با توجه به اقبال عمومی ارزهای دیجیتال در سالهای اخیر و گرایش بسیاری از سرمایه گذاران نهادی و شخصی به سوی بازار رمز ارزها، کشورها ورود به این عرصه را اجتناب ناپذیر می دانند. رویکرد قانونی مربوط به فعالیت ارزهای دیجیتال توسط بسیاری از کشورها خیلی مشخص نیست. 
سیستم ارزهای دیجیتال از شبکه های محاسباتی توزیع امن رمزنگاری شده استفاده می کند و بدین ترتیب به مبادله ارزش اقتصادی این ارزها پرداخته و می تواند طیف وسیعی از برنامه های کاربردی را تحت پوشش قرار دهد. شبکه ارزهای دیجیتال اغلب مبتنی بر فناوری بلاک چین هستند که مهم ترین ویژگی این فناوری غیر متمرکز بودن آن است، بر همین اساس ماهیت ناشناس بودن این سیستم ها باعث شده در انطباق آنها با قوانین کشورها چالش هایی ایجاد شود. در بسیاری از کشورها، حوزه های قضایی در حال بررسی میزان تاثیر پذیری سیستم ارزهای دیجیتال از قوانین موجود هستند و اینکه چه میزان از قوانین موجود نیاز به اصلاح دارند و یا اصلا بایستی برای این حوزه قوانین جدیدی وضع شوند تا بتوانند پاسخگوی رشد پولهای دیجیتال باشند. ما در این مطلب از تتر ایران سعی داریم ارزهای رمز پایه را به لحاظ حقوقی و وجود مقررات در پنج کشور با قدرت اقتصادی بالا مورد بررسی قرار دهیم. همچنین در این مطلب قوانین و سیاست های اتخاذ شده توسط دولت ها پیرامون ارزهای دیجیتال ذکر خواهد شد.

قوانین ارزهای دیجیتال در 5 کشور دنیا

 

آمریکا

توجهات زیادی نسبت به صنعت ارزهای دیجیتال از سوی دولت فدرال و دولتهای محلی در ایالات متحده ماخوذ شده است. کمیته های دولتی زیادی همچون کمیسیون بورس و اوراق بهادار، کمیته کالا و خدمات و کمیسیون تجارت فدرال آمریکا، سعی در وضع قانون گذاری برای این حوزه داشتند. این کمیته ها لایحه ها و قوانین متعددی در این خصوص به مراجع قانون گذاری ارائه داده اند. کنگره آمریکا و ایالت ها نیز اقدامات بسیاری در این راستا انجام داده اند. در ایالت وایومینگ، ازرهای دیجیتال معاف از مالیات شده اند. آریزونا اولین ایالتی است که اقدام به اخذ مالیات در قالب ارزهای دیجیتال کرده است. در جورجیا نیز این بستر فراهم شده و افراد می توانند مالیات های خود را به صورت بیت کوین پرداخت کنند. 
از سوی دیگر ایالاتی مانند نیومکزیکو و کالیفرنیا نسبت به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال خوشبین نبوده و حتی در این مورد به شهروندان خود هشدار داده اند. در نیویورک عرصه برای فعالان صنعت ارزهای دیجیتال تنگ شده و این رویکرد باعث خروج بسیاری از شرکت ها از این کلان شهر شده است. حتی ارزهای دیجیتال در آمریکا فاقد یک تعریف مشخص هستند و اغلب این ارزها در این کشور با عناوینی مانند ارزهای مجازی، دارایی های دیجیتال، توکن های دیجیتال، دارایی های رمزنگاری شده و یا کریپتو شناخته می شوند.

مقررات ارزهای دیجیتال در آمریکا

قوانین فروش ارزهای دیجیتال در آمریکا

معاملات مربوط به فروش ارزهای دیجیتال در آمریکا تنها در دو حالت می تواند جنبه قانونی داشته باشد: 
•    در صورت فروش در قالب اوراق بهادار و تحت قوانین فدرال
•    به شکل تبادل پول تحت قوانین ایالتی یا اینکه فرد وارد کسب و کاری مرتبط با انتقال پول تحت قوانین فدرال شود.
برخی از کمیته های ایالات متحده ارزهای دیجیتال را به عنوان کالا می شناسند. در ایالت شیکاگو دو صرافی بزرگ مسئول ارائه قراردادهای آتی بیت کوین هستند.

