ارز های دیجیتال به شکل گسترده ای در زندگی روزمره افراد ایفای نقش می کنند و قدرت آن ها بسیار فراتر از حد خود رفته است. یکی از حوزه هایی که در حال حاضر مورد توجه ویژه قرار گرفته است، مراقبت های بهداشتی درمانی است و رمزارز هایی وجود دارند که در این حوزه فعالیت می کنند. مراقبت های بهداشتی می تواند موضوع حساسی باشد، چرا که یکی از اساسی ترین جنبه های زندگی و سلامت فردی ما را در بر می گیرد. با ورود بلاکچین ها به حوزه سلامت، پیشرفت های بسیاری در این زمینه می تواند رخ دهد، فرآیند عرضه و درمان ساده شود، خطاها در این فرآیند کاهش یابد و بر کمک به بیماران و کادر درمان تمرکز کند. در ادامه ده مورد از برترین توکن های حوزه سلامت معرفی می شوند.

ارز های دیجیتال پیشرو در حوزه سلامت
 

۱- توکن Doc.com

توکن های سلامت و پزشکی

 

پلتفرم Docademic، بر ورود توکن های Doc.com بیشتر به این پلتفرم تاکید زیادی کرده است. جامعه بلاکچین شامل این توکن، به افراد این امکان را می دهد که از یک سرویس یا محصول خاص حوزه سلامت با ارزشی مناسب استفاده کنند. البته این ارز مجازی مبتنی بر سلامت بدون سازنده آن یعنی ارز توکن پزشکی یا MTC امکان پذیر نخواهد بود. برای بیماران، این ارز دیجیتال به آن ها اجازه می دهد تا به برنامه های مراقبت های بهداشتی انتخابی تحت بلاکچین دسترسی داشته باشند. در این تراکنش، پلتفرم برای اهداف تحقیقاتی به داده های بیماران نیاز دارد.

۲- MediBloc

ارزهای دیجیتال پیشرو در حوزه سلامت

یکی دیگر از ارز های دیجیتال حوزه مراقبت های بهداشتی بیمار محور، ارز دیجیتال Medibloc است. این ارز علاوه بر حفظ استاندارد بالا در برنامه های سلامت، قصد دارد از طریق توکن های مجازی به صورت ساختار یافته به بیماران کمک کند. وبلاگ هدف این پلتفرم عنوان کرده است که در حال حاضر می توانید به سه سرویس Panacea، Dr. Palette و Medipass، که ارائه می دهد، دسترسی داشته باشید.  سرویس Panacea تضمین می کند که اطلاعات محرمانه شما ایمن و محافظت می شود. علاوه بر این، سرویس Dr. Palette نیز به درستی داده های بیماران را در طول فرآیند مدیریت می کند. پلتفرم بلاک چینی Medibloc توسط آلن خو و یونسول لی تأسیس شده  و هدف آن این است که به کاربران کنترل اطلاعات سلامت شخصی خود را بدهد و با تشویق بیماران به اشتراک گذاری داده های پزشکی خود از طریق توکن MediBloc، چارچوبی برای به اشتراک گذاری داده های پزشکی فراهم می کند. این پلتفرم اولین DApp (برنامه غیرمتمرکز) مبتنی بر فناوری بلاک چین برای مراقبت های بهداشتی در جهان است که امکان دسترسی ایمن و شفاف به داده های پزشکی شخصی را فراهم می کند. ارز دیجیتال بومی این پلتفرم، MED، یک توکن سازگار با ERC20 در شبکه اتریوم است.

۳- MediShares

توکن های صسلامت و پزشکی

اگر به ارز های دیجیتال حوزه مراقبت های بهداشتی مبتنی بر اتریوم علاقه مند هستید، MediShares گزینه مناسبی است. این پلتفرم بیمه مبتنی بر سلامت، حول محور کمک به بیماران فعالیت می کند. MediShares در تلاش است تا بیماران در زمینه استفاده از خدمات بیمه درمانی، تجربه خوبی داشته باشند. MediShares اولین بازار کمک متقابل مبتنی بر فناوری بلاک چین و قرارداد های هوشمند است. این پلتفرم از قرارداد های هوشمند برای خودکارسازی تراکنش های بیمه استفاده می کند و به بیمه گران سلامت اجازه می دهد سریع تر درخواست ها را پردازش کنند. 

