Decentraland بیشتر به عنوان یک پلتفرم واقعیت مجازی شناخته می شود که با استفاده از بلاک چین اتریوم کاربران را قادر می سازد تا از طریق تولید محتوا و ایجاد برنامه ها به کسب درآمد بپردازند. این پلتفرم با  عرضه اولیه کوین (ICO) در سال 2017 موفق به جذب حدود 24 میلیون دلار سرمایه شد. نسخه بتای اختصاصی دیسنترالند در سال 2019 راه اندازی شده و استفاده از آن برای عموم در فوریه سال 2020 آزاد اعلام گردید. این پلتفرم از آن تاریخ تاکنون طیف وسیعی از تجربیات بخصوص در زمینه بازی های تعاملی، صحنه های گسترده 3D و ... را به کاربران خود ارائه داده است. پلتفرم Decentraland از دو توکن اختصاصی با نام های Mana و  Land برخوردار است.

پلتفرم دیسنترالند

Decentraland پلتفرم واقعیت مجازی

دیسنترالند پلتفرمی غیرمتمرکز با محوریت واقعیت مجازی (VR) است که کاربران در بستر آن می توانند با ایجاد محتوا و برنامه های خود به درآمد برسند. LAND روی این پلتفرم به زمین های دیجیتال اطلاق می گردد که یک نوع دارایی دیجیتال غیر قابل تعویض (NFT) بوده و قراردادهای هوشمند اتریوم از آن نگهداری می کنند. این زمین های دیجیتال توسط دیسنترالند به قطعاتی کوچکتر تقسیم شده و کاربران می توانند با استفاده از توکن Mana نسبت به خرید آن اقدام کنند.
شما در واقع با استفاده از بستر پلتفرم واقعیت مجازی دیسنترالند، یک محتوای مجازی مانند Sims و ماین کرافت تولید کرده و با فروش آنها کسب درآمد می کنید.
در حال حاضر کاربران می توانند تنها به مقدار محدودی از LAND ها دسترسی داشته باشند، به همین دلیل فعلا دارایی کاربران در این پلتفرم ناچیز است. با این حال کاربرانی که اقدام به خریداری LAND کرده اند، مالک دائمی و کامل آن محسوب می شوند.
محتوای انتشار یافته در زمین بوسیله یک قرارداد هوشمند رمزنگاری شده و توسط خود صاحبان LAND اداره و کنترل می شود. این محتوا اغلب شامل صحنه ها، تصاویر، بازی ها و برنامه ها است. کاربران در بستر LAND میتوانند همانند دنیای واقعی به سفر و ماجراجویی پرداخته و از اماکن تفریحی بازدید بکنند. در این پلتفرم همچنین امکان تعامل کاربران در یک شبکه همتا به همتا فراهم شده است. استبان اورداند که یکی از بنیان گذاران پلتفرم دیسنترالند است، این شبکه را اینگونه توصیف می کند: "ما در دیسنترالند در تلاشیم تا با ایجاد یک اکوسیستم، دست به ترکیب بسیاری از راه حل های موجود در رمز ارزها با سیستم های واقعیت مجازی بزنیم. نتیجه این ترکیب می تواند یک متاورس (Metaverse)، یک دنیای سه بعدی اجتماعی با یک شبکه اقتصادی بومی باشد."

واقعیت مجازی دیسنترالند

تاریخچه شکل گیری و تیم توسعه دهنده دیسنترالند

گردانندگان اصلی تیم توسعه دیسنترالند را آری میلیچ (Ari Meilich) و استبان اورداند (Esteban Ordano) تشکیل می دهند. اوردانو پیش از این به عنوان مهندس نرم افزار در Bitpay مشغول به کار بوده است. وی همچنین موسس شرکت راه حل های قرارداد هوشمند نیز می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قراردادهای هوشمند می توانید به مقاله قرارداد هوشمند چیست؟ مراجعه نمایید.

 میلیچ و اوردانو هر دو در ایجاد Stremium و Bitcore با هم همکاری داشته اند.
پروژه دیسنترالند در ژوئن سال 2015 اولین توسعه خود را تحت عنوان عصر حجر ایجاد نمود. عصر حجر شبکه ای ساده و پیکسلی بود که کاربران می توانند پیکسل ها را از طریق الگوریتم گواه اثبات کار به خود اختصاص دهند. تیم دیسنترالند اخیرا با برگزاری رویدادی با عنوان Terraform، اقدام به فروش LAND در دنیای نوظهور سه بعدی کرده است. تیم دیسنترالند در راستای ارائه برخی از خدمات خود به همکاری با Aragon، District0x و im Token پرداخته است.
دیسنترالند را می توان به عنوان یک پلتفرم کاملا منحصر به فرد معرفی کرد که رقیب بزرگ و قابل توجهی ندارد. High Fidelity و Sansar دو رقیب دیسنترالند محسوب می شوند که کاربران در هر دو پلتفرم می توانند در فضای ایجاد شده به ایجاد و فروش تجربیات واقعیت مجازی بپردازند. اما برخلاف دیسنترالند مبتنی بر فناوری بلاک چین نیستند.

