیتم‌ هایی به دست آوردید که بی ‌ارزش بودند.بازی ‌های بلاک چین به افراد این اجازه را می‌دهد که دارایی ‌های به دست آورده خود در بازی ها را بفروشند و یا به بازی‌ های دیگر منتقل کنند. 

اکس اینفنیتی Axie Infinity

بازی اکسی اینفینیتی از بازی های برتر ارزهای دیجیتال

Axie Infinity یک پروژه متاورس است که به تعریف متاورس نزدیک تر است، اما در اصل یک بازی است. Axie Infinity جایگاهی را به ‌عنوان پیشرو در بازی‌های کریپتو پیدا کرده است. اکسی اینفنیتی بزرگترین بازی رمزنگاری است و همچنین به یکی از بزرگترین ارزهای دیجیتال در جهان تبدیل شده است. Axie Infinity با الهام از Pokémon به بازیکنان این امکان را می‌ دهد تا موجوداتی به نام Axies را خریداری، تجارت و نبرد کنند. این Axies ها، توکن ‌های غیرقابل تعویض (NFT) هستند و برای شروع بازی باید حداقل سه مورد را خریداری کنید. یکی از دلایل محبوبیت این بازی این است که بازیکنان می توانند توکن های بازی (AXS) را برای بازی به دست آورند. برخی از بازیکنان گزارش می دهند که با بازی کردن، ماهیانه صدها تا هزاران دلار ارز دیجیتال به دست می آورند. سرمایه گذاران اولیه بدون شک از عملکرد سهام Axie Infinity خوشحال هستند. ارزش آن در ابتدای سال 2021 حدود 0.54 دلار بود و بعداً از 150 دلار گذشت که بیش از 28000٪ افزایش داشت. با رشد بازی های کریپتو، Axie Infinity یکی از اولین نام هایی خواهد بود که توسط سرمایه گذاران جدید دیده می شود.

سند باکس Sandbox 

Sandbox یک پلتفرم غیرمتمرکز است که در آن بازیکنان، دنیای بازی های سه بعدی خود را با استفاده از ابزارهای اسکریپت بصری ایجاد می کنند، به این معنی که نیازی به دانش کد نویسی نیست. بازیکنان در سندباکس بازی می‌ سازند و دارایی‌ها را در LAND، املاک دیجیتال Sandbox ذخیره می‌کنند. توکن های SAND به Sandbox قدرت می دهند و بازیکنان از این توکن ها برای تراکنش های درون بازی مانند خرید تجهیزات و LAND استفاده می کنند. تعداد محدودی قطعه زمین در سند باکس وجود دارد و برخی از آنها بیش از 50000 دلار فروش رفته است. تاکنون، Sandbox فهرست بزرگ و متنوعی از مشارکت‌ها را جمع‌آوری کرده است که می‌تواند به ایجاد پایگاه کاربری خود کمک کند. این شرکت با شرکت بازی سازی آتاری برای ایجاد پارک های موضوعی مجازی همکاری می کند. چندین چهره مشهور، از جمله اسنوپ داگ و ددماو نیز با Sandbox مشارکت داشته اند و املاک مجازی خود را راه اندازی کرده اند.

(Yield Guild Games (YGG

یکی از چیزهایی که در مورد بازی هایی مانند Axie Infinity وجود دارد این است که برای شرکت در آن باید سه توکن غیرقابل تعویض Axie ،(NFT) داشته باشید. این یکی از چیزهایی بود که ارزان ترینش 10 دلار قیمت داشت. اما در اوج محبوبیت Axie، قیمت آن ها، بیش از 200 دلار است و فقط برای شروع بازی باید حداقل 600 دلار خرج می کردید، و این فقط Axie نیست. بازی های مختلفی وجود دارد که برای مشارکت در آن ها باید هزینه پرداخت کنید. انجمن‌ های بازی ‌سازی به افرادی که نمی‌خواهند چنین پول نقدی به دست آورند، اجازه می‌ دهند ثبت‌ نام کنند و اقلام مورد نیاز خود را قرض بگیرند. این صنف دارایی ‌هایی را در بازی ‌های مختلف می‌ خرد و به اعضا خود قرض می‌دهد. سپس اعضا می‌ توانند با استفاده از آن دارایی ‌ها، بازی کنند و از هر درآمدی که در بازی وجود دارد به انجمن پرداخت کنند. چندین مورد از این اصناف وجود دارد، اما Yield Guild یکی از معتبر ترین آن ها است و جنبه جالبی از بخش بازی برای کسب درآمد محصسوب می شود. محبوب ترین بازی های بلاک چین از NFT استفاده می کنند. Yield Guild Games یک سازمان غیرمتمرکز است که قصد دارد ارزش سرمایه گذاری در NFT های مورد استفاده در بازی های مختلف از جمله Axie Infinity و Sandbox را به حداکثر برساند. این کار را با فروش و اجاره NFT انجام می دهد و به مالکان اجازه می دهد تا از NFT های خود و سایر بازیکنان برای خرید یا اجاره آن ها درآمد کسب کنند. به عنوان مثال، اگر شما دارای Axies هستید (موجوداتی که در Axie Infinity استفاده می‌شوند)، می‌توانید آن‌ ها را از طریق Yield Guild Games ارائه دهید. سپس کاربر دیگری می تواند Axies شما را در ازای سهمی از سودی که از بازی به دست می آورد اجاره کند. Yield Guild Games پروژه جدید دیگری است که در ژوئیه 2021 راه اندازی شد. و در طی یک ماه، قیمت آن تقریباً 550٪ افزایش یافت، اما پس از آن بیش از نیمی از ارزش خود را از دست داد. با توجه به اهمیت NFT ها برای بازی های بلاک چین، Yield Guild Games کاربرد واضحی دارد و اگر صنعت به رشد خود ادامه دهد، می تواند به خوبی عمل کند.

