اگر می خواهید یک نود بیت کوین یا گره لایتینگ برای خود نصب کنید ولی نمی‌دانید چگونه این کار را انجام دهید، می توانید با خواندن این مقاله راه و روش این کار را آموزش ببینید. برای اینکه بتوانید این موضوع را بهتر درک کنید لازم است بدانید btc شامل شبکه‌ای از گروه های کامل یا فول نود ها است که افراد زیادی در سرتاسر جهان در کامپیوتر های خود آن ها را اجرا می کنند. از بیت کوین می‌ توان به عنوان ناهنجاری در دنیای مالی یاد کرد چرا که این سال هیچ گونه وابستگی به شرکت یا نهادی ندارد و هیچ کس یا هیچ گروهی نمی‌تواند آن را تحت پوشش و نظارت خود قرار دهد.

این نوع گره ها قسمتی اساسی برای حاصل کردن اطمینان از تمرکززدایی و امنیت بیت کوین به حساب می آیند. هر کدام از این نود ها اطلاعات تراکنش ارسال شده توسط بیت کوین را ذخیره می کنند و با این اطلاعات نود بیت کوین نام برده می تواند مستقلاً اعتبار معاملات جدید را تائید کند. فردی که بی تی سی را ارسال می نماید یا معامله را انجام می دهد، مدعی مالکیت این دارای دیجیتال به حساب می آید. علاوه بر این شبکه لایتینگ بیت کوین از جمله آینده دار ترین فناوری ها در این فضا به حساب می‌آید که معاملات بی تی سی را به سطح جدیدی از مقیاس پذیری و سرعت سوق می دهد. افرادی که دوست دارند بر دارایی خود کنترل بیشتری داشته باشند، می توانند از زیر ساخت‌ های مخفی بنیادی استفاده کرده که پروژه بسیار راحتی است.

شاید برای عده ای سوال باشد که بیت کوین چیست؛ در جواب این افراد می‌توان گفت بیت کوین در واقع یک برنامه کامپیوتری است که حاوی یکسری خود ها و دستور العمل های پیچیده می باشد که کامپیوتر با خواندن و اجرای آن عملکردی را انجام می دهد. هر ابزار یا کامپیوتر هایی که این برنامه را داشته باشند، می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و یک گروه تشکیل دهند، دقیقاً مثل زمانی که ما از اینترنت استفاده می کنیم، در این هنگام ما به همدیگر متصل شده و یک شبکه جهانی اینترنت را تشکیل می دهیم. در جواب سوال بیت کوین کش چیست می توان گفت: بیت کوین کش یک رمز ارز در دنیای ارز های رمز پایه است که در سال ۲۰۱۷ از روی شاخه زنجیره بلاکچین بیت کوین به دلیل تاخیر در اندازه سایز هر بلوک و تغییراتی روی کد ایجاد شد.

 

معرفی نود بیت کوین

 

راه انداختن این نود ها تجربه تقویتی و یاری کننده برای سلامت شبکه بی تی سی است و علاوه بر آن به نفع آن دسته از افرادی که آن‌ها را اجرا می‌کنند نیز هست. یکی از اصلی ترین مزایای بیتکوین این است که استفاده کنندگان آن برای هولد یا پرداخت‌های خود، دیگر نیاز ندارند به بانک هایی مثل ولز فارگو مراجعه کرده و به آن اعتماد کنند. طبق این کار اجرای یک گره بخش اصلی خود حاکمیت و استقلال مالی است و کاربرانی که چنین نت هایی را اجرا می‌کنند بر درستی آن ها نیز اعتماد دارند؛ زیرا فردی که این اطلاعات را می‌داند دیگر نیازی به اعتماد کردن بر شخص دیگری را ندارد و به این ترتیب در دام کلاهبرداران نخواهد افتاد. اگر کاربری پرداخت های بی تی سی را بپذیرد اما نود مختص خود را اجرا نکند، یعنی به اطلاعات پرداختی گره فرد دیگری اطمینان دارد. البته لازم به ذکر است که این داده ها را می توان جلب کرد و توسعه دهندگان بیت کوین فکر می‌کنند که اجرای این نود ها اهمیت زیادی دارند، چرا که عده ی زیادی، زمان خود را صرف آسان کردن اجرای نود ها کرده اند.

 فول نود بیت کوین چیست

 هر دستگاهی که به شبکه بیت کوین متصل می شود را نود بیت کوین می نامند و هر نودی که مستقیماً به بلاک چین بیت‌ کوین متصل شود و همه قوانین بیت کوین را بپذیرد فول نود نامیده می شود. Bitcoin Core از جمله مهم ترین نرم افزار های ارتباطی بین فول نود ها است. اگر از کیف پول معمولی استفاده کنید، شما به عنوان یک فول نود شناخته نمی شوید بلکه به یک لایت نود و یا نود واسطه متصل شده اید. لازم به ذکر است که برای این کیف پول ها نیازی به دانلود بلاکچین ندارید. در این قسمت از مقاله می‌ خواهیم چیز هایی که فول نود می سازند را خدمتتان ارائه دهیم.