۴- Solve

سولو یکی از برترین توکن های حوزه سلامت

ارز دیجیتال SOLVE در رتبه ۶۴۹ کوین مارکت کپ قرار دارد. Solve Car یکی از راه حل های بهداشتی نوآورانه پیشرو است که پرداخت های سریع را به همه افراد ارائه داده و همزمان کیفیت مراقبت های بهداشتی را نیز بهبود می بخشد. Solve، یک اکوسیستم غیرمتمرکز در زمینه بهداشت و مراقبت است که هر فردی امکان دریافت توکن های ارز دیجیتال این پلتفرم را در ازای به اشتراک گذاشتن داده های مرتبط با سلامت و یا همچنین وضعیت سلامت شخصی خود، دارد. از آنجایی که تمام جهان در حال مقابله با یک همه گیری است، پلتفرم SOLVE همچنان به افراد کمک میکند تا زندگی و رابطه ای سالم داشته باشند.

۵- Stem Cell Coin 

توکن حوزه سلامت

سکه Stem Cell برای توزیع خدمات بهداشتی با کیفیت بالا در سطح جهانی در حال فعالیت است. این پلتفرم قصد دارد تا یک سیستم پرداخت منحصر به فرد برای افرادی که می خواهند تحت درمان با سلول های بنیادی قرار گیرند، ارائه دهد. علاوه بر این، خدمات دیگر این پلتفرم شامل بلاک چین و هوش مصنوعی برای سیستم های تصویربرداری تشخیصی نیز می باشد.

۶- VeChain

توکن حوزه پزشکی

با کمبود تجهیزات، مواد خام و تولیدکنندگان، ضربه بزرگی به صنعت بهداشت و درمان وارد می شود. بیمارستان ها می بایست در هر زمانی که به تجهیزات نیاز دارند دسترسی کامل به آن ها داشته باشند. VeChain یک شبکه بلاک چینی است که به دنبال کارآمدتر کردن این فرآیند در سطح جهانی بوده و کارکرد مثبتی در زمینه صنعت مراقبت های بهداشتی دارد. با استفاده از VeChain، می توان فرآیند زنجیره تامین را با دقت بیشتری رصد کرده و به نتیجه رساند. یکی از جالب ترین جنبه های پروتکل VeChain، تطبیق آن با شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) است. این حسگرها اطلاعات دقیقی را در مورد محل منابع و همچنین سایر نقاط داده مهم مانند دما ثبت می کنند. این حسگرها بخشی از اینترنت اشیا (IOT) هستند. 

۷- Medicalchain

یکی از توکن های بهداشت و درمان

پلتفرم Medicalchain نیز مانند پلتفرم Solve، در زمینه صیانت و حفاظت از داده های پزشکی بیماران و اسناد مربوط به حوزه سلامت فعالیت می کند. با فناوری رمزگذاری بلاک چین، شرایطی فراهم می شود که در آن کاربران نگران سرقت داده ها و  اطلاعات خصوصی خود نباشند. Medicalchain یکی از پروژه های پیشرو است که به دنبال کمک به کاربران برای محافظت از داده های خود است. هدف این پروژه جمع آوری داده های سلامت کاربران در یک مکان امن است. با استفاده از Medicalchain، کاربران و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند پرونده ای را در مورد یک بیمار که به طور قابل تایید در زنجیره بلوکی ذخیره شده است، نگه داری کنند. سایت MyClinic.Com، یک پلتفرم سلامت Telemedicine یا از راه دور است که به وسیله تکنولوژی Medicalchain، امکان دسترسی آسان و راحت کاربران به داده های پزشکی خود و ارتباط با پزشکان را فراهم می کند این امر نه تنها روند مراجعه به یک متخصص مراقبت های بهداشتی را آسان تر می کند، بلکه امکان دسترسی های مراقبت پزشکی از راه دور را برای همه افراد فراهم می کند. توکن های Medtokens که توکن های اختصاصی این پلتفرم هستند،جهت ذخیره اطلاعات و پرداخت هزینه های پزشکی در این پلتفرم مورد استفاده قرار می گیرند.

