کومودو (Komodo) یک رمز ارز  و پلتفرم مبتنی بر شبکه بلاک چین است که با هدف تامین امنیت بیشتر و ایجاد حریم خصوصی ایمن تر در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال پیشین همچون بیت کوین بوجود آمده است. کومودو به لحاظ بسترهای نرم افزاری بر پایه الگوریتم اثبات دانایی صفر بنیان نهاده شده است.
اغلب ریشه های کومودو از نسل اول رمز ارزها یعنی بیت کوین متاثر شده است و بیشتر ویژگی های خود را از پروتکل بیت کوین و Zcash به ارث می برد. با وجود گذشت حدودا 12 سال از خلق اولین رمز ارز دیجیتالی، امروزه شاهد رونق قابل ملاحضه ای در بازار رمز ارزها و پیدایش ارزهای دیجیتال جدید هستیم. در این میان برخی از این ارزها اغلب کلون های بیت کوین محسوب شده و از سیستم آن تبعیت می کنند، این در حالی است که برخی دیگر با شناسایی نیازها، در جهت برطرف آنها و برای کاربردهای خاصی ایجاد شده اند. کومودو یکی از این رمز ارزهای نوپاست که در این مقاله از تتر ایران قصد داریم اطلاعات دقیقی در مورد آن در اختیار شما قرار دهیم. 

ارز دیجیتال کومودو

 

کومودو (Komodo)

کومودو (Komodo) با نشان اختصاری KMD شناخته می شود. این ارز دیجیتال با تمرکز بر امنیت و حریم خصوصی بوجود آمده است. کومودو به زعم بسیاری به عنوان بخش دوم از انقلاب دنیای ارزهای دیجیتال شمرده می شود. در بستر بلاک چینی این پلتفرم، رمز ارز متن باز کومودو در جهت ارائه تراکنش های شفاف، محرمانه، ناشناس و قابل تعویض مورد استفاده قرار می گیرد. امنیت انجام تراکنش ها در این پلتفرم با بکارگیری بلاک چین بیت کوین و با استفاده از پروتکل اثبات کار با تاخیر (dPoW) به بهترین نحو تامین شده است. 
ریشه کومودو به عنوان یکی از پیشگامان ادغام چندبلوکی، به سال 2014 بر می گردد. کومودو طی مدت کوتاهی توانست جزء 50 ارز دیجیتال برتر به لحاظ ارزش بازار قرار بگیرد. قیمت کومودو در یک مدت شش ماهه به بیش از 2,200 دلار رسید. قیمت این ارز دیجیتال در حال حاضر در محدوده 0.56 دلار معامله می شود و به لحاظ ارزش بازار در رتبه 129 بازار جای گرفته است.
پلتفرم کومودو می تواند به سه روش زیر در توسعه فضای رمز ارزها تاثیر گذار باشد:
•    ایجاد ایمنی در بلاک چین های شخص ثالث
•    تقویت اپلیکیشن ها با افزودن مزیت های حفاظت از حریم خصوصی به آنها
•    کمک به ایجاد ثبات قیمت در سرویس های پرداخت همتا به همتا از طریق ارائه ابزارهای مورد نیاز
لازم به ذکر است که ارز دیجیتال کومودو، رمز ارز اصلی اکوسیستم سوپرنت (SuperNET) هم می باشد.

معرفی کومودو

ویژگی های پلتفرم کومودو

برای درک بهتر ویژگی های پلتفرم کومودو در ابتدا با زی کش، پروتکل اثبات کار با تاخیر و اکوسیستم سوپرنت آشنا خواهیم شد:

زی کش

زی کش به عنوان یک پلتفرم باز در دنیای رمز ارزها شناخته می شود که عملکرد آن مبتنی بر پروتکل zk-SNARK است که بر مبنای نوعی مکانسیم رمزنگاری نوین بر پایه اثبات دانایی صفر تعریف شده است و تضمین ویژگی هایی از قبیل حفظ ایمنی حریم خصوصی، محرمانه بودن و قابلیت تعویض بودن هر رمز ارز را بر عهده دارد. کومودو نیز در انجام تراکنش های خصوصی و ناشناس خود از همین پروتکل بهره می برد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص رمز ارز زی کش می توانید به مقاله زی کش چیست؟ مراجعه نمایید.

