به طور کلی، به فعالیت هایی که از طریق شبکه های شتاب صورت بگیرد، تراکنش می گوییم. تراکنش ها غالبا سبب جا به جایی پول می شوند، مثل خرید بسته های اینترنت و یا شارژ، یا انتقال پول به حساب دیگر، پرداخت قبوض و ... . تراکنش ها به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که یکی از این دسته ها، تراکنش های مالی می باشد. برای صورت گرفتن تراکنش مالی، باید جا به جایی پول رخ دهد. به این معنا که نمی توانیم درخواست موجودی حساب را، یک تراکنش مالی به شمار آوریم، چرا که پولی حین صورت گرفتن این تراکنش، منتقل نشده است. حال که کمی بیشتر از قبل، درباره تراکنش ها می دانیم، وقت آن است به بررسی برخی سوالات متداول درباره کارمزد تراکنش ها بپردازیم، و پاسخ های احتمالی به این سوالات را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

چرا از تراکنش ها کارمزد دریافت می شود؟

همان طور که خودتان نیز به احتمال زیاد متوجه شده اید، هر بار که شما یک تراکنش مالی انجام می دهید، مقداری پول کارمزد تراکنش، که مبلغ آن چندان زیاد نیست، از حساب شما کسر می شود. برای خیلی از ما سوال است که این پول چرا از ما دریافت می شود، و در نهایت به کجا واریز می گردد. خوب است بدانید کارمزد ها، با این که به طور معمول مبلغ زیادی نیستند، اما تاثیر بسیار بسیار زیادی در جلب رضایت مشتری برای موسسات مختلف دارد. به همین علت است که ای موسسات مدام با ایجاد تغییر در این مبلغ، سعی بر کسب رضایت بیشتر مشتریان دارند و نیز سعی دارند مشتریان بیشتری به سیستم خودشان جلب نمایند. اما مسئله اصلی این است، کارمزد چیست؟ باید بگوییم کارمزد، درواقع یک هزینه اسمی می باشد. علت دریافت این هزینه از مشتری توسط موسسه ها، این است که این موسسات وظیفه دارند حساب مشتریان خود را تنظیم نمایند و اطلاعات مربوط به این حساب را به خوبی نگهداری نمایند. این هزینه درواقع صرف این امر می شود. نکته قابل توجه دیگر آن است که مبلغ این کارمزد ها، با توجه به تراکنش انجام شده می تواند متفاوت باشد.

 

علت کسر کارمزد تراکنش

 

اکنون، شاید بپرسید که این کارمزد تراکنش، به چه کسی میرسد ودرواقع به چه کسی تعلق می گیرد. این مبلغ، به ماینر ها تعلق دارد. ماینر ها چه کسانی هستند؟ ماینر، در واقع وظیفه دارد با استفاده از قدرت محاسباتی و عملیاتی خود، تمامی امور مربوط به تراکنش ها شما را ساماندهی نماید و امنیت را در شبکه تامین کند. پس می توان گفت، این وضع، حالتی دارد که دو طرف سود ببرند. شما با پرداخت تراکنش ها، از وجود امنیت و تنظیمات دقیق اطمینان دارید، و ماینر ها با دریافت تراکنش، انگیزه بیشتری برای کار دارند و در نتیجه، هر دو طرف مشمول سود می شوند.

