این روزها بازار داغ ارزهای دیجیتال، خیلی از افراد را به این سمت و سوق کشانده است. در صورتی که شما هم به استفاده از ارزهای دیجیتال و موضوع پاداش بلاک علاقه مند هستید، این مطلب برای شما است.

ارزهای دیجیتال برای اعتماد و تایید تراکنش ‌ها و امنیت شبکه، از نهادی به نام بلاک چین استفاده می ‌کنند. در صورتی که شما هم به استفاده از ارزهای دیجیتال همچون خرید بیت کوین روی آوردید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب را بخوانید. در بلاک چین، به افرادی به عنوان اعتبارسنج نیاز است. این افراد در شبکه ‌های مبنی بر استخراج همچون بیت کویین و ماینرها هستند که با سخت افزارهای خود امینت شبکه را فراهم می ‌کنند. برای اینکه افراد را به استخراج و سهام گذاری در این زمینه بتوان دعوت کرد، از پاداشی برای آن‌ ها استفاده می ‌شود که پاداش بلاک می‌ گویند.

استخراج یا اثبات کار که به آن ماینینگ می گویند، در شبکه ارزهای دیجیتال، یک مکانیزم امنیتی دارد که به شبکه حمله سایبری نشود. هر فرد که به عنوان ماینر در این زمینه فعالیت می‌ کند، بایستی قدرت پردازش سخت افزار خود را به شبکه دهد. در نتیجه اگر کسی بخواهد به بلاک چین حمله کند، بایستی قدرت پردازشی بالاتر از ماینر ها داشته باشد که عملا امکان پذیر نیست. این فناوری بلاک چین در برخی از ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، کش، مونرو و ... به کار رفته است.

 

پاداش بلاک مونرو چیست

 

پاداش بلاک مونرو

طرفداران و توسعه دهندگان مونرو معتقدند که بیت کوین یا اتریوم و ارزهایی از این دست، انگیزه کافی برای فعالیت ماینرها ایجاد نمی‌کند. در واقع کارمزدی که از تراکنش ‌های کاربران دریافت می ‌کنند، به اندازه میزانی نبوده که برای پاداش استخراج تعریف شده است. در سال 2020 شاهد این هستیم که شبکه بیت کویین پاداش استخراج را نصف کرده است. مونرو نیز این پاداش را کاهش می ‌دهد اما پاداش بلاک مونرو به چه صورت است؟ از سال 2019، هر بلاک مونرو 3XMR پاداش داشته و در سال 2021 به 1XMR رسیده و در نهایت روی 0.6 ثابت می ‌ماند. از می سال 2022، مونرو برای ماینرهای وفادار، XMR های جدیدی صادر می‌کند که علاوه بر جبران این هزینه ‌ها، پاداش و انگیزه کافی برای ادامه فعالیت به آن ‌ها بدهد.

 

پاداش بلاک دش چیست

 

پاداش بلاک دش

این روزها بازار داغ ارزهای دیجیتال، خیلی از افراد را به این سمت و سوق کشانده است. تغییر نرخ لحظه‌ ای ارز دیجیتال، پیچیده ‌تر از آن است که هر کسی وارد این زمینه شود. برای مثال تفاوتی که ارز دیجیتال دش با بیت کوین دارد، این است که تمام پاداش ‌های بلاک به دست ماینرها نمی ‌رسد. به گروهی خاص از کاربرها که مسترنود به آن‌ها می‌ گویند، برای کارهایی که در شبکه انجام می دهند، پاداش دریافت می ‌کنند. در بیت کوین تمام نودها یکی هستند و حق یکسانی دارند. در حالی که در شبکه دش، نودهایی هستند که اختیاراتی خاص دارند. هر کسی می‌تواند با 1000 کوین دش، یک مسترنود تشکیل دهد که کارهای ارسال خصوصی و آنی را انجام دهد و به ازای آن 45 درصد پاداش دش دریافت کند.

پاداش بلاک ریپل

بر خلاف بیت کوین، رمز ارز شبکه ریپل را نمی‌ توانید استخراج کنید. پیش از این، کل ریپلی که در شبکه وجود داشت، استخراج شده است. ریپل را یک ارز غیر متمرکز می‌ دانند که موسسان آن به صورت شخصی 20 میلیارد آن نگهداری شده و 80 میلیارد باقی مانده را در اختیار شبکه قرار دادند.

 

پاداش بلاک اتریوم چیست

 

پاداش بلاک اتریوم

در صورتی که استخراج موفقی از بلاک اتریوم داشته باشید معادل 5 اتریوم هر بلاک استاتیک دریافت می‌ کند. همچنین تمام کارمزدهای تراکنش‌ های مورد تایید بلوک را نیز دریافت می ‌کند. با گذشت زمان، پیش بینی می‌ شود که کارمزدهای تراکنش، درصد زیادی از پاداش بلاک اتریوم را به خود اختصاص دهد. هر استخراج کننده اتریوم می‌تواند 1/32 هر بلاک UNCLE را نیز به خود اختصاص دهد. بلاک آنکل، بلاک ‌های پایداری هستند که شش بلاک از بلاک فعلی خود عقب ‌ترند. برای جلوگیری از تاخیر در شبکه، بلاک‌ های آنکل، به استخراج کننده‌ ها 8/7 بلاک پایه را جایزه می ‌دهند که معادل 4.375 اتریوم است. پیشنهاد می کنیم مقاله اموزشی تتر چیست را مطالعه کنید. تتر برخلاف ارزهای دیجیتال دیگر مانند اتریوم، ارزشش بستگی به قیمت ارزی دارد که پشتوانه اش هست.

در این نوع پاداش بلاک، منظور مقدار بیت کوینی است که با ایجاد هر بلاک، تولید می‌ شود و به ماینر تعلق می ‌گیرد. هر چهار سال یکبار این میزان طی اتفاقی به نام هاوینگ، نصف می ‌شود. بر طبق پروتکل بیت کوین، اولین ماینری که موفق به ساخت یک بلاک معتبر برای اتصال به بلاک چین شود، پاداش دریافت می‌ کند. در واقع به ازای هزینه‌ای که ماینر صرف استخراج بلاک می ‌کند، پاداش دریافت می‌ کند.

در نهایت، اعدادی که از ارزهای دیجیتال استخراج کردید، بایستی در جایی ذخیره شوند. برای این کار به یک کیف پول ارز دیجیتال همچون تراست والت نیاز دارید. قبل از نصب آن حتما آموزش کار با کیف پول تراست والت را ببینید.

نتیجه گیری

یکی از پرسودترین سرمایه گذاری ها که در عین حال ریسک بالایی هم دارد، سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال است. در این بازار داغ، برای حفظ سرمایه و ارزش مالی، بازارهای داغ ارزهای دیجیتال گزینه مناسبی است. برای سرمایه گذاری و کسب سود از طریق سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، نیاز به آگاهی و آموزش لازم دارید تا دچار ضرر نشوید. انواع ارزهای دیجیتال شامل بیت کویین، مونرو، دش، اتریوم، تتر و ... است که هر کدام پاداش بلاک مخصوص به خود را دارد. در صورت سرمایه گذاری در هر یک از این ارزهای دیجیتال نیاز به یک کیف پول دیجیتال دارید که ارزهای خریداری شده را ذخیره کنید.