۸- DentaCoin

توکن پیشرو در حوزه سلامت

Dentacoin یک ارز دیجیتال و یک اکوسیستم مبتنی بر بلاکچین است که هدف آن بهبود سلامت دندان در سراسر جهان است. این اکوسیستم در فوریه 2017 توسط بنیاد Dentacoin راه اندازی شد. پلتفرم های بلاک چینی مبتنی بر اتریوم توسط قرارداد های هوشمند تنظیم می شوند. Dentacoin از یک پلتفرم بررسی غیرمتمرکز استفاده می کند و به بیماران و دندانپزشکان، پاداش می دهد.  بیماران دندانپزشکی برای شرکت در بررسی ها و نظرسنجی های مربوط به حوزه دندانپزشکی به شکل Dentacoins پاداش دریافت می کنند. این Dentacoins را می توان برای پرداخت هزینه های درمان یا انجام خدمات دندانپزشکی استفاده کرد. Dentacoin به دنبال کاهش هزینه های درمان و ایجاد یک جامعه دندانپزشکی است و از آن جایی که سوابق پزشکی بر روی پلت فرم ذخیره می شوند، به عنوان یک پایگاه داده مراقبت های بهداشتی نیز عمل می کند. توکن Dentacoin که یک توکن ERC20 است. در صرافی ها با نام DCN معامله می شود.  

۹- MD Square

توکن حوزه سلامت

MDsquare یک پلتفرم پزشکی Telemedicine یا از راه دور مبتنی بر بلاک چین است که بیماران را در هر نقطه از جهان به متخصصان پزشکی متصل می کند.  MDsquare که بر روی پلتفرم اتریوم ساخته شده است از قرارداد های هوشمند استفاده می کند که در آن مبلغ یک نوبت پرداخت بیماران، به طور مساوی در بین تمامی پرسنل، مراقبان و کارکنان تقسیم می شود. علاوه بر این، قرار گرفتن در بلاک چین این امکان را فراهم می کند که فایل های پزشکی رمزگذاری شده به صورت ایمن به اشتراک گذاشته شوند و حتی بیمار را قادر می سازد تا داده های پزشکی خود را به صورت  ناشناس، مستقیماً در اختیار شرکت های تحقیقاتی پزشکی قرار دهند. تنها صرافی که از رمزارز MDSquare پشتیبانی می کند، صرافی ProBit Global است که توکن ها به شکل رمز ارز TMED/USTD ارائه می شوند.

۱۰- EncrypGen

توکن سلامت و پزشکی

پلتفرم EncrypGen، امکان فروش اطلاعات موجود در DNA را در ازای دریافت توکن های ارز های دیجیتال به افراد می دهد. توکن های DNA یک ارز دیجیتال مبتنی بر ERC-20 هستند که در صرافی های رمزنگاری متعددی در سرتاسر جهان موجود بوده و با بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH) و چندین آلت کوین دیگر قابل مبادله هستند. Encrypgen یک پلتفرم غیرمتمرکز است که افراد، محققان و مشاغل را قادر می سازد تا داده های ژنتیکی خود را به اشتراک بگذارند. این پلتفرم با ماموریت افزایش میزان داده های ژنتیکی در دسترس برای تحقیقات و همچنین افزایش حریم خصوصی، امنیت و مالکیت داده ها برای افراد ایجاد شده است و به افراد اجازه می دهد از داده های خود در یک بازار آزاد سود ببرند. خریداران داده های DNA، پروفایل های زنجیره ژن مناسب برای پروژه های خود را جستجو می کنند و داده های ژنومی شناسایی نشده را با توکن های DNA خریداری می کنند.