بلاک چین فناوری است که فضای اینترنت را متحول کرده است. این فناوری جدید و مبتکرانه اجازه می‌ دهد تا بلوک‌ های داده، بدون هیچ مرجع مدیریت مرکزی، توزیع شوند. که این موجب می شود داده ها انعطاف پذیر و ایمن باشند. با استفاده از فناوری بلاک چین می توان مزیت های زیادی را به ذخیره سازی ابری اضافه کرد. در این مقاله ابتدا متوجه خواهیم شد که فناوری بلاک چین چیست و چگونه کار می کند. سپس به چگونگی ارتباط محاسبات ابری با فناوری بلاک چین خواهیم پرداخت. فناوری بلاک چین با استفاده از شبکه های همتا به همتا ساخته شده است. به طوری که هر شخصی می تواند به این شبکه بپیوندد و هیچ مرجع مرکزی برای مدیریت آن وجود ندارد.  در یک بلاک چین هر بلوک، کد هش خود و کد هش بلوک قبلی را ذخیره می کند. بنابراین هر زمان که یک بلوک جدید ایجاد شود، توسط ماینرهای آن شبکه تایید می شود. اگر فردی سعی کند داده ها را در یک بلوک تغییر دهد، کل بلاک چین باطل می شود. در رابطه با این قضیه تقریبا غیرممکن است که یک فرد بتواند هر یک از بلوک های متصل را تغییر دهد. به این ترتیب یک بلاک چین، به شکلی امن مدیریت می شود. فناوری بلاک چین فقط برای ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه می تواند در بسیاری از بخش های دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد. 
گوگل درایو، دراپ باکس و جیمیل نمونه های اساسی ذخیره سازی ابری هستند.  فضای ذخیره‌ سازی ابری به کاربران امکان می‌ دهد داده‌ ها را به صورت آنلاین ذخیره کنند. به همین دلیل کاربران در هر مکان و در هر زمان می توانند به آن دسترسی داشته باشند. تمام داده های ذخیره شده در ابر رمزگذاری شده است و خدمات ابری تحت طیف وسیعی از SLA ها در دسترس هستند که یکپارچگی و حریم خصوصی داده ها را پوشش می دهند.  بسیاری از شرکت ها کل مراکز داده خود را به فضای ابری منتقل کرده اند. اکثر فضای ذخیره سازی ابری توسط شرکت های بزرگی مانند گوگل، مایکروسافت و آمازون ارائه می شود. حتی شرکت‌ هایی مانند سامسونگ و اپل هم اکنون پیشنهادات ذخیره‌ سازی ابری خود را مانند Samsung Cloud و iCloud به کاربران ارائه می دهند.
یک مزیت ذخیره سازی ابری بلاک چین، این است که داده های کاربر را دریافت می کند و آن ها را به تکه های کوچک تقسیم می کند. سپس همراه با یک لایه امنیتی، آن را در سراسر شبکه توزیع می کند. مزیت دیگر این است که مالک پنهان است زیرا گره، داده های مالک را ذخیره نمی کند. ماینر فقط تکه ای از داده ها را دریافت می کند. از این رو تمام اطلاعات محافظت می شود. بلاک چین جدیدترین راه برای به دست آوردن فضای ذخیره‌سازی ابری است. بسیاری از شرکت ‌های جدید وارد بازار ذخیره‌ سازی ابری مبتنی بر بلاک چین و ارز های دیجیتال شده‌ اند. ما در این مقاله قصد داریم تا به توضیح هر چه بیشتر فضای ذخیره سازی ابری و ارتباط آن با ارز های دیجیتال بپردازیم.  

