این روزها برای استخراج بیت کوین از رایانه های خانگی زیاد استفاده نمی شود و عده ای برای استخراج گران بیت کوین از کارت گرافیک استفاده می نمایند. این افراد توانسته‌اند ریگ بیت کوین را راه اندازی کرده و با استفاده از آن به استخراج خود ادامه دهند. به مجموعه ای از کارت های گرافیک یا همان GPU هایی که از آنها برای استخراج اتریوم و بیت کوین و سایر آلت کوین ها استفاده می شود ریگ بیت کوین گفته می شود.  درست است که دستگاه های ای سیک ASIC بسیار قدرتمند هستند اما با این همه باز هم از کارت گرافیک برای استخراج آلت کوین ها استفاده می شود و علاقه‌مندان فناوری می توانند با چند کارت گرافیک برای خود یک سیستم ماینینگ یا همان دستگاه ریگ جمع کرده و به استخراج ارزهای دیجیتال مشغول شوند. در ادامه این مقاله می خواهیم به بررسی کارت گرافیک های مختلف پرداخته و در مورد به صرفه بودن استخراج بیت کوین با کارت گرافیک مطالبی را خدمتتان ارائه دهیم.

 سودآوری ماینینگ با کارت گرافیک

 استخراج بیت کوین به طور اختصاصی و آلکن ها به طور عمومی با استفاده از یک کارت گرافیک امکان پذیر نیست و فقط منجر به زیان کردن شما خواهد شد. همانگونه که گفته شد برای استخراج بیت کوین از طریق کارت گرافیک لازم است از دستگاه ریگ استفاده نمایید. یک دستگاه ریگ ساده حداقل از ۴ تا ۶ کارت گرافیک قدرتمند متشکل می شود. با در نظر داشتن افزایش سختی شبکه و تعداد ماینرهای بیت کوین، برای استخراج پادشاه رمز ارزها یعنی بیت کوین منسوخ گردیده است و با در نظر داشتن این نکته می توان گفت که استخراج بیت کوین از این طریق هیچ عایدی برای شما نخواهد داشت. اما لازم به ذکر است که استخراج ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم و تتر و سایر ارزهای دیجیتال با استفاده از دستگاه ریگ همچنان مورد توجه استخراج کنندگان قرار دارد و این بدین معنی است که مطالب گفته شده یک قاعده کلی به حساب نمی آید.

 درست است که دستگاه‌های ای سیک به طور قدرتمند در حال فعالیت هستند، اما هنوز هم ارز های دیجیتال زیادی وجود دارند که با این دستگاه می جنگند و حتی می توان امیدوار بود که سود آوری استخراج با کارت گرافیک به این زودی ها از بین نمی رود. در کار با ماینینگ همانند دیگر کار ها وقایع پیش بینی نشده زیادی وجود دارد و به این دلیل نمی توان به صورت قطعی گفت که در آینده هم این سودآوری وجود خواهد داشت.

 

نقش کارت گرافیک در استخراج بیت کوین

 

 به طور کلی می توان پیش بینی کرد که حداقل تا ۵ سال آینده و شاید بیشتر، استخراج با کارت گرافیک منسوخ نخواهد شد اما سخت افزار های استخراج یا مقدار سود دهی آنها ممکن است با به وجود آمدن الگوریتم‌ های جدید تغییر کنند. در جواب ماینینگ ارز دیجیتال چیست می توان گفت، به فرایند تایید تراکنش ها در شبکه، که با تولید سکه جدید همراه است و با سی پی یو، کارت گرافیک یا ای سیک انجام میشود ماینینگ گفته می شود.

 معایب استخراج بیت کوین با کارت گرافیک

 بدیهی است که استخراج بیت کوین با کارت گرافیک و دستگاه ریگ هم مانند استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی دارای عیب هایی است. میتوان گفت این روز ها استخراج بیت کوین با کارت گرافیک، امری بدون حاصل است یا به عبارت دیگر کارت های گرافیک اغلب برای استخراج اتریوم و سایر آلت کوین ها کاربرد دارند. یکی دیگر از معایب استخراج بیت کوین با کارت گرافیک داشتن هزینه بالا است. همه کارت های گرافیک برای استخراج مناسب نیستند زیرا توان پردازشی GPU ها در این زمینه بسیار مهم و حائز اهمیت است.