تیم توسعه دهنده دیسنرتالند

نحوه کار دیسنترالند

دیسنترالند همانند بازی هایی الکترونیکی مانند Skyrim و Fallout، پلتفرمی برای ایجاد واقعیت مجازی است که یک دنیای مجازی فراگیر را پیش روی شما قرار می دهد. البته با این وجه تمایز که شما در این واقعیت مجازی، بازی در دنیایی سه بعدی را تجربه می کنید. در حالی که بازی های الکترونیک در یک صفحه نمایش دو بعدی به حرکت در می آیند. در این پلتفرم کاربران با استفاده از زبان برنامه نویسی اسکریپت می توانند اقدام به خلق صحنه ها، بازی ها و برنامه های سه بعدی نمایند. با این زبان، می توان مواردی همچون فیزیک، ایجاد جسم و توسعه صدا را تحت کنترل و مدیریت درآورد. 
افرادی که تمایل به خریداری زمین های دیجیتال دارند می توانند با استفاده از ابزار ATLAS، به جست و جوی محتواهای متفاوت در مناطق مختلف دیسنترالند بپردازند و به بهترین مکانها به منظور توسعه دسترسی پیدا کنند؛ در بستر دیسنترالند شما می توانید پروژه های ساختمانی و تزئینی و صحنه های بسیار مهیج و سرگرم کننده خلق کنید. کاربران در این فضا می توانند برای به اشتراک گذاری خلاقیت های خود، اقدام به نصب بیلبوردهای تبلیغاتی در مناطق پر بازدید کرده و بدین ترتیب محصولات، خدمات و رویدادهای خود را تبلیغ کنید.

بستر دیسنترالند

توکن LAND در پلتفرم دیسنترالند چه نقشی دارد؟

ارزشمندی Land به عنوان یک توکن NFT، بستگی زیادی به نزدیکی آن با مراکز جذاب دارد. کاربران علاقه مند به توسعه محتوا، بایستی برای ایجاد محتوای مورد نظر خود و ایجاد تعامل با مخاطبانشان، اقدام به خریداری LAND کنند. لازم به ذکر است که زمین های دیجیتال محدوده بوده و به اصطلاح دنیای سنتی، از این املاک و مستغلات مقدار بیشتری تولید نخواهد شد.
بنابراین ارزش این زمینه ها با تقاضا برای خرید LAND، و محدودیت در تعداد این زمین ها افزایش می یابد. شایان ذکر است که اخیرا یک نهنگ برای خرید  LAND  در پلتفرم دیسنترالند بالغ بر 200 هزار دلار پرداخته است. این اتفاق زمانی به وقوع می پیوندد که با خلق طرح های مورد پسند توسط سرمایه گذاران کلان توسعه در این بخش سرعت می گیرد. فرایندی که مشابه آن را می توان در دنیای واقعی به کرار مشاهده کرد.
در واقع پلتفرم واقعیت مجازی دیسنترالند، املاک مجازی خود را به تعدادی قطعات محدود تقسیم کرده و تحت عنوان LAND به فروش می رساند. LAND را می توان به مثابه یک بوم نقاشی دانست که کاربرانی می توانند طرح های خلاقانه خود را روی آن پیاده کنند. LAND در واقع یک دارایی دیجیتال غیر قابل تعویض (NFT) با قابلیت تقسیم به چندین قطعه است. هر توکن LAND از یک رکورد متعلق به مالک آن به علاوه مختصات y و x و در نهایت فایلی برخوردار است که حاوی تشریح محتوای موجود در آن است.
تولید کنندگان محتوا می توانند با خرید هر قطعه از این زمین های مجازی، محتوای مورد نظر خود را توسعه داده و به جامعه هدف خود برسانند. در این میان هر توکن LAND که هیچ مالکی نداشته، از قیمتی معادل با 1000 توکن Mana برخوردار است.
از آنجایی که هر کدام از قطعات زمین های دیجیتال قطعه ای منحصر به فرد به شمار می روند، امکان معامله آنها در بازارهای ثانویه با قیمت های مختلف وجود دارد. در این میان قیمت گذاری هر یک از این زمین ها بسته به وجود مولفه هایی مانند همجواری با مکان های پرتردد و محبوبیت آنها می تواند متغیر باشد. به عنوان مثال ارزش و محبوبیت لندی که در مجاورت یک اینفلوئنسر قرار گرفته در مقایسه با زمینی که فاقد این مزیت است، بسیار بالاتر خواهد بود. نکته مهم دیگر در خصوص پلتفرم دیسنترالند، وضع محدویت هایی در اندازه مانند پایه ساختمان هاست که بسته به مقدار LAND کاربر می تواند متغیر باشد. علیرغم اعمال برخی محدودیت ها، ارتفاع ساختمان مشمول این ضوابط نمی شود. 