یک فول نود بیت کوین همیشه و همه حال لاک ها که هر کدام حاوی تراکنش هایی هستند را دانلود می کند تا به صورت مستقیم به بلاکچین اتصال یابد و پروتکل را اجرا کند. مثلاً پروتکل بیت کوین شامل موارد زیر است:

  • هر بلاک تعداد معینی از بیت کوین را می سازد که این عدد در حال حاضر ۱۲.۵ است.
  • تراکنش ها باید حاوی امضای دیجیتال باشند‌.
  • تراکنش ها در فرمت مشخصی ایجاد شوند.
  • در شبکه های بلاک چین هر تراکنش فقط باید یک خروجی را دارا باشد تا از حمله دو بار خرج کردن جلوگیری شود.

 

تعریف فول نود بیت کوین

 

اگر در هر کدام از بلاک های شبکه بلاک این قوانین پروتکل نشود این تراکنش‌ها مطلقاً پذیرفته نمی شوند؛ حتی اگر یکی از نود ها تراکنش را تائید کند. این موضوع، یکی از بهترین ویژگی های فول نود ها است که کار درست را انجام می دهد. استخراج کنندگان قدرت محاسباتی بالایی را دارا هستند که تراکنش ها را سازماندهی و در صورت اشکال حذف می کنند. لازم به ذکر است که استخراج کنندگان قدرت محدودی را دارا هستند. هر چقدر دستگاه استخراج کننده قوی تر باشد حملات قوی تری را انجام می دهند ولی چون فول نود ها به تعدادی قوانین معین متکی هستند، استخراج کنندگان نمی توانند در ساختار تراکنش ها تغییری ایجاد کرده و یا سبب نابودی شبکه شوند. نت هایی که می‌خواهند از پروتکل دیگری پیروی کنند باید از بلاک چین بیت کوین جدا شده و در نرم افزار Bitcoin Core تغییری ایجاد کرده و شبکه خود را بسازند. تغییر در هر قانونی، نیازمند یک هاردفورک است که برخی از استخراج کننده ها و فرمول ها به سمت قوانین جدیدتری حرکت می کنند. با استفاده از این جوانی می‌توان اولویت‌ بندی نود ها و استخراج کنندگان را تغییر داد.

نور کم وزن بیت کوین چیست

 از نود بیت کوین می توان با نام‌های دیگری یاد کرد مثل نود کم وزن بیت کوین، نود خفیف بیت کوین، لایت نود بیت کوین و نود های جزئی بیت کوین. اگر می خواهید به شبکه بیت کوین بپیوندید ولی قدرت مالی اجرای فول نود بیت کوین را ندارید یا نمی توانید با استفاده از ریگ استخراج انجام دهید، توصیه می شود از نود سبک بیت کوین استفاده کنید زیرا کمک فراوانی به شما می کند. لازم است بدانید که عده زیادی، از این نود ها استفاده می کنند تا هم از رمز ارز محبوب خود حمایت کرده و هم از آن سود زیادی به دست آورند.

قبل از آشنا شدن با لایت نود بیت کوین، حتماً لازم است با مفهوم فول نود آشنا شده و آن را به خوبی درک کنید. اغلب از نور کامل برای استخراج سنتی رمز ارز بیت کوین استفاده می شود و زمانی که شما یک ری یا رایانه ای را به شبکه متصل و بلاک چین آن را بارگیری می کنید، دستگاه شروع به استخراج رمز ارز می کند. عده‌ای از افراد این روند را یک مشکل می دانند و برخی معتقد است که دانلود و ذخیره کل بلاک چین هزینه‌ بر و دشوار خواهد بود.

بلاک چین بیت کوین حدود ۱۶۰ گیگابایت است. دانلود این هدف از محتوا برای یک فرد بسیار سخت است اما لازم است بدانید که دانلود آن برای اکثر پلتفرم های استخراج مشکل بزرگی نیست. برای دانلود این حجم، لازم است به یک اینترنت پرسرعت متصل شوید. البته باید فضای ذخیره سازی را نیز در نظر بگیرید، زیرا ۱۶۰ گیگ فضای کمی نیست. به طور کلی پیشنهاد می شود فضای ذخیره سازی ۱۰ برابر بیشتر از حجم دانلود شده باشد تا سیستم شما دچار مشکل نشود. نود کم وزن بیت کوین به ذخیره سازی تمام بلاک چین نیازی ندارد و قادر است تا بارگیری بخش کوچکی از بلاک چین، کار کند. این ویژگی به نور کم وزن بیت کوین اجازه می‌دهد تا از منبع های کمتری استفاده کرده و در عین حال از شبکه نیز حمایت کند.