Decentraland(MANA)

دیسنترالند از برترین بازی های ارز دیجیتال

Decentraland که بر روی بلاک چین اتریوم (CRYPTO:ETH) ساخته شده است، یک پلتفرم واقعیت مجازی مشترک است. مانند دیگر بازی های متاورس، نقشه هایی به نام LAND را ارائه می دهد که بازیکنان می توانند آن ها را خریداری کرده و هرطور که می خواهند از آن استفاده کنند. چیزی که Decentraland را خاص می کند آزادی آن برای بازیکنان است. LAND را می توان برای بازی ها، آثار هنری، فعالیت ها، گردشگری دیجیتال و موارد دیگر مورد استفاده قرار داد. Decentraland همچنین دارای جوامعی به نام Districts است که به موضوعات خاص اختصاص داده شده است. به عنوان مثال، یکی از بزرگترین ناحیه ها به نام Aetheria، حول محور زیبایی شناسی سایبرپانک ساخته شده است. توکن بومی Decentraland، مانا (mana) است که برای تراکنش های درون بازی مانند، خرید LAND استفاده می شود. کاربران با خرید مانا می توانند در Decentetland با کاربران دیگر بازی کنند و در پلتفرم حق رای داشته باشند. 

My Neighbor Alice 

این بازی، یک بازی جدید بلاک چین است که هنوز در مرحله آزمایش است. My Neighbor Alice یک بازی مزرعه و سازنده چند نفره است. بازیکنان می توانند زمینی را که در اطراف شش جزیره پخش شده است بخرند، آن را پرورش دهند و حیوانات را از بازار بخرند. این بازی یک طراحی ساده دارد که بسیاری از گیمرها را به یاد سری Animal Crossing می اندازد. توکن های ALICE، به عنوان ارز درون بازی عمل می کنند که از آن ها برای خرید در بازار استفاده می شود و بازیکنان می توانند با تکمیل کوئست ها، توکن های ALICE را به دست آورند. دارندگان این توکن همچنین می توانند کریپتو را به اشتراک بگذارند و جوایزی کسب کنند. My Neighbor Alice یکی از ریسک ‌پذیرترین بازی‌های رمزنگاری برای سرمایه‌گذاری است. ارزش توکن‌ های ALICE پس از انتشار به میزان قابل‌ توجهی کاهش یافت. 

Illuvium

ایلوویوم بازی برتر ارز های دیچیتال

Illuvium که قرار است در سال 2022 عرضه شود، یک RPG جهان باز با عناصری از بازی های Final Fantasy و Pokémon است. بازیکنان شخصیت هایی به نام Hunters را کنترل می کنند و در حین جستجو با موجوداتی به نام Illuvials روبرو می شوند. این Illuvial ها NFT هستند و وقتی یکی را می گیرید، در کیف پول شما ذخیره می شود. از آنجایی که این یک بازی برای کسب درآمد است، بازیکنان می‌توانند برای برنده شدن در مسابقات، توکن‌ های Illuvium کسب کنند. اگرچه ایلوویوم با Axie Infinity مقایسه شده است، اما چندین تفاوت عمده بین آن ها وجود دارد. برخلاف Axie Infinity، ایلوویوم به صورت سه بعدی با جهان باز و حالت داستانی خواهد داشت. اگر این بازی با گفته های سازنده این بازی مطابقت داشته باشد، می تواند یک بازی رمزنگاری کمیاب باشد که با گیمرهای سنتی نیز ارتباط برقرار می کند. 

