وضعیت حقوقی بیت کوین و سایر رمز ارز ها در ایالات گوناگون متفاوت است و برخی از این کشور ها بیت کوین را به عوان روش پرداخت قانونی پذیرفته و برخی دیگر هنوز اقدامی در این باره نکرده اند. در حالی که اکثر کشور ها استفاده از بیت کوین را غیرقانونی نمی دانند اما این تکنولوژی منحصر بفرد را به عنوان پول رایج نیز تصویب نکرده اند. با این حال اخیرا اخباری در رابطه با پذیرش بیت کوین به عنوان یک کالای قانونی در برخی از کشور ها به گوش می رسد که ممکن است در روند BTC تاثیر بسزایی داشته باشد.

 

 

پذیرش بیت کوین در السالوادور

 هفته گذشته رئیس جمهور کشور السالوادور به نام نایب بوکله، اعلام کرد از این پس بیت کوین به عنوان یک پول قانونی و ابزار مبادله به رسمیت شناخته می شود. در واقع السالوادور اولین کشوری است که به صراحت قانونمندی ارز دیجیتال را اعلام کرده و بیت کوین را به عنوان پول قانونی پذیرفته است. نایب بوکله در این باره گفته است:

« بدون تبعیض قائل شدن در اقدامات نهاد های خصوصی، دولت السالوادور گزینه هایی را برای کاربران فراهم کرده که بتوانند در هر زمان که تمایل دارند بیت کوین خود را به راحتی به دلار تبدیل کنند. همچنین اقدامات لازم آموزشی و مکانیسم های لازم را برای دسترسی شهروندان به تراکنش ها انجام می شود.»

البته معاملات بیت کوین در کشور السالوادور تحت قوانین و ظوابطی تعریف شده که به شرح زیر می باشند:

• می توان از بیت کوین برای پرداخت مالیات استفاده کرد، در غیر این صورت مالیات سود سرمایه به بیت کوین تعلق نمی گیرد و برای تعیین قیمت، از دلار آمریکا به عنوان ارز مبنا استفاده می شود.
• دلار آمریکا، به عنوان ارز مبنا برای قیمت گذاری بیت کوین باقی خواهد ماند.
• Bitcoin باید توسط تمام شرکت ها به عنوان یک روش پرداخت پذیرفته شود.
• کالا ها باید بر اساس بیت کوین قیمت گذاری شوند.
• تراکنش های بیت کوین از مالیات بر سود سرمایه معاف خواهند بود.

همچنین نایب بوکله قصد دارد از کوه های آتشفشانی برای استخراج بیت کوین استفاده کند تا هزینه استخراج ارز دیجیتال را کاهش داده و با انرژی تجدید پذیر این عمل را به سرانجام برساند.

 

 

پذیرش بیت کوین در هند

با آنکه شایعات و اخباری در مورد غیر قانونی بودن مبادلات رمز ارز در هند منتشر شده بود، در حال حاضر کشور هند بیت کوین را به عنوان کالای معاملاتی قانونی پذیرفته و اعلام کرده است معاملات بیت کوین در این کشور قانونی می باشد.

مدیر عامل بانک مرکزی سنگاپور گفته است به دلیل قابل اعتماد بودن اطلاعات بلاک چین، با گسترش این تکنولوژی در آسیا مدیریت تجارت ها بسیار آسان می شود. همچنین وی عقیده دارد این عمل می تواند به اکوسیستم طبیعت و مبارزه با گرمای جهانی کمک شایانی داشته باشد. در نتیجه معاملات بیت کوین در کشور هند کاملا قانونی بوده و به عنوان یک کالای دارای ارزش شناخته می شود.

 

 

پاراگوئه در صدد پذیرفتن رمز ارز ها

علاوه بر دو کشور هند و السالوادور، کشور پاراگوئه نیز قصد دارد رمز ارز ها را در این کشور قانونی اعلام کند. کارلوس رهالا نماینده کنگره پاراگوئه، قصد دارد لایحه ای با عنوان کارآفرینی دیجیتالی ارائه دهد، وی گفته است نه تنها تصمیم دارد رمز ارز ها را قانونی اعلام کند بلکه می خواهد ماینر های سراسر دنیا را جذب کند. طبق این طرح شرکت های ارز دیجیتال از سراسر کشور می توانند فعالیت خود را در کشور پاراگوئه ادامه داده و سود سهام خود را به کشور های خارجی واگذار کنند. وی افزود، حتی بانک های محلی به این شرکت ها کمک می کنند تا سود رمز ارز های خود را چند برابر کنند.

البته این قانون هنوز تصویب نشده و اخبار رسمی آن هنوز درز پیدا نکرده. اما این پروژه در حال پردازش است و اطلاعات آن تا یک ماه آینده مشخص خواهد شد. با آنکه قیمت بیت کوین از ثبات نسبی در یک روند نزولی به سر می برد جوامع مختلفی شروع به پذیرش آن به عنوان کالای قانونی کرده اند.

بروزرسانی

یکی از فروشگاه های زنجیره ای قدیمی و بزرگ در تگزاس به تازگی اعلام کرده است روش پرداخت با بیت کوین را برای مشتریان خود امکان پذیر کرده، این شرکت که دارای 400 شعبه مختلف در سراسر  ایالات تگزاس می باشد، تصمیم دارد دستگاه های خودپردازی نصب کند تا مشتریان ارز های خود را نقد کرده و به خرید در این فروشگاه ها بپردازند. پذیرش بیت کوین در ایالت تگزاس قدمی مثبت برای پیشرفت بیت کوین و سایر رمز ارز ها به شمار می رود.

 

 

سخن آخر

کشور ها و یا شهر های کوچک دیگری نیز وجود دارند که از معاملات بیت کوین و سایر ارز های رمزنگاری شده استفاده می کنند و یا آن ها را به رسمیت شناخته اند، اما با این حال السالوادور اولین کشوری است که به صورت واضح و رسمی تایید کرده است که استفاده از ارز های دیجیتال در این کشور کاملا قانونی بوده و حتی مفاد قانونی استفاده از کریپتو را تعیین کرده. به نظر می رسد بیت کوین مانند چند سال گذشته، دیگر تکنولوژی ناشناخته ای نیست و نه تنها آوازه شهرت آن در سراسر جهان پیچیده بلکه حتی برخی از دولت ها نیز به پذیرش آن در جوامع مختلف پرداخته اند.