در این مقاله از تتر ایران به معرفی برترین ارز های دیجیتال هر حوزه پرداخته ایم. ارز های دیجیتال نسل جدیدی از روش های سرمایه گذاری در حوزه دیجیتال هستند که توجه کاربران زیادی را به خود جلب کرده اند. ارز های دیجیتال مزایایی مانند افزایش سرعت تراکنش، کاهش هزینه های تراکنش، دسترسی آسان، امنیت حریم خصوصی،  شفافیت و تنوع را دارند که آن ها را به یک گزینه سرمایه گذاری عالی تبدیل می کند. رمز ارز های دیجیتال در حوزه های مختلفی از جمله دیفای، متاورس، وام دهی، قرارداد های هوشمند و بازی های بلاکچینی و ... مورد استفاده قرار می گیرند. در تمامی این حوزه ها، بلاکچین های مختلفی وجود دارد که با توجه به مزایا، ویژگی ها، قیمت  و میزان عرضه در گردش طبقه بندی می شوند.

ارز های دیجیتال برتر در حوزه دیفای

ارزهای دیجیتال برتر در حوزه دیفای

 

DeFi Coin 

 DEFC با عملکرد بر روی زنجیره هوشمند Binance (BSC)، توکن اصلی صرافی DeFi Swap و یکی از ارز های برتر در حوزه دیفای است. پس از این که DeFi Swaps DEX (صرافی غیر متمرکز) در اوایل ماه می 2022 فعال شد، سکه DEFC افزایش قیمت تصاعدی را تجربه کرد.  DeFi Coin در 5 می 2022 بازدهی 5 برابری داشته است. با توجه به وایت پیپر این پروژه، DeFi Coin نقش اساسی در کمک به DeFi Swap برای دستیابی به اهداف غیر متمرکز خود ایفا کرده است.

Lucky Block 

Lucky Block یک پروژه جدید و هیجان انگیز در حوزه دیفای است که با استفاده از فناوری غیر متمرکز، شفافیت و عدالت را در صنعت بازی ترویج می کند. سیستم قرعه کشی آنلاین جوایز ارز دیجیتال Lucky Block که روی زنجیره هوشمند Binance (BSC) اجرا می شود، در قرارداد های هوشمند عمل می کند و آن را در سراسر جهان در دسترس کاربران قرار می دهد. در مرکز اکوسیستم لاکی بلاک، LBLOCK رمز دیجیتال بومی قرار دارد. کاربران برای خرید بلیط قرعه کشی و دریافت جوایز جک پات برای دسترسی به هدیه آنلاین، باید سکه LBLOCK را نگه دارند. قابل توجه است که کاربران از رشد تصاعدی این توکن نیز بهره مند می شوند، زیرا ارزش پیش فروش آن تا ژانویه 2022 ، به 5 میلیون دلار رسیده است.

Decentraland 

 اگر به دنبال تنوع بخشیدن به سرمایه گذاری های خود در حوزه دیفای هستید، می توانید به Decentraland  یک پلتفرم واقعیت مجازی که توسط بلاکچین اتریوم پشتیبانی می شود، به عنوان یک گزینه سرمایه گذاری عالی نگاه کنید. پلتفرم دیسنترالند به کاربران اجازه می دهد تا با استفاده از مانا رمز بومی Decentraland، املاک مجازی را خریداری، نگهداری و تجارت کنند.  MANA یک توکن ERC-20 است که می تواند برای خرید های مختلف درون بازی و تامین نقدینگی اکوسیستم استفاده شود. 

