یونی سواپ پروتکل و مجموعه ای از کامپیوترها است که روی بلاک چین اتریوم اجرا شده و مبادله های غیر متمرکز توکن را امکان پذیر می کند. این کار به کمک یونیکورن ها که در لوگوی یونی سواپ قابل مشاهده است، صورت می گیرد. که خریداران و فروشندگان را قادر می سازد تنها با استفاده از توکن های بستر اتریوم و بدون نیاز به استفاده از خدمات یک صرافی ارز دیجیتال یا یک دفتر سفارش وردر بوک مبادله کنند. این پروتکل از یک معادله الگوریتمی استفاده می کند که نرخ مبادله را براساس تعادل توکن ها و تقاضای واقعی برای هر جفت مبادله خاص تعیین می کند. در حقیقت، یونی سواپ یک رابط کاربری بسیار دوستانه را به کاربران خود ارائه می  دهد و معامله گران خود را قادر می سازد، بدون نگرانی در مورد رویه های احراز هویت یا حتی داشتن یک حساب، توکن  های خود را معاوضه کنند. این پروتکل همچنین تأمین خودکار نقدینگی را نیز برای کاربران خود امکان پذیر می سازد. یونی سواپ یک پروتکل متن باز برای تبادل توکن های ERC20 است که روی شبکه اتریوم اجرا می شود.  این صرافی از یک سری قرارداد هوشمند تشکیل شده که به هر کسی اجازه می  دهد به صورت مستقیم با سایر کاربران بلاک چین و اتریوم معامله کند. شما می توانید برای خرید اتریوم با قیمتی مناسب و کمترین کارمزد به وبسایت تتر ایران مراجعه فرمایید.

 

یونی سوآپ چیست؟

 

 با توجه به این موضوع می توان گفت که یونی سواپ، یک صرافی غیر متمرکز است و بر خلاف بسیاری از صرافی های متمرکز که برای پرداخت سود کارمزد دریافت می کنند، صرافی یونی سواپ یک ابزار عمومی می باشد که کارمزدهای دریافت شده را به اعضای فراهم کننده لیکوئیدتی ها که به عنوان یک اصطلاح، توانایی خرید یا فروش دارایی  ها در بازار بدون ایجاد تغییر شدید در قیمت آن دارایی ها تعریف شده است را می دهد. این فراهم کنندگان با قفل کردن توکن های خود در این صرافی، شرایط معامله در یک فضای غیر متمرکز را برای سایر کاربران فراهم می کند. از آن جایی که خود صرافی نرخ بازار را فراهم می کند، به جای مشخص کردن قیمت دقیق خرید و فروش ارز دیجیتال، کاربران باید یک توکن ورودی و خروجی انتخاب کنند. بدین ترتیب یونی سواپ می تواند در هر زمان لیکوئیدتی فراهم کند، شما می توانید زمان کاهش و افزایش یافتن قیمت یونی سواپ را در سایت تتر ایران مشاهده نمایید. چون قیمت هر رمز ارز با توجه به افزایش میزان تقاضا برای آن، به صورت متناوب افزایش می یابد.

یونی سواپ توسط چه کسی تاسیس شد

پروتکل یونی سواپ توسط یکی از توسعه دهندگان اتریوم به نام هیدن آدامز تاسیس شده است. بنیاد اتریوم بودجه ای معادل با ۱۰۰ هزار دلار در اختیار وی قرار داد تا با تشکیل تیمی که کمتر از ۱۰ عضو داشت، یک صرافی غیر متمرکز بسازد. یونی سواپ در نوامبر سال ۲۰۱۸ کار خود را آغاز و تنها در عرض دو سال، توجه بسیار زیادی را به خود جلب کرد. در آوریل سال ۲۰۱۹ ، تیم توسعه دهنده این صرافی موفق شد یک میلیون دلار سرمایه از طریق حمایت صندوق پوشش ریسک پارادایم کسب کند. بدین ترتیب شرایط برای انتشار نسخه دوم یونی سواپ در ماه می سال ۲۰۲۰ فراهم شد. یونی سواپ یک صرافی عادی نیست و سیستم آن به گونه ای طراحی شده است که هر کسی می تواند برای هر جفت معاملاتی، لیکوییدیتی اضافه کند. افراد فراهم کننده می توانند به سرعت نقدینگی خود را برداشت کرده و کار شما را برای برداشت دارایی دشوار کنند. برای همین توصیه می شود که قبل از معامله، مطمئن شوید لیکوئیدتی برای جفتی که قصد معامله با آن را دارید در صرافی قفل شده است.

 

یونی سوآپ چیست؟

 

استفاده از صرافی یونی سواپ

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، یونی سواپ یک صرافی معمولی نیست، هیچ سفارش خرید یا اسم نویسی خاصی لازم نیست. هرکسی می تواند نقدینگی یک جفت خاص را در یونی سواپ اضافه کند آنها همچنین می توانند به همان سرعت این نقدینگی را از پروتکل خارج کنند و به طور خاص مبادله توکن  ها را برای شما دشوار سازند. به همین دلیل ضروری است از قفل شدن نقدینگی جفت ارزی که قصد مبادله شان را دارید اطمینان حاصل کنید. دو آدرس اصلی پروتکل یونی سواپ که همواره باید در مرورگر خود وارد نمایید و بدانید کاربری آن چیست.

Uniswap. info- جایی است که شما داده های صرافی را ردیابی می کنید. در این بخش می توانید حجم جفت ارزها را به صورت جداگانه بررسی و جستجو نمایید و مواردی همچون نقدینگی، قیمت توکن و غیره را زیر نظر بگیرید.

 اگر می خواهید ترید یا مبادله در یونی سواپ را شروع کنید، می توانید به آدرس Uniswap.exchange بروید و در این صفحه هیچ وجه اشتراکی با صرافی های ارز دیجیتال متمرکز سنتی وجود ندارد اول از همه، شما باید کیف پول خودتان را متصل کنید. این کار را می توانید با کلیک روی دکمه اتصال به کیف پول Connect to a Wallet در گوشه بالا سمت راست یا از پنجره باز شده برای تبادل در وسط صفحه انجام دهید. شما می توانید به محض اتصال به یونی سواپ، مبادله خود را آغاز کنید در بخش بالایی پنجره تبادل، باید توکنی را که می خواهید مبادله کنید را برگزینید و در قسمت پایینی نیز توکنی را که می خواهید دریافت کنید انتخاب کنید. توجه داشته باشید که ممکن است برخی از توکن ها در این لیست وجود نداشته باشند، اما می توانید با جایگذاری دستی آدرس قرارداد آن ها از وبسایت اتراسکن، آن ها را به صورت دستی اضافه کنید.

این صرافی از یک سری قرارداد هوشمند تشکیل شده و به هر کاربر اجازه می دهد به طور مستقیم با دیگر کاربران بلاک چین اتریوم معامله انجام بدهد. این نحوه کار سبب شده یونی سواپ را صرافی غیر متمرکز خطاب کنیم.

 

یونی سوآپ چیست؟

 

ویژگی یونی سواپ

درجه بالای عدم تمرکز و مقاومت در برابر سانسور دو ویژگی مهم یونی سواپ به عنوان یک DEX محسوب می شوند. منظور از ویژگی دوم این است که بدون توجه به خصوصیات شناسایی شخصی، همه افراد می توانند با شرایطی یکسان درون شبکه به معامله بپردازند. گفتنی است یونی سواپ یک نرم افزار متن باز بوده و همه می توانند به کد منبع آن دسترسی داشته باشند.