کیف پول نرم افزاری یک برنامه کامپیوتری برای ذخیره ارز دیجیتال شما است. اگر وارد دنیای رمز ارزها یا ارزهای دیجیتال شوید، اولین چیزی که با آن مواجه می شوید جایی است که پول هایتان در آن نگهداری می شود. رایج ترین شکل کیف پول الکترونیکی مورد استفاده کاربران در سراسر دنیا کیف پول های نرم افزاری هستند که به راحتی از طریق موبایل، کامپیوتر و لپ تاپ قابل دسترسی می باشند. آسان بودن استفاده از کیف پول های نرم افزاری، ارزان بودن، دسترسی بالا و تامین امنیت آن ها توسط صرافی های ویژه دنیا مهم ترین ویژگی رایج این نوع از کیف پول ها به شمار می آید. کیف پول نرم افزاری ابزاری برای ذخیره سازی رمز ارزهایی است که صرفاً به عنوان فایل های نرم افزاری در کامپیوتر نگهداری می شوند. همچنین این کیف پول ها در اشکال مختلفی ارائه می شوند که هر کدام مشخصات منحصر به فرد خود را دارند. بیشتر آن ها باید به اینترنت متصل شوند و بنابراین یک کیف پول گرم به حساب می آیند. این نوع کیف پول ها معمولا بر اساس پشتیبانی از انواع ارز و سیستم عامل نرم افزاری قابل نصب مثل ویندوز و سایر سیستم عامل ها، نسبت به یکدیگر برجسته تر می شوند.

 

کیف پول نرم افزاری

 

کیف پول های نرم افزاری به سه شکل :

-دسکتاپی : برنامه های رایانه ای هستند که ارزهای رمزنگاری را روی رایانه ذخیره می کنند، به طوری که اطلاعات آن برای هر کس به جز کاربر قابل دسترس نیست و کلیدهای خصوصی نیز تنها روی دسکتاپ ذخیره می شوند.

-تلفن همراه : کیف پول های تلفن همراه، برنامه هایی مخصوص تلفن همراه هستند و به آسانی و در هر زمان برای کاربران در دسترس خواهد بود. با این حال لازم به ذکر است که دستگاه تلفن همراه در برابر بد افزارهای مختلف آسیب پذیر بوده و می تواند اطلاعات آن به راحتی از بین برود.

-آنلاین : کیف پول های آنلاین، کیف پول های تحت وب هستند که دسترسی به آن ها را از هر کجا و به هر طریقی راحت می کند. اما در این نوع کیف پول ها، کلیدهای خصوصی توسط صاحبان وب سایت نگهداری می شود و کاربر نمی تواند آن ها را در دستگاه های مورد استفاده خود ذخیره کند.

 

کیف پول نرم افزاری

 

ایجاد کیف پول نرم افزاری به چه معناست؟

ایجاد کیف پول نرم افزاری به این معنی است که شما قبلاً آدرسی ایجاد کرده اید که نشان دهنده شناسه شما می باشد. با داشتن این آدرس شما می توانید از آدرس خود برای دریافت ارزهای دیجیتال خود از دیگران استفاده کنید. از آنجایی که کیف پول های نرم افزاری برای کاربران مناسب است، هنوز با خطرهای امنیتی متفاوتی همراه هستند، چرا که بدافزارها می توانند به رایانه ای که کیف پول نرم افزار را اجرا می کند، نفوذ کنند و به هک احتمالی و از بین رفتن کوین ها منجر شوند. کیف پول های سخت افزاری برای امنیت بیشتر ترجیح داده می شوند و عمدتاً توسط کسانی که حجم بالایی از بیت کوین یا ارزهای دیجیتال را نگهداری می کنند مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی از محبوب ترین کیف پول های نرم افزاری

اکسدوس یکی از محبوب ترین کیف پول های نرم افزاری از میان 110 نوع ارز رمزنگاری شده برای ذخیره بیت کوین است. این کیف پول در سال 2015 ارائه شد و شرکت آن در نبراسکا مستقر می باشد. این کیف پول توسط تمام سیستم عامل های اصلی نرم افزاری پشتیبانی می شود، کد اکسدوس تا حدی متن باز است و کلیدهای خصوصی در اختیار و تحت کنترل کاربر بوده و روی دستگاهی قرار دارد که کیف پول در آن نصب شده است همچنین این کیف پول نیاز به تایید هویت ندارد. اکسدوس قیمت لحظه ای و عملکرد تبادلات خود را از شیپ شیفت که یک راه برای اکسچنج یا تبادل سریع ارزهای رمزنگاری شده است. این اکسچنج یا صرافی ارز دیجیتال برای خرید، فروش و به اصطلاح مبادله انواع مختلف ارزهای دیجیتال استفاده می شود، همانند چنجلی درخواست های تبدیل ارزهای دیجیتالی به یکدیگر را به صورت لحظه ای انجام می دهد را دریافت می کند. اکسدوس یک کیف پول و ارائه دهنده خدمات رایگان است که کارمزد تراکنش تنها به استخراج کنندگان پرداخت می شود و این مقدار به طور خودکار با استفاده از سرویس محاسبه کارمزد بیت کوین تعیین می شود. اندازه تراکنش در کیف پول توسط ورودی ها و خروجی ها تعیین می شود. هر چه ورودی بیشتر باشد، انجام تراکنش گران تر خواهد بود. کیف پول بخشی از کمیسیون را جهت ساده کردن در انجام تراکنش ها دریافت می کند.

