تعریف ساده ماینینگ به معنی استخراج کردن ارز دیجیتال می باشد، حال به کسی که استخراج را انجام می دهد ماینر و به فرایند حل شدن معادلات و استخراج ارز دیجیتال توسط دستگاه های خاص ماینینگ می گویند که البته هزینه بالایی نیز دارد اما سرمایه گذاران علاقه مند به رمز ارز پایه و سود معاملاتی دیجیتالی برای این کار آموزش های لازم را دریافت می کنند و عمل ماینینگ را انجام می دهند. ماینینگ مراحل مختلفی دارد که توسط آن ماینر ها یک سری اعداد ریاضی و معادلات را توسط سیستم های قوی و متصل به هم حل می کنند و بابت حل هر رمز ارز پاداش دریافت می کنند.

 

 

ماینینگ چطور انجام می شود

عمل ماینینگ mining در شبکه مجازی ای اتفاق می افتد که در آن ماینر ها قدرت پردازش دستگاه های خود را با هم ادقام می کنند تا بهترین سود را دریافت کنند زیرا استخراج و خرید و فروش ارز دیجیتال امروزه از پولساز ترین و رو بورس ترین شغل های عصر حاضر می باشد. فرایند ماینینگ بسیار قدرتمند و سخت می باشد که دستگاه های عادی مانند لب تاب یا گوشی قادر به انجام آن نمی باشند و اگر ماینینگ توسط دستگاه های عادی انجام شود احتمال 90 درصد خرابی سیستم را شامل می شود. باید توجه داشت که دستگاه های ماینینگ دارای سخت افزار های قوی هستند و قدرت پردازش زیادی دارند، این امر باعث مصرف برق زیادی می شود. این فرایند به چهارشکل انجام پذیراست:
توسط پردازنده یا CPU
پردازنده های گرافیکی
مدار مجتمع دیجیتال یا FPGA 
مدارهای مجتمع خاص یا ASIC

ارز دیجیتال چیست؟

بهترین مادربرد ها برای ماینینگ

 

 

 

همانطور که گفته شد عمل ماینینگ نیازمند دستگاه های قوی می باشد در نتیجه استفاده از مادربرد های مناسب نیز در ماینینگ تاثیر بسزایی دارد. در اینجا هفت مورد از بهترین مادربرد های 2021 را به شما معرفی می کنیم:

مادربرد MSI H310-FPRO

این مادربرد ها طوری طراحی شده اند که امکانات خاص بایوس آن باعث جلوگیری از حداکثر خطا در استخراج  می شود و کار ماینینگ را بسیار ساده تر انجام می دهد.
نکته: از 13 کارت گرافیک پشتیبانی می کند.

مادربرد ASUS B250 MINING EXPERT 

این مادربرد به مراتب حرفه ای تر از نسخه msi h310-fpro می باشد که دارای 3 اتصال 24 پینی ATX12V است. ولی نکته جالب که باعث پرطرفدار شدن این مادربردها می شود قیمت مناسب آن نسبت به کارایی اش می باشد.
نکته: این محصول از 19 کارت گرافیک پشتیبانی می کند.

مادربرد ASUS H370 

این مادربرد ها از نسل دوم B250 EXPERT هستند با کارایی های جدید و بهتر، مانند مدل MSI مجهز به چهار چراغ LED هستند که محل دقیق خرابی مادربرد را به شما نشان داده و کار عیب ‌یابی را آسان می‌کند. بر خلاف نسخه asus b250 mining expert مادربرد های ASUS H370 با قیمت بالایی داخل بازار به فروش می رسند.
نکته : این مادربرد 20 کارت گرافیک را پشتیبانی می کند.

از دیگر مادربرد های پرکاربرد داخل بازار و کم هزینه تر می توان به موارد زیر اشاره کرد:
مادربرد BIOSTAR TB250-BTC با 6 کارت گرافیک
مادربرد ZTAC B150 MINING ATX با 8 کارت گرافیک
مادربرد ASUS PRIME Z370-ALL با 8 کارت گرافیک
مادربرد BIOSTAR TB250-BTC PRO با 12 کارت گرافیک