D.tube چیست؟

آیا با نسل جدید شبکه های بلاک چینی  اشتراک گذاری ویدئو آشنا هستید؟ امروز میخواهیم با یکی از پلتفرم های بلاک چینی جدید ویدئویی آشنا شویم. D.tube یک شبکه ویدئویی غیرمتمرکز است که بر روی بلاک چین راه اندازی شده است. در این مقاله میخواهیم دلیل های مختلف برای مهاجرت از یوتیوب به D.tube را بیان کنیم. تماشای ویدیو در طی روز عمدتاً یک سرگرمی آنلاین به حساب میاید اما سرویس های D.tube چهره جدیدی از رسانه های اشتراک گذاری ویدئو را در اختیار کاربران قرار داده است. تفاوتی که  Dtube با سایر برنامه ها دارد در این است که از یک شبکه غیرمتمرکز بلاک چینی استفاده میکند واین ویژگی باعث شده است که نسل جدیدی از برنامه های اشتراک گذاری ویدئو ایجاد شود.

 

آشنایی با سایت های اشتراک گذاری ویدئو

یوتیوب یک برنامه متمرکز محبوب در بین کاربران، در زمینه پخش ویدیوی است. ویدیوها در سرورهای YouTube آپلود می شوند و از طریق پلتفرم یوتیوب (YouTube) قابل دسترس میباشند. یوتیوب با الگوریتم های هوش مصنوعی خود قالب محتوا را با چارچوب های قوانین خود مطابقت میدهد و در صورت تایید آن محتوا را منتشر می کند. این شیوه کار توانسته یک سیستم قوی کسب درآمد برای کاربران یوتیوب ایجاد کند. با این حال برخی از کاربران معتقد هستند که این گونه خدمات برنامه های متمرکز یک مشکل اساسی دارند و آن هم متمرکز بودن سرور آن ها می باشد.

 

مشکل یوتیوب چیست؟

از آنجایی که تمام فضای ذخیره سازی برای محتوای ویدیویی روی سرورهای یوتیوب است، کاربران نمیتوانند کنترلی  کافی بر روی اتفاقاتی که برای ویدیوهایشان می افتد داشته باشند. یوتیوب براساس قوانین خود تصمیم می گیرد که چه چیزی باید در برنامه خود انتشار یابد و چه چیزی انتشار داده نشود. اگر می‌خواهید از طریق تبلیغات در یوتیوب از ویدیوهای خود کسب درآمد کنید، یوتیوب یکی از بهترین انتخاب های شما می باشد. اما یوتیوب یک برنامه متمرکز است، به همین دلیل همیشه حریم خصوصی کاربران در خطر می باشد و از سوی دیگر کاربران کنترل 100 درصدی بر داده های خود ندارند.

 

نگاهی به برنامه Dtube

تفاوت بین برنامه d.tube  - youtube

برای درک بهتر DTube، لازم است ابتدا شناختی نسبت به Steemit داشته باشیم، Steemit  یک شبکه آنلاین مبتنی بر بلاک چین است که در ژوئیه 2017 راه اندازی شد. در این شبکه همه می توانند با پست کردن و رای دادن به محتوا، پاداشی را کسب کنند. DTube مخفف Decentralized Tube است که یک پلتفرم ویدئوی متن باز کاملا غیر متمرکز میباشد. ویدیوها را می‌توان از طریق فناوری‌های غیرمتمرکزی مانند IPFS، BTFS یا اسکای نت (Skynet) بارگذاری کرد، سپس در بلاک چین‌های اجتماعی مانند Hive، Steem یا Avalon منتشر کرد. بنابراین DTube تمام مزایای بلاک چین را دارد. در این برنامه می‌توانید در یک محیط بدون سانسور ویدیوها را پست کنید، جستجو کنید، رأی دهید و نظر بدهید. کاربران برای تولید محتواهای  ویدیویی که در این برنامه ایجاد میکنند ارز دیجیتال (DTC)  به عنوان پاداش از سیستم  دریافت میکنند.

در این بخش از مقاله میپردازیم  به تفاوت های بین یوتیوب وDtube.