اثبات انجام کار با تاخیر

این پروتکل نوپا توسط تیم توسعه دهنده کومودو بوجود آمده است و رگه هایی از مکانسیم اجماع پروتکل اثبات کار حاکم بر بیت کوین در آن دیده می شود، اما یک تفاوت عمده میان آنها وجود دارد و آن هم به مکانسیم دیگری تحت عنوان اعتبار سنجی بلاک ها در بلاک چین بر می گردد که کارکرد آن اطمینان از وجود عدم دستکاری در شبکه است. این به معنای افزوده شدن یک لایه امنیتی دیگر به تراکنش ها در این پلتفرم است. 
اعتبار سنجی توسط 64 نود از پیش تعیین شده انجام می گیرد و بدین ترتیب احتمال وجود خطر دستکاری در بلاک ها خنثی می شود. بنابراین در صورتی که هکرها درصدد دست کاری تاریخچه کومودو باشند، بایستی ابتدا اقدام به تغییر بلاک چین بیت کوین نمایند که تقریبا غیر ممکن است.

امنیت در کومودو

سوپرنت

کارکرد سوپرنت به عنوان یک سازمان غیرمتمرکز، ایجاد ابزارهای غیر متمرکز و متن باز برای ارز دیجیتال کومودو است. کیف پولهای چند منظوره از جمله این ابزارها هستند که قابلیت پشتیبانی چندین کوین را دارند، همچنین در این مورد می توان به صرافی های غیرمتمرکز و ابزارهای مورد نیاز برای ایجاد ثبات در قیمت اشاره کرد. در ادامه به بیان برخی از این ابزارها خواهیم پرداخت.
•    بارتردکس
بارتردکس (BarterDex) عنوان یک صرافی غیر متمرکز است که توسط تیم کومودو توسعه داده شده است. در توسعه این صرافی از فناوری نوپای مبادلات اتمی (Atomic Swaps) استفاده شده و بر همین اساس به عنوان یک صرافی پیشتاز نسبت به سایر صرافی ها شناخته می شود. در اغلب صرافی های غیرمتمرکز برای ایجاد امکان مبادله از توکن های پروکسی (Proxy token) روی پلتفرم ها استفاده شده است.
ضمنا در اغلب صرافی های غیرمتمرکز، شما باید برای انجام مبادلات ارزی بایستی مقداری بیت کوین به عنوان وثیقه ارائه دهید. زیرا در اکثر آنها بستر مناسب برای هماهنگی سفارشات و تسویه به صورت غیرمتمرکز ایجاد نشده است. این در حالی است که بارتردکس فاقد چنین محدودیتی است.
در بارتردکس تا به حال در حدود بالغ بر 50 هزار مبادله اتمی صورت گرفته و حدود 80 ارز دیجیتال در پلتفرم آن ادغام شده اند.
در حال حاضر کاربران این صرافی با استفاده از رابط کاربری GUI وارد این پلتفرم می شوند که به دلیل فرایند پیچیده خیلی مورد پسند کاربران نیست، به همین دلیل این صرافی درصدد است به زودی نسخه جدید رابط کاربری بهبود یافته خود را جهت استفاده آسان کاربرانش ارائه دهد.
•    Dico
Dico (Decentralized initial coin offerring) اشاره به عرضه اولیه سکه ICO دارد که امکان ارائه آن در پلتفرم کومودو به صورت غیرمتمرکز فراهم شده است. Dico با استفاده از بارتردکس و فناوری مبادلات اتمی به شکلی کاملا غیرمتمرکز و ناشناس اقدام به توزیع توکن ها و کوین ها می کند.
تیم کومودو درصدد ارائه نسخه کاربر پسندتر این قابلیت است تا بتواند امکان انجام بسیاری از عرضه های اولیه را که با محدودیت ها و قوانین دست و پا گیری مواجه اند، توسط این مدل عملی کند. 
•    جامبلر
جامبلر به عنوان یک کوین میکسر غیرمتمرکز این قابلیت را دارد که هویت شما را پنهان نگه دارد. عملکرد جامبلر نسبت به میکسرهای متمرکز بهتر بوده زیرا بواسطه اثبات دانایی صفر، محرمانه ماندن کامل هویت افراد را تضمین می کند. جامبلر خدمات خود را تنها با 0.3 درصد کارمزد ارائه می دهد که شما با داشتن کیف پول آگاما می توانید از این مزیت بهره مند شوید.
•    پیرچین
پروژه های مختلف می توانند در پلتفرم کومودو بلاک چین مستقل خود را که به نوعی وابسته به کومودو می باشد ایجاد نمایند. اما این وابستگی به معنای محدود بودن آنها به بلاک چین کومودو نیست. در اکوسیستم کومودو اینگونه بلاک چین ها با عنوان پیرچین (Peerchain) شناخته می شوند. این بلاک چین ها این امکان را دارند که از نسخه ای ارتقا یافته کومودو در آینده بهره مند شوند؛ اما عدم استفاده آنها از این ویژگی های ارتقا داده شده از وابستگی آنها به پلتفرم کومودو کم نمی کند.

