در حال حاضر روش های متنوعی برای استخراج ارزهای دیجیتال وجود دارد که مهم ترین و متداول ترین آنها استخراج از طریق دستگاه های ماینر است که فرد استخراج کننده ارز دیجیتال برای تولید رمز ارزها از آن استفاده می کند. در این بین روش های دیگری نیز وجود دارد که از جمله آنها می توان به استخراج ابری یا کلود ماینینگ (Cloud Mining) اشاره کرد. در این نوع روش شما دیگر نیازی به فراهم کردن سخت افزارها و تجهیزات مورد نیاز برای استخراج رمز ارز ندارید بلکه شما می توانید با پرداخت مبلغی به صورت قراردادی به یک شرکت تولید کننده ارزهای دیجیتال از آنها بخواهید عملیات استخراج را برای شما انجام دهند.

 

استخراج ابری چیست؟

توضیح استخراج ابری به زبان ساده

اگر بخواهیم به زبانی ساده تر استخراج ابری را توضیح دهیم می توان بدین گونه بیان کرد، شرکت هایی وجود دارند که دارای قدرت پردازش سخت افزاری برای استخراج رمز ارزها هستند و شما در ازای پرداخت مبلغی به این شرکت ها از آنها ارز دیجیتال دریافت می کنید که مقدار دریافتی را با استفاده از گوشی تلفن همراه و یا با رایانه شخصی می توانید مشاهده کنید. در این نوع استخراج شما دیگر نیازی به داشتن دانش کافی برای استخراج رمز ارز ندارید و تنها به انعقاد یک قرارداد با شرکت تولید کننده ارز دیجیتال بسنده می کنید. سود دریافتی در این نوع استخراج ها بسیار ناچیز است و در برخی مواقع باعث متحمل شدن ضرر و زیان های زیادی به فرد استخراج کننده می شود که عمده دلیل آن نوسانات زیاد برخی از ارزهای دیجیتال مانند نوسان در قیمت بیت کوین است.

استخراج ابری اکثرا در کشور هایی که هزینه تولید برق در آنها ناچیز بوده می تواند به صرفه باشد. همچنین استفاده از این روش بیشتر در مناطقی که دارای شرایط آب و هوایی سردسیری هستند و اکثر فصول سال دمای هوا در آنها پایین است مناسب تر می باشد و ماینینگ در این مناطق بسیار رواج دارد، زیرا هزینه خنک کردن سخت افرار های استخراج کننده به مراتب کاهش میابد.

 

کلود ماینینگ

چه شرکت هایی مناسب استخراج ابری هستند؟

در حال حاضر به صورت دقیق نمی توان گفت که چه شرکت هایی مناسب استخراج ابری هستند چون در برخی مواقع این شرکت ها با استفاده از اعتماد عموم اقدام به کلاهبرداری و سود جویی می کنند. اما در این بین شرکت هایی هم هستند که تاکنون در حرفه خود معتبر و قابل اعتماد شناخته شده اند که از جمله آنها می توان به شرکت و وب سایت "جنسیس ماینینگ" (Genesis Mining) و هش فیلر (Hash Flare) اشاره کرد. اگر قصد سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال دارید سعی کنید تا جای ممکن از صرافی های معتبر خرید کنید این روش بسیار مطمئن تر از خرید ابری است. اما اگر قصد دارید استخراج ابری انجام دهید به صورت پله ای کار خود را پیش ببرید بدین معنی که به هیچ عنوان بیش از حد توان مالی خود سرمایه گذاری نکنید چون ممکن است در صورت وقوع هر گونه نوساناتی در قیمت و فرایند خرید و فروش ارز دیجیتال دچار زیان مالی سنگینی شوید.

 

جنسیس ماینینگ

 

در بیشتر مواقع شرکت های کلاهبردار از روش روانی استفاده می کنند یعنی در ابتدا برای سرمایه اندک شما سود بالایی می پردازند ولی پس از جلب اعتماد شما وقتی که اقدام به سرمایه گذاری سنگین می کنید دیگر نه تنها از سود بلکه از سرمایه اصلی شما نیز خبری نخواهد بود.