 

کیف پول نرم افزاری

 

یکی دیگر از کیف پول های نرم افزاری الکتروم

الکتروم سرویس قابل اعتمادی است که از سال 2011 در دسترس می باشد. این کیف پول در اصطلاح یک کیف پول نسبتا سرد است که در آن تمام بلاک چین در دستگاه کاربر دانلود نمی شود، بلکه بیشتر آن بر روی سرورهای شبکه قرار دارد. بلاک چین چیست؟ یک سیستم است که ارز های دیجیتال را در بر می گیرد. در این حالت کلیدهای خصوصی به صورت رمزنگاری شده در رایانه کاربر ذخیره می شود و هرگز به سرور ارسال نمی شود. اگر کاربران بخواهند در آینده از برنامه یا سرویس آنلاین دیگری استفاده کنند، می توانند به راحتی کلیدهای خصوصی خود را از کیف پول خارج کرده و در سرویس دیگر یا کیف پول سرد دیگری وارد کنند. از طریق این کیف پول می توان تراکنش ها را بر روی یک دستگاه غیر متصل به اینترنت امضاء کرده و تراکنش جدید بر روی یک فلش را ذخیره کند،همچنین کیف پول الکتروم از نظر عملکرد شبیه کیف پول سخت افزاری است، البته با عملکردی پیچیده تر و همچنین رمزنگاری دو سطحی می باشد.

کیف پول های رمزنگاری بخش جدایی ناپذیر برای استفاده از بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری هستند. بیت کوین اولین و پرقدرت ترین ارز دیجیتال است که تا کنون ابدا شده و هم اکنون قیمت خرید بیت کوین به صورت چشمگیری افزایش یافته. همچنین آن ها یک عنصر اساسی در زیرساخت های رمزنگاری بوده که انتقال ارز از طریق شبکه های بلاک چین را امکان پذیر کرده اند. هر کیف پول مزایا و معایب خاص خود را دارد. بنابراین قبل از استفاده و انتخاب هر یک از آنها، درک نحوه کار و این که انجام چه نوع فعالیتی توسط آن ها آسان می شود ضروری است. به گفته کریستینا خاچاتریان، مدیر روابط عمومی کیف پول الکتروم، این کیف پول ها هر روز در دسترس تر و جذاب تر می شوند.

 

کیف پول نرم افزاری

 

کیف پول اتمیک

کیف پول اتمیک که در سال 2017 عرضه شد، یک کیف پول دسکتاپی است که کنترل کامل ارزهای ذخیره شده را در اختیار کاربر قرار می دهد، زیرا کلیدهای خصوصی و اطلاعات تراکنش بر روی رایانه کاربر ذخیره می شود، نه روی سرورهای ارائه دهنده سرویس.

کیف پول اتمیک با کلیه سیستم عامل های شناخته شده سازگار است و در حال حاضر بیش از 300 ارز رمزنگاری، از جمله بیشتر توکن های ارک 20 و توکن خود را پشتیبانی می کند. دانلود این کیف پول رایگان است، اما برخی خدمات آن باید خریداری شوند. امکان خرید ارز رمزنگاری از طریق کارت بانکی، همچنین امکان انجام تراکنش ها در داخل کیف پول مثل تراکنش های همتا به همتا هست،انجام تراکنش ها از طریق شیپ شیفت.

کیف پول اتمیک نیازی به ثبت نام ندارد و به همین خواطر این کیف پول هیچ نوع اطلاعات شخصی محرمانه ای را ذخیره نمی کند و تمام داده های منتقل شده رمزنگاری شده است. کاربران عبارت بازیابی را که شامل 12 کلمه تصادفی می باشد را دریافت می کنند تا بتوانند از آن به عنوان پشتیبان، در صورت فراموش کردن اطلاعات یا گم کردن تلفن همراه، استفاده کرده و کیف پول خود را بازیابی کنند.

آموزش گام به گام کیف پول اتمیک