صنعت ارزهای رمزنگاری شده فرصت های زیادی برای ورود پروژه های جدید مهیج به بازار ایجاد کرده است، که یکی از آنها کاردانو می باشد. هدف مهم کاردانو به وجود آوردن زنجیره بلوکی است که بتواند عملکرد بهتری نسبت به بلاک چین های قدیمی داشته باشد و تراکنش های بیشتر، ارزان تر و سریع تری را پردازش کند. کاردانو یک شبکه ارز رمزپایه و یک پروژه منبع باز است که هدف آن فراهم آوردن یک بستر عمومی بلاک چین برای قراردادهای هوشمند است، ارز رمزنگاری شده داخلی کاردانو  ADAنامیده می شود، توسعه این پروژه توسط بنیاد کاردانو مستقر در زوگ سوئیس،  نظارت می شود. این ارز دیجیتال  نخستین پلتفرم بلاک چین که از طریق تحقیقات بررسی شد ساخته شده است و به اندازه کافی محافظ خوبی برای داده های میلیاردی و جای دادن سیستم های جهانی، پشتیبانی از تغییرات بنیادی می باشد و امنیت لازم را برای آنها فراهم می کند.

کاردانو چیست؟

از این شبکه می توان برای انتقال دادن پول دیجیتالی، ثبت قرار دادهای هوشمند و ساخت برنامه های غیرمتمرکز کمک گرفت، کاردانو رقیب بسیار سختی برای اتریوم، آیاس و دیگر پلتفرم های قردادهای هوشمند به حساب می آید و ایجاد کننده ارز دیجیتالی کاردانو (چارز هاسکینسون )است که به عنوان یکی از اعضای تیم اتریوم بوده.این ارز دیجیتال توانسته با به وجود آوردن فرایند های جدید در تایید تراکنش ها وایجاد بلاک،  مسائل مقیاس پذیری در بیت کوین و قراردادهای هوشمند در اتریوم را برطرف کند. همچنین قیمت کاردانو نسبت به سایر ارز های دیجیتال بسیار مناسب تر است. بر عکس بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر مانند بیت کویین که از روش ماینینگ یا اثبات کار برای حفظ امنیت شبکه و تایید تراکنش ها استفاده می کنند کاردانوالگوی اثبات سهام را به کار می برد.

اثبات کار چیست؟

اثبات کار در شبکه ارزهای دیجیتال با بلاک چین جدا مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین یک الگو امنیتی است که با هدف جلوگیری از حمله به شبکه راه اندازی شده است. طبق این برنامه افراد داوطلبی به نام(ماینر) با در اختیار قراردادن قدرت پردازش سخت افزارهای کامپیوتر خود برای شبکه، به حفظ امنیت آن کمک و پاداش دریافت می کنند. کاردانو نخستین پلتفرم بلاک چین که از طریق تحقیقات بررسی شده ساخته شده است و به اندازه کافی محافظ خوبی برای داده های میلیاردی و جای دادن سیستم های جهانی، پشتیبانی از تغییرات بنیادی است و امنیت لازم را برای آنها فراهم می کند.

کاردانو چیست؟

اثبات سهام چیست ؟

اثبات سهام راه حل متفاوتی برای اعتبار سنجی تراکنش ها و ایجاد بلاک های تازه و جدید برای بلاک چین است، در این الگوریتم افراد برای مشارکت در کار اعتبار سنجی تراکنش ها و ایجاد بلاک باید مقداری از ارز دیجیتال مد نظر را بخرند و در یک کیف پول به شبکه اختصاص دهند، در این صورت می توانند در کار تایید تراکنش ها مشارکت کنند و واحد های جدید ارز دیجیتال کاردانو را دریافت کنند، این روش فرصتی را ایجاد می کند که دیگر برای مشارکت در شبکه نیاز به خرید سخت افزار های گران قیمت نباشد. برای اطلاعات بیشتر به تفاوت کیف پول سرد وکیف پول گرم مراجعه فرمایید. با استفاده از اثبات سهام اگر کسی قصد این را داشته باشد که بخواهد به شبکه حمله کند و کنترل آن را به دست بگیرد، مجبور است بیش از 51درصد از کلیه واحد های یک ارز دیجیتال کاردانو را بخرد در این صورت اگر کسی بتواند به فرض محال با حمله به شبکه  باعث از بین رفتن امنیت آن شود، قیمت ارز دیجیتال بسیار کاهش پیدا می کند و حمله کننده به شبکه خود ضرر سنگینی را متحمل می شود. چارلز هوسکینسون معتقد است کاردانو یک بلاکچین نسل سوم است، درحالی که بیت کوین و اتریوم در درجه اول و دوم هستند. بعضی از مردم گاهی فکر می کنند که کاردانو و آدا با یک دیگر یکی هستند اما تفاوت های کمی میان آن دو وجود دارد، کاردانو نام زنجیره بلوکی است که به افراد امکان ارسال و دریافت وجوه را می دهد و اما آدا نام ارز رمزنگاری شده است، بلاک چین سکه کاردانو به شما این فرصت را می دهد که درست مانند بلاکچین اتریوم قراردادهای هوشمندی را به وجود بیاورید، که این قرارداد هوشمند به دو یا چند نفر این امکان را می دهد که بدون نیاز به شخص ثالث وارد توافق شوند.

این ارز دیجیتال مانند بیشتر بلاک چین ها غیر متمرکز است به این معنا که توسط هیچ گونه مرجعی کنترل نمی شود، در عوض معاملات و قراردادهای هوشمند توسط انجمن تایید می شود، آنها این کار را با استفاده از قدرت محاسباتی خود انجام می دهند. این ویژگی ها کاردانورا به یک ارز دیجیتال محبوب و کاربردی تبدیل کرده که طرف داران این ارز دیجیتال را با بهترین قیمت و کمترین کارمزد از سایت تتر ایران تهیه می کند.

کاردانو چیست؟

کاردانو چگونه عمل میکند؟

در این موقعیت درک کردن نحوه عملکرد بلاک چین کاردانو بسیار مهم است، که میتوان آن را به دولایه  تقسیم کرد:

لایه اول (حل و فصل): که لایه تسویه حساب ساخته شده است و اکنون کاملا عملیاتی شده، با این کار کاربران می توانند سکه های آدا، به کیف پول را ارسال یا دریافت کنند.

لایه دوم (محاسبات):این لایه در حال توسعه است و پس از راه اندازی، به کاربران امکان میدهد که قراردادهای هوشمند را ایجاد و منعقد کنند.

 به همین علت کاردانو با بلاک چین های قبلی که به طور معمول بر روی یک لایه کار می کنن تفاوت دارد و دو لایه جداگانه با مزایای خوبی را برای کاربران کاردانو به همراه دارد. معاملات سکه آدا چگونه تایید می شود؟ قبلا به این نکته اشاره کردیم که پلتفرم کاردانو غیر متمرکز است به این معنی که هیچ مرجع واحدی کنترل شبکه را ندارد و شبکه توسط ماینر ها اداره می  شود.

آیا کاردانو مقیاس پذیر است؟

یکی از مهم ترین موردی که باید در هنگام تصمیم گیری درباره عملکرد خوب یک پروژه در نظر گرفت مقیاس پذیری آن است، در صنعت ارزهای رمز پایه مقیاس پذیری به این معناست که معاملات بلاکچین می توانند در یک بازه زمانی ویژه انجام شوند و به طور معمول به عنوان معاملات در ثانیه ارائه می شوند که خوشبختانه کاردانو از این ویژگی برخوردار است.