ابزارهای کومودو

 

تیم توسعه دهنده کومودو

اعضای تیم کومودو به خاطر مقید بودن به حفظ حریم خصوصی از افشای نام خود امتناع ورزیده و به همین دلیل خود را با اسامی مستعار معرفی کرده اند. JL777، به عنوان توسعه دهنده اصلی و CA333 مدیر ارشد فناور کومودو، دو تن از اعضای تیم کومودو هستند. بسیاری با استناد به این امر این پروژه را مشکوک و ابهام انگیز می دانند.

عرضه کل ثابت کومودو

کل موجودی کومودو برای عرضه محدود به 200 میلیون سکه بوده که یک مقدار ثابت است. از این تعداد 100 میلیون واحد آن از قبل استخراج شده و به فروش رسیده است. از این 100 میلیون، 90 میلیون آن در میان سرمایه گذاران عرضه شده و 10 میلیون باقی مانده به توسعه و پیشرفت های آتی پلتفرم و هزینه های مربوط به بازاریابی آن اختصاص داده شده است. 
در دوره عرضه اولیه توزیع کومودو از 15 اکتبر 2016 تا 20 نوامبر 2016 به طول انجامید. در این دوره حدود 2,639 بیت کوین جذب شد که ارزش آن با احتساب کنونی قیمت بیت کوین در حدود 48 میلیون دلار تخمین زده می شود.
استخراج 100 میلیون سکه باقی مانده کومودو نیز بر اساس الگوریتم اجماع اثبات کار صورت خواهد گرفت. طبق برآورد تیم کومودو قرار بود همه 200 میلیون سکه طی یک مدت 14 ساله استخراج شوند. هولدرهای ذخیره کننده کومودو که آغاز آدرس کیف پول آنها با حرف R است، 5 درصد نرخ سود سالانه (APR) به آنها تعلق می گیرد و این روند تا پایان استخراج کل 200 میلیون سکه کومودو ادامه خواهد یافت.
در حال حاضر مطابق داده های کوین مارکت کپ، کل موجودی در گردش کومودو 122.9 میلیون KMD و قیمت فعلی این رمز ارز در حدود 0.56 دلار می باشد. بنابراین ارزش بازار کومودو در زمان نگارش این مطلب در حدود 69 میلیون دلار برآورده شده است.

عرضه توکن های کومودو

نحوه خرید ارز دیجیتال کومودو

استفاده از ارز فیات برای خرید کومودو چندان آسان نیست. به همین منظور می توانید برای تهیه آن از روش مبادله ارزهای دیجیتال دیگر همانند بیت کوین، لایت کوین و اتر با توکن کومودو در شیپ‌شیفت استفاده کنید. استفاده از این روش مستلزم وجود شرایط زیر است:  
•    ارائه آدرس کیف پول کومودو برای ذخیره سازی توکن های کومودو
•    داشتن مقداری بیت کوین یا آلت کوین جهت مبادله با کومودو
بایننس، بیترکس و آپ بیت از جمله صرافی هایی هستند که ارز دیجیتال کومودو را در فهرست معاملاتی خود قرار داده اند.

معرفی کیف پولهای محبوب کومودو

لجر نانو اس: این کیف پول می تواند یک گزینه بسیار ایمن برای ذخیره ارز دیجیتال کومودوی شما باشد، زیرا با استفاده از آن شما هیچ گاه کلیدهای خصوصی خود را از دست نخواهید داد. شما می توانید ارز دیجیتال کومودوی خود را از هر جایی تهیه کرده و به آدرس کیف پول لجر خود منتقل کنید. لازم به ذکر است که کاربران این کیف پول قادر به دریافت مستقیم سود 5 درصدی که پیشتر در مورد آن بحث کردیم، نخواهند بود.

کیف پول لجر


کیف پول آگاما: کیف پول آگاما توسط تیم توسعه دهنده ارز کومودو طراحی شده و به نوعی کیف پول رسمی این رمز ارز شمرده می شود. این کیف پول روی دسکتاپ قابل نصب است.
 آگاما مجهز به یک صرافی داخلی بوده و یک کیف پول چند منظوره محسوب می شود و علاوه بر KMD، ارزهای دیجیتال وابسته به کومودو را نیز تحت پوشش قرار می دهد. جامبلز یکی از قابلیتهای ویژه و مهم این کیف پول است که پیشتر به آن پرداخته شد. به علت وجود برخی باگها در این کیف پول، تیم طراح در صدد ارائه نسخه بهبود یافته آن است.
کاربران می توانند جهت دستیابی به سود 5 درصد سالانه در KMD سهام گذاری کنند. این کیف پول دسکتاپی از سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس پشتیبانی کرده و قابل دانلود از سایت رسمی کومودو می باشد.
کیف پول کاغذی کومودو: این کیف پول شامل تکه کاغذی است که کلید عمومی و خصوصی روی آن چاپ شده است. 

کیف پول آگاما

 

چشم انداز سرمایه گذاری در کومودو

کومودو از جمله رمز ارزهایی است که توانسته از دوره عرضه اولیه خود، سود چشمگیری برای سرمایه گذارانش دست و پا کند. این سودآوری می تواند با اقدامات تیم توسعه دهنده در جهت ارتقا و اصلاح در زمینه بازاریابی مناسب برای این ارز دیجیتال تداوم داشته باشد.
همچنین پلتفرم کومودو اقدام به ایجاد ابزارهای متعددی کرده که می تواند فواید زیادی برای صنعت ارزهای دیجیتال در پی داشته باشد. با پیشبرد و ارتقای قابلیت های ابزارها و امکاناتی همچون diCO، بارتردکس و پیرچین، تمایل کاربران برای پذیرش آنها بیشتر می شود و این می تواند نوید اتفاقات خوب برای آینده ارز دیجیتال کومودو باشد.
با مقایسه پلتفرم کومودو با همتایان آن به این نتیجه می رسیم که این ارز دیجیتال در مقایسه با آنها از سرعت رشد بهتری برخوردار است. چیزی که مهم است توجه به این امر است که هم اکنون نباید کومودو را به چشم یک ارز دیجیتال ناشناس نگریست، بلکه بایستی آن را به عنوان راهکاری مناسب برای سامان بخشی به اقتصاد غیرمتمرکز به شمار آورد.