 برای حفظ بقای برخی از ارز های دیجیتال از دستگاه های ای سیک استفاده می شود. برای مثال می توان گفت مونرو تغییراتی را در الگوهای خود ایجاد کرده و الگوی کریپتونایت را کنار گذاشته و از الگوی رندوم ایکس به جای آن استفاده کرده و به توسعه آن پرداخته است. رندوم ایکس یک نوع الگوریتمی است که برای سی پی یو ها در نظر گرفته شده است و از این طریق مونرو، راه ورود gpu ها به عرصه استخراج را مسدود نموده است. البته استخراج مونرو با استفاده از کارت گرافیک نیز ممکن است، ولی هزینه آن خیلی بیشتر از بهره آن است. با اندکی تفاوت و تأخیر از طریق کارت گرافیک برای استخراج اتریوم نیز استفاده می شود ولی در کل می‌توان گفت با توجه به ویژگیهای هر یک از این ارزها استخراج مونرو و اتریوم نیز کار چندان درآمدزایی نیست و یک شب پولدار شدن از این راه را باید از ذهن خود دور کرد. البته آرزوهایی هستند که از این طریق می‌توان به استخراج آنها پرداخت.

 موارد زیادی وجود دارند که به ریگ یا کارت گرافیک شما آسیب فیزیکی وارد می‌کنند. برای مثال ممکن است هنگام نصب کارت گرافیک به آن آسیبی وارد شود و یا بر اثر گرمای ایجاد شده در ریگ، هرکدام از کارت های گرافیک شما ممکن است دچار آسیب دیدگی شود‌. از جمله موارد دیگری که ممکن است برای کارت گرافیک و دستگاه ریگ شما آسیب بزنند می‌توان به آب خوردگی و نوسانات برق نیز اشاره کرد. البته لازم به ذکر است که این عوامل سبب به وجود آمدن صدمات جبران ناپذیر می شود.

 

مزایای استخراج بیت کوین با کارت گرافیک

 

 یکی از عیب های دیگری که در استخراج بیت کوین با کارت گرافیک موجود است، مصرف بالای برق آنها است. البته این عکس با قیمت برگ خانگی پوشانده می‌شود ولی گاهی امکان دارد که این مصرف برق سبب افزایش سرانه برق مصرفی خانوار شده و در نتیجه بهای برق مصرفی افزایش چشمگیری یافته و حتی ممکن است موجب قطعی برق شود. استخراج ارز دیجیتال یک نوع راه درآمد است که می توان با استفاده از کارت های گرافیک و دستگاه ریگ این کار را انجام داده و خود را به سود های خوب رساند.

 خرید بهترین سخت افزار برای ریگ ماینینگ

 می‌توان بهترین سخت افزارها را با قیمت پایین تهیه کرد که البته این یک نوع توصیه خرید محسوب نمی شود و شما باید با انجام یک بررسی همه جانبه خودتان بهترین کارت و سخت افزار موجود را انتخاب نمایید. اگر در انتخاب سخت افزار دقت کنید می‌توانید پس از گذشت یک سال یا دو سال آن را با قیمتی نزدیک به قیمت خرید، به فروش برسانید. این نکته را نیز بدانید که همیشه خرید قویترین ماینینگ و کارت گرافیک بهترین انتخاب نیست و ممکن است بازگشت سرمایه شما را چند سال به تعویق بیاندازد.

 در حال حاضر پرقدرت ترین کارت های ماینینگ در بازار، کارت ۲۰۸۰ انویدیا و کارت Radeon Vll شرکت AMD هستند. انواع گوناگون کارت ۲۰۰۸ را می توانید بین ۱۷ تا ۲۵ میلیون تومان در بازار بیابید و کارت Radeon Vll هم حدود ۱۳ تا ۱۶ میلیون تومان قیمت گذاری می‌شود، البته لازم به ذکر است که این نوع کارت های ماینینگ در حال حاضر به بازار ایران وارد نشده اند. البته شما با هزینه ای که برای مدل های کارت ماینینگ گفته شده در بالا پرداخت می کنید، می توانید از چندین کارت عالی مثل ۱۰۸۰ یا Vega و یا حتی ۵۸۰ خریداری نمایید که بازگشت سرمایه شما را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

 در کل توصیه می شود هنگام خرید کارت های ماینینگ از خریداری کارت های قدیمی و کارت هایی که حافظه آنها کمتر از ۸ گیگابایت است خودداری نمایید. خرید کارت هایی مثل ۱۰۶۰ nvidia و مدل های ۴۷۰ و ۵۷۰ شرکت amd حتی به صورت دست دوم نیز توصیه نمی شوند مگر اینکه حداقل ۵۰ درصد زیر قیمت، خریداری شوند. با حرکت اتریوم به سمت الگوریتم جدید، اغلب کارت‌های قدیمی گرافیک کارایی خود را از دست می دهند. اگر در گوگل کمی به جستجو بپردازید به آسانی می توانید هش‌ریت این کارت ها را در الگوریتم آینده اتریوم مشاهده نمایید.

