زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain)، که به اختصار به آن BSC نیز می گویند، نام یک شبکه بلاکچین است که صرافی بایننس، آن را به وجود آورده است. شبکه BSC تقریبا مشابه با شبکه بلاکچین اتریوم است. از این شبکه می توان به عنوان بستری برای راه اندازی قرارداد های هوشمند و نرم افزار های غیر متمرکز استفاده کرد. در این مقاله از تتر ایران، به تمام ویژگی های زنجیره هوشمند بایننس اشاره شده است. 

زنجیره هوشمند بایننس (BSC) چیست؟

زنجیره هوشمند بایننس چیست

شبکه های بلاکچین غیرمتمرکز، محدودیت ها و نواقصی دارند که مهم ترین آن ها عدم مقیاس پذیری، سرعت پایین انجام تراکنش ها و بالا بودن کارمزدشان است. در سال 2019 و با وجود چنین مشکلاتی، صرافی بایننس شبکه ی بلاکچین جدیدی را به نام شبکه زنجیره بایننس اضافه نمود. در این شبکه، بستری برای راه اندازی قرارداد های هوشمند و نرم افزارهای غیر متمرکز فراهم شد. چنانچه موسسان این شبکه آگاهی داشتند، غیر متمرکز بودن و مقیاس پذیری بالا به طور هم زمان در یک شبکه برقرار نمی شد. پس در این راستا، شبکه ی جدیدی را با نام زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) تاسیس نمودند. این شبکه که به شبکه BSC نیز معروف است، به صورت موازی با شبکه قبلی آن ها عمل می کند و یک پلتفرم منحصر به فرد برای ساخت نرم افزار های غیر متمرکز و محصولات DeFi است. این شبکه توسط صرافی بایننس در سال 2020 تاسیس شد و اکنون به عنوان دومین شبکه در صرافی بایننس فعالیت می کند. ارز دیجیتال اصلی شبکه BSC، ارز دیجیتال BNB می باشد که رمزارز اصلی این صرافی نیز است. زنجیره هوشمند بایننس (BSC) در موازات با زنجیره بایننس (BS) در حال اجرا است، ولی ویژگی های زنجیره هوشمند بایننس، بیشتر از زنجیره بایننس است که آن را متمایز می کنند. از جمله ی آن موارد می توانیم به سازگاری با قرار دادهای هوشمند اشاره کنیم. جالب است بدانید، حرکت بین این دو به پلی به نام Binance Bridge نیاز دارد. پل بایننس، می کوشد تا تعامل پذیری بین چندین بلاکچین را برقرار کند و به معامله گرها اجازه می دهد تا داراریی های رمزنگاری خود را به توکن های رپد و زنجیره هوشمند بایننس تبدیل و مبادله کنند. 
رپد توکن ها، به معامله گران اجازه می دهند تا از ارزها و سایر بلاکچین ها در یک زنجیره ی دیگر استفاده کنند. 

آشنایی با BNB (بایننس کوین)

چنانچه خواستار این هستید که شبکه BSC را با شبکه BC اشتباه نگیرید، بایستی اطلاعاتی در رابطه با بایننس کوین داسته باشید. بایننس کوین که با نام BNB شناخته شده است، توکن اختصاصی شبکه بایننس است و در سال 2017 به بازار عرضه شده است. انجام تراکنش ها در این شبکه در پی سوختن توکن های BNB انجام می شود. اگر شما از صرافی بایننس استفاده می کنید، می توانید برای پرداخت هزینه های خود از بایننس کوین استفاده نمایید. 

ویژگی های شبکه هوشمند بایننس

همانطور که اشاره شد شبکه BSC، قابلیت های بسیار جذابی را ارائه می کند که در ادامه به طور جامع به آن ها می پردازیم؛
- بلاکچینی مستقل دارد: شبکه BSC، به طور موازی با شبکه BS در حال فعالیت است اما چنانچه، شبکه BS از کار بیافتد، این شبکه همچنان به طور مشتقل به فعالیت خود ادامه می دهد. 
- کارمزد کم: در شبکه هوشمند بایننس، به علت نیمه متمرکز بودن آن علاوه بر سرعت بالا، شاهد کارمزد کم نیز هستید. 
- سازگاری با اتریوم: تمامی قرارداد هایی که با اتریوم سازگار هستند، توسط BSC پشتیبانی می شوند.
- قابلیت استیکینگ: این شبکه علی رغم این که یک راه حل لایه 2 نیست، می تواند کاملا آزادانه و بدون اصطکاک با شبکه BC ارتباط برقرار کند. که این امر منجر می شود که کاربران به راحتی ارزهای دیجیتال خود را بین شبکه های BSC و BC جا به جا کنند.
- بدون خطا و تاخیر است: این شبکه با ماشین مجازی ارز دیجیتال اتریوم (EVM) سازگار است و از توان عملیاتی بیشتری نسبت به شبکه BC برخوردار می باشد. 