TRON (TRX)

TRON، توکن اصلی شبکه بلاک چین Tron است که مقیاس پذیری قوی را با ابزارهای توسعه ‌دهنده و اکوسیستم پر جنب و جوش برنامه ‌ها ترکیب می‌کند. بلاک چین ترون تا 2000 تراکنش در ثانیه را با هزینه کم انجام می دهد که این امر آن را به یک پلتفرم بسیار مطلوب برای طیف گسترده ای از برنامه های غیرمتمرکز، از جمله dApps های بازی تبدیل می کند. در آگوست 2021، بنیاد ترون (Tron Arcade) را راه‌ اندازی کرد.

Loom Network (LOOM) 

توکن Loom Network، یک شبکه بسیار مقیاس پذیر مبتنی بر بلاک چین با ادغام چند زنجیره ای است و این امکان را برای توسعه دهندگان فراهم می کند تا دارایی های خود را در تمام بلاک چین های اصلی از جمله بیت کوین، اتریوم، بایننس و ترون ادغام کنند. این بدان معناست که توسعه دهندگان می توانند، یک بار کد بنویسند و آن را همزمان روی چندین بلاک چین یا پلتفرم منتشر کنند. جای تعجب نیست که LOOM به عنوان یک سکه بازی محبوب در حال ظهور است. وقتی صحبت از توسعه dApp ها با کارایی بالا می شود که نیاز به تجربه کاربر روان و سریع دارد، Loom Network یک گزینه عالی است. 

WAX (WAXP) 

WAX، توکن بومی پلتفرم تبادل دارایی در سراسر جهان است، یک صرافی مبتنی بر بلاک چین که خرید و فروش اقلام مجازی (از جمله لباس‌ها و وسایل داخل بازی) را در مقیاس جهانی امکان پذیر می‌سازد. پورتال WAX شامل ابزارهایی برای ساخت dApps بر روی بلاک چین WAX است که با بلاک چین EOS با کارایی بالا سازگار است. WAX همچنین، NFT را ارائه می دهد که امکان ایجاد توکن های غیر قابل تعویض را به سرعت و آسانی فراهم می کند که این امر باعث می شود WAX یک انتخاب عالی برای توسعه دهندگان توکن های بازی باشد. سیستم معاملاتی و انتقالی همتا به همتای ExpressTrade WAX توسط میلیون ها گیمر استفاده می شود.

 Metahero

 Metahero، یک پروژه جدید از بازی های متاورس است که حول ایجاد آواتارهای HD از اشیا و افراد در دنیای واقعی با استفاده از اسکن سه بعدی می چرخد. این شرکت حتی یک محفظه اسکن در دوحه قطر نصب کرده است که اشیاء را اسکن می کند و فرم دیجیتال و سه بعدی آنها را برای جهان متاورس ایجاد می کند و برای این منظور با Wolf Studio همکاری کرده است. ارز دیجیتال HERO، از ابتدای سال 2022 دارای ارزش بازار بیش از 494 میلیون دلار است. اگرچه این ارزش نسبتاً کمتر از سایر توکن های موجود در لیست صرافی ها است، اما عملکرد نسبتا خوبی دارد.

جمع بندی و نتیجه گیری
بازی ‌های بلاک چین و ارزهای دیجیتال
با فناوری بلاک چین ایجاد می‌ شوند و یا بر روی بلاک چین قرار می‌گیرند تا نه تنها یک رایانه یا کاربر، بلکه کل رایانه ‌ها و کاربرانی که بازی را انجام می‌ دهند، یک کپی از آن را داشته باشند. برای انجام این کار، بلاک چین به یک قرارداد هوشمند نیاز دارد، شکلی از قرارداد دیجیتال که بر اعمال روی بلاک چین نظارت داشته باشد. بازی های ارزهای دیجیتال یکی از سود آورترین و محبوب ترین برنامه های بلاک چین هستند. بلاک چین در حال حاضر ستون اصلی تجارت NFT، علی رغم ارتباط آن با بیت کوین و اتریوم‌است. یکی از مهمترین کاربردهای بازی های دیجیتال و NFT ها، ایجاد دارایی های دیجیتال و سهولت در معامله و جمع آوری آن ها است. امیدواریم از خواندن این مقاله از سایت تتر ایران لذت برده باشید.