Uniswap 

 اگر به دنبال بهترین کوین های دیفای برای خرید و سرمایه گذاری  هستید، یونی سواپ یکی از برترین پروژه ها در این حوزه است. در واقع، Uniswap پروتکلی است که به خریداران و فروشندگان اجازه می دهد تا توکن های ERC 20 را بدون صرافی یا هیچ گونه واسطه ای مبادله کنند. اکثر صرافی های متمرکز از خریداران و فروشندگان می خواهند که نقدینگی برای انجام معاملات P2P فراهم کنند، که این امر می تواند حتی برای بزرگ ترین بازار ها نیز چالش برانگیز باشد. توکن اصلی این پروتکل، UNI، بیست و ششمین سکه بزرگ با ارزش بازار 4.7 میلیارد دلار است که از پشتوانه اکوسیستم قوی برخوردار است که نقدینگی آسانی را برای تسهیل تراکنش های همتا به همتا به روشی کاملاً غیرمتمرکز فراهم می کند.

Yearn Finance 

Yearn Finance یکی دیگر از رمز ارز های برتر در حوزه DeFi برای خرید و سرمایه گذاری است. این پروژه بر روی استفاده از منابع مالی غیر متمرکز برای اعطای وام های همتا به همتا بدون نیاز به انجام آن تمرکز دارد. Yearn finance اکوسیستمی از پروتکل‌ های ساخته شده در اتریوم است که با هدف ساده کردن تعامل کاربر با پروتکل‌ های محبوب دیفای  و به حداکثر رساندن درصد سود سالانه ارز های دیجیتال که در دیفای سپرده گذاشته شده، است. این پروتکل اجازه می دهد تا کاربران با ترکیب پلتفرم‌ های مختلف‌، نتایج yield farming خود را بهینه نمایند.

ارز های دیجیتال برتر در متاورس 

ارز های دیجیتال برتر متاورس


Sandbox

سندباکس یک دنیای مجازی است که در آن می توانید زمین مجازی و سایر دارایی ها را با استفاده از سکه های متاورس به نام SAND خرید کرده و یا آن را بفروشید. شما می توانید هر چیزی را که می توانید تصور کنید، در متاورس این بازی ایجاد و تغییر دهید و از تجربه مجازی خود از طریق ارز دیجیتال SAND ، کسب درآمد کنید. Sandbox توسط سرمایه گذاران معتبری مانند SoftBank، یکی از تاثیرگذار ترین شرکت های سرمایه گذاری در فناوری امروز، پشتیبانی می شود. شما می توانید دارایی ها و زمین های مجازی خود را بخرید، بفروشید و سهام بندی کنید. Sandbox یک متاورس بازی برای کسب درآمد است که با استفاده از آن می توانید صاحب زمین مجازی شوید.

Star Atlas

استار اطلس یک پروژه متاورسی است که می توانید سفینه فضایی سفارشی خود را بردارید و عمیقاً در یک متاورس منحصر به فرد کاوش کنید، به یک گروه بپیوندید یا یک ارتش بسازید و دنیایی را ایجاد کنید که همه آن ها متعلق به شماست. ATLAS نشانه متاورس است که به این دنیای منحصر به فرد انرژی می دهد. این پروژه بر روی بلاک چین متاورس سولانا اجرا می شود و کلید مناظر و امکانات جدید هیجان انگیز است. توکن متاورس سولانا نیز همانند اتریوم تراکنش های سریع، ایمن و مطمئن را برای کابران فراهم می کند، اما نسبت به اتریوم  ارزان تر است و مقیاس پذیری بالایی دارد. شما می توانید از سکه های متاورس ATLAS برای خرید هر یک از دارایی های دیجیتالی، از جمله زمین، کشتی، اعضای خدمه و تجهیزات استفاده کنید.

Axie Infinity 

اکسی اینفینیتی یکی از پروژه های محبوب متاورس است. بازیکنان دارای توکن هایی به نام AXS هستند که به آن ها در مالکیت و عملکرد بازی سهم می دهد. بازیکنان در این پلتفرم می توانند قلمرو خود را بسازند، منابع کمیاب را جستجو کنند و گنج ها را شکار کنند. در این پلتفرم بازیکنان برای به دست آوردن هیولا هایی به نام Axies رقابت می کنند که توکن های غیر قابل تعویض (NFT) هستند که می توانند خارج از بازی خرید و فروش شوند. AXS، مانند بسیاری از سکه های متاورس دیگر، مبتنی بر بلاک چین متاورس اتریوم است، به این معنی که هزینه های تراکنش آن بالا است اما از طرفی دیگر جرو پلتفرم های امنی است که کاربران امنیت بالایی را در آن تجربه می کنند. 

