چگونه و از چه روشی می توان ارزش پروژه های بلاک چینی را تخمین زد؟ چگونه یک سرمایه گذار حوزه پروژه های بلاک چینی می تواند از انجام یک معامله خوب اطمینان حاصل کند؟ ارزش گذاری یک پلتفرم به چه شکل انجام می شود و چگونه امکان مقایسه آن با سایر پلتفرم ها ممکن می شود؟ پاسخ این سوالات را می توان در مقاله ای که توسط سرجان هارگریو (Sir John Hargrave)، یکی از سرمایه گذاران برجسته حوزه بلاک چین در وبلاگش آورده شده، یافت. در ادامه این مطلب به این مقاله خواهیم پرداخت.
وی در این مقاله با اذعان به ارزشمندی بیشتر اتریوم در طولانی مدت، آن را به مثابه ماشین بی نهایتی می داند که اغلب پروژه های بلاک چینی جدید روی آن توسعه داده می شوند. اتریوم نیز همچون ویندوز و اندروید، سیستم عاملی برای دنیای مالی جدید به شمار می آید. این امر می تواند نقش قابل ملاحضه ای در ارزشمندی اتریوم داشته باشد.

ارزش گذاری اتریوم

 معیارهای تعیین ارزش اتریوم 

ارزش کل قفل شده

ارزش کل قفل شده (Total Value Locked) حاصل ضرب مجموع دارایی های دیجیتال در ارزش دلاری فعلی این دارایی ها است. منظور از مجموع دارایی های دیجیتال شامل دارایی هایی است که در قراردادهای هوشمند حوزه امور مالی غیرمتمرکز یا اصطلاحا دیفای ذخیره سازی شده اند.
این شاخص اغلب در سرخط همه اخبار قرار می گیرد که این امر تا حد قابل توجهی متاثر از نمودار وب سایت دیفای پالس (DiFe Pulse) است که تا حدودی مشمول یک بزرگنمایی غیر واقعی شده است.
معیار ارزش قفل شده در کل به عنوان یک شاخص بازاریابی نمی تواند معیار چندان کارآمدی برای سنجش ارزش باشد. دلیل این امر نیز به تعریف این ارزش کل بوسیله دلار آمریکا بر می گردد؛ که در این صورت افزایش قیمت اتریوم منجر به افزایش ارزش قفل شده خواهد شد. حتی در حالی که افزایش هم پایه ای به لحاظ کارکردها نداشته باشند.
ارزش واقعی در بلاک چین کاربران واقعی هستند. در شاخص ارزش قفل شده به غلط کاربران واقعی با نوسانات قیمتی اشتباه گرفته می شوند. بنابراین این شاخص تقریبا بیهوده بوده و استفاده از آن تنها می تواند برای مشاهده هایپ یا جوسازی های موجود در پیرامون پروژه های اتریوم کاربرد داشته باشد. 

ارزش کل قفل شده

تعداد حساب ها

جانوس اسپانول (Joanes Espanol) از شرکت آمبردیتا (Amberdata) سنجش حساب های اتریوم را راهی برای تعیین ارزش اتریوم معرفی کرده است. به زعم او اتریوم به مثابه یک بانک جهانی است و ما می توانیم با شمارش حساب های مشتریان که به صورت ماهانه از خدمات این بانک استفاده می کنند ارزش بانک را تعیین کنیم.
اما این شاخص نیز نمی تواند چندان مفید واقع شود؛ زیرا ممکن است که تعداد حساب ها دارای مقدار پول زیاد یا خیلی کم باشند. یعنی به صورت بالقوه اگر بانکی 100 مشتری خوش حساب ثروتمند داشته باشد ارزشمندتر از 1000 مشتری همواره مقروض با چک های برگشتی است. 
همچنین در این میان حساب هایی هم وجود دارند که سوای انسان ها از سوی قراردادهای هوشمند نگهداری می شوند. بنابراین خطای دوباره شماری پیش می آید چون من و شما علاوه بر حساب خود یک حساب ذخیره شده توسط قراردادهای هوشمند نیز داریم. قرارداد هوشمند چیست؟ عنوان مقاله ای است که می توانید برای آشنایی بیشتر با این مفهوم به آن مراجعه نمایید.

تعداد حساب ها در اتریوم

حجم تراکنش ها

حجم تراکنش ها می تواند به عنوان شاخصی در جهت سنجش میزان نقدشوندگی مورد استفاده قرار گیرد. همزمان با افزایش میزان تراکنش ها، نقدشوندگی نیز در شبکه اتریوم بیشتر می شود. اگر به مثال بانک برگردیم، در نظر گرفتن تعداد تراکشن های انجام شده در بانک نسبت به شمارش تعداد حساب ها معیار بهتری می تواند برای سنجش سلامت بانک و در نتیجه ارزشمندی آن باشد.
برای روشنتر شدن بحث افزایش ارزشمندی اتریوم می توانیم از مقایسه میزان حجم معاملات اتریوم و بیت کوین تا پایان سال 2020 استفاده کنیم.
با توجه به نمودارهای ارائه شده در این زمینه می توان شاهد در هم شکستن حجم تراکنش های بیت کوین در مقایسه با اتریوم بود. افزایش حجم معاملات اتریوم با این سرعت می تواند حجم معاملات این ارز دیجیتال را به رقم قابل ملاحضه ای برساند.
اما نباید از این نکته غافل شد که اتریوم و بیت کوین در اصل دو بحث جدا از هم هستند. بیت کوین صرفا به عنوان یک دارایی همپایه طلا در نظر گرفته می شود، در حالی که اتریوم یک کلاس دارایی کامل محسوب می گردد. اتریوم نخستین گزینه سیستم عامل در قالب یک پروژه بلاک چینی است و بستری برای انجام تمامی فعالیت ها فراهم می کند. از این منظر نیز می توان اتریوم را به لحاظ تراکنش ها بسیار کاربردی تر دانست. با مراجعه به مقاله اتریوم چیست؟ می توانید به طور کامل با این دارایی دیجیتال آشنا شوید.