حال که درباره کارمزد تراکنش صحبت می کنیم، خوب است کمی نیز درباره نحوه تعیین شدن میزان دقیق مبلغ کارمزد ها نیز اطلاعات کسب نماییم. البته، تمامی این موارد را شکل دقیق و جزئی در بند ها بعدی توضیح خواهیم داد، و در این بخش تنها به ارائه توضیحات مختصری بسنده می کنیم. دقت نمایید، همان طور که پیش تر نیز گفتیم، علت کسر این کارمزد ها، این است که نیاز است ماینر ها و سیستم ها، به تنظیم وضعیت تراکنش شما بپردازند و حساب شما را با دقت و طور منظم نگهداری نمایند. کارمزد ها می توانند مبالغ مختلفی داشته باشند، و مبالغ آن ها نیز مدام در دست تغییر می باشد. خوب است بدانید هر چقدر که یک تراکنش توسط عموم بیشتر انجام شود (به زبان ساده، محبوبیت بیشتری بین مردم داشته باشد)، مسلم است که سیستم ها شلوغ تر از قبل می شوند، و بنابراین بیشتر از قبل طول می کشد تا تراکنش انجام شود و تایید گردد. در چنین شرایطی به طور معمول کارمزد ها بالا تر می رود، تا ماینر ها انگیزه بیشتری برای انجام و تایید تراکنش ها داشته باشند. نا گفته نماند که عوامل دیگری نیز در تعیین میزان دقیق کارمزد ها موثر هستند. ما در بخش های بعدی، این موارد را جز به جز توضیح خواهیم داد. قیمت ترون و قیمت پرفکت مانی امروزه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بسیاری از کاربران را به سمت خود کشانده است. شما نیز می توانید در این مورد اطلاعاتی کسب کنید.

کارمزد تراکنش ها چگونه محاسبه می شود؟

هرچند، طبق گفته های پیشین، می توانید به نتیجه ای کلی درباره پاسخ این سوال برسید، اما ما در این بخش به بررسی دقیق تر و جزئی تر این مسئله می پردازیم. نکته اصلی این جاست که این مبالغ، می توانند تغییر کنند. برای تعیین میزان کارمزد دریافتی برای هر تراکنشی، عوامل خاصی هستند که در نظر گرفته می شوند. از مهم ترین این عوامل می توان به اندازه تراکنش و نیز اندازه تقاضا اشاره نمود.

نحوه تاثیر گذاری این عوامل بر میزان کارمزد تراکنش نیز تا حد زیادی قابل حدس است. تصور کنید که یک تراکنش مدام صورت بپذیرد و ازدحام پدید آید. سیستم ها باید بیشتر توجه شان را بر این نوع تراکنش ها قرار دهند و هزینه های بیشتری نیز برای انجام این تراکنش ها صرف می شود. چرا که موسسه و یا سیستم باید با افزایش توان خود، با سرعت بیشتر و کیفیت بالاتری به امور مشتریان رسیدگی نماید، تا بتواند از بروز هر نوع مشکلی به علت ازدحام بلاک ها جلوگیری نماید. در این گونه موارد، بدیهی است که میزان کارمزد دریافتی موسسه ها بالاتر باشد، و گاهی این افزایش تا حد بسیار زیاد و هنگفتی ادامه می یابد.

 

میزان کارمزد تراکنش

 

مقایسه شبکه‌ های بلاک‌ چین و کارمزد تراکنش‌ ها

برای پاسخ گویی جامع و کامل به این سوال، لازم است قبل از هر چیز، کمی درباره چیستی شبکه های بلاک چین اطلاعات کسب نماییم و بدانیم فناوری بلاک چین چیست؟ چرا که ممکن است شما نیز جزو دسته هایی باشید که بار ها این عبارت را شنیده اید، ولی درباره چیستی آن، و یا کارکرد آن هیچ گونه اطلاعاتی ندارید. شبکه های بلاک چین، در واقع نوعی سیستم هستند. وظیفه اصلی این شبکه ها، این است که به ثبت و گزارش داده ها بپردازند. این شبکه ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند، چرا که اطلاعات ثبت شده در این شبکه ها برای تمامی اعضا قابل دسترسی هستند، و به سختی می توان آن ها را حذف و یا دستکاری نمود.

این شبکه ها، قادرند تراکنش های بیشتری را در مدت زمان کمتر پردازش نمایند، بنابراین برای ثبت و تنظیم تراکنش ها ازدحامی به وجود نمی آید، و کارمزد تراکنش نیز در مبالغ کمتری تعیین می گردند. نکته اصلی در این باره، که لازم است بدانید، این است که هر چقدر توانایی این سیستم ها برای به انجام رساندن عملیات های شان بالاتر باشد، کارمزد دریافتی آن نیز کمتر خواهد بود. به علاوه، هر چقدر شبکه ها شلوغ تر باشند، کارمزد بیشتری نیز دریافت می شود.

