بلاکچین و هوش مصنوعی دو مورد از داغ ترین فناوری هایی هستند که در حاضر بحث های زیادی در پیرامون آنها شکل گرفته است. این دو فناوری کاربردهای متفاوتی نسبت به هم دارند اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند هستند که اگر این دو تکنولوژی متفاوت از هم در یک راستا قرار بگیرند تحول عظیمی در تمام سطوح علمی رخ خواهد داد که از آن تحت عنوان انقلاب هوشمند رمز نگاری شده یاد می شود.
براساس یکی از گزارش های منتشر شده توسط PWC (شرکت ارائه دهنده خدمات، مشاوره مالی، مشاوره حقوقی، خدمات حسابداری و حسابرسی)، پیش بینی شده است که تا سال 2030 درآمدی که هوش مصنوعی به اقتصاد جهان اضافه می کند در حدود 15.7 تریلیون دلار خواهد بود که در نتیجه آن 14 درصد به تولید ناخالص جهان اضافه می شود. در گزارشی دیگر ارزش تجاری که توسط فناوری بلاک چین تا همان سال به اقتصاد جهان تزریق می شود در حدود 3.1 تریلیون دلار تخمین زده شده است.

فناوری بلاک چین و هوش مصنوعی


براساس تعریف ارائه شده بلاک چین یک دفتر توزیع شده غیر متمرکز و غیر قابل تغییر است که برای ذخیره داده های رمز نگاری شده استفاده می شود و از طرف دیگر هوش مصنوعی موتور یا مغزی است که وظیفه تجزیه و تحلیل و تصمیم گیری داده های جمع آوری شده را برعهده دارد.
ناگفته نماند که هر کدام از فناوری های ذکر شده پیچیدگی های خاص خود را دارد اما هوش مصنوعی و بلاک چین در شرایطی قرار دارند که می توان آنها را با یکدیگر ترکیب کرد.
ما با در اختیار داشتن هر دوی این فناوری ها می توانیم در داده ها تاثیر گذار باشیم و بهره برداری از آنها را به سطح جدیدی برسانیم در عین حال با ادغام هوش مصنوعی در بلاک چین می توانیم معماری زیر بنایی بلاک چین را به طور کلی تغییر داده و قدرت هوش مصنوعی را به صورت بالقوه افزایش دهیم.
از جمله فوایدی که فناوری بلاک چین بر روی هوش مصنوعی می تواند داشته باشد، منسجم تر و قابل فهم تر کردن آن است. از این طریق می توانیم علت تصمیم گیری و روش یادگیری ماشین را به بهترین شکل ردیابی کنیم چون تمام تصمیماتی که به وسیله هوش مصنوعی گرفته می شود در دفتر داده های بلاک چین ثبت می شود.
علاوه بر این هوش مصنوعی می تواند کارآیی بلاک چین را افزایش دهد و محاسبات صورت گرفته توسط آن را بالا ببرد این در حالی است که محاسبات چنین اطلاعاتی با استفاده از رایانه های استاندارد معمولی امکان پذیر نیست و نیاز به سیستم هایی با قدرت پردازش بالا دارند.

هوش مصنوعی

کاربرد های همزمان هوش مصنوعی و بلاک چین در محاسبات

اگر می خواهید یک بلاک چین را با تمام داده های رمزگذاری شده آن در رایانه مورد استفاده قرار دهید به مقدار زیادی قدرت پردازش نیاز خواهید داشت برای مثال برای استخراج الگوریتم های هش در بلوک های بیت کوین باید رویکرد (brute force) را در پیش بگیرید. یعنی استخراج به صورت تصادفی است که در این صورت میزان زیادی از قدرت پردازش تلف می شود.
استفاده از هوش مصنوعی در این نوع بلاک چین این امکان را به ما می دهد تا از استخراج تصادفی فاصله گرفته و به دنبال روش های هوشمندانه تر و کارآمدتری باشیم. در این صورت تصور کنید که چه میزان قدرت پردازش پایین می آید و مدت زمان اتلاف شده برای استخراج بیت کوین به شدت کاهش پیدا می کند.
افزایش امنیت اطلاعات 
پیشرفت هوش مصنوعی کاملا به ورودی داده ها بستگی دارد و از طریق داده های دریافتی اطلاعاتی را در مورد جهان و اتفاقاتی که در پیرامون رخ داده است را مورد ارزیابی قرار می دهد و به صورت مداوم در صدد بهبود داده های دریافتی خواهد بود.
از طرف دیگر بلاک چین اطلاعات دریافتی را به صورت رمز نگاری شده در دفتر توزیع ذخیره سازی می کند در نتیجه این امکان را به وجود می آورد که یک پایگاه داده کاملا ایمن داشته باشیم در این صورت با ترکیب بلاکچین و هوش مصنوعی می توانیم یک سیستم پشتیبان با امنیت بسیار بالا برای داده های حساس فراهم کنیم.
برای مثال داده های پزشکی و یا مالی که قرار است به یک شرکت تحویل داده شود و تحت شرایطی مورد استفاده قرار بگیرد، ذخیره این داده ها در زنجیره بلوکی تنها توسط هوش مصنوعی قابل دسترسی است و فقط با دریافت مجوز و پس از طی مراحل صحیح از این داده ها می توانند استفاده کنند.

فناوری بلاک چین

درآمد زایی از داده ها

با ترکیب هوش مصنوعی و بلاک چین می توان داده های بسیار بزرگی مانند اطلاعات فیسبوک و گوگل را جمع آوری کرد و در راستای اهداف خود مورد استفاده قرار داد به طوریکه پس از دریافت اطلاعات آنها را رمز نگاری کرده و با روش های مناسب از آنها نگهداری کنیم و در صورت نیاز آنها را مورد استفاده قرار دهیم.
از آنجایی که میزان اعتماد به هوش مصنوعی در حال افزایش است و با پیشرفت تکنولوژی و افزایش داده ها به فناوری هوش مصنوعی، پی بردن به این موضوع که هوش مصنوعی چه تصمیماتی خواهد گرفت برای بسیاری از دانشمندان سخت خواهد بود، زیرا الگوریتم های هوش مصنوعی قادر به پردازش فواق العاده زیاد داده ها و متغییرهاست و اگر این فناوری با بلاک چین ترکیب شود می تواند تصمیمات حیاتی بسیار قابل اعتمادی اتخاذ کرده و در بلوک های بلاک چین ذخیره نماید و در صورت نیاز به چنین اطلاعاتی با پردازش کامل در تصمیم گیری های اساسی به ما کمک خواهد کرد بدون این که دخل و تصرفی در این داده ها صورت بگیرد.
در نتیجه گیری مربوط به این دو فناوری می توان به این نکته اساسی رسید که هوش مصنوعی و بلاک چین را نباید به عنوان دو رقیب رودروی یکدیگر قرار داد، بلکه با ترکیبی از آنها می توان پروژه هایی بسیاری پیچیده را با امنیت بسیار بالا به نتیجه مطلوب رساند.