قوانین اوراق بهادار

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا علنا اعلام کرده که هر گونه عرضه و فروش توکن طی عرضه اولیه آن (ICO) دارای کارایی بوده و می تواند مشمول قوانین اوراق بهادار شود. یکی از شرایط دیگر که برای تعیین کارایی و قانونی بودن توکن و عرضه ICO ضروری می باشد، گذراندن موفق آزمون هووی (Howey Test) است. همچنین در صورتی که یک توکن در لیست اوراق بهادار قرار بگیرد، بایستی دارای مجوزهای لازم از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا باشد.

قوانین انتقال پول و ضد پولشویی

FinCEN، مسئولیت وضع مقررات در حوزه کسب و کارهای بانکی در آمریکا را برعهده دارد. این نهاد در ماه مارس سال 2013، طی اطلاعیه ای اعلام کرد که صرافی های فعال در خرید و فروش ارز دیجیتال و مسئولان صندوق ذخیره سازی این ارزها، مشمول قوانین پولی و بانکی این ارگان خواهند بود. در کل می توان گفت که در ایالات متحده، شهروندان این کشور نمی توانند با کشورهایی که نامشان در لیست سیاه این کشور قرار دارد، هیچ گونه تبادلات مالی انجام دهند.

قوانین مالیات

IRS مرجع اخذ مالیات ایالات متحده، در ماه مارس 2014 اعلام کرد که ارزهای رمزپایه از جمله بیت کوین مشمول قانون مالیات بوده و داشتن آنها به هر نحو مستلزم پرداخت مالیات است.  

استفاده از ارزهای دیجیتال

ایالت آریزونا به عنوان پیشگام در زمینه استفاده و قانون گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال، اقتصاد دیجیتالی و بلاک چین، تسهیلات فراوانی برای افراد و نهادهای فعال در این حوزه در نظر گرفته و بسیاری از سیاست های خود را در این خصوص از سال 2019 به مرحله اجرا گذاشته است. شرکت های آمریکایی امروزه به عنوان یکی از اصلی ترین سرمایه گذاران در صنهعت ارزهای دیجیتال شناخته می شوند، اخیرا شاهد افزایش میزان علاقه سرمایه گذاران معتبر آمریکایی به حوزه DeFi بودیم.

ماینینگ

طبق قوانین ایالات متحده اگر امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال در محل زندگی شما فراهم است پس می توانید به استخراج آن نیز بپردازید و بالعکس. نیویورک و پلاتسبورگ نامشان در میان ایالت هایی ذکر شده که مشمول ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال هستند.

قوانین برون مرزی

مطابق لایحه ای که توسط برخی از قانون گذاران این کشور پیشنهاد شده، افراد وارد شده به خاک آمریکا ملزم به گزارش در خصوص دارایی های دیجیتال خود هستند.