چرا کارمزد تراکنش رمز ارز ها افزایش می یابد؟

به نظر شما چه عواملی می توانند در کارمزد تراکنش تاثیر گذار باشند؟ آیا راه حلی برای این مسئله پیشنهاد می شود؟ بهترین مثالی که می توانیم برای شرح دادن این بخش بزنیم، بیت کوین است. خوب است بدانید، در این حیطه، یکی از عواملی که تاثیر بسیار زیادی بر میزان کارمزد ها دارد، محبوبیت شبکه هاست. در نظر داشته باشید، هر چقدر که یک شبکه محبوب تر باشد، ازدحام در آن افزایش می یابد، و این امر سبب می شود کارمزد ها افزایش یابد. البته، عامل دیگری نیز در این موضوع دخیل و تاثیر گذار است، میزان کارآمدی و کارآیی آن شبکه. بدیهی است که هرقدر شبکه کار آمد تر و قابل اعتماد تر باشد، مراجعین بیشتری نیز خواهد داشت، و به تبع، ازدحام بیشتری نیز ایجاد خواهد شد، و مبلغ کارمزد ها نیز بالاتر می رود.

 

افزایش کارمزد تراکنش

 

همانطور که در بند قبلی اشاره کردیم، بهترین مثال برای شرح دادن پاسخ این سوال، بیت کوین است. در این قسمت ما می خواهیم به بررسی دقیق تر وضعیت انجام شدن تراکنش های بیت کوین بپردازیم. لازم است بدانید اندازه هر بلاک در شبکه های بیت کوین، تنها یک مگابایت است. به نظر شما پاداش بلاک چیست؟ این یعنی شبکه های بیت کوین تنها قادرند در هر ثانیه، هفت تراکنش را تنظیم و تایید نمایند. مشکل اصلی زمانی رخ می دهد که ازدحام در این شبکه ها زیاد شود، و شبکه نتواند تمامی تراکنش ها را به سرعت تایید نماید و این تراکنش ها باید در صف انتظار بمانند. در این حالت است که افراد به پرداخت کارمزد های بیشتر رو می آورند، تا تراکنششان زود تر بررسی و تایید گردد. پس تا اینجا متوجه شدیم، از عوامل دیگری که بر افزایش یا کاهش میزان کارمزد تراکنش تاثیر چشمگیری دارد، میزان ازدحام شبکه می باشد. و در نهایت، می خواهیم برخی راهکار های پیشنهادی برای حل مشکل افزایش کارمزد تراکنش را مورد بررسی قرار دهیم:

  1. یکی از راه حل ها برای حل این مشکل، استفاده از هارد فورک ها می باشد. استفاده از این هارد فورک ها می توانند سبب افزایش فضای بلاک ها شود و از ازدحام بیش از حد جلوگیری نماید. یکی از هار فورک های بسیار مناسب برای شبکه های بیت کوین، هارد فورک بیت کوین کش می باشد. این هارد فورک قادر است فضای بلاک ها را تا 8 مگابایت افزایش دهد، و تاثیر خارق العاده ای به جا می گذارد.
  2. از دیگر راهکار های پیشنهادی برای حل این مشکل، سگویت می باشد. سگویت نیز با انتقال داده ها به محل دیگری، مثل هارد فورک سعی بر خالی کردن فضای بلاک ها، و کاهش ازدحام دارد. به طور کلی، هرچقدر این تراکنش ها، زودتر پردازش گردند، این مشکل کمتر پیش می آید.

آموزش کار با کیف پول کوینومی موضوعی است که امروزه رواج یافته است، که در لیست مقالات سایت میتوانید در باره این موضوع اطلاعات لازم را کسب نمایید.