 انتخاب کارت گرافیک و مقایسه درآمد زایی

 در این قسمت از مقاله می خواهیم ویژگی های کارت گرافیک های گوناگون را بیان کرده و به سوال استخراج بیت کوین با کارت گرافیک به صرفه است یا خیر، جواب دهیم.

 اولین نکته قابل ذکر در این زمینه، عدم تکیه بر قیمت و قدرت کارتهای گرافیک است. این نکته بسیار حائز اهمیت است و نباید از آن غافل شوید. همانطور که در قسمت‌های بالایی ذکر شد قیمت بالا و قدرت پردازشی بالا همیشه خوب نیست. برای مثال یک نوع کارت گرافیک nvidia موجود است که قیمت آن بیش از ۴۳ میلیون تومان می باشد. نمونه دیگری از این مدلها در بازار به قیمت ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومان یافت می شوند. اگر آسیبی به این کارت گرافیک ها وارد شود برای شما بسیار گران تمام خواهد شد زنگ مسئله زمانی با اهمیت می‌شود که شما متوجه کارت گرافیک های ارزان تری شوید که کارهای بسیار بالایی نسبت به این ویدیوها را دارا هستند و با پرداخت نمودن همان مبلغ، می توانید تعدادی کارت گرافیک ۱۰۸۰ یا حتی ۵۸۰ خریداری نمایید و از آنها برای استخراج بیت کوین استفاده کنید. در این بخش از مقاله می خواهیم انواع کارت گرافیک برای استخراج بیت کوین را خدمتتان معرفی نمایم.

  •  کارت گرافیک GeForce GTX 1070 and 1070 Ti در ظاهر باعث نسبت به برخی دیگر از کارت های گرافیک برای استخراج مناسب به نظر می رسند، اما لازم به ذکر است که قیمت بالایی را دارا هستند. خروجی این کارت گرافیک ۲۸ مگاهش بر ثانیه است.
  •  قیمت کارت گرافیک GeForce GTX 1080 Ti تقریباً سه برابر قیمت مدل قبلی می باشد ولی در عوض سرعت بازگشت سرمایه شما در هنگام استفاده از این نوع کارت گرافیک تا دو برابر افزایش می‌یابد. نرخ هش این کارت گرافیک ۳۲ مگاهش بر ثانیه است.
  •  کارت گرافیک Radeon RX 570 and Radeon RX 580 بسیار کم هزینه و کم مصرف است که نرخ هش آن ۳۰ مگاهش بر ثانیه است. این کارت یکی از بهترین گزینه برای استخراج اتر می باشد.
  •  کارت گرافیک RX Vega 64 مختص افرادی است که به دنبال استخراج ارزهای مبتنی بر الگوی کریپتونایت هستند. ارز هایی مثل اتر و مونرو، از این دسته به حساب می آیند.

برای افراد زیادی سوال است که چقدر بیت کوین برای استخراج باقی مانده است؟ حدود ۲۱ میلیون بیت کوین موجود است که هنوز همه آن استخراج نشده و در چرخه گردش تبادلات این ارز دیجیتال قرار نگرفته اند. تقریباً ۱۷.۷ میلیون تعداد از این ارز استخراج شده است.

 

هزینه های ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک

 

 هزینه برق و دریافت مجوز استخراج

 از جمله دلایل مهم متوقف کردن ریگ استخراج گرافیکی در کشورهای پیشرفته، هزینه برق بالای آن کشورها و میزان بالای مصرف برق توسط دستگاه های ریگ است. اما می توان گفت این مشکل در کشور ما وجود ندارد و تا در اوج بازار نزولی هم این هزینه برای افراد زیادی قابل توجیه بود. توصیه می‌شود ریگ خود را در جایی بگذارید که دستگاه‌های برقی زیادی در آنجا استفاده نمی شود چرا که در این صورت هزینه برق آنها هم به صورت تصاعدی برای شما محاسبه می شود. می توانید دستگاه ریگ را در ساعت پیک مصرف ای خاموش کرده و هزینه برق را تا حد زیادی پایین بیاورید. مصرف برق ریگ ماینینگ قوی و یا حتی متوسط در مقایسه با یک دستگاه ای سیک بسیار پایین‌ تر است و این موضوع با مشکلات اخیر به وجود آمده توسط دولت برای ‏ماینر ها و مخصوصاً افرادی که با ای سیک کار می‌ کنند اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

 با توجه به قوانین استخراج بیت کوین در ایران و هزینه برگی که باید برای انجام این کار پرداخت کنید توصیه می شود با بررسی قیمت بیت کوین و سایر آلت کوین ها و علاوه بر آن با استفاده از ماشین حساب استخراج بیت کوین ابتدا ورود به این سرمایه‌گذاری را کاملاً مورد بررسی قرار داده و با دید باز وارد آن شوید.