شاید شما فکر کنید که اگر در هر نوع معامله ای انجام شود هیچ پاداشی در آن قرار نمی گیرد و کارایی خاصی ندارد. این کار را بیت کوین به صورت عمد انجام داده است. به طور کلی بیت کوین شرایطی را فراهم کرده است که برای دریافت پاداش شما به فول نود نیازی نداشته باشید و فقط لازم است با بلاک چین بیت کوین، تعامل کافی داشته باشید. برای تعامل با بلاک چین میتوانید پس از تائید صحت پرداخت یا spv استفاده کنید. شما می توانید با تائید صحت پرداخت، معاملات موجود در یک بلاک را بدون بارگیری کردن تائید کنید. گروه یا فرد ساتوشی ناکاموتو صحت پرداخت را در وایت پیپر اصلی بیت‌کوین قرار داده است و می توان گفت بعضی از کاربرد های قرار گرفته در این وایت پیپر بسیار کاربردی و لازم است. در شبکه لایت نود بیت کوین هدر های بلاک را دانلود میکند.

 

آشنایی با نود بیت کوین

 

شاخه های مرکل

برای مطمئن شدن در مورد اینکه آیا معامله در بلاک انجام شده است یا نه می توان از طریق نود بیت کوین این موضوع را فهمید. این نوع اثبات از طریق تکنیک علوم رایانه‌ای کشف شده است که به عنوان شاخه مرکل شناخته می شود. فناوری استفاده شده در پشت پرده شاخه های میکل بسیار سخت و پیچیده است ولی باعث ایجاد هویت منحصر به فرد برای یک بلاک می‌شود. این هویت از اطلاعات موجود در بلاک که همان اطلاعات معاملات هستند، محافظت می نماید. لازم به ذکر است که در هر بلاک شاخه مرکل جداگانه ای موجود است که باعث منحصر به فردی آن می‌شود.

در هر شاخه ای از تکنیک و روش های رمزنگاری بسیار پیچیده ای استفاده می شود که بیت کوین نیز از آن ها بهره می برد. با دریافت نمودن اطلاعات شاخه مرکل یک لایت نود بیت کوین می‌تواند وضعیت معامله را به دست آورد و این کار بدون داشتن نیاز به دانلود بلاک چین و با استفاده از یک جستجوی ساده انجام می‌شود. تائید صحت پرداخت یا سی پی برای حاصل کردن اطمینان از معاملات یک لایت نود بیت کوین مورد استفاده قرار می گیرد که این وضعیت نشان دهنده انجام شدن معامله است. در این نوع تا مشکل های کوچکی نیز وجود دارند که اگر بخواهیم طبق اصول وایت پیپر پیش روی نود کم وزن بیت کوین یا لایت نود بیت کوین، باید از فول نود درخواست اثبات ثبت کند. در صورت استفاده کردن استخراج کنندگان از یک فول نود این درخواست به طور مستقیم اجرا و تائید می‌شود.

کاربرد لایت نود بیت کوین

اگر تا الآن از بیت کوین استفاده کرده باشید، قادر هستید از نود بیت کوین نیز استفاده کرده و از خدمات آن بهره‌مند شوید. ممکن است برایتان جالب باشد که کیف پول های رمز ارز همان لایت نود های بیت کوین هستند. اگر قصد مشاهده وضعیت خرید و فروش خود را دارید همیشه سعی کنید بلاک چین را به روز نگه دارید که معمولاً کار ساده و آسانی نیست‌. بلاک اکسپلورر از ابزارهایی است که گاهی اوقات با لایت نود ها یا نود های سبک وزن کار می کند که در نرم افزار های موبایل ای نیز نقش پررنگی ایفا می کند. نرم افزار های زیادی موجود هستند که از نود های سبک استفاده می‌کنند و خدمات خود را با این روش ها به استفاده کنندگان ارائه می دهند.  خرید بیت کوین، از جمله کارهایی است که میتوانید پس از مطالعه کافی،نسبت به خرید به آن اقدام کنید.

اگر اشخاص زیادی شروع به جابجایی بین نوت های سبک کنند، ممکن است مشکلات بدی در انتظار کل شبکه نود ها باشد و همچنین این امکان وجود دارد که قدرت محاسباتی شبکه کاهش یابد که در نهایت موجب ایجاد اختلال برای عده ای از کاربران می شود و آن‌ها را با خطا مواجه می کند. در این زمان ممکن است برخی از معاملات نیز نیمه کاره باقی بمانند یا در مدت زمان طولانی مورد پذیرش قرار گیرند. این کار ممکن است شبکه را در معرض حمله ۵۱ درصدی قرار دهد. در حمله ۵۱ درصدی یک شخص یا نود با در اختیار داشتن قدرت های محاسباتی بالا، شبکه راه کنترل کرده و هر کاری را که دلش بخواهد انجام می دهد. اگرچه به وقوع پیوستن این اتفاقات بسیار بعید است اما این مورد، قدرت بالای لایت نود ها را نشان می دهد.