روز پیتزای بیت کوین مبارک! شاید نام پیتزا در کنار بیت کوین یک ترکیب عجیب به نظر برسد، اما جالب است بدانید تاریخ ۲۲ می، روزی است که از آن به عنوان روز جهانی پیتزای بیت کوین یاد می شود. داستان از آن جا شروع شد که 12 سال پیش دقیقا در چنین روزی یک شهروند ساکن فلوریدا، هزینه پیتزای خود را با بیت کوین پرداخت کرد. در سال 2010 لازلو هانیچ (Laszlo Hanyecz)، برنامه نویس و استخراج کننده بیت کوین فلوریدایی، از رمز ارز برای خرید دو پیتزا از فست فود پاپا جانز استفاده کرد. در آن زمان این رفتار هانیچ، در نظر مردم عجیب و حیرت انگیز بود. زیرا در سال 2010، بیت کوین هنوز آن قدر محبوب نبود که برای خرید کالا مورد استفاده قرار بگیرد. از همین روی لازلو هانیچ از اولین افرادی بود که به جهان ثابت کرد بیت کوین تنها یک فناوری معمولی نیست، بلکه می توان از آن برای خرید کالا نیز استفاده کرد. اما داستان به همین جا ختم نمی شود! در این مقاله از تتر ایران به طور کامل در رابطه با این روز توضیح داده ایم.

روز پیتزای بیت کوین چیست؟

روز پیتزای بیت کوین چیست

از زمان ابداع شدن حوزه کریپتوکارنسی، نوآوری های زیادی در جهان شکل گرفت. پس از ارائه بیت کوین در سال 2009، سرمایه گذاران و کارآفرینان، تجارت با رمزارز ها را آغاز کردند و دائما به دنبال کسب فرصت برای سرمایه گذاری در بازار ارز های دیجیتال هستند. اما پس از افزایش محبوبیت رمزارز ها در سراسر دنیا، اتفاقات جالب زیادی وارد این عرصه شد که آن را شگفت انگیز تر کرده است. یکی از این اتفاقات، روز پیتزای بیت کوین (Bitcoin Pizza Day) است که یک روز جهانی برای جشن گرفتن محسوب می شود. همانطور که توضیح کوتاهی در ابتدای مقاله دادیم، سال 2010 یک استخراج کننده بیت کوین برای اولین بار یک کالای فیزیکی را از طریق BTC، خریداری کرد.
 اما این تنها علت محبوبیت روز پیتزا نیست. لازلو هانیچ در تاریخ 22 می، دو عدد پیتزا را در ازای 10000 واحد بیت کوین خریداری کرد. امروزه عمده مردم می دانند بیت کوین چیست؟ و چه ارزشی دارد. اما در آن زمان این مقدار واحد از بیت کوین تنها 41 دلار ارزش داشت. البته با توجه به رشد خارق العاده قیمت بیت کوین در این سال ها، 10 هزار واحد از بیت کوین با نرخ امروز، حدود 300 میلیون دلار احتساب می شود. این بدان معناست که اگر هانیچ بیت کوین های خود را برای خرید دو عدد پیتزای معمولی پرداخت نمی کرد، در حال حاضر ۹۰۰۰ میلیارد تومان پول داشت. 

هدف از خرید گران ترین پیتزای جهان چه بود؟

چیزی که ما امروز می دانیم این است که روز پیتزای بیت کوین یک روز خاص است که در آن اولین خرید کالا با استفاده از بیت کوین انجام شد. اما از آن جا که همه می دانیم لازلو هانیچ ضرر مالی بزرگی را تجربه کرده است، سوال پیش می آید که هدف وی از این خرید چه بود؟ هانیچ ادعا دارد هدف او از خرید پیتزا به ارزش 10 هزار واحد، تنها برای کمک به رشد چرخه بیت کوین و شناخته شدن آن توسط افراد بیشتری از جامعه بود. با آن که هانیچ می توانست سرمایه ای 300 میلیونی را داشته باشد، اما این استخراج کننده ارز دیجیتال در مصاحبه ای گفته است اصلا پشیمان نیست و این کار را برای آشنایی جهان با فناوری منحصر به فرد کرده است. البته شایعاتی نیز در این باره وجود دارد. هانیچ در سال 2010، خرید پیتزاهای خود را در یک انجمن مشهور به نام بیت کوین تاک، اعلام کرد. در همین زمان کاربری ادعا کرد هانیچ قصد خرید پیتزای رایگان را دارد، زیرا در آن زمان ارزش بیت کوین تنها 41 دلار بود. وی درباره اقدام هانیچ اینگونه نوشت:
« 10 هزار بیت کوین برای خرید 2 عدد پیتزای بزرگ بسیار کم است... این بیت کوین ‌ها را می توانید در سایت www.bitcoinmarket.com، به قیمت 41 دلار بفروشید... در خرید پیتزای رایگان خود موفق باشی.»
طبیعی است که کاربر مورد نظر در آن زمان تفکر این چنینی داشته باشد، زیرا در سال 2010، قیمت هر واحد از بیت کوین تنها ۰.۰۰۴ دلار بود و هیچ شخصی مایل به دریافت بیت کوین در برابر ارائه کالا نبود. البته که هانیچ نیز به سختی فردی را پیدا کرد که در برابر پرداخت بیت کوین، پیتزا به او بفروشد و مدتی را برای جستجو چنین شخصی سپری کرد. اما سرانجام پس از مدتی، شخصی با نام مستعار جرسوس (jercos) حاضر به فروش پیتزا های خود در ازای دریافت 10 هزار واحد BTC شد.
از آن جا که هر رزوه محبوبیت بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال رو به افزایش است، چندین سال می شود که مردم (22 می) را به شکل های مختلفی جشن می گیرند و پیتزاهایی با نماد بیت کوین درست می کنند.

