اگر در مورد تجارت، سرمایه گذاری و یا اینکه درباره سیستم بانکی و نحوه تراکنش های آن بحث کنیم بی شک در برابر همه آنها با فناوری جدیدی با نام استیبل کوین ها روبرو می شویم که قدرت ثبات بسیار زیادی نسبت به سیستم مالی جهانی دارند.
استیبل کوین ها که در بستر بلاک چین قرار گرفته اند قابلیت همکاری بین پول نقد فیات، ارزهای دیجیتال، سیستم های متمرکز و غیر متمرکز را فراهم می کنند.
استیبل کوین ها یک دارایی دیجیتال رمز نگاری شده هستند که در یک بلاک چین ثبت شده اند و اغلب با دارایی های دنیای واقعی مانند ارز فیات و یا کالا پشتیبانی می شوند. این امر در جهت ایجاد ثبات قیمت بسیار موثر است برای مثال با استفاده از بیت کوین می توان کالاهای با ارزشی را مبادله کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله تفاوت پول فیات و ارزهای دیجیتال مراجعه نمایید.

استفاده از استیبل کوین ها برای ثبات اقتصاد جهانی


یکی از عمده ترین دلایل تمایل بسیاری از کشورهای قدرتمند جهان به سمت استیبل کوین ها می توان به گرایش اقتصاد آنها به سمت و سوی استفاده از این فناوری برای در امان ماندن از لرزه هایی که سلطه دلار بر بازار جهانی ایجاد می کند، اشاره کرد.
ذخایر ارزی همه کشورهای جهان از طریق تجارت بین کشورها بدست می آید و در بانک های مرکزی جمع می گردد ذخایر حاصله نقش مهمی در تثبیت ارزش ‍‍‍‍پول ملی دارند. بر اساس آماری که صندق بین المللی پول انتشار داده، دلار آمریکا بیش از 62 درصد ذخایر خارجی در بانک های مرکزی کشورها را تشکیل می دهد، این در حالی است که تولید ناخالص داخلی آمریکا تنها 15 درصد از اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده است.
ذخایر ارز (USD) معمولا توسط بانک مرکزی آمریکا به صورت اوراق قرضه دولتی ایلات متحده آمریکا ذخیره می شود و بدین ترتیب از گردش مالی خارج می گردد و افزایش حجم این اوراق قرضه در بانک مرکزی باعث شده است که نرخ بهره در این کشور از جنگ جهانی دوم به بعد در پایین ترین سطح خود قرار بگیرد.
از طرف دیگر کمبود دلار باعث ایجاد مشکلات عدیده ای برای برخی از کشورها شده است به گونه ای که کسری تجاری و کاهش رشد اقتصادی آنها را در پی داشته است. همانطور که در بحران اقتصادی سال 2008 شاهد بودیم باعث ایجاد اغتشاش سیاسی یا اقتصادی در برخی کشورها گردید. از این رو احتمال بروز مشکلات این چنینی، سرمایه گذاران را به سمت دارایی های مطمئن تر سوق می دهد.

