امروزه فناوری بلاکچین محبوبیت زیادی پیدا کرده و در طول سال‌ های اخیر، به کاهش مشکلات بی شماری کمک کرده و‌ موجب ایجاد فناوری های جدید در صنایع مختلف شده است. بلاک چین همچنین ثابت کرده است که پتانسیل اصلاح کل اقتصاد را نیز دارد. در خلال سال‌ های 2017 تا 2020، تقاضا برای بلاک چین تقریباً 2000 درصد افزایش یافت و به یکی از با ارزش ‌ترین فناوری ‌ها در صنعت تبدیل شد. همچنین انتظار می رود تا سال 2024، ارزش خالص بازار بلاک چین حدود 20 میلیارد دلار باشد. این فناوری مزایا و‌ قابلیت های فراوانی دارد، از این رو بسیاری از سازمان‌ ها به دنبال استخدام توسعه‌ دهندگان بلاک چین هستند. با افزایش تقاضا برای توسعه دهندگان برنامه های بلاک چین، رقابت در این زمینه نیز افزایش یافته است. به همین منظور توسعه دهندگان و علاقه مندان به این فناوری، باید با زبان برنامه نویسی بلاکچین آشنا باشند. در این مقاله از تتر ایران به معرفی ۱۰ زبان برنامه نویسی برتر بلاکچین می پردازیم.

بلاکچین چیست؟

 بلاک چین یک سیستم ثبت اطلاعات و گزارش و‌ زنجیره ای از بلوک ها است. بلوک ها در بلاکچین، اطلاعات دیجیتالی هستند که با استفاده از رمزنگاری به هم متصل می شوند. هر یک از این بلوک ها حاوی یک تابع هش رمزنگاری است که به بلوک قبلی، اطلاعات دیجیتال موجود در بلوک را پیوند می دهد. ساختار بلوک های بلاکچین به گونه ای است که تغییر داده ها بسیار دشوار است. بنابراین می توان گفت بلاکچین شفافیت تراکنش ها را تضمین کرده و در عین حال امنیت را حفظ می کند. دستکاری بلوک ها در بلاکچین تقریبا غیرممکن است، و این امر سبب می شود که این فناوری در زمینه هایی مانند بانکداری، مالی و سایر زمینه ها بسیار محبوب شود. در حال حاضر، توسعه دهندگان بلاک چین نقش بسیار مهمی در ایجاد فناوری های جدید دارند؛ از این رو یادگیری برنامه نویسی بلاکچین، می تواند به شما کمک کند تا نقش مهمی در توسعه بلاک چین داشته باشید.

چرا بلاکچین محبوب است؟

بلاک چین یک دفتر کل مشترک و توزیع شده از سوابق تراکنش ها است که در بلوک های داده به هم پیوسته و در رایانه های مختلف توزیع شده اند. دفتر کل بلاکچین، سابقه تمام تراکنش های انجام شده در شبکه همتا به همتا را نگه می دارد و توسط ماینرهایی که رایانه ‌های قدرتمندشان تراکنش ‌ها را کنترل می‌ کنند، اداره می‌ شود. بلاک چین می تواند طیف وسیعی از کاربردها را در صنایع مختلف پشتیبانی کند. فناوری بلاکچین مزایای بسیاری دارد، که برخی از آن ها عبارتند از: 

  • امنیت رمزنگاری: این فناوری از امضای دیجیتال برای ایجاد تراکنش هایی استفاده می کند که کلاهبردی ها را کاهش می دهد. بلاک چین حذف یا تغییر داده ها را بدون شناسایی دیگر کاربران تقریباً غیرممکن می کند.
  • غیرمتمرکز بودن: امروزه، بیشتر تراکنش ها نیاز به تایید یک مرجع نظارتی مانند بانک ها و دولت دارند. در فناوری بلاک چین، تأیید از اجماع کاربران مختلف حاصل می شود. همچنین از آن جایی که همه کاربران یک نسخه از بلاک چین دارند، در صورت هر گونه دستکاری در تراکنش ها در صرافی ارز دیجیتال، هشدار داده می شود.
  • پردازش سریع تر: بلاکچین موجب افزایش سرعت تراکنش ها شده و سرعت انجام آن ها را به طور خودکار بهبود می بخشد. 

 این مزایا و قابلیت ها، بلاک چین را به روشی محبوب برای انجام و تأیید تراکنش در مشاغل، صنایع و سازمان‌ های عمومی تبدیل می ‌کند. 


زبان های برتر و محبوب برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی بلاکچین بسیاری وجود دارد که توسعه دهندگان می توانند از آن ها برای ورود به دنیای بلاک چین و استفاده بهینه از فرصت های شغلی در این فناوری استفاده کنند. زبان های برنامه نویسی بلاکچین پتانسیل متفاوتی دارند و می ‌توانند برای ایجاد راه ‌حل ‌های مبتنی بر بلاک چین و ارزهای دیجیتال استفاده شوند. در ادامه به معرفی ۱۰ زبان برتر برنامه نویسی در بلاکچین می پردازیم.

۱. سالیدیتی

معرفی زبان های محبوب برنامه نویسی بلاک چین

 

سالیدیتی (Solidity) یکی از سریع ‌ترین زبان‌ های برنامه‌ نویسی بلاکچین است که به طور اختصاصی برای نوشتن قراردادهای هوشمندی که روی ماشین مجازی اتریوم (EVM) اجرا می ‌شوند، ایجاد شده است. این زبان برنامه نویسی توسط اتریوم که یک پلتفرم محاسباتی توزیع شده مبتنی بر بلاک چین و سیستم عامل است، توسعه یافته است. از آنجایی که زبان برنامه نویسی Solidity با در نظر گرفتن بلاک چین ایجاد شده است، برای حل بسیاری از مشکلات توسعه دهندگان بلاک چین مناسب است. سالیدیتی مانند زبان برنامه نویسی ECMA Script توسعه یافته است، اما دارای ویژگی هایی مانند انواع بازگشت متغیر، تایپ ایستا، و غیره است. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله (همه چیز در رابطه با زبان برنامه نویسی سالیدیتی) را بخوانید. 

۲. پایتون

زبان برنامه نویسی بلاک چین

پایتون در حال تبدیل شدن به محبوب ترین زبان برنامه نویسی در جهان است. اگر شما نیز به عنوان یک توسعه دهنده در بلاکچین فعالیت می کنید، پایتون یک زبان برنامه نویسی ایده آل برای شما است. برنامه نویسی بلاک چین با پایتون تنها بر توسعه اپلیکیشن و توسعه سرورهای شبکه محدود نمی شود، بلکه این زبان برنامه نویسی ثابت کرده است که در عرصه بلاک چین یک سرویس مهم است. این زبان که در سال 1991 ایجاد شد، به دلیل ویژگی های استثنایی که ارائه می دهد، به طور گسترده برای توسعه dApps و Smart Contracts استفاده می شود. پایتون یک زبان شی گرا است که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا ایده های خود را به سرعت با هر کد نویسی، نمونه سازی کنند. پایتون همچنین دارای پشتیبانی منبع باز است که آن را برای بلاک چین ایده آل می کند. 

۳. جاوا

برنامه نویسی بلاک چین

جاوا یک زبان برتر برنامه نویسی است که دارای یک رابط برنامه نویسی کاربردی (API) فراوان بوده که شامل بسیاری از کلاس‌ ها، بسته ‌ها، رابط ‌ها و ... می‌ شود. این زبان برنامه نویسی برای ساخت برنامه ‌ها بدون نیاز به دانستن پیاده‌ سازی داخلی آن ها مفید است. همچنین، یکی از ویژگی های جاوا که در بلاک چین بسیار مفید است، قابلیت حمل آن است.
پلتفرم ها و برنامه هایی که بر روی جاوا ساخته می شوند، به معماری خاص سیستم وابسته نیستند زیرا از JVM جهانی (ماشین مجازی جاوا) برای اجرا استفاده می کنند. این قابلیت حمل در کنار سایر ویژگی های محبوب جاوا، آن را برای استفاده در بلاک چین بسیار مناسب کرده است.

4. وایپر

معرفی وایپر زبان برنامه نویسی

وایپر Vyper یک زبان برنامه نویسی بلاکچین جدید است که از پایتون 3 مشتق شده است. زبان برنامه نویسی وایپر به عنوان جایگزینی برای زبان برنامه نویسی Solidity ساخته شده است. وایپر مانند سالیدیتی برای ماشین مجازی اتریوم (EVM) استفاده می شود. با این حال، زبان برنامه نویسی وایپر، ساختارهای کنترلی متفاوتی نسبت به سالیدیتی دارد و همچنین مسائل امنیتی را به طور متفاوتی مدیریت می کند. 

5. سی پلاس پلاس 

سی پلاس پلاس

++C در سراسر دنیای فناوری به عنوان یک زبان برنامه نویسی محبوب شناخته می شود. برای بلاک چین نیز بسیار محبوب است زیرا قابلیت های متعددی مانند معناشناسی حرکت، کنترل اولیه بر حافظه و سایر ویژگی های شی گرا مانند بارگذاری بیش از حد تابع، زمان اجرا و غیره را ارائه می دهد. این قابلیت های مختلف به توسعه‌ دهندگان بلاک چین این امکان را می ‌دهد تا به راحتی داده‌ ها و عملکردها را با هم در یک ماژول واحد قالب‌ بندی کنند، درست مثل بلاک چین که بلوک ‌ها را با زنجیره ‌های رمزنگاری قالب ‌گیری می‌کند. در واقع، سی پلاس پلاس به اندازه بیت کوین در بلاک چین محبوب است.

6. سیمپلیسیتی

سیمپلیسیتی

 سیمپلیسیتی Simplicity یک زبان برتر برنامه نویسی بلاک چین با سطح بالا است که برای قراردادهای هوشمند ایجاد شده است. در واقع، سیمپلیسیتی یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی برای نوشتن قراردادهای هوشمند، هم برای برنامه نویسان حرفه ای و هم برای توسعه دهندگان محسوب می شود. از آن جایی که زبان برنامه نویسی سیمپلیسیتی مولفه های منطقی سطح پایین را از توسعه دهندگان بیت کوین پنهان می کند، ظرفیت کاری توسعه دهندگان را افزایش می دهد که به ایجاد توسعه بسیار سریعتر بلاکچین کمک می کند. سیمپلیسیتی همچنین با پلتفرم Elements سازگار است، که یک پلتفرم منبع باز و بلاک چین با قابلیت های زنجیره جانبی است. بنابراین توسعه دهندگان بلاک چین که زنجیره های جانبی را روی Elements می سازند نیز می توانند از بسیاری از توابع و ویژگی های این زبان برنامه نویسی استفاده کنند.