جزئیات اولین خرید با بیت کوین از زبان لازلو هانیچ

روز جهانی پیتزای بیت کوین و جزئیات خرید آن

پس از اقدام ویژه ای که لازلو هانیچ انجام داد، نام وی تیتر اخبار جهان شد و همچنان نیز از او به عنوان اولین فردی که با بیت کوین تجارت کرد، در تاریخ کریپتوکارنسی یاد می شود. پیام لازلو برای خرید پیتزا از طریق بیت کوین، هنوز در انجمن اینترنتی بیت کوین تاک موجود است. وی در تاریخ 22 می سال 2010، در این شبکه اجتماعی نوشت:
«من حاضرم در ازای دریافت چند پیتزا، 10 هزار BTC پرداخت کنم. شاید 2 پیتزای بزرگ، که برای روز بعد نیز باقی بماند. زیرا دوست دارم برای فردا هم پیتزا داشته باشم. شما می توانید پیتزا را خودتان درست کنید و به خانه من بیاورید، اما چیزی که من می خواهم این است که در ازای بیت کوین غذا را برایم بیاورند. مایلم روی پیتزای من پیاز، فلفل، سس، قارچ، گوجه فرنگی، پپرونی و چنین چیز هایی باشد و چاشنی های عجیب و غریب نداشته باشد. اگر علاقه ‌مند هستید، خبر دهید تا معامله انجام دهیم. 
با تشکر لازلو»
این که بگوییم لازلو تنها به دلیل علاقه اش به پیتزا این خرید عجیب را انجام داده است، غیر قابل باور می شود. تحویل پیتزا های هانیچ تقریبا 4 روز زمان برد. در این حین یکی دیگر از کاربران بیت کوین تاک در زیر پست هانیچ نوشت، شما گرسنه هستید یا فقط پیتزا دوست دارید؟ لازلو نیز در جواب این کاربر نوشت:
« من فکر می ‌کنم جالب می‌ شود اگر بتوانم به دیگران بگویم که در ازای پرداخت BTC، پیتزا دریافت کرده ‌ام.»
پس از آن که معامله لازلو به خوبی انجام شد و او اعلام کرد از دریافت پیتزا هایش بسیار خوشنود و راضی است، باز هم از این نوع اقدامات دست نکشید. فوریه سال ۲۰۱۸ (بهمن ۱۳۹۶)، هانیچ مجددا 2 عدد پیتزای بزرگ را باری دیگر از طریق ارز دیجیتال لایتنینگ خریداری کرد. هانیچ مجددا اعلام کرد این کار را برای گسترش شبکه لایتنینگ انجام داده است. 

صاحب بیت کوین های دریافتی با آن ها چه کرد؟

با توجه به ارزش بیت کوین در جامعه امروزی، بسیاری از مردم این تصور را دارند، جرمی شخصی که پیتزا ها را از هانیچ خریداری کرد، حالا دارای ثروت عظیمی است. اما چه حیف که او صبر نکرد و بیت کوین های خود را به فروش رسانده است! جرمی استردیونت در سال 2015 با وب سایتی به نام Bitcoin Who’s Who، یک مصاحبه انجام داد که در آن گفت بیت کوین های خود را زمانی که قیمت آن تنها به چند صد دلار رسیده بود فروخته است. وی در مصاحبه خود گفت:
« به طور طبیعی، همیشه افرادی وجود دارند که با ذخیره رمز ارزها به دنبال این هستند تا پولدار شوند اما در نهایت تعداد کمی از افراد ثروتمند می‌ شوند، آن هم اگر اقتصاد رشد کند! در غیر این صورت موفق نخواهند شد.»
بدیهی است اگر جرمی بیت کوین های خود را ذخیره کرده بود، در حال حاضر صاحب چندین شعبه بزرگ فست فود در سراسر جهان بود. این امر می تواند در آینده نیز محقق شود، افراد زیادی هستند که با صبر در این حوزه شاهد افزایش قیمت روزافزون بیت کوین و سود های کلان آن بوده اند. به نظر شما در سال های آینده، بیت کوین چه داستان های جالب دیگری دارد که می تواند با افزایش قیمت خود مردم را شگفت زده کند؟ در قسمت نظرات، ایده های خود را با ما به اشتراک بگذارید.