همانطور که می دانیم تنها 21 میلیون واحد بیت کوین در جهان موجود است زیرا ساتوشی ناکاماتو سازنده بیت کوین این ارز دیجیتال مشهور را به طوری طراحی کرده است که بعد از استخراج همه 21 میلیون واحد کوین جدیدی به شبکه اضافه نشود و دریافت پاداش استخراج بلاک ها متوقف خواهد شد. البته این به این معنی نیست که بلاک ها از بین می روند یا تکنولوژی بیت کوین به طور کامل فراموش می شود بلکه پروژه بیت کوین و کارمزد تراکنش ها باقی خواهند ماند و تنها پاداش دریافت بلاک ها است که از شبکه حذف خواهد شد، در ادامه نحوه دریافت سود ماینر ها پس از تمام شدن کل واحد های بیت کوین را برای شما توضیح داده ایم.

 

 

تاثیر هاوینگ در اتمام واحد های بیت کوین

برای فهم بهتر و احتساب واحد های رمز ارز بیت کوین ابتدا باید با مفهوم هاوینگ بیت کوین چیست؟ آشنا شوید. طی این پدیده تقریبا هر چهار سال یکبار و پس از استخراج 210 هزار بلاک تعداد واحد ها به نصف می رسد و تعداد واحد های کمتری باقی می ماند. هاوینگ در فناوری بلاک چین بیت کوین استفاده شده و با منظور محدود ماندن بلاک ها و حفظ ارزشمندی بیت کوین طراحی شده است و این روند آنقدر ادامه خواهد داشت تا استخراج بیت کوین به 100 درصد برسد و کل 21 میلیون واحد استخراج شود. تا به امروز 3 هاوینگ در سال های 2012، 2016 و اخرین هاوینگ در تاریخ اردیبهشت سال 2020 اتفاق افتاده است که طی آن پاداش بلاک ها به ترتیب از 50 کوین به 12.5 و 6.5 کوین نصف شده است. تا به امروز حدود 18.5 میلیون بیت کوین تولید شده است و به این معنی است که 88.3 درصد از 21 میلیون واحد بیت کوین استخراج شده است و طبق محاسبه هاوینگ بعدی که در سال 2024 می باشد تنها 120 سال دیگر برای استخراج کوین های موجود از 21 میلیون واحد باقی مانده است.

 

 

فعالیت ماینر ها پس از اتمام بیت کوین

هر استخراج کننده یا به اصطلاح ماینر در برابر حل معادلات ریاضی پیچیده برای ایجاد بلاک های جدید پاداش دریافت می کند که به این عمل استخراج ارز دیجیتال گفته می شود. به طور معمول اگر روند فعالیت بیت کوین تغییر نکند و پس از اتفاق افتادن آخرین هاوینگ شبکه بیت کوین شامل تغییرات ناگهانی نشود ماینر ها می توانند به روند کشف بلاک ها ادامه بدهند فقط در برابر ایجاد بلاک ها پاداش دریافت نمی کنند. البته سود کارمزد تراکنش ها برای ماینر ها باقی می ماند و رقابت برای جای ‌گذاری تراکنش ها در فضای خالی بلاک میان ماینر ها افزایش میابد. همچنین با از بین رفتن پاداش بلاک ها فرایند ماینینگ نیز میان طرفداران آن کمرنگتر می شود که در پی آن کاهش مصرف هزینه برق را به همراه خواهد داشت و تنها با افزایش کارمزد شبکه سود برای ماینر ها حاصل می شود.

 

 

اما اگر پس از آخرین هاوینگ و کمی قبل از تمام شدن واحد ها روند شبکه تغییر کند و به سوی فعالیت به شکل اثبات سهام گام بردارد اوضاع کمی تغییر خواهد کرد. نیکلاس نیکولاجسن بنیان گذار بیت کوین سوییس در این باره می گوید: ممکن است با توجه به همگانی شدن استفاده از اثبات سهام بیت کوین نیز با این پروژه هماهنگ شود و پس از اتمام 21 میلیون واحد به جامعه اثبات سهام اضافه شود. با این حال هنوز خبری از تایید جامعه بیت کوین در این باره نیست و پیشبینی می شود روند فعلی بیت کوین پس از اتمام واحد های آن نیز ادامه داشته باشد.

 

 

نتیجه گیری 

هر چه به اتمام واحد های بیت کوین نزدیک تر شویم ارزش واحد های در دسترس بیشتر شده و این امر به بالا رفتن تقاضا و افزایش قیمت بیت کوین کمک شایانی می کند که باعث افزایش کارمزد تراکنش ها نیز می شود. پس از توقف دریافت پاداش بلاک ها انجام معاملات در بلاک چین بیت کوین ادامه داشته و تراکنش های درون زنجیره ای از ارزش بالایی برخوردار می شوند که همین امر برای سود دهی ماینر ها کافی می باشد.