زمین ها در دیسنترالند

DAO و نقش آن در دیسنترالند

DAO نماد سازمان مستقل غیرمتمرکز پلتفرم دیسنترالند، مسئول اداره و کنترل برخی از دارایی های اصلی و قراردادهای هوشمند در بستر سیستم عامل این پلتفرم می باشد. این دارایی ها اغلب سرورهای محتوا، قراردادهای LAND و حجم وسیعی از توکن MANA را شامل می شوند. تامین نقدینگی و تعیین میزان استقلال مورد نیاز جهت کمک به طرح های برجسته، از این طریق ممکن می شود.
در این میان شبکه دیسنترالند در راستای حفظ ویژگی غیرمتمرکز بودن خود، حق کنترل کامل به کاربران اعطا کرده است. بنابراین تولید کنندگان محتوا و بازیکنان در این فضا می توانند در تعیین نحوه عملکرد این دنیای مجازی اعمال قدرت کنند. سیاست گذاری و تصمیم گیریهای DAO تنها محدوده سیستم عامل را تحت پوشش قرار می دهد؛ که اغلب افزودن قابلیت های بیشتر، اعمال نظر در تخصیص کارمزدهای فروش، پیش فروش ها و حراج های LAND و تعدیل محتوا را شامل می شود. اعضای این سازمان نیز می توانند همچون سایر DAO ها، پیشنهاداتی مبنی بر تغییر ضوابط را طرح کنند و با شکل دادن به دنیای مجازی خود، آنها را به رای بگذارند.

معرفی توکن MANA

توکن  MANA به عنوان رمز ارز اختصاصی پلتفرم دیسنترالند شناخته می شود. MANA توکنی ERC20 است که کاربران برای خرید مناطق LAND و همچنین به منظور پرداخت هزینه خدمات دریافتی خود در دنیای مجازی از آن استفاده می کنند. توکن های MANA بلافاصله بعد از اینکه برای خرید LAND مورد استفاده قرار گرفتند، طی یک پروسه خودکار سوزانده می شوند؛ و این یعنی هر چه میزان استفاده از انها افزایش یابد، از مقدار آن کاسته خواهد شد.
چنانچه تقاضا برای خرید LAND در Decentraland افزایش یابد، میزان تقاضا برای MANA نیز افزایش خواهد یافت. طبیعتا افزایش تقاضا نیز در صورتی که با کاهش عرضه مواجه شود، منجر به افزایش قیمت خواهد شد و این می تواند برای سرمایه گذاران توکن MANA یک فرصت خوب باشد.
میزان کل قابل عرضه توکن MANA محدود به 2.8 میلیارد واحد تعیین شده که در فرایند خریداری LAND ها بالغ بر 600 میلیون توکن آن سوزانده شده و در نتیجه از مقدار آن کاسته شده است. در مدت عرضه اولیه کوین توکن MANA (ICO) در سال 2017، مجموعا 40 درصد از آن به فروش رفت. همچنین 20 درصد از این عرضه به جامعه آن اختصاص دارد و 20 درصد دیگر متعلق به تیم توسعه و دیگر عوامل اولیه است، 20 درصد باقی مانده نیز در پلتفرم دیسنترالند ذخیره شده است.

توکن مانا

نحوه خرید و نگهداری از توکن MANA

توکن MANA به عنوان یک رمز ارز استاندارد ERC20 شناخته می شود و بایستی در کیف پول های اتریوم ذخیره شود. برای آشنایی با کیف پولهای اتریوم می توانید مقاله معرفی بهترین کیف پولهای اتریوم را مطالعه کنید. این توکن به لحاظ نقدینگی در شرایط ایده آلی قرار دارد و امکان خرید و فروش ارز دیجیتال MANA در بیش از 100 صرافی فراهم شده است. از بایننس، OKEx و Pro Coinbase می توان به عنوان بهترین صرافی ها به منظور خرید و فروش توکن های MANA یاد کرد.
قیمت توکن MANA هم اکنون در محدوده 0.23 دلار معامله می شود. این توکن بیش از 93 میلیون دلار از حجم روزانه معاملات بازارهای ارز دیجیتال را به خود اختصاص داده است. این ارز دیجیتال با داشتن ارزش بازار 308 میلیون دلاری در رتبه 119 با ارزش ترین ارزهای دیجیتال جای گرفته است. صرافی بایننس بیشترین میزان معاملات مربوط به توکن MANA را در اختیار دارد.
توکن MANA بالاترین قیمت خود را در 13 فوریه 2021 با قیمت 0.36 دلار به ثبت رسانده است. کمترین قیمت این رمز ارز نیز در تاریخ 13 اکتبر 2017 و با قیمت 0.007 دلار ثبت شده است.