Alien Worlds

 Alien Worlds یک متاورس دیفای و یک بازی مبتنی بر بلاک چین است که در آن بازیکنان در داخل جامعه برای منابع کمیاب به رقابت خواهند پرداخت. دنیای بیگانه به عناصر غیر متمرکز در بازی اشاره دارد و بازیکنان با قرار دادن Trillium (TLM) و به دست آوردن حق رای در Planet DAO همه چیز را به سطح دیگری می برند. هر بازیکنی که مایل به شرکت در این پلتفرم است باید یک کیف پول WAX Cloud داشته باشد. کاربران پس از ورود به این بازی، می توانند استخراج را آغاز کنند، که از طریق توکن های TLM تشویق می شود. این توکن ها به بازیکنان اجازه می دهند که در اداره یک یا چند سیاره دنیای بیگانه، و حتی نامزدی برای حکومت بر یک سیاره شرکت کنند.  TLM نه تنها برای مدیریت متاورس دنیای بیگانه استفاده می شود، بلکه می تواند از آن برای استخراج NFT، خرید یا ارتقای آیتم های خاص، یا شرکت در ماموریت ها و سایر فعالیت های درون پلتفرم نیز  استفاده کرد.

ارزهای دیجیتال برتر در حوزه وام دهی

ارز های دیجیتال برتر در حوزه وام دهی

شبکه سلسیوس  

شبکه سلسیوس یکی از برترین پلتفرم های وام دهی ارز های دیجیتال است که علاوه بر ارائه قابلیت قرض دادن کریپتو، به شما امکان می دهد ارز هایی را برای نرخ بهره پایین تر به اشتراک بگذارید. این پلتفرم هم چنین پاداش هایی را در توکن بومی CEL خود ارائه می دهد. 

Blockfi  

Blockfi نیز یکی از بزرگ ترین پلتفرم های وام دهی ارز های رمزنگاری شده است که حداقل موجودی یا هیچ کارمزد پنهانی ندارد. 

بایننس Binance

بایننس بیشتر به عنوان یکی از محبوب ترین صرافی های رمزنگاری شناخته می شود، اما فرایند وام دهی ارز های دیجیتال را نیز به کاربران خود ارائه می دهد.

MakerDAO 

این پلتفرم نیز یکی از بزرگ ترین پلتفرم های وام دهی در زمینه رمز ارز های دیجیتال است که دارای توکن بومی، دای است. 

AAVE 

آوه نیز یکی از برترین پلتفرم ها در زمینه وام دهی رمز ارز های دیجیتال است. این پلتفرم دارای یک پروتکل غیر نگهبانی است که علاوه بر وام های رمزنگاری سنتی، جوایز  و وام های فلش را نیز امکان پذیر می کند.

ارز های دیجیتال برتر در قرارداد هوشمند 

ارز های دیجیتال برتر در قرارداد هوشمند

اتریوم (ETH) 

اتریوم اولین ارز دیجیتالی بود که قابلیت قرارداد هوشمند را راه اندازی کرد. در نتیجه، سهم اصلی برنامه ها را تقویت می کند. طبق State of the dApps، حدود 80 درصد از برنامه های DeFi در شبکه اتریوم اجرا می شوند . شبکه اتریوم پردازش سریع تر تراکنش ها و هزینه کم تر را برای کاربران خود ارائه می دهد. 