الگوریتم اجماع زنجیره هوشمند بایننس چیست؟ 

الگوریتم اجماع در تلاش است تا در میان مشارکت کنندگان هماهنگی ایجاد کند، در زنجیره هوشمند بایننس تمامی اطلاعات ذخیره شده توزیع شده اند، به همین دلیل نیز تمامی افراد موظف هستند تا در ابطه، با صحت اطلاعاتی که در شبکه ذخیره شده است به اجماع برسند. بایننس اسمارت چین، از الگوریتم اجماع اثبات اعتبار (Proof-Of-Authority) استفاده می نماید. چنانچه به طور دقیق تر به این موضوع بپردازیم، شبکه زنجیره هوشمند بایننس، یک ترکیب از الگوریتم های DPoS و PoA را برای الگوریتم اجماع خود برگزیده است. فاصله ی زمانی ایده آل میان دو بلاک ایجاد شده یا همان بلاک تایم هدف، در این شبکه ی منحصر به فرد کمتر از 5 ثانیه است. معامله گران منتخب برای تبدیل شدن به نود شبکه، باید رمز ارز BNB را استیک و یا سپرده گذاری کنند. بایننس اسمارت چین در مجموع 21 نود تایید کننده دارد که توسط بایننس انتخاب شده اند. تمامی این نود ها باید BNB را استیک کنند. در زنجیره هوشمند بایننس، پاداش ایجاد بلاک جدید تنها کارمزد تراکنش هایی است که در آن بلاک ذخیره شده است؛ درست بر خلاف شبکه بیت کوین که به ازای استخراج هر بلاک، مقداری بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می کند. 

تفاوت بین بایننس چین و بایننس اسمارت چین

دلیل ایجاد زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) این است که، زنجیره بایننس تنها به عنوان یک DEX با کارایی بالا معرفی شده بود در صورتی که زنجیره هوشمند بایننس به عنوان یک زنجیره ی سفارش در نظر گرفته شده است تا بسیار سریع باشد و قادر است صد هزار سفارش در هر ثانیه انجام دهد و آن ها را تایید کند. در نهایت زنجیره هوشمند بایننس، به عنوان یک زنجیره موازی که از قرارداد های هوشمند سازگار با اتریوم پشتیبانی می کند منتشر شد. 

پروژه ها و رقابت شبکه BSC

تفاوت بین BSC و شبکه های دیگر

شبکه زنجیره هوشمند بایننس دارای ویژگی های زیادی است، به دلیل همین ویژگی های متمایز تیم توسعه دهنده ی آن، بلاکچین را در اختیار بسیاری از پروژه های غیرمتمرکز قرار داد. پروژه های زیادی از جمله، کاوا، ریالتو، چپل، انکر، چین لینک، بند پروتکل و سوایپ بر بستر این بلاک چین ایجاد شد. 
شبکه زنجیره هوشمند بایننس (BSC)، به عنوان رقیب اصلی دو شبکه معروف ERC20 و TRC20 شناخته می شود. همان طور که مستحضر هستید، شبکه ERC20 در حال استفاده از حداکثر ظرفیت خود است و تراکنش هایش نیز با کندی مواجه شده است. این وقایع و عرضه نشدن اتریوم دو موجب گشته تا پروژه های ERC20 به بلاکچین ارز های دیجیتال کاردانو و پولکادات مهاجرت کنند. شبکه TRC20 نیز از شبکه اتریوم عملکرد بهتری دارد، اما شبکه ERC20 به دلیل قدمتی که در این عرصه دارد از محبوبیت و مخاطب بیشتری برخوردار است. در مجموع، شبکه BSC عملکرد بهتری از لحاظ تکنولوژی نسبت به رقبایش دارد، پس در صورتی که اتریوم با این شرایط به کارش ادامه دهد، زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) از بلاک چین اتریوم پیشی می گیرد.