گره ها یا نود ها (Node) اخیراً موضوعی است که به طور فزاینده ای در بلاک چین مورد بحث قرار گرفته است. از آنجاکه گره ها جزء حیاتی زیرساخت بلاک چین و موثرترین عنصر در این فناوری هستند، باید هم، چنین مورد توجه قرار بگیرند، چراکه بدون گره ها، داده های یک بلاک چین قابل دسترسی نخواهند بود. گره ها را می توان یک نوع زنجیره بلوک شکل از داده ها دانست که موظف به حفظ امنیت شبکه بلاک چین و غیرمتمرکز بودن آن هستند.

ما با ذکر مقدمه فوق قصد داریم که در ادامه این مطلب به توضیح مفهوم و کاربرد گره ها یا نودها به طور مفصل بپردازیم. مفتخریم که ما را تا انتهای این مطلب از بخش دانستنی های سایت تتر ایران همراهی کنید.

نود یا گره

 

معنای گره در شبکه بلاک چین

در حالت کلی نقطه تلاقی یا اتصال در یک شبکه را گره یا نود می گویند که زیرساخت یک بلاک چین را تشکیل می دهد؛ این گره ها را می توان هر سیستم یا دستگاه فیزیکی مانند رایانه ها، لپ تاپ ها و یا حتی سرورهای بزرگ تر دانست که علاوه بر اتصال به یکدیگر، به یک شبکه رمز ارز نیز متصل هستند. به بیانی دیگر یک گره کامل، اساساً افراد داخل شبکه و یا دستگاه‌ هایی مانند یک کامپیوتر هستند که یک کپی کامل از تاریخچه تراکنش های بلاک چین را نگهداری می کنند. آن ها داده های بلاک چین را ذخیره، پخش و نگهداری می کنند، بنابراین از نظر تئوری می توان گفت یک بلاک چین روی گره ها قرار دارد.
همانطور که در مطالب پیشین بسیاری اشاره کردیم، بلاک چین ها سیستم های غیرمتمرکزی هستند که این ویژگی آن ها منجر می شود از یک سرور محرمانه مرکزی استفاده نکنند و یا یک کنترل کننده واحد نداشته باشند؛ بنابراین، این فقدان باید به گونه ای جبران شود که گره ها یا نود ها چنین وظیفه ای را برعهده دارند. باید اضافه کنیم که انجام تراکنش های همتا به همتا در بستر بلاک چین ها توسط این گره ها صورت می گیرد.
اگر بخواهیم تعریف نود یا گره را به ساده ترین زبان ممکن بیان کنیم، باید بگوییم یک کامپیوتر در نقش یک گره می باشد که فناوری بلاک چین بر روی آن پیاده سازی شده است؛ این کامپیوتر از طریق اینترنت به سایر کامپیوترها متصل می شود و در همین مسیر، هرچه برتعداد سیستم ها افزوده شود، منجر به تقویت زیر ساخت شبکه بلاک چین می گردد و بر میزان مقیاس پذیری آن می افزاید.

Nodes in China Blockchain

انواع نود یا گره در شبکه بلاک چین

  نودهای کامل (Full nodes)
•  نودهای سبک (SPV)

نودهای کامل (Full nodes)

از آنجا که نودهای کامل تشکیل دهنده اعضای اصلی شبکه بلاک چین هستند و تحت عنوان یک سرور مرکزی، یک نسخه کلی از بلاک چین رادانلود می کنند، عدم وجود آن در شبکه کاملاً احساس می شود، به طوری که شبکه بلاک چین در چنین شرایطی از کا افتاده تلقی می شود.
جالب است بدانید نودهای کامل دسته ای از نودهای بلاک چینی هستند که به خودی خود به چند زیر مجموعه تقسیم می شوند که در ذیل آمده اند:
•    تعدیل یافته
•    آرسیوی
•    سرمایه گذار
•    مرجع
•    مستر نود

نودهای سبک (SPV)

نودهای سبک که با نام Lightweight node نیز معروفند، دسته دیگری از نودهای بلاک چینی هستند که موظفند بلاک زمان فعلی را یافته و مورد بررسی قرار دهند تا متوجه شوند کدام بلاک، آخرین بلاک زنجیره و مناسب برای انجام یک تراکنش است.
از آنجا که این گره ها یا نود ها به واسطه وظیفه به اصطلاح سبکی که برعهده دارند، نیازمند منابع زیادی نیستند و سهولت کار برای آن ها بر امنیت الویت بیشتری دارد.

سخن آخر

ما در این مطلب قصد داشتیم که معنای نود یا گره در شبکه بلاک چین را برای شما به ساده ترین حالت ممکن شرح دهیم. امید بر آن است توانسته باشیم در انجام این وظیفه مفید واقع شده باشیم. سپاسگزاریم که ما را تا انتهای این مطلب همراهی کردید.