Solana (SOL) 

Solana سریع ترین رمز ارز موجود در بلوک در حال حاضر، با سرعت 50000 تراکنش در ثانیه و یکی از برترین ارز های دیجیتال در زمینه قرارداد های هوشمند است. متوسط هزینه ها در Solana کمتر از یک سنت است و از پروتکلی به نام "اثبات تاریخ" برای پردازش سریع تر تراکنش ها در شبکه خود استفاده می کند. سولانا حدود 400 پروژه در حال اجرا بر روی سیستم خود دارد، از جمله استیبل کوین USDC که به سرعت در حال رشد است. USDC بر روی اتریوم و سولانا اجرا می شود. 

Polkadot (DOT) 

سولانا به دلیل سرعت خود از سایر رمز ارزهای دیجیتال متمایز می شود، اما Polkadot به دلیل قابلیت همکاری آن از دیگر رمز ارز های قرارداد های هوشمند متمایز شده است.  پاراچین ها در پولکادات به موازات بلاک چین اصلی اجرا می شوند و به آن اجازه می دهند تا تراکنش ها را سریع تر پردازش کند. 

Ergo (ERG)

Ergo یکی دیگر از پروژه ها در زمینه قرارداد های هوشمند است که هزینه تراکنشی دریافت نمی کند، و این ویژگی آن را از سایر ارز های دیجیتال متمایز می کند. Ergo برای پردازش قرارداد های پیچیده تر طراحی شده است که می تواند برای صنعت DeFi جذاب باشد. اما با این حال، هنوز در بسیاری از صرافی های بزرگ رمز نگاری فهرست نشده است.

Alogorand (ALGO)

آلگورند نیز مانند سایر پلتفرم های جدید قرارداد های هوشمند، وعده هزینه، مقیاس پذیری و سرعت پایین را بدون به خطر انداختن امنیت به کاربران خود می دهد. توسعه دهندگان این پروژه می توانند از زبان های برنامه نویسی مختلف برای نوشتن قرارداد های هوشمند در Algorand استفاده کنند که  یکی از آن ها، Clarity است. 

ارز های دیجیتال برتر وب3

ارز های دیجیتال برتر وب 3

اتریوم

به طور کلی اتریوم بهترین پروژه وب 3.0 برای سرمایه گذاری، خرید و نگهداری است. دلیل این امر این است که اتریوم در قلب اکوسیستم وب 3.0 قرار دارد که امروزه آن را می شناسیم. مهم تر از همه، بسیاری از پروژه های پیشرو وب 3.0 در واقع بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده اند، که  شامل طیف وسیعی از شبکه های مالی غیر متمرکز، سکه های متاورس، DApps و موارد دیگر می شود. یکی دیگر از جنبه های مهم اکوسیستم اتریوم این است که به هر کسی  از جمله پروژه های وب 3.0  اجازه می دهد تا قرارداد های هوشمند را ایجاد کنند. 

Uniswap

Uniswap یکی از بهترین توکن های رمزنگاری وب 3.0 برای تجارت غیر متمرکز است. به طور خلاصه، تمرکز زدایی به محصول یا خدماتی اطلاق می شود که هر کسی می تواند بدون نیاز به واسطه شخص ثالث برای تسهیل تراکنش ها به آن دسترسی داشته باشد. Uniswap  با رتبه برتر در قلب تجارت غیر متمرکز قرار دارد. و به این دلیل است که پلتفرم Uniswap  که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است، به همه افراد از سراسر جهان اجازه می دهد تا به صورت غیرمتمرکز سکه های رمزنگاری شده را خریداری کرده و آن ها را بفروشند. 

