یکی از بزرگترین وعده های ارز های رمزنگاری شده به ویژه بیت کوین، حفظ حریم خصوصی و دقت در انجام معاملات بلاک چین می باشد که اکثر قسمت های آن از امنیت بالایی برخوردار است. اما روش هایی برای کشف هویت واقعی اشخاص با نام مستعار وجود دارد که برخی از سرمایه گذاران به ناشناس ماندن آدرس های بیت کوین اشان تمایل بیشتری دارند. در نتیجه بسیاری از معامله گران از روش Coin Mixer یا ترکیب کوین برای امنیت بیشتر و مجهول ماندن آدرس های خصوصی بلاک چین استفاده می کنند.

 

 

مفهوم کوین میکسر 

برای درک بهتر میکسر بیت کوین ابتدا باید با مفهوم کلی کوین میکسر آشنا شوید، همانطور که می دانید برای ثبت تراکنش ها با فناوری بلاک چین شما دارای یک آدرس خصوصی هستید که توسط آن به ذخیره، دریافت و ارسال کوین های خود می پردازید. با آنکه آدرس های خصوصی با نام واقعی افراد ساخته نمی شوند و نیاز به ثبت هویت نیست، اما روش های شناسایی آن برای کسانی که پیگیری کنند نیز موجود است. میکسر کوین یک ابزار مفید برای افزایش سطح امنیت آدرس های خصوصی محسوب می شود که  استفاده از آن ردیابی تراکنش ها در بلاک چین را دشوار می کند. اکثر کسانی که در انجام معاملات بیت کوین و آلتکوین دست دارند از روش میکس کوین استفاده می کنند. از سوی دیگر همه می دانیم آدرس تراکنش ها از تعدادی اعداد و حروف تشکیل شده و هویت افراد در آن مشخص نیست، پس این سوال به وجود می آید چرا به میکسر کوین نیاز است؟ اگر بخواهیم پاسخ دقیقی به این پرسش بدهیم باید بگوییم درست است آدرس های خصوصی از اعداد و حروف نامرتب تشکیل شده اند اما ریشه آن ها در حساب کاربران می باشد و با آن مرتبط است، در نتیجه در صورت پیگیری ارتباط میان آدرس و حساب کاربری، در آخر به شما ختم می شود.

همچنین صرافی که معاملات در آن انجام می شود نیاز به احراز هویت افراد دارد و اگر شما از طریق صرافی های ارز دیجیتال غیر متمرکز وجوه خود را جا به جا کنید از طریق صرافی مورد استفاده امکان ردیابی فراهم می شود. بنابراین بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ یا سازمان هایی که بودجه های عظیمی در بلاک چین جای داده اند ترس هک شدن توسط حمله های سایبری را دارند، به همین ترتیب از روش ترکیب کوین برای ایمن سازی بیشتر آدرس هایشان کمک می گیرند.

 

 

نحوه عملکرد کوین میکسر

مانند استخراج ارز دیجیتال که افراد خاصی به ماینینگ رمز ارز می پردازند و به آن ها ماینر گفته می شود، در فعالیت میکس کوین نیز اشخاصی به نام "کوین میکسر" وجود دارند که در برابر هزینه مشخصی کوین های شما را ترکیب می کنند. کوین میکسر ها ارز دیجیتال مورد نظر شما را دریافت کرده و با انبوهی از سایر رمز ارز ها ترکیب می کنند، سپس ارز شما به واحد های کوچک تقسیم می شوند و به آدرس خصوصی حسابتان ارسال می شوند و به این شکل ردیابی دارایی شما دشوار تر از همیشه می شود. البته کوین های ترکیب شده به واحد های کوچک تری تبدیل می شوند اما مقداری که کوین میکسر ها برایتان می فرستند با حجم کوین اصلی یکی است و از آن کم نمی شود، فقط کوین میکسر 1 تا 3 درصد کارمزد در برابر میکس کوین دریافت می کند.

برخی از فعالان حوزه ارز دیجیتال روش ایمن سازی آدرس های خصوصی از این طریق را قبول ندارند چون معتقد هستند افراد سودجو می توانند با میکس کوین به اقدامات خلافکارانه مانند پولشویی بپردازند، با این حال وضع قانون در این زمینه متغییر است و هر کشور با این موضوع متفاوت برخورد می کند. اگر تمایل به بهره وری از این فرایند را دارید برخی از شرکت های اعمال کننده این روش Coinmixer.se، هلیکس و بیت کوین بلندر هستند.

 

 

استفاده از کوین میکسر در بیت کوین

Bitcoin Mixing فرآیندی است که این امکان را می دهد تا بیت کوین های خود را با منابع مالی سایر کاربران مخلوط کنید. به زبان ساده تر، شما BTC های خود را برای یک سرویس ناشناس می فرستید تا این سرویس بیت کوین های شما را جابه جا کرده و کوین های جدیدی جایگزین آن ها کند. کوین میکسر های بیت کوین در واقع افرادی هستند که دور هم تجمع می کنند و استخر های بیت کوین را به وجود می آورند، سپس کوین های نو جایگزین BTC هایی می شود که به این استخر ها انتقال می دهید و همان مقدار بیت کوین دوباره به شما برمیگردد، با این تفاوت که بیت کوین های جدید دریافت می کنید. از طریق این گردش کوین، شناسایی آدرس های خصوصی کار آسانی نبوده و ردیابی آن ها بسیار پیچیده می شود زیرا کوین ها میان آدرس های کاربران مختلف در گردش هستند، در نتیجه معامله گران به هدف خود می رسند و امنیت آدرس های حساب کاربری آن ها افزایش میابد. زمان مخلوط کردن کوین را به صورت دستی می توانید تنظیم کنید و ترکیب بیت کوین خود را بین 20 تا 30 دقیقه معین کنید، اگر میکس کوین از 30 دقیقه بیشتر شود میزان پیچیدگی آدرس ها و ناشناس ماندن نیز بالا تر می رود.

 

 

مزایا و معایب میکسر بیت کوین

هر چند که فرایند کوین میکسر یک روش خلاقانه و جذاب است، اما مانند تمامی زمینه ها از انتقادات برخی کاربران نیز برخوردار است. در این قسمت می خواهیم به چند مورد از مزایا و معایب کوین میکسر بپردایم:

مزایا: علاوه بر پنهان کردن هویت معامله گران در بلاک چین و خصوصی سازی هر چه بیشتر آدرس ها دلایل دیگری نیز برای استفاده از کوین میکسر ها وجود دارد، به طور مثال اگر از کیف پول نرم افزاری سرد استفاده می کنید بهترین راه برای ایمن سازی کوین هایتان استفاده از کوین میکسر ها است که در حفظ رمز ارز هایتان تاثیر بسزایی خواهد داشت. همچنین با استفاده از این روش در برابر حمله های سایبری مقاوم تر می شوید و از شر هکر ها راحت می شوید که به خودی خود یک مزیت بزرگ است.

 

 

معایب: برای شروع میکس کوین نیاز است رمز ارز های معامله گران به شرکت های غیر رسمی ای که این فرایند را انجام می دهند ارسال شود، در نتیجه اگر سازمان مورد نظر ارز ها را بر نگرداند هیچ پیگیری قانونی برای بازگرداندن کوین ها وجود ندارد و عملا سرمایه افراد طعمه شده ازدست می رود. به همین ترتیب هیچ سند یا مدرکی از معتبر بودن سازمان وجود ندارد و معامله گران مجبورند کورکورانه به این پلتفرم ها اعتماد کنند.