یکی از جذاب ترین و ابتکارانه ترین فرایند های تراکنش بلاک چین بیت کوین امکان ثبت پیام توسط ماینر ها در آن است که تا ابد در بلاک ها می ماند. به این صورت که هر ماینر می تواند پس از ایجاد بلاک پیام مورد نظرش را در آن ثبت کند، عمده مردم بر این باورند بلاک چین فقط برای انجام معاملات کاربرد دارد اما ماینرها و کاربران حرفه ای در زمینه steganography هنر پنهان کردن پیام، تصویر، فیلم یا سایر داده ها در یک بلاک را کسب کرده اند و از زمان پیدایش بلاک چین بیت کوین در سال 2009 تا به امروز تعداد زیادی از انواع پیام ها با محتوای مختلف پنهان شده است.

 

 

5 مورد از مشهور ترین پیام ها در بلاک چین بیت کوین

استفاده از این حرکت خلاقانه در فناوری بلاک چین بیت کوین این رمز ارز را تبدیل به یک اثر فرهنگی هنری کرده است که حتی نسل های آینده نیز می توانند شاهد پیام های امروز ما باشند زیرا حتی پس از اتمام واحد های بیت کوین بلاک چین آن باقی می ماند. در این مقاله 5 مورد از بهترین و جالب ترین پیام های پنهان شده را نوشته ایم.

 

 

سرخط روزنامه تایمز در جنسیس بلاک

اولین بلاکی که در بیت کوین ایجاد شد با نام جنسیس بلاک شناخته می شود که اولین پیام را در خود ذخیره کرده است. این پیام توسط سازنده بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاماتو نوشته شده است که شامل سر خط روزنامه تایمز با این عنوان است: رئیس خزانه‌ داری انگلستان درآستانه‌ اهدای دومین کمک مالی به بانک‌ها است.

برخی بر این باورند ساتوشی ناکاماتو با نوشتن این جمله از روزنامه تایمز در صدد جلب توجه ها به سمت سیستم همتا به همتا جدید خود بوده و به بحران مالی سال ۲۰۰۸ اشاره داشته است.

 

 

پیام هاوینگ سال 2020 بیت کوین

طبق رویداد هاوینگ هر چهار سال یکبار تعداد واحد های موجود بیت کوین از 21 میلیون واحد به نصف می رسد که طبق آخرین هاوینگ پاداش هر بلاک به 6.5 کوین رسید. در هاوینگ خرداد ماه سال 99 در بلاک ۶۲۹،۹۹۹ که یکی مانده به آخرین بلاک هاوینگ بود پیامی با محتوای: نیویورک تایمز ۹ آوریل ۲۰۲۰ با تزریق ۲.۳ تریلیون دلار، طرح بانک مرکزی آمریکا از بسته کمک مالی سال ۲۰۰۸ هم تجاوز می‌کند توسط استخر F2Pool ثبت شده بود.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

 

 

بزرگداشت لن ساسامن 

Len Sassaman یک رمز نگار معروف بود که دو همکار صمیمی او با نام های کامینسکی و تراویس گودسپید پس از مرگ وی پیامی در رابطه با یادبود و خداحافظی با او در بلاک چین بیت کوین ذخیره کردند. در سال 2011 کامینسکی و تراویس پس از خودکشی لن پیامی با مظمون:

 ((لن دوست ما بود، یک نابغه با روحی مهربان… ما این هک احمقانه را به لن تقدیم می‌کنیم که قطعاً اگر بود از نظرش خنده‌دار بود.)) را در بلاک چین بیت کوین قرار دادند.

 

 

پیام جولیان آسانژ Julian Assange

جولیان آسانژ بنیان گذار ویکی لیکس در سال 2016 با شایعاتی که توسط 8 چین chain در رابطه با مرگ جولیان پخش شده بود رو به رو شد که این موسسه به طرز جالب و خلاقانه ای با قراردادن حروف اول آدرس ‌ها پشت سر هم پیامی با متن زیر در بلاک چین بیت کوین ذخیره کرد:
((حالمان خوب است، پست 8chan جعلی است.))

طبق تحقیقات کن شریف در سال 2010 ویکی لیکس یک فایل ۲.۵ مگابایتی در باره افشای اسناد دیپلماتیک آمریکا که مربوط به کیبل گیت است را نیز در بلاک چین بیت کوین پنهان کرده اند.

 

 

پیام آیه انجیل

در مذهب مسیحیت عدد 666 نماد شیطان است و عمده مردم مسیحی این عدد را نحس می خوانند، به همین دلیل پس از پیدایش بلاک 666،666 در سال 2020 ماینری که این بلاک را استخراج کرده بود پیامی با آیه: ((مغلوب بدی مشو، بلکه بدی را با کار نیکو مغلوب‌ کن.)) در آن ذخیره کرد.
البته این تنها پیام مذهبی بلاک چین بیت کوین نبود و استخراج کننده دیگری به نام Eligius نیز به پنهان کردن برخی از نیایش های کاتولیک در بلاک چین بیت کوین پرداخته بود.