قوانین رمز ارزها در آمریکا

چین

کشور چین به دلیل داشتن ایدئولوژی های خاص، چندان تمایلی به صنعت ارزهای دیجیتال نشان نداده اما رویکردی محتاطانه در قبال ارزهای دیجیتال اتخاذ کرده است. این کشور از سویی تمایل زیادی به بلاک چین و فناوری های غیرمتمرکز البته از نوع دولتی و کارآفرینی دارد. بانک مرکزی چین یا همان بانک خلق چین موسوم به (PBOC) در واقع اصلی ترین نهاد قانون گذار در حوزه ارزهای دیجیتال در این کشور محسوب می شود. ارزهای دیجیتال صادر نشده توسط بانک مرکزی چین همچون بیت کوین و سایر رمز ارزها، توسط بانک مرکزی این کشور و دیگر نهادهای قانون گذاری آن به عنوان ارز شناخته نمی شوند ولی در قالب یک کالای مجازی به رسمیت شناخته شده اند. همین باعث شده استفاده از بیت کوین و امثال آن در چین به عنوان ارز رسمی مجاز نباشد. با این حال نگهداری و ذخیره و معاملات این ارزها توسط مردم بلا مانع بوده و قانون خاصی در این خصوص صادر نشده است. بانک خلق چین در سالهای 2013 الی 2017 طی بخشنامه ای هر گونه فعالیت ICO ها و صرافی های ارز دیجیتال در این کشور را ممنوع کرده و فعالیت در این حوزه ها را غیر قانونی اعلام کرد.
نهادهای دولتی کشور چین حق ورود و فعالیت در حوزه رمز ارزها را نداشته و سیستم های پرداختی آن از انجام هر گونه تراکشن های مربوط به ارزهای دیجیتال منع شده اند. اخیرا نیز چین آمادگی خود را برای رونمایی از ارز دیجیتال ملی خود اعلام کرده است. توسعه اولین کیف پول سخت افزاری یوان دیجیتال چین نیز در همین راستا بوده است.

قوانین ارزهای دیجیتال در چین

مالیات

در حال حاضر هیچ قانون صریحی مبنی بر اخذ مالیات از ارزهای دیجیتال در چین وجود ندارد. با این همه، در صورتی که تبادل ارزهای دیجیتال در قالب یک کالا صورت بگیرد، می تواند مشمول مالیات بر ارزش افزوده شود. مالیات بر درآمد سود حاصل از فروش ارزهای دیجیتال نیز می تواند در این مورد در نظر گرفته شود. با این حال، چین رویکرد مالیاتی مشخصی در این حوزه اتخاذ نکرده است.

ارز دیجیتال ملی

در سال 2014 کارگروهی از سوی بانک خلق چین برای بررسی عرضه ارز دیجیتال ملی این کشور تشکیل شد. در سال 2019 و پس از 5 تحقیقات، این کشور اعلا کرد که آمادگی رونمایی و عرضه ارز دیجیتال ملی خود است. هم اکنون یوان دیجیتال چین که به عنوان ارز دیجیتال این کشور معرفی شده در حال طی مراحل آزمایشی است.

ماینینگ

با وجود محدودیت های اعمال شده از سوی کشور چین در حوزه رمز ارزها، این کشور به عنوان بزرگترین میزبان ماینرها و شرکت های تولید کننده دستگاههای ماینر شناخته می شود. بخش عمده استخراج ارزهای دیجیتال جهان در چین صورت می گیرد و تا به امروز دولت این کشور اقدام به اعمال هیچ گونه ممنوعیت مستقیمی برای استخراج ارزهای دیجیتال در این کشور نکرده است. با این حال نظارت دولت بر فعالیت های استخراج شدید بوده و ماینرها نمی توانند بدون مجوز به فعالیت خود ادامه دهند.

گزارش دارایی

تا به امروز چین هیچ گونه مقرراتی برای الزام افراد حقیقی یا حقوقی مبنی بر گزارش دارایی وضع نکرده است.