Basic Attention Token

این رمز ارز دیجیتال با رتبه برتر وب ۳.۰  از آینده بازاریابی دیجیتال حمایت می کند. بخش دیگری که بسیاری از مفسران بازار معتقدند توسط اکوسیستم وب ۳.۰ متحول خواهد شد، بازاریابی دیجیتال است. در شکل فعلی آن، کاربران اینترنت هنگام مرور وب سایت های مورد علاقه خود غرق تبلیغات می شوند  که بسیاری از آن ها کاملاً به نیازها و علایق آن ها بی ربط هستند. علاوه بر این، اگرچه آژانس های بازاریابی برای نمایش تبلیغات خود به وب سایت ها هزینه پرداخت می کنند، اما هیچ یک از این درآمد ها به کسانی که مطالب مربوطه را مشاهده می کنند، پرداخت نمی شود.  Basic Attention Token به دنبال تغییر وضعیت موجود است. این پروژه  از طریق مرورگر Brave خود، به کاربران اجازه می دهد تا برای مشاهده تبلیغات، سکه های رمز نگاری کسب کنند.

Yearn.finance 

Yearn.finance پروژه رمز نگاری پیشرو وب 3.0 است. این پروژه جزو بنیاد اصلی اکوسیستم وب 3.0 بر خدمات مالی متمرکز خواهد بود. به عنوان مثال، بیت کوین هنوز هم از نظر ارزش بازار یک سکه رمز نگاری واقعی است که عنوان یک ذخیره ارزشی در نظر گرفته می شود. با این حال، Yearn.finance همچنین نقشی در آینده Web 3.0 برای پروتکل وام دهی غیر متمرکز آن خواهد داشت. به طور خلاصه، Yearn.finance اجازه می دهد تا کاربران وام ها را بدون محدودیت های قضایی یا بررسی اعتبار به صورت غیرمتمرکز دریافت کنند. این به این دلیل است که کاربران می توانند در ازای قرار دادن وثیقه، سکه های کریپتو قرض بگیرند. 

برترین توکن های NFT

برترین توکن های NFT

ApeCoin (APE) 

ApeCoin یکی دیگر از توکن های برتر nft مبتنی بر اتریوم ERC-20 است که در اکوسیستم APE از جمله Bored Ape Yacht Club برای توانمند سازی و ایجاد انگیزه در یک ساختمان غیر متمرکز جامعه در Web3 استفاده می شود.  دارندگان ApeCoin در مورد نحوه استفاده از ApeCoin DAO Ecosystem Fund رای می دهند. 

Decentraland (MANA) 

Decentraland یک دنیای مجازی یا متاورس است که در آن کاربران از طریق واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و اینترنت با یکدیگر تعامل دارند. قطعات زمین در پلتفرم Decentraland به عنوان NFT به کاربران دیگر فروخته می شود که نشان دهنده اثبات مالکیت زمین ها به کاربران است. ارز دیجیتال MANA یک توکن ERC-20 مبتنی بر اتریوم است که در Decentraland استفاده می شود. دارندگان این  nft از آن برای خرید زمین و سایر دارایی  و همچنین برای مشارکت در حکومت استفاده می کنند.

 (THETA) Theta

شبکه تتا، NFT های خود را در ژانویه 2021 به عنوان بخشی از استراتژی خود برای تبدیل شدن به یک شبکه زیرساخت بلاک چین پیشرو برای صنعت رسانه و سرگرمی راه اندازی کرد. شبکه تتا در حال گسترش از ویدئو، تحویل داده و محاسبات است تا ذخیره سازی غیر متمرکز دارایی های دیجیتال را با تمرکز بر ویدیو های درخواستی، NFT و سایر مجموعه های دیجیتال ارائه دهد.

نتیجه گیری

با ظهور توکن ها و دارایی های دیجیتال در سال های اخیر، صنعت سرمایه گذاری دیجیتال به طور کل متحول شد و توجه کاربران زیادی را به خود جلب کرد. در واقع بیت کوین و سایر آلت کوین ها ایجاد شدند تا مشکلات ارز های سنتی با سپردن قدرت و مسئولیت به دست دارندگان رمز ارز ها را از بین ببرند. در این مقاله به معرفی رمز ارز های برتر یا به اصطلاح پرچم دار در حوزه های مختلف کریپتوکارنسی از جمله دیفای، قرارداد های هوشمند، متاورس و وب ۳ پرداختیم که امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد.