در پی بازار نزولی چند وقت اخیر بیت کوین، نام کانتانگو بیشتر به گوش می رسد. اختلاف قیمت شدید میان قیمت لحظه ای بیت کوین و معاملات آتی، فرصت های بزرگی را در اختیار معامله گران می گذارد. اگر بخواهیم به مفهوم کلی CONTANGO بپردازیم، شرایطی است که قیمت قرارداد های آتی بیت کوین از قیمت لحظه ای آن بالا تر باشد. قرارداد های مشتقه بیت کوین مدت زمان زیادی است که مورد توجه تریدر های بازار کریپتو قرار گرفته اند و از محبوبیت بالایی برخوردار هستند، زیرا بیت کوین به لطف قرارداد های آتی از تشابه بیشتری با یک کالای واقعی برخوردار شده است. در این مقاله می خواهیم به درک عمیقی از مفهوم کانتانگو و عوامل تاثیر گذار بر روی آن برسیم.

 

 

مفهوم کانتانگو

در بازارهای مالی سنتی، در درجه اول برای انعقاد قرارداد های آتی یک کالا، ساختار قیمت گذاری در آینده می توانست به طور چشمگیری در مقایسه با قیمت لحظه ای آن کالا متفاوت باشد. بیایید با توضیح یک مثال موضوع را واضح تر کنیم، یکی از کانتانگو های رایج سنتی در مورد روغن انجام می شود، فرض کنید در حال حاضر قیمت هر بشکه روغن 50 دلار معامله شود و قرارداد آتی سه ماهه آن با قیمت 55 دلار منعقد گردد. دلتای 5 دلاری ( اختلاف قیمت قرارداد آتی و قیمت لحظه ای) به معامله گران این فرصت را می دهد که از اختلاف قیمت 5 دلار سود بدون ریسک کسب کنند، به این شکل که معامله گر بشکه روغن را به قیمت لحظه ای آن که 50 دلار است خریداری می کند و در عین حال یک قرارداد فروش آتی روی 55 دلار برای آینده منعقد می کند، به این سناریو قیمت گذاری کانتانگو گفته می شود که نرخ قرارداد های مشتقه بالاتر از قیمت لحظه ای یک دارایی احتساب می شود.

بسیاری از تریدر های حرفه ای (معامله گرانی که روند بازار را پیشبینی می کنند) با کسب دانش از طریق آموزش نوسان گیری بازار ارز دیجیتال، حرکت رمز ارز ها را تحلیل و پیشبینی می کنند که به واسطه آن می توانند روند نزولی یا صعودی یک ارز رمز نگاری شده را تا حدودی تشخیص بدهند. اگر نمی دانید قرارداد آتی بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد لینک زیر را مطالعه کنید.

 

بسیاری از تریدر های حرفه ای (معامله گرانی که روند بازار را پیشبینی می کنند) با کسب دانش از طریق آموزش نوسان گیری بازار ارز دیجیتال، حرکت رمز ارز ها را تحلیل و پیشبینی می کنند که به واسطه آن می توانند روند نزولی یا صعودی یک ارز رمز نگاری شده را تا حدودی تشخیص بدهند. اگر نمی دانید قرارداد آتی بیت کوین چیست و چه کاربردی دارد لینک زیر را مطالعه کنید.

معرفی انواع قرارداد های بیت کوین

 

عوامل تاثیر گذار در کانتانگو

یکی از عوامل ایجاد کانتانگو عرضه و تقاضا در بازار است، برای مثال نسبت به تحقیقی که یک تحلیلگر بر روی بازار انجام می دهد ممکن است معتقد باشد تقاضا برای یک رمز ارز در آینده بالاتر از تقاضای فعلی خواهد بود، در نتیجه قرارداد آتی خود را با قیمت بالا تری ارائه می دهد، زیرا هر چه تقاضا برای یک کوین بیشتر باشد عرضه آن کمتر شده و افزایش قیمت اتفاق می افتد. بر عکس این قضیه نیز وجود دارد اگر تقاضا برای یک دارایی دیجیتال در آینده کاهش یابد و عرضه آن بالا برود، قیمت کاهش میابد ولی سود قرارداد آتی تغییری نمی کند.

 اما عاملی که در بازار های سنتی باعث کاهش سود یک معامله گر می شود با قرارداد های آتی بیت کوین متفاوت است. در قرارداد های مشتقه بازار های سنتی، کاهش سود معامله گر به هزینه های ذخیره سازی کالا نیز بستگی دارد. اما در معامله های آتی بیت کوین و رمز ارز ها هزینه ذخیره سازی یک کالای فیزیکی وجود ندارد. به همین دلیل است که تعداد قرارداد های آتی که میان معامله گران وضع می شود نسبت به گذشته 50 درصد افزایش یافته است، زیرا این یک فرصت تجاری تقریبا بدون ریسک برای معامله گرانی است که دسترسی به قرارداد های آتی و قیمت های لحظه ای دارند.

 

 

چه زمانی کانتانگو بیت کوین اتفاق می افتد؟

دلایل زیادی در به وجود آمدن کانتانگو دست دارند، اما از دقیق ترین آن ها می توان به ماهیت غیر متمرکز و پر نوسان بودن رمز ارز ها به ویژه بیت کوین اشاره کرد. به دلیل غیر متمرکز بودن ارز دیجیتال، روند بازار رمز ارز ها بر پایه عرضه و تقاضایی است که توسط خود فعالان بازار می چرخد. برای مثال در گذشته شاهد حجم عظیمی از خرید بیت کوین توسط سازمان های بزرگ از قبیل مایکرو استراتژی، کمپانی Grayscale و بیت کوین تراست بوده ایم که تاثیر زیادی در کم شدن عرضه کوین داشته و قیمت را افزایش داده اند. همچنین گاهی ماینر ها برای افزایش سود خود، بیت کوین ها هایی که از استخراج ارز دیجیتال به دست می آورند را به امید افزایش قیمت بیت کوین در آینده، به بازار عرضه نمی کنند و در دست خود نگه می دارند. این کار باعث کمبود کوین در بازار و افزایش تقاضا برای آن می شود که کسب سود ماینر ها را در پیش دارد.

هنگامی که کمبود عرضه یک کوین در بازار معاملات اتفاق بیفتد، خرید بیت کوین به چالش کشیده می شود، در نتیجه سرمایه گذاران نرخ قرارداد های آتی را افزایش داده و سود خود را بالا می برند.

 

 

رابطه وثیقه گذاری بیش از حد و کانتانگو

با محبوبیت هر چه بیشتر معاملات فیوچرز تعیین میزان وثیقه گذاری های بیت کوین نیز به خودی خود در قیمت تاثیر گذار واقع می شود. هنگامی که معامله گران تصمیم به باز کردن یک موقعیت خرید ( long position) یا موقعیت فروش ( short position) در بازار بگیرند باید در مقابل، ارز فیات یا رمز ارز به عنوان ضمانت به ارائه دهندگان سرویس های مالی بپردازند، به این عمل وثیقه گذاری می گویند. قفل کردن ارز های رمز نگاری شده به عنوان وثیقه و استفاده از این وثیقه برای خرید قرارداد های آتی از طریق اهرم، دو عامل دیگر برای افزایش قیمت ها و ایجاد کانتانگو می باشند. برای اطلاعات بیشتر در این باره می توانید مقاله روش اهرم یا leverage چیست؟ را مطالعه بفرمایید.

به هر حال می توان گفت پلتفرم های ارائه دهنده وام های کریپتوکارنسی نیز در به وجود آمدن کانتانگو موثر واقع می شوند، زیرا میزان وثیقه ای که برای باز کردن پوزیشن ترید دریافت می شود دو برابر مبلغ اصلی است. مثلا اگر معامله گری درصدد بستن قرارداد آتی 50 دلار باشد، باید 100 دلار به عنوان وثیقه به پلتفرم های معاملاتی بپردازد.

با این تفاسیر عملیات هایی از قبیل کمبود کوین در بازار، وثیقه های بزرگ، هلدر های ماینر بیت کوین و انباشت بیت کوین توسط سازمان های بزرگ، پارامتر هایی هستند که بر ایجاد کانتانگو بیت کوین سماجت می ورزند.