مقررات رمز ارزها در کشور چین

ژاپن

کسب و کارهای مربوط به حوزه ارزهای دیجیتال در ژاپن قانون گذاری شده است و ژاپن یکی از پیشگامان در این زمینه محسوب می شود. ژاپن در ژوئن سال 2016 قانون خدمات خود را اصلاح و طی آن ارزهای دیجیتال را به عنوان ارزش دارایی تعریف کرد که می توان از آن به عنوان یک روش پرداخت برای خرید کالا و خدمات استفاده کرد و همچنین ارزهای دیجیتال را به عنوان ارزشی مالکانه دانسته که امکان خرید و فروش و تبادل آنها وجود دارد. ژاپن همچنین عبارت ارزهای مجازی را به عنوان یک کلمه حقوفی به رسمیت شناخته است. دولت ژاپن هدف خود از این قانون گذاری های دقیق در حوزه رمز ارزها را حمایت و حفاظت از سرمایه مشتریان و مبارزه با پولشویی عنوان کرده است. ژاپن همچنین اقدامات زیادی در جهت تامین ایمنی فضای ارزهای دیجیتال انجام داده است. 
ارزهای دیجیتال در قانون خدمات پرداخت ژاپن به مثابه ارزش مالکانه هستندکه افراد با هویت های ناشناس می توانند اقدام به تبادل آنها در بستر دیجیتال نمایند. بنابر تعریف ارائه شده برای ارزهای دیجیتال نمی توان تتر (Tether) را در طبقه بندی ارزهای مجازی ارائه شده از سوی دولت ژاپن قرار داد. صرافی های ارز دیجیتال در ژاپن به عنوان مکانی واسطه ای برای تبادل ارزهای دیجیتال شناخته می شوند. همچنین این صرافی ها باید جهت ثبت صرافی خود فرم هایی را تکمیل نمایند. این صرافی ها از سوی نهادهای مالی و نظارتی در ژاپن تحت نظارت قرار گرفته و ملزم به ارائه گزارشاتی در بازه های زمانی تعیین شده می باشند.

مقررات ارزهای دیجیتال در ژاپن

قوانین فروش

ژاپن ارزهای مجازی را تحت قوانین اوراق بهادار قرار نداده و از این رو، فروش این ارزها در این کشور با قوانین مشخصی همراه نیست. در این میان برخی از توکن ها در دسته اوراق بهادار قرار گرفته و بر این اساس طبق قوانین اوراق بهادار معامله می شوند.

اخذ مالیات

در صورتی که فرد انتقال دهنده در ژاپن مستقر باشد، بایستی برای این انتقال مالیات پرداخت کند، علاوه بر این سود حاصل از فروش رمز ارزهایی مانند بیت کوین بوسیله شهروندان ژاپنی مشمول مالیات متفرقه خواهد گردید. دارایی های دیجیتال فرد فوت شده نیز در صورتی که به وراث تعلق بگیرد، مشمول پرداخت مالیات خواهد شد.

قوانین انتقال و ضد پولشویی

ارزهای دیجیتال جزء دسته بندی های "سرمایه" محسوب نمی شوند، بر همین اساس تحت پوشش قوانین مربوط به انتقال پول در ژاپن قرار داده نمی شوند. اما در صورتی که مبادله ای بین ارزهای دیجیتال با ارزهای فیات صورت گیرد، این نوع مبادله تحت قوانین انتقال پول قرار خواهد گرفت. صرافی های ارز دیجیتال در ژاپن برای رعایت قوانین ضد پولشویی، بایستی اقدام به رهگیری تراکنش و طرفین آن کنند و سوابق آن را ثبت و برای هفت سال نگه دارند. همچنین تراکنش های مشکوک نیز بایستی گزارش شوند.
 سال گذشته، در ژاپن سیاست هایی در جهت توسعه و ارتقای استفاده از بلاک چین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا به تصویب رسید.

ماینینگ

ژاپن قوانین خاصی را برای استخراج ارزهای دیجیتال در این کشور وضع نکرده است. 

قوانین برون مرزی

انتقال مبلغی به ارزش بیش از 30 میلیون ین در خارج یا داخل ژاپن بایستی به وزارت اقتصاد این کشور گزارش شود. این قانون مشمول ارزهای دیجیتال نیز می شود و افراد ملزم به گزارش تراکنش ها چه در داخل و چه خارج از ژاپن هستند. 

قواننی ژاپن برای ارزهای دیجیتال

کانادا

دولت کانادا و بویژه نهادهای نظارتی این کشور نگرشی توام با احتیاط و ترغیب در خصوص ارزهای دیجیتال اتخاذ کرده اند. احتیاط در این زمینه به حمایت از سرمایه گذاران و مردم مربوط شده و ترغیب نیز شامل حمایت از فناوری های جدید می شود. از نظر کمیسیون بانکداری، تجارت و بازرگانی سنای کانادا نیاز به یک رویکرد قانونی و نظارتی در خصوص ارزهای دیجیتال وجود دارد. در نوزده ژوئن سال 2014، قانونی در مورد ارزهای دیجیتال بویژه بیت کون به تصویب رسید که مطابق آن این ارزها به عنوان کسب و کارهای مرتبط با خدمات مالی شناخته شده و قوانین ضد پولشویی در مورد آنها به اجرا درآمد. 
دولت کانادا ارزهای دیجیتال را مشمول قوانین اوراق بهادار "پروتکل های قانون گذاری اوراق بهادار برای حمایت از مردم" قرار داده است. 

قوانین فروش

قوانین اوراق بهادار در یک استان یا قلمرو برای اشخاص یا نهادهایی که در آن حوزه قضایی خاص مستقر شده اند، اعمال می گردد. تعاریف گسترده ای برای اوراق بهادار در کانادا ارائه شده و شامل دسته بندی های مختلفی از معاملات از جمله قرارداد سرمایه گذاری می شود. بنابراین برای تشخیص اینکه یک معامله طبق قوانین عالی کانادا، می تواند به عنوان قرارداد سرمایه گذاری محسوب شده و در دسته اوراق بهادار قرار بگیرد یا نه، تستی با عنوان "تست قرارداد سرمایه گذاری" انجام می شود. در کل قوانین حوزه ارزهای دیجیتال همان قوانین حاکم بر اوراق بهادار هستند. با این حال شواهد نشان می دهد، علیرغم پذیرفته شدن فناوری و نوآوری ارزهای دیجیتال از سوی قانون گذاران کانادایی، فعالیت های سرمایه گذاری در این بستر به دقت زیر نظر گرفته شده است. 

قوانین کانادا در خصوص ارزهای دیجیتال


قوانین مورد استناد در عرضه اولیه (ICO) ارزهای دیجیتال در کانادا نیز تقریبا همان قوانین اوراق بهادار است و اگر طبق بررسی های انجام شده مشخص گردد که یک ICO را می توان به مثابه توزیع اوراق بهادار در نظر گرفت، در این صورت الزامات قانونی حاکم بر اوراق بهادار اعم از ثبت نام و آگهی عرضه سهام بایستی به جای آورده شود. چنانچه سکه یا توکنی بعد از فروش اولیه، به منظور معامله در صرافی های ارز دیجیتال یا بازار ثانویه ارائه شود، با محدودیت در مقدار عرضه مواجه خواهد شد. 

مالیات

رویکرد مقامات دارایی کانادا در قبال ارزهای دیجیتال این است که با وجود نام ارز دیجیتال، این ارزها به عنوان ارزی که بتوان برای آن مالیات وضع کرد، در نظر گرفته نمی شوند. ارز دیجیتال در این کشور به مثابه یک کالای نامشهود و یا به عنوان معادل مجازی فلزی گرانبها مانند طلا در نظر گرفته می شوند، بر همین اساس در رابطه با مباحث مالیاتی در مورد ارزهای دیجیتال با آنها مانند کالا برخورد می گردد. برای ارز دیجیتال حاصل شده از طریق استخراج، موضع کنونی اداره مالیات کانادا به این نحو است که بایستی مالک آن گزارش درآمد سالانه خود از استخراج را تقدیم این نهاد کند. مالکیت ارز دیجیتال با هدف سرمایه گذاری مشمول مالیات نمی شود.

قوانین انتقال پول و ضد پولشویی

کانادا اولین کشور تصویب کننده مقررات ارزهای دیجیتال در زمینه مبارزه با پولشویی است. بنابر این قوانین نهادهای مرتبط با ارزهای دیجیتال در زمره کسب و کارهای خدمات پولی قرار گرفته و افراد فعال در این حوزه همانند افرادی که در حوزه معاملات پولی فعالیت می کنند، بایستی تمام اسناد معاملاتی خود شامل سابقه ثبت، گزارش تراکنش ها، معاملات مشکوک و الزامات ثبت نام را نگهداری کنند.

ماینینگ

رویکرد فعلی دولت کانادا در قبال استخراج ارزهای دیجیتال در خاک این کشور خنثی است. طبق اعلام شرکت تولید و توزیع برق هایدرو کبک، تعرفه برق ماینرهای ارزهای دیجیتال افزایش خواهد یافت. 

مقررات ارزهای دیجیتال در کانادا

آلمان

دولت آلمان در موضع گیری خود نسبت به ارزهای دیجیتال رویکردی دو وجهی ارائه داده که از یک سو با تاکید بر جنبه پویایی روز افزون صنعت ارزهای دیجیتال و انعکاس این تحولات در اقتصاد این کشور، برنامه ای تدریجی در این خصوص تعریف کرده است و از سوی دیگر به چالش های اساسی که از سوی سرمایه گذاران خرد در رابطه با معاملات ارزهای دیجیتال می تواند ایجاد شود، توجه دارد. دولت آلمان در این رابطه با اشاره به بازار غیر قانونی ارزهای دیجیتال در این کشور، هشدار داده که این ارزها، ارز قانونی نبوده و صرفا به عنوان ارزهای جایگزین کارکرد دارند. 
با این حال، دولت آلمان تا به امروز هیچ گونه ممنوعیت کلی در رابطه با ایجاد، استخراج، مالکیت و خرید و فروش ارزهای دیجیتال اعلام نکرده است. ارزهای دیجیتال به لحاظ حقوقی در سال 2013 توسط مرجع نظارتی مالی فدرال، در دسته ابزارهای مالی جای گرفتند. این دسته بندی توکن های امنیتی، توکن های کاربردی و دارایی های دیجیتال را شامل می شود. در هیچ یک از قوانین نظارتی آلمان استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان ارز جایگزین پول نقد مورد موافقت قرار نگرفته است و این یعنی هنوز استفاده از ارزهای دیجیتال در آلمان به عنوان یک ابزار پرداختی قانونی نبوده و خریداران کالا و خدمات نمی توانند از ارزهای دیجیتال برای پرداخت های خود استفاده کنند. 

قوانین آلمان در باره ارزهای دیجیتال

مقررات فروش

چون ارزهای دیجیتال به عنوان ابزارهای مالی تحت نظارت قانون بانکداری آلمان قرار می گیرند، بنابراین قانون گذار حوزه اوراق بهادار نمی تواند نظارت و اظهار نظری در مورد این ارزها ارائه دهد. اما در صورتی که این ارزها بتوانند از جایگاه یک جایگزین صرف برای پول، به عنوان پول رایج مورد استفاده قرار گیرند، سازمان نظارت بر اوراق بهادار نیز می توان در خصوص نظارت و اعمال کنترل در این حوزه صلاحیت داشته باشد. با اینکه این دخالت می تواند باعث پیچیده تر شدن اوضاع ارزهای دیجیتال در این کشور شود.
با قرار گیری برخی از ارزهای دیجیتال در طبقه بندی توکن های امنیتی و برگزاری عرضه اولیه عمومی (ICO) جهت جذب سرمایه، این روند مستلزم یک سری الزامات قانونی می شود.

مالیات

وزارت دارایی آلمان در سال 2018، دستورالعمل خود مبنی بر اعمال مالیات بر ارزش افزوده ارزهای دیجیتال را صادر کرد که مطابق آن فعالیتهایی مانند مبادله ارزهای دیجیتال به فیات و بالعکس، صرف استفاده از این ارزها به عنوان یک روش پرداخت و استخراج ارزهای دیجیتال معاف از مالیات می باشند و در مقابل ارائه خدمات مربوط به کیف پولهای دیجیتال به شرط ارائه این خدمات در خاک آلمان و ارائه پلتفرم های صرافی ارزهای دیجیتال با توجه به شرایطی مشمول پرداخت مالیات می شوند.

موضع آلمان درباره ارزهای دیجیتال

قوانین انتقال پول و الزامات ضد پولشویی

با توجه به اینکه دولت آلمان ارزهای دیجیتال را به عنوان پول رایج به رسمیت نمی شناسد، بنابراین این ارزها در کیف پولها ذخیره می شوند و نه در حساب های بانکی. بر این اساس قوانین نظارت بر خدمات پرداختی شامل آنها نمی شود.