 

1. DTube یک پلتفرم غیرمتمرکز

ذخیره سازی داده : ویدیوهای YouTube در مرکز داده گوگل (Google) ذخیره می شود. در حالی که DTube ادعا می کند که محتویات خود را در IPFS، یک پروتکل ذخیره سازی توزیع شده ذخیره می کند.
مالکیت: یوتیوب (YouTube) متعلق به گوگل (Google) است. DTube یک شبکه خود مختار است. DTube توسط کابران داخل برنامه که از جامعه هستند اداره می شود. جامعه کاربران با رای دادن  در این برنامه انتخاب میکنند چه کسانی رهبر شوند. این رهبران مسئول تولید بلوک های جدید و ایمن سازی زیرساخت ها هستند.
موارد گفته شده در بالا باعث میشود تا عمل دستکاری محتوای ویدئویی در DTube دشوار و حتی غیرممکن شود. D.tube تنها برنامه آنلاین ویدئویی نیست که به این شکل کار میکند، برنامه های دیگری نیز هستند که در حال توسعه در این زمینه میباشند تا محیطی امن برای کاربران خود ایجاد کنند.

 

2. DTube یک سرویس امن است

 نداشتن سرور مرکزی، D.tube را به سیستمی امن و مورد اطمینان تبدیل کرده است. با وجود این ویژگی دیگر ویدئوها قابل هک  نیستند و همه ی کاربران میتوانند با نام مستعار پست های خود را منتشر کنند. در این برنامه، مشابه سایر برنامه ها برای ورود به برنامه لازم نیست از روش های سنتی استفاده کنید، بلکه با اسم و کلید خصوصی که در مراحل ثبت نام بدست می آورید میتوانید وارد حساب کاربری خود شوید.

 

3. DTube تبلیغات ندارد

از آنجایی که DTube از DTube Coin ($DTC) به عنوان ارز پاداش برای کاربران خود استفاده می کند، نیازی به تبلیغات ندارد. کاربران به ویدئوها رای می دهند تا به آنها ارزش دهند. ویدیوهای پرطرفدار در برنامه $DTC دریافت می‌کنند و ارز  به کیف پول تولید کننده محتوا واریز می‌شود. تولید کنندگان محتوا امکان تبلیغ کردن در ویدیوهای خود را دارنند، اما بسیاری از کاربران از تبلیغات فراری هستند، بنابراین به نظر می‌رسد تکیه بر $DTC بهترین راه برای کسب درآمد از ویدیوها خود در این برنامه باشد.

 

4. کسب درآمد در DTube

کسب درآمد از d.tube

این برنامه در حال حاضر بین ولاگرها محبوب است و بسیاری از آنها در DTube برای ارز دیجیتال محتوا تولید می کنند. یک تفاوت جالبی که  Dtube دارد این است که ویدیوها فقط به مدت زمان هفت روز کسب درآمد می کنند  و به نظر می رسد که این یک محدویت عجیب  در این برنامه است. به هرحال ویدیوها در سایت باقی می ماند، اما دیگر پاداشی برای آن در نظر گرفته نمیشود.

 

5. Dtube هیچ سانسوری ندارد

ویژگی مهم دیگر DTube، موضوع آزادی بیان هست که در آن وجود دارد. عدم وجود روش سنتی برای سانسور ویدیوها در D.tube یک ویژگی مهم است. در حالی که یوتیوب میتوانند تصمیم بگیرد که چه چیزی برای پلتفرم خود مناسب است وچه چیزی نامناسب، و این DTube را متفاوت میکند.

 

6. DTube هیچ الگوریتم (پیشنهادی) ندارد

یوتیوب از یک سیستم هوش مصنوعی برای پیشنهاد  ویدئو به کاربران  خود استفاده میکند. اما سیستم  DTube بر اساس نظرات و آرای کاربران کار میکند به طوریکه ویدئو هایی که رای زیاد داشته باشند در میان  سایر ویدیوهای پرطرفدار قرار می‌گیرند.

 

7. DTube جامعه خوبی دارد

DTube انجمن های زیادی دارد، میتوانید  با بسیاری از تولیدکنندگان محتوا که در پروژه های مختلف با هم فعالیت میکنند، لینک شوید و کارهای یکدیگر را به اشتراک بگذارید. جامعه فعال DTube ، با سیستم پاداشی که دارد، توانسته DTube را به یک جامعه پر از جنب و جوش و در حال رشد تبدیل کند.