ذخیره سازی ابری در ارزهای دیجیتال

ذخیره سازی ابری در ارزهای دیجیتال

با توجه به افزایش حجم اطلاعات، نیاز به فضای ذخیره سازی ابری افزایش یافته است. ذخیره سازی سنتی ابری شامل بارگذاری داده ها در یک ابر است.  با این حال ارائه دهندگان خدمات ابری داده ها را در مراکز داده متمرکز ذخیره می کنند.  بلاک چین، خود یک شبکه غیرمتمرکز است که امکان معامله رمزارزها را در گره های جداگانه فراهم می کند. ذخیره‌ سازی ابری در ارز های دیجیتال، امنیت و حریم خصوصی را به کاربران ارزهای دیجیتال ارائه می‌ کند. علاوه بر این، ذخیره‌ سازی Cloud رمزگذاری فایل‌ ها را با یک کلید خصوصی امکان‌ پذیر می‌ کند تا اطمینان حاصل شود که سایر گره‌ های شرکت‌ کننده قادر به مشاهده فایل نیستند. خطر از دست دادن فایل‌ های ارزهای دیجیتال نیز از طریق افزونگی در داده‌ ها به میزان قابل توجهی کاهش می‌ یابد در حالی که در صورت بروز خطا در حین انتقال داده، کپی‌ های اضافی یک فایل ذخیره می‌ شوند. از آنجایی که روش‌ های ذخیره‌ سازی بلاک چین، خود شامل سطوح بالایی از کارایی هستند، ادغام با رایانش ابری می‌ تواند هزینه‌ ها را نیز تا حد قابل توجهی کاهش دهد. در حال حاضر میلیون‌ ها دلار در ذخیره‌ سازی ابری غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال، سرمایه‌ گذاری می‌ شود. این نه تنها شامل میلیون‌ ها رایانه متصل بدون کنترل مرکزی می‌ شود، بلکه گزینه‌ های امن و در عین حال ارزان را برای ذخیره‌ سازی ارز های دیجیتال تسهیل می‌ کند.  هزینه های ذخیره سازی بلاک چین می تواند قیمت رایانش ابری را بین 50 تا 100 درصد کاهش دهد. در فضای ذخیره سازی ابری مبتنی بر بلاک چین، داده ها به بخش های رمزگذاری شده متعددی تقسیم می شوند که از طریق یک تابع هش به هم مرتبط هستند. این بخش های ایمن در سراسر شبکه توزیع می شوند و هر بخش در یک مکان غیرمتمرکز قرار دارد. مفاد امنیتی قوی مانند دفتر کل تراکنش ها و رمزگذاری از طریق کلید عمومی/خصوصی و بلوک های هش شده، وجود دارند. که این موضوع امنیتی قابل اعتماد و قوی ایجاد می کند. حتی هکرهای حرفه ای نیز به دلیل رمزگذاری 256 بیتی پیچیده، قادر به رمزگشایی داده ها نیستند.

تاثیر بلاک چین بر روی ذخیره سازی ابری چیست؟

فناوری بلاک چین اخیرا در فضای ذخیره سازی ابری استفاده شده است که در کل یک مفهوم منحصر به فرد را شکل می دهد. استفاده از این فناوری در فضای ذخیره سازی ابری در مقایسه با ذخیره سازی ابری سنتی، توانایی ذخیره سازی داده، امنیت و حریم خصوصی بالاتری را برای کاربران فراهم کرده است. فضای ذخیره سازی ابری به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است. اکنون افراد، تمام داده های خود را در هارد دیسک ها و یا سرورها ذخیره نمی کنند و ذخیره‌ سازی داده‌ های خود را به فضای ابری می سپارند. با استفاده از بلاکچین در محاسبات ابری نگهداری و پردازش داده ها به آسانی انجام می شود و نیازی به پرداخت هزینه های گزاف نیست. همچنین بلاک چین عمومی اجازه می دهد تا هر اقدامی قابل مشاهده باشد. با استفاده از فضای ذخیره سازی ابری، داده هایی که یک بار در بلاک چین ذخیره می شوند، توسط هیچ فردی قابل تغییر نیستند.
اولین چالش ذخیره‌ سازی ابری، امنیت است. سرویس‌ های ذخیره‌ سازی ابری محبوب مانند Dropbox، Amazon Drive، Google Drive، Microsoft OneDrive، IBM Cloud و غیره تمام تلاش خود را می‌ کنند تا امنیت بالایی را برای کاربران خود که شامل افراد، مشاغل و سازمان‌ های دولتی می‌ شوند، ارائه دهند. به عنوان مثال برخی از اقدامات امنیتی Dropbox، عبارتند از: 
کاربران می‌ توانند تغییرات فایل‌ ها و پوشه‌ ها (از جمله اشتراک‌ گذاری و حذف) را ردیابی کنند. همچنین می‌ توانند تمام دستگاه‌ های وارد شده به حساب Dropbox خود و همه برنامه‌ های متصل به آن را ببینند. داده‌ های کاربران به بلوک‌ ها تقسیم می‌ شوند و در حین انتقال و ذخیره‌ سازی، رمزگذاری می‌ شوند و ابرداده ‌های کاربر جدا از فایل ‌های کاربران ذخیره می‌ شوند. این شرکت به افرادی که نقص‌ های امنیتی را گزارش می‌ کنند پول می‌ دهد تا به حفظ امنیت سرویس کمک کند.
اما با این حال  چندین مشکل وجود دارد: دولت ها و سازمان های مجری قانون از سراسر جهان گاهی به دنبال دسترسی به فایل های کاربران هستند. قوانین همیشه به ارائه‌ دهندگان فضای ذخیره‌ سازی ابری اجازه نمی‌ دهند اطلاعات مربوط به این درخواست‌ ها را برای عموم یا حتی کاربران، افشا کنند. حتی اگر ارائه‌ دهندگان فضای ذخیره‌سازی ابری قول بدهند که تا حد امکان با مشتریان خود در مورد چنین درخواست‌ هایی شفاف باشند  و در برابر درخواست‌ هایی که از نظر قانونی معتبر نیستند مقاومت کنند، قانون ممکن است آن ها را تحت فشار بگذارد. حتی پس از اینکه کاربر حساب خود را حذف کرد، ارائه‌ دهنده فضای ذخیره‌ سازی ابری ممکن است داده‌ های کاربر را برای 30 روز یا حتی بیشتر حفظ کند. اگر یک ارائه‌ دهنده ذخیره‌ سازی ابری شخص ثالث به شرکت دیگری فروخته شود، آن شرکت جدید ممکن است به طور خودکار داده‌ های کاربران را بدون اجازه شخص کاربر، دریافت کند. این شرکت امکان مشاهده فایل های کاربران را دارد.  در حالی که ممکن است به تعداد کمی از کارمندان شرکت حق دسترسی به داده‌ های مشتری اعطا شود، هیچ تضمینی وجود ندارد که از این امتیاز سوء استفاده نکنند. در نتیجه اطلاعات شخصی مشتریان ذخیره‌ سازی ابری ممکن است با «اشخاص ثالث » به اشتراک گذاشته شود.

برترین ارزهای دیجیتال در زمینه ذخیره سازی ابری

برترین ارزهای دیجیتال در زمینه ذخیره سازی ابری

همانطور که ارزهای دیجیتال و شبکه های بلاک چین گسترش پیدا می کنند، چندین مورد جدید هم در"دنیای رمزنگاری"، در حال ظهور هستند. بلاک چین به فضاهای ذخیره سازی ابری نیز نفوذ کرده است. هر روز تعداد زیادی ICO و پروژه‌ های جدید منتشر می‌شوند، اما همه پروژه‌ ها یا ارز ها ارزش توجه ندارند. زیرا اکثر آن ها از بین می‌ روند. در این بخش از مقاله قصد داریم در مورد ارزهای دیجیتال برای ذخیره سازی ابری صحبت کنیم. رمزارز های مبتنی بر ذخیره‌ سازی ابری که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت:

●     SIA
●     Storj
●    MaidSafe
●    Filecoin 

 SIA در تاریخ 7 ژوئن 2015 وارد بازار شد و نشان دهنده یک رویکرد نسبتا جدید برای سیستم عامل های ذخیره سازی ابری است. ایده SIA در HackMIT مطرح شد و توسط دیوید وریک و لوک شامپین از استارتاپ Nebulous Inc (در بوستون، ایالات متحده آمریکا)، ایجاد شد. SIA یک پلتفرم ذخیره سازی ابری غیرمتمرکز و منبع باز مبتنی بر بلاک چین است. در SIA، داده های ذخیره شده در یک سرور مرکزی قرار نمی گیرند. در عوض در هزاران سرور مختلف به قطعات کوچک زیادی تقسیم می شود. مفهوم شبکه  SIAمفهوم جالبی است، زیرا یک توزیع گسترده و منطقی از سرورهای میزبان و کاربران خود در سراسر جهان دارد. از این رو فایل‌ های شما همه در یک مکان ذخیره نمی‌ شوند. مزیت این امر این است که احتمال ایجاد مشکلات امنیتی فایل های ذخیره شده به حداقل می رسد. جدا از این ویژگی جذاب، SIA فضای ذخیره سازی ابری نسبتا ارزانی را فراهم می کند .در حال حاضر این رمزارز دارای ظرفیت ذخیره سازی حدود 4.5PB است.  به نظر می رسد siacoin در بازارهایی با ارزش بازار بیش از 400 میلیون دلار، به خوبی رشد می کند و ارزش فعلی آن در بازار، 244,244,435 دلار است. SIA برخلاف بسیاری از پروژه‌ های ارز دیجیتال دیگر، با ICO یا پیش ماینینگ شروع به فعالیت نکرده است.  این تیم 1.25 میلیون دلار از سرمایه‌ گذاران برجسته مانند Fenbushi Capital، Raptor Group، Procyon Ventures و Xiaolai Li جذب کرده است. به نظر می رسد SIA مقرون به صرفه ترین و سودمندترین سکه رمزنگاری ذخیره سازی ابری تا کنون بوده است.

Storj که "Storage" تلفظ می شود، فضای ذخیره سازی ابری رمزگذاری شده غیرمتمرکز و سرتاسری را ارائه می دهد و هدف اصلی آن حل مشکلات مربوط به مسائل امنیتی داده ها است. Storj یک پلتفرم ذخیره سازی ابری است که می توان گفت، هیچ زمان خرابی به همراه نخواهد داشت. Storj چندین مزیت را نسبت به راه حل های سنتی ذخیره سازی ابری ارائه می دهد. در Storj، فایل‌ های کاربران رمزگذاری شده، به قطعات کوچک خرد می‌ شوند و در شبکه‌ ای غیرمتمرکز از رایانه‌ ها در سطح جهانی ذخیره می‌شوند. بنابراین تقریبا هیچ راه قابل تصوری برای اشخاص ثالث غیرمجاز برای دسترسی به داده‌ ها وجود ندارد. توکن Storj دارای ارزشی بیش از 100 میلیون دلار در بازار است و در بین صد ارز دیجیتال اول، جایگاه دارد. یکی از تفاوت‌ های قابل مشاهده بین شبکه ذخیره‌ سازی ابری SIA و شبکه Storj این است که شبکه ذخیره‌ سازی Storj، نیازی به وثیقه اعلام‌ شده برای ارائه ‌دهندگان ذخیره ‌سازی پیش‌فرض، ندارد. این ویژگی به Storj اجازه می دهد تا یک شبکه سریع تر، ارزان تر و قابل اعتمادتر باشد. این شرکت ادعا می کند که این سیستم تا 50 درصد ارزان تر و 10 برابر سریع تر از راه حل های ذخیره سازی ابری سنتی مبتنی بر دیتاسنتر است. Storj از ویژگی های بلاک چین مانند رمزگذاری کلید عمومی/خصوصی، دفتر کل تراکنش ها و توابع هش رمزنگاری برای امنیت، استفاده می کند. Storj در 18 ژانویه 2014 با هدف تغییر روش های اولیه ای که در اختیار داده ها هستند، راه اندازی شد. Storj توسط Shawn Wilkinson (CTO و CEO)، John Quinn (مدیر ارشد توسعه)، James Prestwich (COO و CFO)، و Tome Boshevski (مدیر ارشد طراحی) تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در آتلانتا، جورجیا، ایالات متحده آمریکا واقع شده است.

MaidSafe قصد دارد در شبکه خود، کاری فراتر از ذخیره سازی انجام دهد و خود را به عنوان یک «اینترنت جمع‌ سپاری» معرفی می‌ کند که نه تنها داده‌ ها در آن ذخیره می‌ شوند، بلکه برنامه‌ های غیرمتمرکز نیز در آن رشد می‌ کنند. ماینر ها منابع محاسباتی استفاده نشده خود از جمله فضای هارد دیسک، قدرت پردازش و اتصال داده، را به شبکه SAFE اجاره می دهند. شبکه SAFE همچنین از بازاری پشتیبانی می‌ کند که در آن از Safecoin برای دسترسی استفاده می‌ شود و بخشی از پرداخت به توسعه‌ دهنده برنامه تعلق می‌گیرد. MaidSafe همچنین قصد دارد امکان مبادله توکن های خود را با ارزهای فیات و سایر توکن ها از طریق کیف پول و صرافی ها فراهم کند. پروژه MaidSafe به دنبال تبدیل شدن به یک بانک داده جهانی است که در آن می توان حجم زیادی از اطلاعات را نگهداری و بازیابی کرد.

Filecoin یک بازار مبتنی بر بلاک چین است که به کاربران خود اجازه می‌ دهد تا از فضای ذخیره‌ سازی ابری استفاده و کسب درآمد کنند. مشتریان برای این خدمات با رمز بومی پلتفرم Filecoin اقدام به پرداخت می‌ کنند که سپس می‌ توان آن را با بیت‌ کوین، اتریوم، دلار و سایر ارزها نیز، معامله کرد. Filecoin به کاربران خود اطمینان می دهد که فایل هایی که به اشتراک گذاشته می شوند و روی پلتفرم منتقل می شوند، کاملا ایمن هستند. زیرا کل شبکه توسط رمزگذاری سرتاسر پشتیبانی می شود و غیرمتمرکز است. ویژگی متفاوت Filecoin این است که کاربران می توانند استراتژی ذخیره سازی خود را بر اساس نیاز خود تنظیم کنند و بین هزینه، سرعت بازیابی و افزونگی، تعادل ایجاد کنند. Filecoin در سال 2014 راه اندازی و توسط آزمایشگاه پروتکل ساخته شد. Filecoin، بیش از ۲۰۰ میلیون دلار از VC هایی مانند Andreesen Horowitz، را قبل از راه اندازی ICO خود جمع آوری کرده بود که 186 میلیون دلار از آن، در یک ساعت اول فروش جمع آوری شد. در شبکه filecoin، ارائه دهندگان خدمات ملزم به تکرار دوره ای از فایل های ذخیره شده هستند.  این برای اطمینان از ذخیره سازی کافی است، به طوری که هیچ فایل داده ای از بین نرود. این پلتفرم همچنین از یک معیار امنیتی رمزگذاری سراسری استفاده می کند. Filecoin از رشد خوبی برخوردار است و قطعا یکی از سکه هایی است که باید به آن توجه کرد.

شبکه ذخیره سازی ابری غیر متمرکز چیست؟

شبکه ذخیره سازی ابری غیرمتمرکز به زبان ساده، مجموعه ای از فضای ذخیره سازی است که توسط مجموعه ای از کاربران فهرست شده در یک زنجیره بلوکی، بدون هیچ گونه ذخیره سازی مرکزی یا تسهیلات نظارتی، ارائه می شود. صاحبان این فضای ذخیره سازی می توانند فضای بلااستفاده خود را به طور جمعی به یک پلتفرم بلاک چین اجاره دهند. در نتیجه به افراد امکان می دهد فایل ها و داده های ارزشمند خود را با هزینه ای مشخص، ذخیره کنند. از آنجایی که این پلتفرم‌ ها به صورت جداگانه بر روی بلاک‌چین ‌های خود کار می‌کنند، هر یک از آنها یک توکن اختصاصی دارند که وسیله ‌ای برای انجام تمام تراکنش‌ها (پاداش‌ها و پرداخت هزینه‌ها) است.

چگونه فناوری بلاک چین می تواند فضای ذخیره سازی ابری را بهبود بخشد؟
در سال‌ های اخیر ذخیره‌ سازی ابری در ارزهای دیجیتال به دلیل انعطاف‌ پذیری، ظرفیت و دسترسی آسان به داده‌ ها، به عنوان گزینه ترجیحی برای بیشتر کسب ‌و کار ها ظاهر شده است. علاوه بر این، ارائه دهندگان ذخیره سازی ابری مشهور، رمزگذاری داده ها و سایر مقررات قابل اعتماد را برای اطمینان از حداکثر امنیت ارائه می دهند. بسیاری از شرکت ها مراکز داده خود را به دلیل افزونگی بالا، تعادل بار، یکپارچگی داده ها و گزینه های پشتیبان به ابر منتقل کرده اند. یکی از آخرین روند هایی که در حال افزایش است، استفاده از فناوری بلاک چین برای ذخیره سازی ابری محسوب می شود. ذخیره سازی ابری مبتنی بر بلاک چین، مزایای فراوانی را شامل می شود که در این بخش از مقاله به برخی از آن ها را نام می بریم: ترکیبی عالی از امنیت و کارایی / از دستکاری داده ها جلوگیری می کند / مقررات ردیابی قوی / شفافیت / مکانیسم خودپایدار