اقتصاد جهانی و سلطه دلار


این امر توانسته بر اهمیت ارزهای دیجیتال بیافزاید. در آگوست سال 2020 رئیس بانک انگلیس مارک کارنی، در جمع بانکداران مرکزی سخنرانی می کرد. وی در این سخنرانی با تاکید بر اهمیت ارزهای دیجیتال، عنوان کرد که باید برای ایجاد سبد ذخیره ارزی با استفاده از ارز دیجیتال که دارای پشتوانه ای از ارزهای برجسته شامل (دلار آمریکا، یورو، پوند انگلیس و ین) باشد، اقدامات لازم انجام شود. وی همچنین خواستار کاهش اعتماد جهانی به دلار به عنوان یک ارز بین المللی شد.
کارنی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد که استفاده از ارزهای دیجیتال متنوع که تنها بخشی از آن توسط دلار پشتیبانی می شود می تواند دست دولت ها را باز نگه دارد تا با افزایش نقدینگی، تجارت و سرمایه گذاری جهانی را افزایش دهند.
علاوه بر متنوع سازی منابع نقدینگی جهانی که کمک موثری به ایجاد تعادل تجاری در سطح جهانی می کند، استفاده از استیبل کوین ها باعث کاهش وابستگی کشورهای فقیر به پول نقد می شود و در نتیجه آن تاثیر مالی بر این کشورها را کاهش می دهد. جهت آشنایی بیشتر با مفهوم استیبل کوین ها به مقاله استیبل کوین چیست؟ مراجعه نمایید.
برای مثال در بسیاری از کشورهای فقیر جهان از هر 3 نفر بزرگسال تنها یک نفر حساب بانکی دارند و بسیاری از آنها با چند دلار در روز زندگی می کنند و این همراه با نبود زیر ساخت های بانکی در این کشورها باعث افزایش مشکلات عدیده ای برای افراد فقیر این کشورها می شود.

استیبل کوین ها


ازطرف دیگر حتی با ایجاد بانک های جدید مشکلات مدیریتی، معاملاتی و امنیتی بر دوش بانک ها تحمیل می شود، بنابراین راه اندازی یک سیستم مالی که به صورت غیر متمرکز اداره شود نه تنها باعث کاهش هزینه های مذکور می گردد، بلکه با افزایش میزان سطح نقدینگی که پشتوانه ارز قدرتمند در آن وجود دارد باعث کاهش فقر در بسیاری از کشورها می گردد.
همچنین این امر می تواند باعث کنار رفتن حواله ها از تجارت بین المللی شود. این حواله ها بزرگترین منبع تامین مالی خارجی بسیاری از کشورهای کم درآمد هستند که در هر معامله 7 تا 10 درصد از سود معامله را واسطه ها از آن خود می کنند. در صورتی که اگر حواله های بین المللی با اسیتبل کوین ها و سیستم توزیع غیر متمرکز صورت بگیرد نیازی به واسطه ها نیست. در نتیجه هزینه تجارت کاهش یافته و این امر به توسعه بسیاری از کشورهای جهان سوم سرعت می بخشد.
با وجود توسعه در خرید و فروش ارزهای دیجیتال بانک های مرکزی آن را تهدیدی برای خود می دانند و احتمال می دهند با ظهور ارزهای دیجیتال دیگر سیطره مالی آنها بر بازار خاتمه می یابد بنابراین درصدد مقابله با رمز ارزهای پایه ای هستند که خود کنترلی بر آنها ندارند.

ارزهای دیجیتال


در حال حاضر بیش از 200 توکن استیبل کوین ثابت با زنجیره بلوک در پروتکل های مختلف کار می کنند که در این میان عملکرد شرکت های خصوصی در زمینه راه اندازی ارزهای دیجیتال فعالتر از سازمان های دولتی بوده است. برخی از دولت ها درصدد جبران این فاصله به وجود آمده هستند که از جمله آنها می توان به راه اندازی ارز دیجیتال emCash توسط دبی، Ubin سنگاپور و بانک مردم چین (DCEP) اشاره کرد.
اما با این وجود نهادهای خصوصی قدرتمند که از لحاظ مالی بی دغدغه هستند به سرعت در حال پیشرفت در ارائه ارز دیجیتال خود می باشند. به عنوان مثال می توان به شناخته شده ترین استیبل کوین فیسبوک با نام Libra اشاره کرد. این شرکت ارز دیجیتال خود را با نام Libra در ژوئن 2019 معرفی کرد اما چندی پیش نام آن را به دیم (Diem) تغییر داد. پلتفرم دیم به دلیل دارا بودن شرکت توسعه دهنده آن از زیر ساخت های بسیار قدرتمند و پشتیبانی 2.7 میلیارد نفری می تواند به سرعت به یک سیستم پرداخت قدرتمند در جهان تبدیل شود.