وظیفه هش ریت که با نام لاتین HashRate شناخته می شود محاسبه سرعت حل هر هش در ماینینگ را بر عهده دارد، در فرایند ماینینگ استخراج کننده گان باید هش های موجود درهر بلاک را حل کرده تا در مقابل پاداش دریافت کنند که به این عمل هش ریت گفته می شود. در واقع هش یک کد به صورت اعداد و ارقام تصادفی است که برای نشان دادن کلمات، داده ها و پیام های موجود در شبکه استفاده می شود.

 

 

هشینگ چیست؟

فرایند رمزنگاری با استفاده از الگوریتم های مختلف کد های هش را به وجود می آورد که با واحد هش بر ثانیه (H/s) و زتاهش (Zetta) اندازه گیری می شود، در واقع توسط هشینگ هر سیستم الگوریتم متفاوتی از کلمات تصادفی را ارائه می دهد. قبل از اینکه داده های معاملاتی جدید به بلوک بعدی زنجیره اضافه شوند استخراج کنندگان باید با استفاده از ماشین های رایانه ای خود برای حل یک مسئله ریاضی دشوار رقابت کنند.

هر هش جدید که به بلاک اضافه می شود دارای اطلاعات منحصر به فرد و مجموعه ای از ارقام اختصاصی می باشد که ماینر ها با هشینگ کردن معادله این هش ها را حل می کنند و از امتیازات ویژه آن برخوردار می شوند.

 

 

چرا هش ریت از اهمیت بالایی برخوردار است؟

وجود تعداد بالای هش ریت به این معنی است که منابع بیشتری برای پردازش معاملات در بلاک چین موجود می باشد که میزان امتیازات دریافتی نیز بالا می رود، علاوه بر آن حجم زیاد هش ریت ها به امنیت شبکه در برابر حمله های سایبری نیز کمک فراوان می کند. هر چه تعداد هش های داخل بلوک ها بیشتر باشد از حمله عوامل مخرب جلوگیری شده و سختی شبکه بالا می رود.

قابل ذکر است نرخ هش یا قدرت هش در ماینینگ بسیار مهم است زیرا تعیین می کند برای استخراج انواع مختلف ارز دیجیتال چقدر زمان برای ایجاد هر بلاک لازم است.

 


سه عامل وابسته به یکدیگر در هش ریت

هشینگ، ماینر و ماینینگ همه و همه از اصطلاحات ارز دیجیتال هستند که سه عامل نرخ هش، پاداش ماینر ها و سختی شبکه با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند. هر چه میزان سختی یک شبکه بالا باشد استخراج نیازمند قدرت پردازش بیشتری برای هشینگ بلاک ها است.
تا زمانی که هش ها حل نشده و بلاک ها در بلاک چین ایجاد نشده باشند ماینر ها پاداشی دریافت نمی کنند پس می توان گفت دریافت پاداش استخراج کنندگان نیز به سختی شبکه و نرخ هش وابسته است.

 

 

البته باید بدانید هر چهار سال یکبار پاداش بلاک به یک دوم کاهش میابد و میان ماینر ها توزیع می شود. همچنین با افزایش تعداد ماینر ها و میزان حدس صحیح برای حل ریاضی مورد نظر سختی شبکه نیز بالا رفته و قدرت هش بیشتری برای ماین کردن هر بلاک نیاز است.

 


سخن آخر
در عرصه ارز دیجیتال قیمت بیت کوین باعث بالا رفتن پتانسیل ماینرها برای استخراج این رمز ارز محبوب شده است که بسیار پر هزینه بوده و نیاز به مصرف انرژی بالایی دارد. با این حال بیشترین نرخ ماینینگ به بیت کوین تعلق گرفته است.