حجم تراکنش ها در اتریوم

هزینه های گس

فردریک هاگا (Fredrik Haga) از دون آنالیتیکس (Dune Analytics) موضوع هزینه های گس را برای تعیین ارزشمندی اتریوم مطرح کرد که می تواند به عنوان مهمترین شاخصه عنوان شود.
گس در ساده ترین تعریف اشاره به کارمزد تراکنش برای استفاده از اتریوم دارد. گس به عبارتی در حکم سوختی است که باعث به راه اندازی ماشین اتریوم می شود. شما برای روشن کردن ماشین بایستی با استفاده از اتر هزینه گس یا همان سوخت را پرداخت نمایید که این هزینه همان کارمزد تراکنش است. چنانچه فردی تمایل به استفاده فوری از ماشین داشته باشد باید برای تامین گس هزینه بیشتری پرداخت نماید و اتر بیشتری برای کارمزد تراکنش فوری خود صرف کند. 
گس یا همان کارمزد تراکنش را می توان مشابه فرایند مورد استفاده در برداشت پول از خودپردازها دانست. خودپردازها چنانچه در حالت عادی برای انجام تراکنش ها 2 دلار و زمانی که تعداد درخواست کنندگان زیاد است، 10 دلار کارمزد خدمات دریافت نمایند، این مکانسیم دقیقا شامل گس در اتریوم خواهد بود.
گس می تواند برای سرمایه گذاران زیرک بلاک چین در حکم یک هشدار باشد، بدین گونه که زمانی که قیمت گس یا کارمزد تراکنش ها بالاست، یعنی سرمایه گذاری شما به نوعی روی احساسات صورت گرفته است. در این میان همین بالا بودن میزان تراکشن ها در اتریوم سبب شده بسیاری به این باور برسند که اتریوم شبکه ای برای افراد ثروتمند است.
اما این موضوع همواره صادق نیست؛ بیشتر افراد غالبا ترجیح می دهند به تبعیت از سایرین توکن هایی را انتخاب کنند که انتخاب طیف وسیعی از معامله گران است و همین باعث افزایش میزان کارمزدها در تراکنش ها می شود. معمولا توصیه می شود برای اجتناب از متضرر شدن در هنگام بالا بودن کارمزد معاملات از اقدام به سرمایه گذاری صرف نظر کنید.
کریستین کیم (Christine Kim) مجموع گس مصرف شده را یک شاخص بسیار مفید می داند. 
با این حال این شاخص شامل کل کارمزدهای گس نبوده و مجموع گس مصرف شده را در بر می گیرد، یعنی قیمت از این معادله حذف شده است.
در کل افزایش در میزان تقاضا می تواند منجر به ایجاد ارزش شود. اتریوم نیز از میزان تقاضای روز افزونی برخوردار بوده و این شبکه برای عملیاتی کردن اپلیکیشن های با ارزش مورد استفاده قرار می گیرد. 
با استفاده از شاخص مجموع گس مصرف شده می توان اقدام به اندازه گیری تقاضا برای اپلیکیشن های دیفای منحصر به فرد کرد. با اینکه هنوز هیچ منبعی که بتواند چنین داده هایی را در قالب یک نمودار کاربر پسند ارائه دهد، سراغ ندارم.

هزینه های گس در اتریوم

جمع بندی

با اینکه همواره به لحاظ ارزش بازار بیت کوین در صدر ارزهای دیجیتال بوده، اما اتریوم به صورت بالقوه به عنوان ارزشمندترین دارایی در بازار خرید و فروش ارز دیجیتال محسوب می شود. این امر نیز به این ویژگی اتریوم بر می گردد که این شبکه به عنوان یک کلاس دارایی و در قالب یک سیستم عامل جدید برای استفاده در اپلیکیشن های حوزه دیفای کاربرد دارد؛ جایی که بیت کوین فاقد هر گونه نقشی است. این می تواند به معنی پایین بودن قیمت اتریوم در مقابل ارزش واقعی آن باشد.
در این میان شاخص ارزش کل قفل شده بیهوده بوده و تنها می تواند برای مشاهده جوسازی های اطراف اتریوم مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین این تعداد کاربران استفاده کننده از بلاک چین هستند که می توانند مهم ترین عامل در تعیین ارزش گذاری اتریوم در نظر گرفته شوند.
بر همین اساس مجموع کاربران می تواند شاخص مفیدی باشد، زیرا نشان دهنده کاربران واقعی در یک بلاک چین است. اما این شاخص نیز فاقد این قابلیت است که بگوید چند نفر کاربر فعال در شبکه وجود دارند.
مجموع گس مصرف شده با اینکه روش محاسبه دشواری دارد، اما یک شاخص مفید و عالی به نظر می رسد؛ زیرا می تواند نشانگر میزان سوخت مصرف شده برای تامین انرژی مورد نیاز برای اتریوم یا هر دی اپ دیگری باشد و قیمت را از معادله حذف کند.